Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.05.2022 18:16 - Хипотеза на Saamkhya (सांख्य) – Дешифрирана връзка за създаване
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 391 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 08.05.2022 18:17

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Хипотеза на Saamkhya (सांख्य) – Дешифрирана връзка за създаване

imageОТPRADEEP B. DESHPANDE, PHD 6 МАЙ 2022 Г  

imageИзображение чрез 123RF

Тази статия е написана съвместно с д-р С. Н. Бхавасар, учен по санскрит и аюрведа, и Джеймс П. Ковал, д-р, доктор по медицина .

Буквалното значение на санскритската дума „Saamkhya“ (संख्या) е изброяване, но терминът Saamkhya (सांख्य) се отнася до система, училище или философия. Избрахме да го обозначим като „хипотеза“, тъй като е доказуема, както ще видим. Твърди се, че е разработена от мъдреца Капила и изглежда има препратки към Саамкхя във ведическата литература. Бхагвад Гита съдържа глава за Самкхя Йога. Тази информация ни казва нещо за това кога системата Saamkhya може да е била разработена, но със сигурност е на хиляди години.

Има интересна връзка на Saamkhya със съвременната физика.

Годината е 1995 и тийнейджърката Аманда Гефтер вечеря в ресторант House of Hunan в Ардмор, Пенсилвания, западно от Филаделфия, с баща си Уорън Гефтер, който е професор по радиология в Медицинския факултет на Университета на Пенсилвания. В хода на вечерта д-р Гефтер пита Аманда: Какво е „нищо“? Озадачена от въпроса, Аманда отговаря, липса на нещо, нищо, защо питаш? Уорън казва, че Аманда може да крие тайната на началото на Вселената.

Този разговор е в бестселъра на Аманда Гефтер, „Нарушаване на моравата на Айнщайн“ (Bantam Books, 2014). Аманда казва, че за първи път е изпитала чувство на вълнение от перспективите да разкрие нещо специално. Аманда пита баща си, така че как да разберем? Уорън отговаря, нека направим малко проучване.

За дуото баща-дъщеря това звучеше като проблем по физика и затова те купуват книга след книга по съвременна физика, теория на относителността, квантова теория, инфлационна космология и физика на елементарните частици и учат до късно през нощта. Те биха намерили намек тук, улика там, но нямаше истински отговори. Тогава те имаха възможност да присъстват на конференцията за наука и крайната реалност в Принстън през 2002 г., организирана за честване на 90-ия рожден ден на известния теоретичен физик Джон Арчибалд Уилър, колега на Алберт Айнщайн от Принстън. На конференцията те се възползваха от възможността да разговарят с Уилър и го попитаха: Ако наблюдателите създават реалност, откъде идват наблюдателите? Уилър, отговори, физика, Вселената е самовъзбуждаща се верига.

Объркана от отговора, Аманда Гефтер пише в бележника си, Уилър мисли, че Вселената е възникнала от нищото.

През следващото десетилетие Аманда Гефтер взаимодейства с много от най-добрите мозъци във физиката, включително Стивън Хокинг, като накрая заключи, че в крайна сметка нищо не е реално. С други думи, крайната реалност е нищото на празнотата.

Енергийната фаза на събитието на Големия взрив, невероятно малка (около дължината на Планка, 10-33 см в диаметър), невероятно гореща и невероятно плътна, се появи преди около 13,8 милиарда години, когато започна потокът от време, но там не беше нищо от другата страна на енергийната фаза, празнота.

Физиката не може да отговори на въпроса как нищо не може да се трансформира в нещо, енергийната фаза на събитието от Големия взрив.

Въпреки това, всичко, което съществува във Вселената днес, вече беше там в енергийната фаза на събитието на Големия взрив, макар и в непроявена форма. Сега, Саамкхя предлага, че всяко творение изисква две съставки: Пуруша (Недиференцирано съзнание) и Пракрити (първична енергия). Пуруша и Пракрити пораждат пет основни елемента: Притхви, Джал, Агни, Ваю, Акаш (Земя, Вода, Огън, Въздух и Пространство), а свързаните с петте основни елемента са три Гуни (Атрибути); Сатва, С, Раджас, Р, и Тамас, Т.

Петте основни елемента

Петте основни елемента са Prithvi, Jal, Agni, Vayu, Akash (Земя, Вода, Огън, Въздух и Космос).

Елементът Земя включва цялата физическа материя, която присъства в човешкото тяло. Смята се, че периодичната таблица е пълна. Всичко, което присъства в човешкото тяло, присъства и на Земята.

Около 60% от човешкото тяло е вода, така че елементът Вода е от съществено значение за живота.

Елементът Огън разгражда храната до енергия за растеж и оцеляване. Солната киселина е добър пример за елемента Огън.

Елементът Air включва кислород, основен компонент за живота.

Taiittiriya Upanishad обсъжда петте основни елемента. В Южна Индия има храмове, посветени на петте основни елемента.

Бързо напред около десет милиарда години и климатичната система на Земята се стабилизира и се появяват едноклетъчни организми, които според теорията на еволюцията в крайна сметка еволюират в човешки същества.

Сега въпросът е как се е появил първият живот на Земята.

Като се имат предвид четирите основни елемента (Земя, Вода, Огън, Въздух), не е възможно да се създаде живот. Необходим е и петият елемент, Акаш, който трябва да се състои от съзнание и енергия.

Съзнанието и енергията идват в нас, когато излезем от утробата на майка си и поемем първия си дъх, и ни напускат, когато издишаме за последен път.

Ние получаваме нашето съзнание и енергия от майка си от поколение на поколение, но откъде първият едноклетъчен организъм е взел своето съзнание и енергия?

Науката също е заседнала тук. Единственият правдоподобен отговор е, че недиференцираното съзнание на празнотата и първичната енергия на енергийната фаза трябва да бъдат източници на съзнание и енергия във всички живи системи, точно както предполага Саамкхя.

Ако сме дошли от източника, който се състои от петте основни елемента, тогава трябва да искаме да се върнем към източника в края на този живот. Йогите и будистките монаси осъзнават това.

"Вселената може да свърши един ден, но съзнанието ще остане, защото съзнанието е вечно."

Н. В. Далай Лама (получател на Нобелова награда за мир, 1989 г.)

През август 2020 г. IANS съобщи за тибетски будистки учен в Тайван в щата Тукдам, след като беше обявен за клинично мъртъв на 14 юли.

Тибетската дума „thukdam“ се отнася до будистка медитативна практика, при която завършен медитатор се поглъща в процеса на вътрешно разтваряне на петте основни елемента и съзнанието обратно в Първичната светлина след клиничната смърт (Уикипедия). На йогийски език практиката на съзнателното напускане на тялото се нарича „Джиева Самадхи“.

На 5 май 2021 г. Негово Светейшество Далай Лама проведе виртуална конференция с руски невролози, които също от няколко години изучаваха феномена тукдам в будистките манастири в Индия.

Негово Светейшество обясни: „Когато обикновен човек умре, има разпадане на петте основни елемента (в момента на клиничната смърт). Моят старши учител, Линг Ринпоче, остана в Тукдам 13 дни. Наскоро един монах в манастира Кирти остана в това състояние 37 дни.

„Това е наблюдаема реалност, която трябва да можем да обясним. Тъй като тялото на човек, преминаващ през този процес, може да остане топло, може да се окаже, че елементите на земята, водата и огъня са останали (дори и след клинична смърт).“

Руските учени изследвали 104 монаси в медитация и наблюдавали монах в тукдам в продължение на 37 дни в манастира Гюто. Съдебен лекар е изследвал физическото тяло на различни етапи след смъртта. Учените отбелязаха, че тялото на човек в Тукдам е в съвсем различно състояние от тялото на човек, подложен на процес на обикновена смърт.

Чрез процеса на thukdam, завършеният медитатор е на пътуването си към дома. Топло тяло, свободно от разлагане, с невронна активност и кръвно налягане, подобно на жив човек, са всички индикации, че енергията и съзнанието остават по време на thukdam в продължение на много дни след клиничната смърт. Вижте този видеоклип за тайландски будистки монах, влизащ в процеса на тукдам.

Трите гуни

Трите гуни (атрибута) са: S, R и T.

Компонентът S включва истинност, честност, постоянство и невъзмутимост. Компонентът R включва амбиция, храброст, его и желание за живот, а компонентът T включва лъжа, измама, причиняване на нараняване с думи или дела и сън.

В скалата за вътрешно съвършенство, максималният S компонент е в горната част, максималният T компонент в долната част и всички други комбинации от трите компонента между тези две крайности.

Ролята на гуните в сътворението ще бъде осъзната, след като разберем, че гуните и човешките емоции са свързани.

Човешките същества са надарени с два вида емоции: положителни емоции и отрицателни емоции.

Положителните емоции включват любов, доброта, съпричастност и състрадание, докато отрицателните емоции включват гняв, омраза, враждебност, негодувание, фрустрация, ревност, страх, скръб и други подобни.

В скалата на емоционалното съвършенство максималните положителни емоции са на върха, максимумът на отрицателните емоции на дъното и всички други комбинации от двете между тези две крайности.

Положителните емоции силно и положително корелират с S компонента, докато отрицателните емоции силно и положително корелират с прекомерните R и T компоненти.

По този начин скалите за вътрешно съвършенство и емоционално съвършенство са напълно еквивалентни.

Сега сър Джагадиш Чандра Боуз показа, че растенията „се чувстват“. Той разработи научно устройство за откриване на реакция на растенията към различни стимули, показващи трептене на наранени растения. Той подложи метали и органична тъкан в растенията и отбеляза приликите в отговорите между метали и клетки.

За неговата пионерска работа IEEE го нарече един от бащите на радионауката. Уикипедия съобщава, че един от кратерите на Луната е кръстен в негова чест.

Работата на Bose тясно свързва гуните с живота чрез емоции.

В заключителната

Тази статия се опита да хвърли светлина върху връзката на хипотезата на Саамкхя със сътворението и живота. Хипотезата на Saamkhya твърди, че петте основни елемента и трите гуни са от съществено значение за сътворението и за живота. Тази статия разглежда хипотезата Saamkhya през призмата на науките, показвайки, че хипотезата е достойна за приемане като правдоподобен механизъм за създаване и за живот. Може би това учи Шри Кришна в главата за Саамкхя йога в Бхагвад Гита?

Допълнителна информация

  1. Pradeep B. Deshpande и James P. Kowall, Природата на върховната реалност и как тя може да трансформира нашия свят: доказателства от съвременната физика; Мъдростта на YODA, 2015 (amazon). Джеймс П. Коуол е независим изследовател със седалище в предградието Юджийн, Орегон. Той получи докторска степен по теоретична физика от Университета Браун и доктор по медицина от Университета в Маями. Той се оттегли от частната практика преди няколко години, за да прекара време в изследване на природата на крайната реалност. Джим успя в стремежа си през 2014 г.
  2. Прадип Б. Дешпанде, Научна рамка за световна трансформация, диалог и алианс, публикация на Universal Peace Federation, Ню Йорк, 33, 1 юни 2019 г. (Диалог и Алианс е публикация на Universal Peace Federation, град Ню Йорк- базирана международна организация с консултативен статут към Икономическия и културен съвет на ООН).
  3. Брус Касаноф, Как да измерим и подобрим интуицията си, Forbes.com, 26 ноември 2020 г.
  4. Прадип Б. Дешпанде, Тайната на образцовото представяне , BizEd, август 2019 г.
  5. Прадип Б. Дешпанде, Общи образователни изисквания с турбокомпресор с наука за
  6. Външни и вътрешни постижения , годишна конференция на ASEE, Кълъмбъс, Охайо, юни 2017 г.
  7. Даниел Голдман, Емоционална интелигентност, Bantam Books, 10-то издание, 2006 г.
  8. Програма за подобряване на интуицията на Аха Дхарана , Фондация за всеобщ мир, 2019 г.
  9. Коуол, Джеймс П., Йерархията на съзнанието , видео в YouTube, 30 април 2022 г.



Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40035289
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930