Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
31.08.2022 18:21 - Цялото съдържание на Вселената в една графика
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 889 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 31.08.2022 18:22

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Цялото съдържание на Вселената в една графика

23 август 2022 г

Графиката по-долу изобразява цялото съдържание на Вселената, като тъмната енергия и тъмната материя представляват по-голямата част от състава, а останалата част представлява само 5%. 

image

  • ЕКСПЛОЗИВНО: Ето какво беше разкрито в хакването на iCloud на Хънтър Байдън
  • ОСНОВНО ИЗСЛЕДВАНО ИЗСЛЕДВАНЕ: Ваксината на Moderna повишава риска от миокардит с 44 пъти при млади възрастни
  • ТРЯБВА ДА ПРОЧЕТЕТЕ: Международни банкери на високо ниво симулират колапса на глобалната финансова система
  • ГОЛЯМА ИСТОРИЯ: Лабораторията на Ухан изолира щам на маймунска шарка през 2020 г
  • ЕКСПЛОЗИВНО: украинските биолаборатории използваха комари, пренасящи треска, за да предизвикат пандемия от денга в Куба
Всички учени са съгласни, че Вселената се състои от три различни компонента: материя, която може да се види или количествено определи, тъмна материя и тъмна енергия.

Последните две са теоретични, тъй като те все още не са директно измерени – но дори и без пълно разбиране на тези енигматични парчета от пъзела, учените могат да направят извода, че структурата на Вселената е както следва:

Нека разгледаме по-подробно всеки компонент.

Теоретично тъмната енергия е вещество, което работи срещу гравитацията, за да ускори разширяването на Вселената. Той съставлява по-голямата част от състава на Вселената, влияейки на всеки аспект от поведението на космоса и как в крайна сметка ще завърши . Тъмна материя

От друга страна, тъмната материя има задържаща сила, която взаимодейства тясно с гравитацията. Той служи като „космически цимент“, който държи вселената заедно. Учените смятат, че съставлява втората по големина част от Вселената, въпреки че избягва прякото измерване и остава загадка.

Свободен водород и хелий

Хелият и свободният водород са елементи, които могат свободно да се носят в космоса. Въпреки че са най-леките и най-разпространените елементи във Вселената, те съставляват само около 4% от общия й състав.

   

Единствените видове водород и хелий, които не се носят свободно в космоса, се намират в звездите.

Когато погледнем нагоре към нощното небе, звездите са едно от най-разпространените неща, които можем да видим, въпреки че съставляват само около 0,5% от цялата вселена.

Подобно на електроните по структура, неутриното са субатомни частици; те обаче са почти напълно електрически неутрални и нямат маса. Въпреки факта, че те са резултат от всяка химическа реакция, те съставляват само около 0,3% от Вселената.

Всички елементи, различни от водород и хелий, се считат за тежки елементи.

Нуклеосинтезата, която се случва вътре в звездите по време на техния живот и след експлозивната им смърт, е процесът, чрез който се създават елементи. Тези тежки елементи съставляват почти всичко в нашата материална вселена, въпреки че съставляват едва 0,03% от цялата вселена.

Как измерваме Вселената? Космическа обсерватория, наречена Planck, беше изстреляна от Европейската космическа агенция (ESA) през 2009 г., за да изследва характеристиките на цялата вселена.

Неговата основна цел беше да се прецени последващото сияние от експлозивния Голям взрив, който е създал Вселената преди 13,8 милиарда години. Радиацията, която образува това последващо сияние, е известна като космическо микровълново фоново лъчение (CMBR).

Учените могат да научат много за това, което съществува в космоса, като измерват температурата. Изследователите търсят колебания (известни като анизотропия) в температурата на CMBR, когато изучават „микровълновото небе“. Планк и други инструменти като него ни помагат да разберем различните елементи, които изграждат Вселената и разкриват нивото на температурни аномалии в CMBR.

По-долу можете да видите как няколко космически мисии и по-модерни инструменти са повлияли на яснотата на CMBR през цялото време.

Какво друго има там?

Разбирането на свойствата на тъмната материя и тъмната енергия все още е в процес на работа.

Римският космически телескоп Нанси Грейс, инфрачервен телескоп, който вероятно ще ни помогне да измерим ефектите на тъмната енергия и тъмната материя за първи път, в момента е планиран за изстрелване от НАСА през 2027 г.

Тогава какво се крие отвъд космоса? Учените не са сигурни.

Има теории, които предполагат, че или сме част от по-голяма „супер вселена“, или че сме изолирани от други островни мултивселени в нашата собствена „островна“ вселена. За съжаление все още не сме разработили технология за измерване дотам. Поне за момента разбирането на мистериите на дълбокия космос е местно усилие.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40024553
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930