Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.02.2022 20:44 - Кой беше Гаутама Буда?
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 634 Коментари: 0 Гласове:
4

Последна промяна: 25.02.2022 20:48

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Кой беше Гаутама Буда?

Макс Лу

7 февруари 2022 г

Ум и дух , Представени

image

Гаутама Буда остави дълбоко влияние върху прогреса на човешката цивилизация. (Изображение: чрез Unsplash)

Гаутама Буда остави дълбоко влияние върху прогреса на човешката цивилизация. (Изображение: чрез Unsplash)

Гаутама Буда остави дълбоко влияние върху прогреса на човешката цивилизация.

Кой беше Гаутама Буда?

Гаутама Буда, популярно известен като Буда, е аскет, религиозен водач и учител, живял в древна Индия. Той се счита за основател на будизма и почитан от будистите като просветлено същество, което преоткри древен път към свободата от невежеството, копнежа и цикъла на прераждане и страдание.

Той преподава около 45 години и изгражда много последователи, както монашески, така и миряни. Неговото учение се основава на прозрението му за възникването на страданието или неудовлетвореността и неговия край - състоянието, наречено Нирвана.

Неговият ранен живот

Остава сериозен дебат относно действителното време на раждане на Гаутама Буда, въпреки че е общоприето, че той е роден някъде около 563 г. пр.н.е. Някои будистки писания като Вишну Бхагват, Стхавиравали и Харванш сочат раждането му през 1760 г. пр.н.е. 

Гаутама Буда е роден в аристократично семейство в клана Шакя, но в крайна сметка се отказва от светския живот. Преди раждането на баща му, цар Суддхана, астролозите казаха, че синът му ще бъде свят човек. Въпреки това, кралят искаше синът му да живее нормален живот и гарантира, че той не получава никакво религиозно учение. Суддходхана държеше сина си в дворци, пълни с удобства и светски лукс, надявайки се, че няма да се занимава с нищо друго. 

След като се разочарова от земния живот, Гаутама Буда в крайна сметка осъзнава по-висша духовна цел и става аскет или шрамана.

image Картина в лаоски храм, изобразяваща четирите срещи при пътуванията на Гаутама извън двореца. (Изображение: чрез обществено достояние) Той вижда външния свят за първи път

Когато Гаутама напусна двореца си, за да види външния свят за първи път, той беше шокиран от срещата си с човешкото страдание. Говори се, че Гаутама е видял старец.

Когато неговият колесничар Чандака обясни, че всички хора остаряват, принцът тръгна на по-нататъшни пътувания отвъд двореца. Той се сблъска с болен човек, разлагащ се труп и аскет, които го вдъхновяват.

Малко след като видял четирите гледки, Гаутама се събудил през нощта и видял слугите си да лежат в непривлекателни пози като труп, което го шокирало. Той открива това, което по-късно ще разбере по-дълбоко по време на своето просветление: страданието и краят на страданието.

Неговият стремеж към просветление

Трогнат от всичко, което е преживял, Гаутама решава да напусне двореца посред нощ против волята на баща си, за да живее живота на странстващ аскет.

Придружен от Чандака и оставяйки след себе си сина си Рахула и съпругата Яшодхара, той пътува до реката Аномия и отрязва косата си. След това, оставяйки слугата и коня си, той се отправи към гората и се преоблече в монашески дрехи.

Гаутама пътува из равнината на Ганг, като преподава и изгражда религиозна общност. Той преподава среден път между чувственото снизхождение и суровия аскетизъм, открит в индийското движение шрамана.

Той преподава обучение на ума, което включва етично обучение, самоограничаване и медитативни практики като джана и внимателност. Той също така критикува практиките на свещениците на брамините, като жертвоприношение на животни и кастовата система.

По-късно Гаутама се свързва отново със семейството си и синът му Рахул става монах, а съпругата му Яшодхара, монахиня, и двамата следват неговите учения.

imageИзточноявански релеф, изобразяващ Буда в последните му дни с Ананда, неговият главен придружител. (Изображение: чрез Wikipedia) Той постига Нирвана

На 35-годишна възраст Гаутама Буда постига просветление или Нирвана след строга фаза на медитация, продължила шест години. Това се случило в Бодхгая и се казва, че дървото, под което той станал просветлен, е все още живо.

Той продължава да пътува в продължение на 45 години, разпространявайки дхарма, наречена будизъм. Той се придържаше към пътя на истината през цялото време. Той винаги съветваше учениците си за необходимостта да бъдат безкористни. Неговото мнение беше, че трябва да се научим да бъдем безкористни, тъй като нищо не е постоянно в живота. 

Гаутама Буда изтече на 80-годишна възраст и погребението му се случи в Кушинагар. Тленните му останки са отнесени на осем места след кремацията, а над пепелта са поставени ступи. Най-старата ступа сред тях се нарича Махаступа.

Ученията му се разпространяват

Няколко века след смъртта си той става известен с термина Буда, което означава „Пробуденият“ или „Просветеният“. Ученията на Гаутама Буда са съставени от будистката общност във Виная, неговите кодекси за монашеска практика и Сутите, текстове, базирани на неговите беседи.

Те са били предавани в средноиндоарийски диалекти чрез устна традиция. По-късните поколения съставят допълнителни текстове, като систематични трактати, известни като Абхидхарма, биографии на Буда, сборници от истории за миналите животи на Буда, известни като приказки Джатака, и други дискурси, т.е. Махаяна сутрите. Поради влиянието си върху индийските религии, във вайшнавизма той започва да се счита за 9-ия аватар на Вишну.




Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40029496
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930