Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.01.2022 21:13 - Голямата криза с конския тор от 1894 г., решена чрез усилия за гражданска реформа
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 1050 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 10.01.2022 21:13

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Голямата криза с конския тор от 1894 г., решена чрез усилия за гражданска реформа

9 януари 2022 г Рус Зима Статии от Russ Winter , Culture , Hidden History , Politics , US News , Winter Watch Articles 

https://www.youtube.com/watch?v=1T7sZCYGyw8&t=80s

image„Белите крила“ (или ангелите), които почистват улиците в Ню Йорк, се нуждаеха от полицейска защита по време на стачка на превозвачи на боклук, отделна услуга. СНИМКА: чрез Pinterest

азПрез 2004 г. Стивън Дейвис, директор по образованието в неолибералния институт по икономически въпроси в Лондон, написа статия, озаглавена „ Голямата криза с конски тор от 1894 г.“. В него той възпява добродетелите на технологиите, „науката“ и свободните пазари при решаването на големи проблеми. Той обяви, че голямата криза с оборския тор просто „изчезна“, когато милиони коне бяха заменени с моторни превозни средства, главно чрез ценови механизми и технологии. Какъв фалшив разказ за това, което наистина се е случило. Успехът дойде чрез гражданското лидерство - имаше много по-малко минуси на сцената.

image

Никой читател тук няма достъп до някой, който би могъл да опише доста дългия преход от кон към кола. Бих могъл да получа историята от първа ръка от дядо си, но той почина през 1986 г. на 96-годишна възраст. Трудно е дори да си представим или да си представим, но първата снимка показва улица в Ню Йорк през 1894 г.

Графиката по-долу показва прехода, който в действителност беше трудно воден. Дядо ми по майчина линия създаде първите Harley Davidson и автокъщи в североизточен Орегон (LaGrande) през около 1915 г. Въпреки това той беше пионер в индустрията.

Забележете, че дори през 1920 г. неселскостопанските коне все още са били често срещани, 26 години след „кризата с конски тор“. Всъщност, едва в ревните 20-те години на миналия век преходът от конете и техния тор беше завършен.

imageизточник: МВФ

Лондон през 1900 г. все още имаше 11 000 таксита, всички с конски задвижвания. Имаше и няколко хиляди автобуса, всеки от които изискваше 12 коня на ден, общо над 50 000 коня. В допълнение, имаше безброй колички, дрегери и уреди, всички работещи непрекъснато, за да доставят стоките, необходими на бързо нарастващото население на тогавашния най-големият град в света.

Подобни фигури биха могли да бъдат направени за всеки голям град от онова време. Изчислено е, че Ню Йорк през 1900 г. има 100 000 коня, произвеждащи 2,5 милиона паунда конски тор всеки ден. Конски трупове изгнили по улиците.

image

Обществеността пострада тежко от епидемии, включващи три масови заразни болести: холера, тиф и грип. Тези инфекциозни заболявания често са били фатални или оставят жертвата си отслабена в защитата си срещу други болести. Основната причина за тези заболявания се приписва на лошите санитарни условия и неасфалтираните улици с дълбока кал до глезените.

Кризата с конския тор трябваше да бъде преодоляна в продължение на почти 35 години след 1894 г. Решението — поне докато новата технология не замени старата — беше посветена на гражданската реформа, канализацията и доброто управление. Неолибералите под нулата изглежда искат да прескочат това и то по нечестен начин.

Санитарният отдел в Ню Йорк е създаден като Отдел за почистване на улиците, но всъщност е въведен в сила едва през 1895 г. Едва тогава хората, които работят за отдела, всъщност събират боклука и метят улиците. Това са някои снимки, направени за Harper"s Weekly,  на улици в Ню Йорк през 1893 г.

image

image

imageПочистващо средство White Wing

Граждански реформатор полковник Джордж Е. Уоринг-младши (1833-1898) е пионер и преодоля кризата с конския тор чрез граждански мерки – а не BS относно новите технологии и ценовия механизъм. Той въведе такива настоящи практики като рециклиране, метене на улици и специална униформена група за почистване и събиране, наречена Белите крила. Мъжете на Уоринг разчистиха натрупване на отпадъци в целия град. Той също така поддържаше битовата канализация отделно от дъждовния отток.

Преди и след. Обърнете внимание, че почистването проправи пътя както за уличните автомобили, така и за моторните превозни средства.

image

Сега се надявам да отделите няколко минути, за да видите някои прекрасни цветни кадри от Ню Йорк между 1900 и 1919 г. Забележете, че по улиците все още има много коне. Разликата от 1894 г. беше, че гражданската структура го почисти! Забележете Бялото крило в долния ляв ъгъл на около 12 секунди след клипа. Много добре. Браво!

 

imageДжордж Уоринг свърши. Зимни часовници за вкъщи

Доброто управление, отърваването от чиновници под нулата (известно още като какистокрация) и запретването на ръкави все още е ключът към качеството на живот — не чакането наоколо за нови технологии и извинението за „ценови механизми“ с невидима ръка. Освен това, както показахме в „Хищническата конспирация за унищожаване на уличните коли“,  корупцията и залавянето изиграха основна роля в доминирането на автомобилите, което донесе със себе си цял нов набор от негативни външни ефекти.






Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40016820
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930