Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.06.2022 12:16 - По-горещата пустиня Калахари може да спре размножаването на рогати до 2027 г
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 272 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 20.06.2022 12:20


По-горещата пустиня Калахари може да спре размножаването на рогати до 2027 г

image

Публикувано: 31 май 2022 г., 14:34 ч. BST
Автор Никълъс Б. Патинсън Докторант FitzPatrick Institute of African Ornithology, University of Cape Town

Декларация за разкриване Никълъс Б. Патинсън получава финансиране от DST-NRF Център за върхови постижения към Института ФицПатрик.

Партньори

  В Калахари средните пролетни и летни температури на въздуха вече са се повишили с повече от 2°C, откакто температурите започнаха да се повишават. Никълъс Б. Патинсън Университетът в Кейптаун предоставя финансиране като партньор на The Conversation AFRICA.

 

Вижте всички партньори

 

Вярваме в свободния поток на информация Публикувайте отново нашите статии безплатно, онлайн или в печат, под лиценз Creative Commons. Публикувайте отново тази статия Южните жълтоклюни рогачи се мъчеха да се размножават при високи температури. Никълъс Б. Патинсън

Бързото изменение на климата има потенциала да повлияе силно на физиологията, поведението и успеха на размножаването на животните . Изследванията показват, че повишаването на температурата, например, има отрицателно въздействие върху животните . Те варират от масови събития на умиране по време на горещи вълни до по-малко очевидни проблеми като трудности при намиране на храна .

 

За птиците в сухите зони повишаването на температурата представлява значителен проблем. Птиците в тези сухи зони обикновено се размножават в отговор на валежите, които често се случват през най-горещото време на годината. А птиците са активни предимно през деня, когато са изложени на слънчева топлина. Това е моментът, когато се осъществяват жизнените им процеси за размножаване – като териториална защита, ухажване, намиране на храна за малките и посещение на гнездото.

 

Изследванията показват, че високите температури в продължение на няколко дни или седмици могат да имат отрицателен ефект върху храненето и телесната маса. В мащаба на един или два размножителни сезона, тези ефекти оказват отрицателно въздействие върху производителността на размножаване. Това може да стане чрез намаляване на състоянието на потомството или вероятността младите птици да оцелеят до зряла възраст и да се размножават.

 

Дългосрочните ефекти от реакциите на високи температури - в продължение на десетилетия - са по-малко известни.

 

  Нашето скорошно изследване имаше за цел да помогне за преодоляване на тази празнина в знанията. Ние оценихме ефектите от температурата на въздуха и сушата върху размножителния добив на южните жълтоклюни рогачи ( Tockus leucomelas ) в пустинята Калахари в Южна Африка за период от десетилетие, от 2008 до 2019 г.

 

Открихме, че продукцията на размножаване на нашата проучвана популация се е сринала по време на периода на наблюдение и е силно свързана с температурата и валежите. В Калахари температурите на въздуха вече са се повишили с повече от 2°C за няколко десетилетия. С този темп до 2027 г. тези птици изобщо няма да се размножават на това място.

 

Пустинни температури и гнездящи птици Първо проучихме данните за температурата на въздуха и валежите от Южноафриканската метеорологична служба за региона Калахари между 1960 и 2020 г. Честотата и тежестта на сушата не са се променили, но средните максимални дневни температури на въздуха през пролетта и лятото се увеличават. Те са се повишили от около 34°C до доста над 36°C от средата на 90-те години на миналия век до наши дни . [Това е от нашия документ] Това се равнява на скорост на затопляне от около 1°C на десетилетие, скорост пет пъти по-бърза от средната за света от около 0,2°C на десетилетие.

 

  В Калахари средните пролетни и летни температури на въздуха вече са се повишили с повече от 2°C, откакто температурите започнаха да се повишават. Никълъс Б. Патинсън След това оценихме ефектите от температурата на въздуха и сушата върху размножителния добив на популация от южни жълтоклюни в Калахари през десетилетието от 2008 до 2019 г. Тези птици все още са често срещани в голяма част от централна и източна Южна Африка.

 

Проучваната популация включва около 25 двойки всеки размножителен сезон. Тези рогаци гнездят в кухини и в нашето изследване двойките обикновено правят един опит за размножаване на сезон. Стратегията им за размножаване е необичайна: женската се запечатва в гнездовата кухина и линее всичките си летателни пера. Това оставя мъжкият родител като единствен доставчик на гнездото за женския родител и пилетата. Успешният опит за размножаване обикновено отнема около два месеца, като двойка отглежда между едно и четири пилета.

 

Въпреки че броят на двойките в обекта остава постоянен през десетилетието на изследването, повече двойки пропускат размножаването всяка година. А тези, които все пак се размножават, го правят все по-малко и по-малко успешно, произвеждайки по-малко потомство или изобщо никакви.

 

Сравнявайки първите три сезона (2008-2011) на наблюдение с последните три (2016-2019), средният процент на заети кутии за гнездене намаля от 52% на 12%. Успехът на гнездо – опит за размножаване, успешно отглеждащ поне едно пиле – спадна от 58% на 17%. Пръстите, произведени при опит за размножаване, намаляват от 1,1 на 0,4.

 

Без успешно размножаване популацията няма да може да се запази и бързо ще изчезне на местно ниво.

 

Установихме, че продукцията на размножаване е в отрицателна връзка с повишаването на температурата на въздуха и появата на суша през размножителния сезон. Всички опити за размножаване бяха неуспешни, когато средните дневни максимални температури на въздуха надвишиха 35,7°C. А ефектите от високите температури на въздуха са налице дори в години без суша.

 

Като се има предвид силната отрицателна корелация между високата температура на въздуха и продукцията на размножаване, ние твърдим, че глобалното затопляне вероятно е основният двигател на скорошния, бърз срив в успеха на размножаването в нашата изследвана популация. Последиците от високите температури на въздуха (независимо от обилните валежи) и сушата върху родителите влияят върху вероятността за успешно изпъване на потомство или дори опит за размножаване.

 

Въз основа на настоящите тенденции за затопляне, прагът от 35,7°C за успешни опити за размножаване ще бъде надвишен за целия сезон на размножаване на рогоносците приблизително до 2027 г. на нашето място за изследване.

 

Като цяло, докато нашето изследване е специфично за южните жълтоклюни рогати, ние предполагаме, че нашите открития вероятно са приложими за редица видове. Дори за видовете, които е малко вероятно да загинат в голям брой поради топлина, изменението на климата може да доведе до бърз спад и потенциално местно изчезване.

 

Какво можем да направим по въпроса За щастие все още има няколко стратегии за смекчаване, които да помогнат за предотвратяване на местни и глобални изчезвания.

 

В краткосрочен план има опции като осигуряване на вода и изолирани гнезда.

 

В дългосрочен план би било необходимо да се запазят местообитания, които се затоплят по-малко бързо или които могат да компенсират въздействието на изменението на климата върху биоразнообразието.

 

Дори запазването на местообитанията обаче няма да е достатъчно, ако текущите темпове на изменение на климата се поддържат. Последните модели, базирани на текущите темпове на затопляне и това, което е известно за това как птиците се справят с топлината, предполагат, че редките и застрашени видове ще бъдат загубени през следващия век. Но също така ще бъдат и видовете, които в момента са често срещани, като южната жълтоклюна рога.

 




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40026923
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930