Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.09.2022 15:31 - WEF: „Солидни, рационални причини“ за имплантиране на микрочипове на деца
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 197 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 03.09.2022 15:32


 25.08.22 Г BIG TECH  › НОВИНИ

WEF: „Солидни, рационални причини“ за имплантиране на микрочипове на деца

Твърдейки, че технологията за „разширена реалност“ „има способността да трансформира обществото и индивидуалния живот“, Световният икономически форум наскоро предположи, че има „солидни“, „рационални“ и „етични“ причини да се обмисли имплантирането на деца с микрочипове.

от  Майкъл Неврадакис, Ph.D.
  image


Твърдейки, че технологията за „разширена реалност“ „има способността да трансформира обществото и индивидуалния живот“, Световният икономически форум (WEF) наскоро предположи, че има „солидни“, „рационални“ и „етични“ причини да се обмисли имплантирането на деца с микрочипове.

Според статия, публикувана този месец на уебсайта на WEF, „технологиите за имплантиране могат да се превърнат в норма в бъдещето“ и те „формират част от естествена еволюция, която носимите устройства някога са претърпели“.

Авторът на статията Катлийн Филипс каза, че има „убедителни“ аргументи в полза на микрочипирането на хора.

Например технологиите за имплантиране биха могли да изместят ролята, която в момента играят поглъщащите се фармацевтични продукти, биха могли да помогнат на деца с дислексия или биха могли да „надушат“ хранителни алергени или заболявания като COVID-19 , каза Philips.

Потенциалните ползи от тези „удивителни технологии“, каза Philips, са безкрайни – ограничени само от „етични аргументи“, а не от „научен капацитет“.

Philips е вицепрезидент по научноизследователска и развойна дейност на imec, белгийска компания, която се описва като „водещият в света център за научноизследователска и развойна дейност и иновации в наноелектрониката и цифровата електроника“.

Според WEF статията на Philips е била „умишлено представена погрешно на сайтове, които разпространяват невярна информация“, добавяйки, че „погрешното представяне на съдържание намалява откритите разговори“.

Имплантируемите технологии предоставят „суперсили“ на децата

Според Philips, докато „супергероите доминират на големи и малки екрани за известно време“, в днешно време „много деца очакват сами да развият суперсили“.

Предполагайки, че технологията за имплантиране има потенциала да достави такива „суперсили“, твърди тя, „Технологията винаги е имала потенциала да трансформира обществото и да подобри нашия ежедневен и професионален живот“ – и технологията за увеличаване не е изключение.

Отхвърляйки аргументите, че подобни очаквания са „недостижими“, Philips каза: „Ние вече правим първите крачки към „разширено общество“, цитирайки приложенията за проследяване на фитнес на смартфони като част от еволюцията „от здравеопазване към „здравни грижи“ ."”

Такава „грижа за здравето“, според Philips, „вече не е само решаване на увреждане“, но е „за технология, която ви подкрепя и подобрява цялостното ви качество на живот“.

Аргументът на Philips отразява твърденията, направени наскоро от големи технологични компании като Apple, в описанието на предполагаемите ползи от собствените им продукти и приложения за здравеопазване, както беше съобщено наскоро от The Defender .

Как Philips определя „увеличаване“?

Според Philips:

„Увеличаването може да се дефинира като разширение на рехабилитацията, при което технологични помощни средства като очила, кохлеарни импланти или протези са предназначени да възстановят загубена или увредена функция.

„Добавете го към напълно здрави индивиди и такава технология може да увеличи. Нощни очила, екзоскелети и интерфейси мозък-компютър изграждат картината.

Технологията „увеличаване“ „ще помогне на всички етапи от живота: деца в учебна среда, професионалисти на работа и амбициозни възрастни граждани“, твърди Philips. „Има много възможности.“

Не само технологията ще „стане по-вплетена в тялото под формата на импланти“, каза Philips. „Също така ще се интегрира безпроблемно с околната среда“, каза тя, цитирайки примери като „сензори в стол“.

Технологията е просто част от „естествена еволюция, която някога са претърпели носимите устройства“, каза Philips, твърдейки, че „слуховите апарати или очилата вече не носят стигма“, а са „аксесоари и дори се смятат за моден артикул“.

„По същия начин“, твърди Philips, „имплантите ще се превърнат в стока.“

Получаването на имплант е по-инвазивно от взимането на чифт очила, призна Philips, добавяйки: „Като цяло имплантите ще бъдат свързани с медицински състояния“ - което предполага, че имплантите първо ще станат нещо обичайно при хора, страдащи от определени заболявания.

След това Philips каза: „Степента, до която дадено устройство ще стане обичайно, ще зависи от функционалността на технологията и доколко тя е интегрирана във вашето тяло и ежедневен живот (стил).“

Например технологиите за имплантиране могат да включват огърлици, които „надушват COVID-19 или хранителни алергени“, за които „няма непосредствена причина да имплантирате това допълнително сетиво в тялото си“, докато „смъртоносната алергия към фъстъци може да оправдае по-трайно решение .”

Тя също така предположи, че „мозъчните импланти ни правят една крачка напред“, като ни позволяват „да се докоснем направо до „операционната система“ на тялото“, като твърди, че такава технология вече се използва за „облекчаване на симптомите на епилепсия, болест на Паркинсон или депресия“.

„Повечето (макар и не всички) приложения ще останат базирани на медицинска необходимост, а не на инструмент за четене на мисли“, каза тя и „мозъчните импланти може [акцентът е добавен] да не са първият избор в нашето разширено общество.“

Като пример за „медицинска необходимост“ Philips отбелязва, че „електрическата стимулация на вагусния нерв, супермагистралата, която произхожда от мозъка, според слуховете е чудодейна терапия за резистентна на лечение депресия“.

 

„Солидни, рационални причини“ да „имплантирате проследяващ чип в детето си“

За Philips само „етичните аргументи“ могат да ограничат навлизането на имплантируеми технологии в нашето ежедневие – и тела.

Поставяне на въпроса „Бихте ли се разхождали с чип в главата си?“ Philips твърди, че чиповете не се различават от „слухови апарати или пулсови монитори“ или „умни очила, телефони, ленти за китки и други подобни“.

„Възможно е“, каза тя, че имплантите ще следват „подобна еволюция“ в сферата на здравеопазването и че това „потенциално“ може да е така и в образованието и професионалния свят.

Поставяйки друг хипотетичен въпрос, тя попита: „Трябва ли да имплантирате проследяващ чип на детето си?“ „Има солидни, рационални причини за това, като безопасността“, каза тя.

В отговор на опасенията, че това може да е „мост твърде далеч“, Philips повдигна въпроса за сигурността, цитирайки примера на пейсмейкъра, носен от бившия вицепрезидент Дик Чейни, който очевидно е бил модифициран , за да предотврати хакване.

Philips също помоли читателите на нейната статия да „разгледат всички фармацевтични продукти, които приемате без съмнение“, като аргументираха: „Ние често забравяме, че тези лекарства са свързани с амфетамините“, които вече „въздействат на нашите мозъци“.

Позовавайки се специално на децата, Philips твърди, че на децата с дислексия може да се предоставят „нови възможности чрез импланти, които се превеждат в реално време“, като същевременно признава, че „дислексията е лична черта“, която ние, като общество, трябва да определим дали искаме да промяна или не.

Примерът на Philips за потенциално използване на чипове за лечение на дислексия при деца има известно сходство с твърденията, направени във видео , създадено през 2018 г. от WEF, което популяризира технологията за лицево разпознаване, използвана в някои китайски класни стаи, за да „провери дали учениците [sic] внимават“.

Тази технология също беше предмет на статия на Mashable от 2018 г. , която я описва като имаща способността „да измерва израженията на учениците, включително гняв, раздразнение, изненада и разбира се, щастие“, добавяйки, че може да предупреди учителите, „когато невнимателното поведение на ученика достига определена стойност.

Китайски образователен служител беше цитиран в историята на Mashable, като твърди, че „системата е достатъчно напреднала, за да улови фините изражения на лицето в клас“, добавяйки, че „това е много ефективен начин за проверка на посещаемостта в клас“.

Коментарите във фейсбук страницата на WEF , където беше публикувано видеото, бяха изключително негативни.

Например, един коментар гласи: „Звучи ми повече като затвор... Биг Брадър винаги те наблюдава във всеки детайл, изглежда по-скоро като наличие на доказателства за наказание или порицание.“

През 2019 г. беше съобщено , че използването на технология за лицево разпознаване в класните стаи е „ограничено“ от китайските власти. Изглежда обаче, че все още се използва на някакво ниво, като например извършване на плащания , което наскоро предизвика отрицателна реакция от страна на някои родители поради опасения за поверителността.

Philips призна, че технологията поражда някои етични опасения. Въпреки това, каза тя, ролята на етичен пазач може и трябва да се играе от „всеобхватни или независими институции“, които могат „да насочват политиците и изследователите в разширеното общество относно какво трябва и не трябва да се прави и да помогнат за изграждането на етичната рамка върху обществените аспекти на технологията за добавена реалност."

Неотдавнашни инициативи на Съвета на Европа и института Ратенау на холандското правителство бяха цитирани като примери за такива „всеобхватни или независими институции“.

Имплантируемите технологии са част от по-широкото популяризиране на изкуствените технологии на WEF

Статията на Philips е поредната в скорошна поредица от материали, които се появяват на уебсайта на WEF, насърчавайки използването на разширена реалност, виртуална реалност (VR) и изкуствен интелект (AI) в много аспекти на обществото, включително образованието на децата.

Както беше съобщено от The Defender през май, WEF, след годишната си среща на върха в Давос, Швейцария, през същия месец, рекламира предимствата на VR и AI в класната стая, като стигна дотам, че ентусиазирано предположи, че в крайна сметка може да измести тухлите и минохвъргачни училища като цяло.

Други скорошни статии, представени на уебсайта на WEF, рекламират метавселената като своеобразно сливане между физическото и „дигиталното“ тяло на човек и ролята, която AI може да играе в спирането на разпространението на така наречената „дезинформация“ и „теории на конспирацията“ в Интернет.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40017353
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930