2. radostinalassa
3. mt46
4. kvg55
5. planinitenabulgaria
6. varg1
7. leonleonovpom2
8. wonder
9. apollon
10. getmans1
11. iw69
12. rosiela
13. sekirata
14. avangardi
2. katan
3. wonder
4. mt46
5. leonleonovpom2
6. lamb
7. bojil
8. emocionalnost
9. ka4ak
10. avangardi


Находките на далечен Нептун бяха възможни едва през последните няколко десетилетия и изследователите знаят твърде малко за естествения сезонен цикъл на планетата. Нептун се охлажда, вместо да се затопля и учените са озадачени по този въпрос.
ЕКСКЛУЗИВ : Как Атлантическият съвет преодоля матрицата на COVID-19 върху света

Наблюдения, обхващащи две десетилетия, разкриха непредвидено охлаждане на най-далечната планета на Слънчевата система, Нептун, през нейното астрономическо лято.
Нептун обикаля около слънцето на разстояние 30 пъти по-голямо от Земята, като една година ще продължи 165 земни години. Сезоните на ледения гигант също са много по-дълги от тези на Земята, като продължават над 40 земни години.
През последните две десетилетия, когато планетата навлезе в южното си лято, астрономите отбелязаха, че нейните глобално осреднени температури падат драстично с удивителните 14 градуса по Фаренхайт (8 градуса по Целзий).
„Тази промяна беше неочаквана“, каза Майкъл Роман, научен сътрудник след докторантура в Университета в Лестър и водещ автор на статията. „Тъй като наблюдавахме Нептун през ранното му южно лято, бихме очаквали температурите бавно да стават по-топли, а не по-студени.

Изследователите са изследвали открития в топлоносещия инфрачервен участък на светлинния спектър, направени от няколко от най-добрите телескопи в света между 2003 и 2018 г., като много големия телескоп на Европейската южна обсерватория (ESO) в Чили, телескопите Keck и Subaru в Хавай и космическия телескоп на НАСА Spitzer.
Установеното охлаждане обаче не е равномерно, според изследователите.
Измерванията на стратосферата на Нептун, вторият най-нисък слой атмосфера на планетата, показаха модел на затопляне над южния полюс на Нептун. Този набор от данни, който включва само статистически данни от 2018 и 2020 г., показва бързо повишаване на температурата от около 20 градуса F. (11 градуса C). Според изследователите такова полярно нагряване никога досега не е наблюдавано на Нептун.
Въпреки това откритията на далечен Нептун са били възможни едва през последните няколко десетилетия и изследователите знаят твърде малко за естествения сезонен цикъл на планетата.

„Нашите данни обхващат по-малко от половината от сезона на Нептун“, каза в изявлението Глен Ортън, старши научен сътрудник в JPL и съавтор на изследването. "Така че никой не очакваше да види големи и бързи промени."
Учените не са сигурни какво причинява непредвидената температурна променливост, но подозират, че това има нещо общо с 11-годишния цикъл на активност на слънцето или повтарящите се приливи и отливи на генериране на слънчеви петна от звездата.
„Температурните вариации може да са свързани със сезонни промени в атмосферната химия на Нептун, което може да промени колко ефективно се охлажда атмосферата“, каза Роман. „Но случайната променливост на метеорологичните модели или дори реакцията на 11-годишния цикъл на слънчева активност също може да има ефект.
Предишни изследвания предложиха връзка между броя на слънчевите петна и яркостта на Нептун. Новото изследване също така откри индикации за възможна връзка между слънчевия цикъл, яркостта на облаците в атмосферата на Нептун и температурата на неговата стратосфера.
Изследователите предполагат, че предстоящите открития ще хвърлят светлина върху загадките на отдалечената планета. Космическият телескоп Джеймс Уеб, най-мощната космическа обсерватория, създавана някога, е неизбежно да направи значителен напредък в нашето разбиране за Нептун, както и за другия леден гигант на Слънчевата система, Уран.
„Изящната чувствителност на средно инфрачервения инструмент на [JWST], MIRI, ще предостави безпрецедентни нови карти на химията и температурите в атмосферата на Нептун, помагайки да се идентифицира по-добре естеството на тези скорошни промени“, каза Лий Флетчър, професор по планетарни науки в университета в Лестър и съавтор на новото изследване.
Изследването (прочетете по-долу) е публикувано в Planetary Science Journal в понеделник (11 април):
Френски учени закопаха Мария Габриел: От...
© Таблетът в българската политика