Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.07.2022 08:39 - Нулиране без Шваб: Русия и Четвъртата индустриална революция
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2931 Коментари: 4 Гласове:
2

Последна промяна: 21.07.2022 08:41

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Нулиране без Шваб: Русия и Четвъртата индустриална революция

Въпреки че Световният икономически форум скъса връзките си с Русия, Москва не показа голям интерес да се отклони от книгата на Клаус Шваб за Голямото пренастройване. Ще доведе ли нарастващото разделение между Изтока и Запада до коренно различни пътища?

imageОТРАЙЛИ УАГАМАН 12 ЮЛИ 2022 Г 
 image

На 1 ноември 2021 г. Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, публикува  есе, в което очертава шест урока от пандемията COVID-19. „COVID-19 сериозно ускори четвъртата индустриална революция. От март 2020 г. има експлозия в количеството и качеството на разнообразие от онлайн услуги, независимо дали става дума за доставка на хранителни стоки, достъп до държавни услуги, виртуални културни събития, банкови плащания или дистанционно обучение“, бившият президент и министър-председател на Русия написа. Основният проблем, пред който сега е изправен светът, според Медведев, беше как да се избегне „цифровото разделение“, което би лишило хората от „жизненоважни възможности“. 

Медведев също така твърди, че COVID-19 е предизвикал „глобална криза на доверието“, която може да бъде коригирана чрез „даване на правомощията на Световната здравна организация да взема важни решения за мобилизиране в интерес на цялата световна общност в извънредна ситуация“.

Друг важен урок от пандемията беше ваксините да станат достъпни и, когато се счете за необходимо, задължителни. Възхвалявайки безопасността и ефикасността на ваксините срещу COVID-19, руският държавник обвини „национализма на ваксините“ за усложняването на усилията за инжектиране на глобалното население по навременен и рентабилен начин.

Есето на Медведев предостави забележително честен преглед на траекторията на Москва от началото на пандемията до края на 2021 г.; това, че приличаше на шаблонно прессъобщение от Световния икономически форум, беше, меко казано, донякъде тревожно.

Но приложими ли са „шестте урока” на Медведев за Русия днес, четири месеца след като Москва започна своята специална военна операция в Украйна?

Санкциите в отговор на конфликта в Украйна принудиха Световния икономически форум да прекъсне всички официални връзки с руския бизнес и държавните институции: типичната група руски олигарси не бяха поканени в Давос; Профилът на Владимир Путин беше изчистен от уебсайта на WEF; Руският център за четвъртата индустриална революция – основан  в партньорство с WEF през октомври 2021 г. – обяви през април, че е спрял  дейността си.  

За Русия разводът с благочестивия на Давос Запад представлява рядък, но тесен прозорец от възможности за размисъл, преосмисляне и, по всички признаци, нулиране.

Но дали Москва предприема стъпки, за да спре или обърне дневния ред на Голямото рестартиране, който обхвана света след избухването на COVID-19? Въпреки че вече не е подпечатан от Шваб, руската технократска ревизия на обществения договор между правителството и гражданите продължава без значителни прекъсвания. От CBDC до експериментални генетични „ваксини“, Москва все още марширува под същата мелодия, която се изпълнява в Давос.

Възстановете всичко

„ Четвъртата индустриална революция е нова глава в човешкото развитие, движена от нарастващата наличност и взаимодействие на набор от изключителни технологии, надграждащи три предишни технологични революции... Най-иновативните компании, правителства и организации на гражданското общество в света съчетават нови технологии в нови продукти, услуги и процеси, които променят съществуващите начини за предоставяне на стойност.“

– Клаус Шваб, Оформяне на бъдещето на Четвъртата индустриална революция (2018)

На 2 юни 2022 г. водещите бизнесмени и висши държавни служители на Русия се събраха на Форума за решаване на социални проблеми . Стартирала през 2020 г. като част от Националната социална инициатива (NSI) на президента Владимир Путин, мисията на конференцията за подобряване на социалните услуги придоби нова спешност, тъй като Русия начерта нов курс след западните санкции и влошаващите се геополитически условия. 

Сред присъстващите бяха Максим Орешкин, помощник на президента на Руската федерация; Дмитрий Песков, говорител на Кремъл и специален представител на президента на Руската федерация за цифровото и технологично развитие; Алексей Репик, основател на руската фармацевтична фирма R-Pharm; и Херман Греф, главен изпълнителен директор на Сбербанк, най-голямата банка в Русия.

Говорейки по време на пленарната сесия на форума, наречена „Ново време – нови предизвикателства: хората в светлината на прожекторите“, Грефтвърди  , че технологията трябва да се използва, за да направят руския бизнес и институции по-„ориентирани към клиента“:

„За да станете компания, ориентирана към клиентите, трябва да преустроите всичко: вътрешни процеси и технологии, защото без технологии е невъзможно държава, социална организация или търговска компания да бъдат ориентирани към клиента. Технологията е ключът към този свят. Възможно ли е социалната сфера да се раздвижи в тази посока? Това е не само възможно, но и необходимо.”

Тъй като Русия е на социално-икономически кръстопът, ръководителят на Сбербанк призова за „пълен редизайн на процесите“, за да прекрои „пътя на клиента“.

Но какво се крие зад непроницаемата корпоративна салата на Греф? Какъв „клиентски път“ има предвид за руснаците? За да отговорим на тези въпроси, е необходимо първо да направим кратък преглед на житейската история  на този банкер „визионер“. 

Херман Греф (Hermann Grдf на езика на неговите предци) е роден на 8 февруари 1964 г. в семейството на германски родители, които са били депортирани в Казахската ССР по време на Втората световна война. Той започва работа в правителството на Санкт Петербург, след като завършва юридическо училище през 1990 г. и до края на десетилетието е в борда на директорите на няколко високопоставени компании, включително държавната авиокомпания Aeroflot и енергийния гигант Gazprom. След това Греф последва Владимир Путин в Москва, където той беше назначен за министър на икономическото развитие и търговията през 2000 г.

Седем години по-късно той получава управлението на мажоритарната държавна Сбербанк.

Кацнал начело на най-голямата и влиятелна руска банка – и контролиращ близо една трета от всички активи в банковия сектор на страната – Греф издига международен авторитет като снежна топка. През 2009 г. става  член на Международния бизнес съвет на Световния икономически форум, а две години по-късно е избран  в Съвета на попечителите на WEF. (Неговият профил, за разлика от този на Владимир Путин, все още е видим  на уебсайта на WEF.)   

imageГреф си прави шеги с бившия британски премиер Тони Блеър и бившия държавен секретар на САЩ Колин Пауъл на московска инвестиционна конференция, организирана от Сбербанк през април 2013 г. (източник: https://www.themoscowtimes.com/2013/04/18/ sberbank-форум-сглобява-стари-приятели-и-нови-проблеми-a23408 )

През 2012 г. главният изпълнителен директор на Сбербанк модерира панелна дискусия  на Международния икономически форум в Санкт Петербург, наречена „Изход от задънената улица на управлението: Мъдростта на тълпата или авторитарният гений?“ 

Участниците в панела показаха известна неприязън към „авторитарните” управленски практики, което накара Греф да оживи  разговора. 

„Говорите ужасни неща“, скастри ги закачливо изпълнителният директор на Сбербанк. „Вие предлагате реално предаване на властта в ръцете на населението... Ако всеки може да участва пряко в управлението, тогава какво управляваме?“

Цитирайки Конфуций и мистицизма на кабала, той напомни на публиката си за хилядолетната традиция да се пази истината от лесно възбудимите маси.

„Хората не искат да бъдат манипулирани, когато имат знания. Какво означава да свалиш булото от очите на милиони хора и да ги направиш самодостатъчни? Как ги управлявате? Всяко масово управление предполага елемент на манипулация“, заключи Греф.

Коментарите му бяха третирани като скандални от руската  преса, но банкерът настоя  , че забележките му са имали за цел само да стимулират дискусия, като каза на един интервюиращ, че се „засмял от сърце“, когато научил, че толкова много хора са се обидили.  

Инцидентът скоро беше забравен и година по-късно, през 2013 г., Греф стана член  на международния борд на JP Morgan Chase, заменяйки  Анатолий Чубайс – архитекта на постсъветската приватизация в Русия.  

Същата година главният изпълнителен директор на Сбербанк написа  напред към  Сценарии за Руската федерация , доклад, публикуван от Световния икономически форум. Според Греф документът се опитва да направи „структурен поглед върху ключовите несигурности, рискове, предизвикателства и възможности за развитие за Руската федерация в близко бъдеще“. Клаус Шваб, основател и председател на WEF, изрази надежда, че докладът ще „положи основите за по-продуктивни разговори между всички заинтересовани страни в руската икономика“. 

Докладът беше само едно от многото ползотворни сътрудничества между Шваб и Греф. През 2016 г. главният изпълнителен директор на Сбербанк имаше честта да е автор  на предговора към рускоезичното издание на  Четвъртата индустриална революция на Шваб :  

„Четвъртата индустриална революция ще има драматично въздействие върху цялата структура на световната икономика и ако искаме да бъдем сред нейните лидери, трябва да разберем в каква посока ще поеме технологичното развитие през следващите години и какви пробивни иновации ни очакват в бъдещето.

Клаус Шваб, който написа книгата  Четвъртата индустриална революция , е президент на Световния икономически форум в Давос и следователно е в уникалната позиция да обобщи опита и вижданията на водещите световни експерти в областта на икономиката и технологиите...”

За чест на Греф, той практикуваше това, което проповядваше. В статия от декември 2017 г., отбелязваща  десетата му година начело на Сбербанк,  Ведомости  (руският еквивалент на  Wall Street Journal ) подчерта манията на Греф по технологичното развитие – до точката, в която висшето ръководство на банката се бореше да не изостава от него. 

„Имам типичен профил на перфекционист. Перфекционизмът е психическо заболяване и през цялото време се опитвате да правите всичко възможно най-безупречно, въпреки че не е оптимално и не е необходимо“, признава Греф.

Ще отнеме още няколко години усилена работа – и пристигането на COVID-19 – преди главният изпълнителен директор на Сбербанк да успее да реализира визията си за идеалния „клиентски път“. Както Шваб пророчески заяви в първите месеци на 2020 г., „пандемията представлява рядък, но тесен прозорец от възможности за отразяване, преосмисляне и пренастройване на нашия свят“.

Греф се възползва от тази възможност за „нулиране“. На 24 септември 2020 г. Сбербанк обяви  , че вече не е просто финансова институция, а вместо това „цяла вселена от услуги за човешкия живот и бизнеса“. Банката обяви, че отсега нататък ще бъде известна като Sber, „нова марка за новата ни роля в човешкия живот“. 

imageТурникет в наскоро открито училище в Самара е оборудван с инфрачервен сензор, който измерва телесната температура и идентифицира учениците с помощта на система „Face ID“. (източник: https://63.ru/text/education/2021/06/10/69961937/ )

Чадърът Sber ще покрие всички аспекти на живота. Руснаците вече ще имат достъп до услуги като SberMarket, SberHealth, SberGames, SberAuto, SberFood, SberSound и ключа за отключването на всички тях, SberID. 

Материал, публикуван от ТАСС , описва  бъдещето на Sber, което очаква руснаците: 

„Женя ходи на работа, използвайки споделяне на автомобили Citydrive, поръчва обяд чрез Delivery Club, вика такси в 17:59, чете Gazeta.ru на път за вкъщи, а вечерта гледа филм в Okko [руска стрийминг услуга] и за вечеря има храна, която е сготвил от хранителни стоки, доставени от SberMarket. Той прави всичко това... чрез единна система за влизане в SberID.

Ето как изглежда дигиталната екосистема, най-новият етап от развитието на Sber... В бъдеще именно тази екосистема ще бъде основата за интегриране на интересите на хората, бизнеса и държавата като цяло. […]

За обикновения потребител SberID предоставя достъп до голям брой небанкови услуги в тази екосистема, които опростяват пазаруването, здравеопазването, развлеченията, търсенето на работа – което прави живота по-удобен като цяло.“

Участието в цифровата „вселена“ на Сбербанк не е задължително – поне не още. 

Въпреки това Греф вече упражнява неизбежно влияние върху Русия. Тихо и методично водещият руски последовател на четвъртата индустриална революция въведе набор от „услуги“, от които е практически невъзможно да се откажете. Има само един „клиентски път“ и Греф го е проектирал да бъде незадължителен по-рано, отколкото по-късно.

Главният изпълнителен директор на Сбербанк създаде „паралелен свят, в който той е президент“, оплака се  през януари 2021 г. Tsargrad, водещ консервативен телевизионен оператор в Русия. 

Цифрови валути

„ До 2030 г. версиите на технологиите за разпределен регистър или „блокчейните“ може да променят всичко – от онлайн финансовите транзакции до начина, по който гласуваме и как казваме къде се произвеждат стоките.“

– Клаус Шваб, Оформяне на бъдещето на Четвъртата индустриална революция (2018)

Въвеждането на цифровата рубла е на път и изпреварва графика, според първия заместник-председател на Банката на Русия Олга Скоробогатова, говорейки на Международния икономически форум в Санкт Петербург през 2022 г.

Ще бъде възможно да започне тестването на цифровата валута на централната банка на Русия (CBDC) през 2023 г., година по-рано от планираното, каза тя  на конференцията на 16 юни. 

Русия трябва да се стреми да бъде сред първите три иноватори в сектора на разплащанията и финансите в света, каза Скоробогатова, добавяйки, че Банката на Русия вече работи върху прилагането на интелигентни договори за своята централизирана цифрова валута.

Централната банка на Русия разкри плановете си за разработване на цифрова рубла през октомври 2020 г., а прототипът беше завършен година по-късно. На 15 февруари 2022 г. Банката на Русия обяви  , че две от търговските банки, участващи в пилотната програма, успешно са извършили финансови транзакции, използвайки новата платформа.  

„Клиентите не само отвориха цифрови портфейли на платформата за цифрова рубла чрез мобилно приложение, но също така обмениха безналични рубли от своите сметки за цифрови и след това прехвърлиха цифрови рубли един на друг“, съобщи Банката на Русия.

Поддръжниците на руския CBDC твърдят,  че ще „намали разходите и ще създаде възможности за разработване на иновативни продукти и услуги“. 

Въвеждането на централизираната цифрова валута идва и с недостатъци. През декември 2021 г.  Ведомости  съобщи, че цифровата рубла ще позволи на Сбербанк и други руски финансови институции да „проследяват изразходването на средства от гражданите“.

Консултантът по блокчейн и изследовател на криптовалута Денис Смирнов каза  пред вестника, че за обикновените руснаци „въвеждането на цифровата рубла е материализиране на най-ужасните сценарии, описани от писатели на научна фантастика в антиутопии“.  

„Според експерта [Смирнов], с появата на цифровата рубла, абсолютната прозрачност ще царува в областта на личните финанси, което означава, че човешкото право на неприкосновеност на личния живот ще бъде атакувано“,  пише Ведомости  .

Говорейки на Cyber ​​Polygon 2021  – който тази година беше организиран съвместно от Световния икономически форум и Сбербанк – заместник-управителят на Банката на Русия Алексей Заботкин изказа за потенциала на цифровата рубла.  

Руският CBDC „ще позволи по-добра проследимост на плащанията и паричните потоци, а също така ще проучи възможността за определяне на условия за разрешени условия за използване на дадена валутна единица“, каза  Заботкин. 

Например, родителите могат да дадат на децата си цифрови рубли, които са програмирани да блокират закупуването на нездравословна храна, обясни служителят на централната банка. „Това би било полезна функционалност за клиента и, разбира се, можете да измислите стотици други подобни случаи на употреба“, отбеляза още Заботкин.

Руснаците, предпазливи към централизираната, програмируема валута на Банката на Русия, могат да се обърнат към „частния“ сектор за алтернатива. През март 2022 г. централната банка на Русия издаде на Сбербанк лиценз за издаване и обмен на цифрови финансови активи. Използвайки собствената си платформа, Сбербанк се очаква да направи първата си транзакция с цифрови активи до средата на юли, каза заместник-председателят на Управителния съвет на Сбербанк Анатолий Попов пред ТАСС на 15 юни. Централизираният блокчейн на банката ще позволи на компаниите да издават свои собствени цифрови активи и да правят транзакции, използващи цифрови валути, внедрени на платформата.   

Сбербанк мълчи относно първия цифров актив, който ще внедри. Въпреки това в края на 2020 г. Греф разкри , че неговата банка си партнира с JP Morgan, за да създаде „Sbercoin“. Криптовалутата – според съобщенията стабилна монета – все още не е пусната на пазара и поради санкциите не е ясно дали JP Morgan все още участва в проекта. 

Главният изпълнителен директор на Сбербанк е дългогодишен поддръжник на цифровите валути. Доклад от декември 2013 г. твърди, че Греф – тогава новоизпечен  член на международния борд на JP Morgan Chase – проучва навлизането на Сбербанк на крипто пазара. През същия месец JP Morgan Chase обяви  , че изгражда своя собствена криптовалута, използвайки технология, която американската банка за първи път патентова през 1999 г.   

Избягването на цифровата рубла обаче няма да защити руснаците от безпрецедентно наблюдение от страна на Банката на Русия. От януари 2022 г. Централната банка започна да  изисква от руските търговски банки да разкриват информация за всички P2P (от хора към хора) транзакции, включително лични данни на изпращачи и получатели на средства. 

Безопасни (и интелигентни) градове

„ Освен възхода на защитени разпределени регистри като блокчейн, иновациите в IoT архитектурата насърчават възможностите за намиране на този баланс по нови начини. Например Sensity Systems (компания на Verizon) работи с Genetec за проектиране на интелигентни градски системи за сигурност, за да управлява проблемите както със сигурността, така и с поверителността.“ 

– Клаус Шваб, Оформяне на бъдещето на Четвъртата индустриална революция (2018)

На 20 юни 2022 г. руският вестник „  Комерсант  “ съобщи, че Министерството на извънредните ситуации (EMERCOM) планира да разположи  своята система „Безопасен град“ в региони, граничещи с Украйна – Краснодарски край, Крим и Севастопол и Воронежска Белгородска област. Източник каза на вестника, че внедряването на високотехнологична мрежа за наблюдение се е превърнало в „изключително спешна задача“ поради повишените заплахи за сигурността, произтичащи от специалната операция в Украйна. (Курск, разположен в граничен регион със същото име, стана  „безопасен град“ през март 2022 г.)  

Създадена през декември 2014 г. руската програма „Безопасен град“ използва  „организационни, информационни, аналитични, прогнозни и други методологични, технически и технологични решения за осигуряване на безопасността и устойчивото развитие на градовете“. 

Както EMERCOM  обяснява на своя уебсайт:

„Безопасен град е най-известен със своя блок за правоприлагане. В почти всички участващи зони са монтирани и работят камери за наблюдение, които записват нарушения на обществения ред и правилата за движение. Въпреки това, целта на проекта не е толкова да реагира на инциденти, колкото да ги предотврати: да определи, че се задава проблем, преди да се случи.

Федералната програма е въведена в цялата страна, включително в най-отдалечените региони на Русия. В Ямал, северозападен Сибир, тази година ще бъдат инсталирани 1000 камери за видеонаблюдение  като част от проекта за безопасен град. Мрежата на Татарстан от 60 000 камери за наблюдение на Safe City наскоро получи надграждане на софтуера  , което прави възможно идентифицирането на бездомни кучета, според доклад на местни медии от април 2022 г. Мурманск обяви през същия месец, че ще пусне в експлоатация 1400 камери като част от преход към „безопасен град“. Регионалните власти съобщиха, че системата за наблюдение ще включва софтуер, способен да разпознава лица, подозрителни обекти и нарушители.   

Доклад от юни 2021 г. установи, че Русия е на второ място в света по ръст на броя на камерите за наблюдение. Китайските производители са най-големите бенефициенти от нарастващото търсене на оборудване за наблюдение в Русия  ,  според Комерсант . 

Москва претърпя най-радикалната трансформация сред „безопасните градове“ на Русия. Повече от 213 000 камери за видеонаблюдение наблюдават руската столица – и дори частни системи за сигурност вече са свързани към централизираната мрежа за наблюдение на града.

През май 2022 г. кметът на Москва Сергей Собянин нареди  на нощните клубове да свържат своите камери към единен център за наблюдение, включващ сложен софтуер за разпознаване на лица. Подобни инструкции бяха издадени  през есента на 2021 г., когато кметството изиска търговските центрове да свържат камерите си към централизираната си система, така че градските власти да могат да наблюдават спазването на правилата за маски. Горе-долу по същото време Москва стартира  „Face Pay“, система за плащане с лицево разпознаване, която е инсталирана в повече от 240 метростанции в столицата. През септември 2021 г. Московското министерство на образованието и науката разкри планове за въвеждане     системи за лицево разпознаване в градските училища. Въпреки протестите на родителите, тези нови биометрични системи за сигурност започнаха да се появяват  в училищата през януари 2022 г. 

Подобно на Греф, Собянин видя пандемията от COVID-19 като възможност да развие управленските си способности. През февруари 2020 г. кметът обяви  , че спазването на карантинните мерки в Москва ще се наблюдава с помощта на градската система за разпознаване на лица – с помощта на Сбербанк.  

На 27 февруари 2020 г. Греф разкри , че  неговата банка работи върху системи за разпознаване на лица, специално пригодени да помогнат на Русия да се справи с COVID-19. 

„Също така разработваме технология за разпознаване на маскирани лица. Опитахме се да разберем какво правят нашите колеги в Китай. Ние направихме същото. Опитахме се да търсим собствени решения“, каза изпълнителният директор на Сбербанк.

През май 2020 г., когато по-голямата част от Русия все още е под локдаун, Греф очерта планове  да позволи на училищата и университетите да отворят отново: устройство, разработено от Сбербанк, ще използва лицево разпознаване и измерване на температурата, за да идентифицира потенциални носители на вируса. 

Сбербанк започна разработването на системи за биометрична идентификация и плащане много преди пандемията от COVID-19. През 2015 г. банката стартира Ladoshki („Малки палми“), система за безкасово плащане на училищно хранене, при която вместо карти и смартфони като идентификатор се използват биометрични данни. 

„За да плати обяда, студентът поставя ръката си на скенера на специална машина, избира ястие от менюто и парите автоматично се дебитират от сметката, прикрепена към биометричните данни“, обяснява  статия от октомври 2020 г. 

Преходът към биометрична идентификация не се ограничава само до московските ученици. Регионите вече тестваха биометрични документи за самоличност през 2019 г., а Министерството на образованието иска  системи за лицево разпознаване във всички руски училища до 2024 г. 

През есента на 2021 г. Самара отвори ново училище  , където „безопасността и комфортът на децата са на първо място“: 

„Детето държи магнитен ключ до вратата, за да влезе на територията на училището. След това в залата минава през турникет, който го легитимира. Същата система Face ID измерва температурата на всеки посетител и им позволява да влязат само ако температурата им е нормална. Ако температурата на детето е повишена, родителите ще бъдат извикани и помолени да ги приберат. Разработва се механизъм, който ще позволи на родителите да наблюдават децата си през деня и да наблюдават движенията им.“

Рано или късно руснаците от всички възрасти ще трябва да се съгласят с някаква форма на биометрична идентификация. През април 2021 г. Sberbank си партнира  с държавния доставчик на цифрови услуги Rostelecom за разработване на Единна биометрична система. Базата данни в крайна сметка ще бъде  обединена  с държавните институции, което ще изисква руснаците да използват биометрична идентификация за достъп до държавни услуги. 

Интегрирането на биометричните данни в ежедневието е част от визията на руското правителство за създаването на „умни градове“, национална инициатива, която предшества  – но беше значително ускорена от – пандемията COVID-19. 

Оглавявана от Министерството на строителството и жилищното строителство, руската програма Smart City има за цел  да създаде „ефективна система за градско управление, създаваща безопасни и комфортни условия на живот за гражданите“. 

Проектът на Собянин „Умен град – 2030“  за Москва предоставя изключителен пример за това, което тази инициатива се надява да постигне. Амбициозното преосмисляне на руската столица вече се  извършва  от градския отдел за информационни технологии. 

Сред другите привилегии, на жителите на Москва ще бъдат издадени „генетични паспорти“, които могат да се използват за прилагане на генни терапии. „Носими и имплантирани медицински цифрови устройства“ ще събират информация за начина на живот на индивида и ще изчисляват плащанията към здравноосигурителните компании.

До края на десетилетието руската столица ще използва „цифрови технологии“, за да осигури „устойчив растеж на качеството на живот на московчани“, според официалния уебсайт на проекта.

Генетични „ ваксини “

„ Проектирането на различни видове интелигентни клетъчни фабрики също може да ни даде възможност да се справим с възникващи инфекциозни заболявания, например чрез ускорено генериране на ваксини и терапевтични антитела.“

– Клаус Шваб, Оформяне на бъдещето на Четвъртата индустриална революция (2018)

През април 2021 г. руският президент Владимир Путин инструктира правителството си да предприеме драстични мерки, за да гарантира, че страната е подготвена за друга здравна криза, подобна на коронавирус.

„В случай на опасна инфекция като коронавируса или може би повече, не дай Боже, Русия трябва да бъде готова в рамките на четири дни – точно в рамките на четири дни – да разработи свои собствени системи за тестване и в най-кратки срокове да създаде ефективна вътрешна ваксина, за да започне масовото й производство“, каза Путин по  време на обръщение към законодателния орган на Русия. 

Светкавичното развитие на тестове и ваксини ще бъде част  от „мощен и надежден щит в областта на санитарната и биологична безопасност“. Санитарният щит, мрежа от лаборатории и гранични контролно-пропускателни пунктове, имащи за задача да опазват биосигурността на Русия, се планира да започне да функционира напълно до 2030 г. 

Въпреки че остават години до завършване, системата за бързо реагиране влезе в действие след появата на маймунската шарка през май 2022 г. След по-малко от три седмици Роспотребнадзор, руската агенция за „благосъстоянието на хората“,  представи  PCR тест за откриване на новата болест. Тестът е създаден, „за да помогне на Световната здравна организация в разработването на усъвършенствани бързи диагностични методи“, според Института Вектор на Роспотребнадзор. 

До края на май Vector  регистрира  и ваксина срещу едра шарка, „генетичен състав, който формира стабилен имунитет и в същото време има висок профил на безопасност“.

Не е ясно дали лекарството е създадено в отговор на новата епидемиологична заплаха или е разработено предварително в очакване на такъв сценарий. В рамките на Sanitary Shield, бързото разработване на нови ваксини ще използва генетичната, базирана на аденовируси платформа на Sputnik V като шаблон.

„Днес науката и инженерството са достигнали ниво, което ни позволява да създаваме [ваксини] като дизайнер, използвайки биологични, математически и други методи“, обясни вицепремиерът Татяна Голикова   през септември 2021 г.

За да разберем последиците от тази стратегия за внедряване на ваксина, важно е да разберем как се появи водещата ваксина срещу COVID-19 в Русия.

Разработена от Gamaleya Center на Министерството на здравеопазването, Sputnik V е двудозова ваксина, която използва  два различни аденовирусни вектора (Ad26 и Ad5) за транспортиране на „генетичен материал“ до клетките. Платформата може да бъде проследена до заявка за патент от 2012 г., посочена на официалния уебсайт на Sputnik V, която описва  базираната на Ad5 противогрипна ваксина на Gamaleya като „генетична ваксина“. Ваксината срещу грип, GamFluVac, никога не е била въведена на международния пазар и според докладите  все още не е получила одобрение в Русия.   

Gamaleya пренасочи същата платформа Ad5, за да създаде ваксина по време на епидемията от Ебола в Западна Африка през 2013-2016 г., но тя никога не беше представена  на СЗО за сертифициране. По-късен опит на Gamaleya да създаде генетична ваксина за борба с Близкоизточния респираторен синдром (MERS) беше отложен без завършен продукт. 

Въпреки тези повтарящи се неуспехи, Gamaleya изстреля Sputnik V в орбита за рекордно време.

Рекламирана като „първата в света регистрирана ваксина срещу COVID-19“, Sputnik V получи  разрешение за спешна употреба от Министерството на здравеопазването на Русия на 11 август 2020 г., след завършване на комбинирани изпитвания фаза I-II, включващи 76 доброволци – процес, който продължи по-малко от два месеца .   

Бързото създаване и разпространение на лекарството може да се отдаде на сътрудничеството на Gamaleya със Сбербанк и Руския фонд за преки инвестиции (RDIF), суверенният фонд на Русия и основният финансист на ваксината. 

Въпреки че изследванията и производството на ваксини изглежда са извън обсега на една банка, Сбербанк изигра критична роля в ранното развитие на Sputnik V.

„Имаме добри технологии за управление на проекти и бяхме помолени бързо и ефективно да улесним целия процес, помагайки на Министерството на здравеопазването и, разбира се, на центъра Gamaleya“, разкри Греф в интервю  за RBK през април 2021 г. Главният изпълнителен директор на Sberbank обясни че неговата банка е била „включена в работата по създаването на ваксина“ и е помогнала „да се осигури трансферът на технология към производствените обекти“.  

През май 2020 г. Сбербанк регистрира  дъщерно дружество Immunotechnologies LLC, което беше специално създадено като „проектен офис в подкрепа на производството на ваксина срещу новия коронавирус“. 

Правителствена заповед , издадена  от министър-председателя Михаил Мишустин през декември 2020 г., определи дъщерното дружество на Сбербанк Imunotechnologies като единствен доставчик на Sputnik V за регионите на Русия. Тя изпрати първите 9 милиона дози от ваксината, преди да прехвърли доставките и логистиката за доставка на държавния конгломерат Rostec през март 2021 г. 

Банката на Греф практически прие Sputnik V като един от собствените си продукти. През май 2020 г. служителите на Сбербанк бяха призовани  да участват в най-ранните фази на тестване на лекарството и по-късно компанията стартира  маркетингова кампания, целяща да убеди руснаците, че „нормалният живот“ няма да се върне без масова ваксинация.  

Банката дори пусна промоционален видеоклип – пълен с замислен саундтрак и драматични едноредови думи – наречен „SberVaccination: ВРЕМЕ Е!“

Изпълнителният директор на Сбербанк даде пример. През декември 2020 г. Греф разкри, че е сред първите  , инжектирани със Sputnik V. По-късно той заяви,  че ваксината вероятно е „спасила живота му“ по време на командировка.  

Ръководителят на най-голямата банка в Русия твърди, че е получил едва тестваната ваксина някъде през април 2020 г., което означава, чевероятно е част  от „неофициални изпитания“, в които учени от Gamaleya Center са инжектирали себе си и членовете на семейството си с експерименталното лекарство. Официалното тестване на фаза I започна  на 18 юни. 

Докато Sber стартира проекта, RDIF осигури успеха на Sputnik V на международните пазари. 

Съобщава се, че изпълнителният директор на RDIF Кирил Дмитриев, млад глобален лидер на Световния икономически форум , випуск 2009, е измислил  името „Спутник V“ (официално известно като Gam-COVID-Vac).  

Талантът на Дмитриев е забелязан в ранна възраст. Фондацията на Сорос му  дава стипендия за обучение в САЩ, където посещава Станфордския университет и Харвардското бизнес училище. След дипломирането си той работи за Goldman Sachs и McKinsey & Company, преди да поеме юздите в RDIF през 2011 г. 

През юни 2020 г. RDIF обяви  съвместно предприятие с R-Pharm, една от най-големите руски фармацевтични фирми, за производство и разпространение на това, което по-късно стана известно като Sputnik V. Двамата вече имаха близки отношения: през 2018 г. RDIF придоби  около 10% дял в R-Pharm.  

Решението на RDIF да си партнира с R-Pharm ще се окаже хитро инвестиционно решение, което даде на руския суверенен фонд достъп до пазари, които бяха затворени за Sputnik V.

На 17 юли 2020 г. AstraZeneca обяви , че  R-Pharm ще стане „един от центровете за производство и доставка на [нейната] ваксина на международните пазари.“ Съгласно споразумението британско-шведският фармацевтичен гигант се съгласи да прехвърли своя аденовирусен вектор в Русия. След това на R-Pharm ще бъде възложено да „завърши“ дозите и да ги изпрати в чужбина. 

„AstraZeneca е уверена, че заедно с R-Pharm ще успее да достави милиони хора с ваксината по най-ефективния начин“, пише компанията в изявление.

Тяхното партньорство беше засилено и разширено през декември 2020 г., когато RDIF, AstraZeneca, Gamaleya Center и R-Pharm подписаха  меморандум за сътрудничество. Съгласно споразумението партньорите започнаха съвместни изпитания с надеждата в крайна сметка да разработят „коктейл“ от ваксина. 

image„Бих искал да ви пожелая успех и не само на руския пазар, но и на световните пазари“, каза руският президент Владимир Путин на главния изпълнителен директор на AstraZeneca Паскал Сорио по време на подписването на споразумение за сътрудничество между Gamaleya, RDIF, R-Pharm и британския -Шведски фармацевтичен гигант, на 21 декември 2020 г. (източник: http://en.kremlin.ru/events/president/news/64683 )

„Днес ние обявяваме програма за клинично изпитване за оценка на безопасността и имуногенността на комбинацията от AZD1222, разработена от AstraZeneca и Оксфордския университет, и Sputnik V, разработена от руския Gamaleya Center… И AZD1222, и Sputnik V са аденовирусни векторни ваксини, които съдържат генетичен материал от Шипов протеин на вируса SARS-CoV-2“, каза AstraZeneca в  прессъобщение от 11 декември. 

Въпреки че инжекцията на AstraZeneca многократно е свързвана с кръвосъсирване и други сериозни нежелани реакции (последно през май, когато Telegraph съобщи  , че лекарството „може да увеличи риска от сериозно неврологично заболяване“), много по-малко се знае за профила на безопасност на Sputnik V . 

Русия не разполага с база данни, подобна на VAERS, която обществеността да може да използва, за да докладва и разглежда предполагаеми усложнения след ваксинация. Въпреки това, изобилие от доказателства поражда съмнения относно твърдението на руското правителство, че Sputnik V е „безопасен и ефективен“.

През септември 2021 г. д-р Виталий Зверев, професор по вирусология и член на Руската академия на науките, установи тясна връзка  между увеличаването на ваксинацията и увеличаването на заболеваемостта и смъртността от COVID-19 в Русия. 

„Никой не знае за дългосрочните последици [от ваксините]. Следователно към момента е невъзможно да се ваксинират три пъти с векторната аденовирусна ваксина, която се използва активно в Русия [Спутник V]“,  заключи Зверев .

Отделен анализ на руската  Красная Весна , който инспектира данните за безопасност на Sputnik V в страни, които съобщават за нежелани реакции,  установи  , че „по отношение на честотата на очакваните леки и тежки (изискващи хоспитализация) странични ефекти [Sputnik V] е сравним с чуждестранните аналози .”

Въпреки ясните червени знамена, Министерството на здравеопазването на Русия продължава да отрича призивите за по-голяма прозрачност. През януари 2022 г. министерството обясни  , че би било „непрактично“ да се публикуват данни за броя на смъртните случаи сред ваксинираните, тъй като „подобна информация не отразява обективно никаква връзка между смъртните случаи и ваксинацията и може да предизвика негативно отношение към ваксинацията“. 

Няколко дни по-късно депутат от Държавната дума, който се опита да получи най-новите данни от клинични изпитвания за Sputnik V, беше информиран от Министерството на здравеопазването, че тази информация е „поверителна“ търговска тайна, която принадлежи единствено на разработчика на лекарството. 

imageГреф и директорът на Gamaleya Center Александър Гинцбург проведоха сесия за въпроси и отговори на Sputnik V за служители на Сбербанк на 26 януари 2021 г. (източник: https://www.youtube.com/watch?v=KcaZ0hrOI8I )

В очите на руското правителство Sputnik V представлява категорична победа за следващото поколение генетични технологии.

„Ние разработихме няколко такива пробива паралелно. Това се отнася преди всичко за ваксината Sputnik V, която използва генетични технологии и вече се използва днес“, каза руският здравен министър през  ноември 2021 г., като добави, че Русия вече създава нови ваксини, базирани на платформата на Sputnik V. 

Що се отнася до много хвалената ефикасност на Sputnik V: На 10 април 2021 г. Александър Гинцбург, директор на Центъра Gamaleya, прогнозира  , че водещата ваксина на Русия ще осигури доживотен имунитет срещу COVID-19. Точно една година по-късно, на 10 април 2022 г., Гинцбург препоръча  на руснаците да се реваксинират на всеки шест месеца и дори насърчи гражданите, които са в съзнание за COVID, да получат две реваксинации едновременно.  

Устойчиво развитие

„ Трябва да разработим всеобхватни принципи на глобално управление, като същевременно зачитаме различните исторически, икономически, социални и културни системи, етични норми и ценности на нациите. Това ще изисква намиране на общи, широко приети ценности и изграждане на съществуващо управление, като Всеобщата декларация за правата на човека и Целите на ООН за устойчиво развитие. […]

Освен потребителските стимули и опасностите за репутацията, държавното регулиране ще бъде от решаващо значение, за да накарат производителите да бъдат отговорни за въздействието върху околната среда. За щастие, за да постигнем нашите цели за устойчивост, други технологии на Четвъртата индустриална революция предоставят иновативни решения в това пространство на управление.“ 

– Клаус Шваб, Оформяне на бъдещето на Четвъртата индустриална революция (2018)

На 4 септември 2020 г. Сбербанк участва  в първото събитие на Russian Chapter, руския клон на Инициативата за управление на климата (CGI) на Световния икономически форум. 

„Въпросите на околната среда и устойчивото развитие – ESG (екологични, социални, управление) – се нареждат високо в списъка на приоритетите на стратегията и корпоративната култура на Сбербанк“, каза банката в  прессъобщение. „Екологичната политика на Сбербанк обхваща всички области, от взаимодействието с външни клиенти и инвеститори до отговорното поведение на всеки служител. Следването на принципите на устойчивото развитие помага за намаляване на отрицателния отпечатък върху околната среда.“  

През декември същата година Сбербанк стана генерален партньор на Russian Chapter, описвайки този ход като „важна стъпка за постигане на една от амбициозните цели, очертани в новата стратегия на Сбербанк, която е да води дневния ред за устойчиво развитие на Русия“.

Новосъздаденият форум  се събра  на 17 декември 2020 г., за да обсъди „как Сбербанк променя стратегията си и включва устойчивостта в своя бизнес модел“ и „как Централната банка на Русия работи заедно с ключови международни организации за споделяне на най-добри практики в управлението на климатичния риск. ”

Банката прие сериозно ролята си на пионер за ESG в Русия. Година по-късно, на 1 декември 2021 г., Сбербанкобяви  създаването на руския национален алианс за ESG. 

Съставена от 28 компании, отговорни за 10% от БВП на Русия, групата е замислена като „постоянна платформа за диалог и ангажираност за всички заинтересовани страни“.

Членовете-учредители включват петролния гигант Gazprom Neft и производителя на Sputnik V R-Pharm.

Според Греф Алиансът имаше за цел да обедини усилията на водещи компании, за да „движи дневния ред [ESG]“ в Русия:

„Осъзнахме, че трябва да работим върху оформянето на регулаторни рамки, стандарти и процедури за контрол на прилагането, формиране на ново законодателство, което ще стимулира всички участници на пазара да спазват стандартите ESG и насърчаване на интересите на Русия и руските компании в международен план.“

На 21 април, близо два месеца след началото на специалната операция на Русия в Украйна, Алиансът свика среща, за да „актуализира“ своя работен план за годината, „като вземе предвид спецификата на настоящата политическа и икономическа ситуация“.

Сред другите цели, групата реши  да „попълни и укрепи националната ESG инфраструктура, свързана с докладване, стандарти, рейтинги, сертифициране“; „да допринесе за подобряването на националното регулиране на ESG, включително програмата за климата и въглерода“; и „[насърчаване] на образователни дейности [в Русия] по темата за устойчивото развитие, насочени към широка целева аудитория.“ 

„Виждаме, че въпреки трудностите компаниите остават ангажирани с идеологията на ESG и не се отказват от предишните си ангажименти към екологични, климатични и социални инициативи“, каза изпълнителният директор на групата Андрей Шаронов , обобщавайки резултатите от срещата. 

Това не бяха празни думи. ESG беше водеща точка от дневния ред на Международния икономически форум в Санкт Петербург (SPIEF) през 2022 г. На 16 юни присъстващите на конференцията обсъдиха  „Значението на дневния ред за климата в ключови евразийски икономики“: 

„Съвместната програма за климата трябва да бъде един от обединяващите проекти в такъв разнообразен регион като Евразия. Днес икономическото сътрудничество трябва да се развие като част от програмата за климата, отчасти в опит да се постигнат целите на Парижкото споразумение и Целите на ООН за устойчиво развитие...“

Сред участниците бяха първият заместник-министър на икономическото развитие на Русия Иля Торосов, старши вицепрезидентът на Сбербанк за ESG Татяна Завялова и изпълнителният директор на National ESG Alliance Андрей Шаранов.

Какво означава „икономическото сътрудничество“ като част от „дневния ред за климата“ за един от най-големите износители на енергия в света?

В края на януари  Ведомости публикува  задълбочен доклад за това как Националният алианс на ESG може да ускори интеграцията на Русия в системата за въглеродни кредити на Европейския съюз. 

Съгласно Механизма за коригиране на въглеродните граници (CBAM) на блока, считано от 2026 г., вносителите на цимент, желязо и стомана, алуминий, торове и електричество ще трябва да закупят  въглеродни сертификати, съответстващи на „въглеродната цена“, която би била платена за производството стоките в ЕС. Както  посочва Ведомости  , тази нова схема ще изисква от Русия да разработи своя собствена въглеродна регулация и система за търговия с емисии, за да остане конкурентоспособна като износител на суровини. 

Нарастващото икономическо разминаване между Москва и Брюксел предполага, че спазването на разпоредбите на ЕС вече не е основен приоритет на Алианса. Това обаче не означава, че Русия се е отказала от ESG. Вместо това групата призова за „систематичен диалог с междунационални асоциации на „нови“ пазари, включително страните от BRICS, Евразийския икономически съюз и част от Азиатско-тихоокеанския регион, както и установяване на взаимодействие с експертните общности на ESG в тези региони.” 

Пътят на клиента: Накъде, Русия?

Докато Москва може да се разделя със своите „западни партньори“ в търсене на по-надеждни пазари, необходимо е да се запитаме какво означава на практика продължаването на този икономически и политически обрат – започнал преди повече от десетилетие.

На 4 февруари Русия и Китай пуснаха съвместно изявление  , обявявайки „нова ера“ за международните отношения и глобалното устойчиво развитие: 

„За да се ускори прилагането на Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г., страните призовават международната общност да предприеме практически стъпки в ключови области на сътрудничество като намаляване на бедността, продоволствена сигурност, ваксини и контрол на епидемиите, финансиране за развитие, климат промяна, устойчиво развитие, включително зелено развитие, индустриализация, цифрова икономика и инфраструктурна свързаност.“

Дали Москва и Пекин се съпротивляват на пътя, одобрен от Давос, или изграждат паралелна система, използвайки подобен план? Дали тези двама партньори за „устойчиво развитие“ се противопоставят на световното управление или вместо това искат да бъдат равни „заинтересовани страни“ в съществуващите и бъдещите глобални суперструктури?

Аргументът, че Москва неохотно отразява Запада като част от подклаждана от биологични заплахи технократска надпревара във въоръжаването, повдига съвсем други въпроси. Може ли Русия да използва отговорно технологии, които са били злоупотребявани и злоупотребявани от западните правителства? Ако един PCR тест не е подходящ за целта на Запад, може ли същият тест да защити Русия от биологични заплахи като част от нейната програма за санитарен щит? Дали глобалното приемане на CBDC е атака срещу финансовата свобода в Съединените щати, но необходима мярка за гарантиране на икономическия суверенитет на Русия? 

Това са въпросите, които трябва да си задаваме, докато нашият все по-хаотичен свят се разпада на привидно непримирими блокове.

Независимо дали на Изток или на Запад, „пътят на клиента“ ще бъде коренно различен?




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
1. notfun - много добра находка..
21.07.2022 09:06
ще го копирам , по късно, благодаря..захари..
цитирай
2. zahariada - Да
21.07.2022 09:44
Благодаря и на теб!
цитирай
3. krumbelosvet - Безбожно дълго четиво.
21.07.2022 09:50
Това многословие контрастира с чудесните афоризми на г-н Греф. Не разбирам защо е така.
При всичкият ми интерес, не можах да го дочета. Човек не е готов във всеки момент да се захване с дълго четене.
Има едно златно правило - който НАИСТИНА има да каже нещо ново, може да го каже на ЕДНА машинописна страница, т е. за ТРИ минути.
цитирай
4. zahariada - Да
21.07.2022 11:41
Така е. Но аз не съм автор.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40023043
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930