Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.01.2023 11:59 - Милиони американци са напуснали страната. Къде отиват и защо?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2256 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 06.01.2023 12:00

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Милиони американци са напуснали страната. Къде отиват и защо?

30 декември 2022 г

Докладите разкриват защо милиони американци са напуснали страната и къде отиват с нарастващата емиграция след преизбирането на Джордж У. Буш през 2004 г., победата на Джо Байдън през 2020 г. и победата на Доналд Тръмп през 2016 г.

image

Дамар Хамлин страдал ли е от миокардит, предизвикан от ваксина ?

Америка е нация от имигранти, както всички знаем (с очевидното изключение на дълго маргинализираното местно население). Има моменти обаче, когато изглежда, че е на път да се превърне в нация от емигранти.

Интересът към търсене в Google за преместване в Канада се увеличи след преизбирането на Джордж У. Буш през 2004 г., победата на Джо Байдън през 2020 г. и победата на Доналд Тръмп през 2016 г. След като Върховният съд на САЩ отмени важното решение за правата на аборт по делото Роу срещу Уейд, това се случи още веднъж през юни. Последните проучвания на Gallup показват, че до 15% от американците желаят да емигрират завинаги и дори повече казват, че биха обмислили да го направят при подходящи условия.

Статистиката обаче разкрива, че много малък процент от американците действително са преминали. И още по-малък процент от американците заминават по политически причини, твърди експертът по миграцията Аманда Клековски фон Копенфелс.

Нека да разгледаме по-подробно статистиката, преди да се задълбочим в причините.

 

Въпреки че са най-популярната имиграционна дестинация в света, с около три пъти повече имигранти, живеещи там, отколкото в страните на второ място Германия и Саудитска Арабия, Съединените щати се нареждат на жалкото 26-о място по отношение на изходящата имиграция. Според нашата проверка на данните на ООН само един американец напуска страната на всеки шестима индийци или четирима мексиканци.

Освен това американците пътуват по света повече от имигрантите от други страни. Според анализ на Washington Post никоя друга страна няма толкова малко хора, концентрирани в топ 10 (или топ 25, или топ 50) дестинации.

Това широко разпространено разпръскване вероятно произтича отчасти от имигрантската история на Америка. Много американци все още имат връзки със страните на произход на своите предци, а Америка е основната дестинация за имигранти от около 40 различни страни. Той също така демонстрира обширния обхват на военните, както и този на неправителствени организации като Корпуса на мира и християнски мисионери.

recommended byimageimage   DARADA Зодиите, които живеят най-дълго според астрологията   НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ

Малко правителства, включително Съединените щати, съхраняват подробни данни за американците, които са емигрирали. Държавният департамент изисква регистрация от някои емигранти, но не поддържа пълни, актуални указатели. Така че ще имаме нужда от малко помощ от нашите приятели, за да преброим емиграцията. може би от техните статистически организации.

Организацията на обединените нации и Световната банка събират информация от местни проучвания и преброявания за населението, родено в чужбина, и я използват, за да оценят моделите на миграция между повече от 200 нации и населени места. Към 2020 г. те изчислиха, че около 2,8 милиона американци живеят в чужбина.

 

Те се съсредоточават само върху един показател за имиграция: чуждо родно място. Това им позволява да поддържат последователност в своите оценки за различните нации и исторически периоди и предотвратява двойното отчитане на милиони хора, които имат двойно гражданство. Въпреки факта, че много членове на такива групи твърдят своето гражданство, те често изключват американци, които са родени в чужбина от американски родители, съпрузи, които са родени в чужбина, но са се оженили за американци, или американски имигранти, които по-късно емигрират. (Също така често не включват посетители, временни работници или американски войници.)

Около 4,8 милиона американски цивилни са живели в чужбина през 2018 г., според консултанти на Федералната програма за подпомагане на гласуването (FVAP), компания, която подпомага избиратели, които са американски граждани в чужбина. Според консултанти на групата за застъпничество American Citizens Abroad е имало около 3,9 милиона цивилни, плюс 1,2 милиона военнослужещи и други свързани с правителството американци.

Мексико е най-популярната изходна страна за американците по почти всички критерии. Има обаче странно обяснение за това, което става ясно, когато разделите американското население на Мексико по възраст.

Млади възрастни, като студенти, мормонски мисионери и морски пехотинци, или професионалисти на средна възраст обикновено са мигранти от Америка. Мексиканските американци обаче не са нито едно от двете: С други думи, децата съставляват две трети от населението.

Според демографско проучване на мексикански данни, проведено от Клаудия Масферер (El Colegio de Mйxico), Ерин Хамилтън (Калифорнийски университет в Дейвис) и Никол Дениер, повечето от тези млади американци са имали двама мексикански родители (Университет на Алберта). Те са родени в Съединените щати в разгара на мексиканската имиграция и тъй като населението на мексиканските американци достигна пика си през 2007 г. и след това намаля при администрациите на Обама и Тръмп, те се върнаха в Мексико с родителите си. Много родители са се върнали доброволно, но според проучване ( pdf по-долу ), 1 от 6 са били депортирани.

 

Тези млади американски мексиканци или „случайни американци“, както някои ги наричат, защото не искаха да станат граждани на Съединените щати, се срещат главно в граничните щати, особено Долна Калифорния и Чихуахуа.

Повечето американци пътуват нарочно до други популярни места като Канада, Обединеното кралство, Германия, Израел, Австралия и други развити икономики. или поне в началото изглежда така. Въпреки това, ако копаете малко по-дълбоко, на практика всеки американски имигрант има история, пълна с инциденти.

Клековски фон Копенфелс не само е най-добрият експерт по американската диаспора, но е и неин член. Въпреки че е израснала в Западен Масачузетс, тя никога не е възнамерявала да се мести в чужбина. През 1996 г. тя пътува до Берлин, за да проведе докторантура. След това нейната 10-месечна стипендия беше удължена. Германец, когото срещна. Тя имаше сватба. Имаха деца. Внезапно тя започна кариера в брюкселския кампус на университета в Кент и бяха изминали 20 години.

Повечето американци пътуват нарочно до други популярни места като Канада, Обединеното кралство, Германия, Израел, Австралия и други развити икономики. или поне в началото изглежда така. Въпреки това, ако копаете малко по-дълбоко, на практика всеки американски имигрант има история, пълна с инциденти.

Клековски фон Копенфелс не само е най-добрият експерт по американската диаспора, но е и неин член. Въпреки че е израснала в Западен Масачузетс, тя никога не е възнамерявала да се мести в чужбина. През 1996 г. тя пътува до Берлин, за да проведе докторантура. След това нейната 10-месечна стипендия беше удължена. Германец, когото срещна. Тя имаше сватба. Имаха деца. Внезапно тя започна кариера в брюкселския кампус на университета в Кент и бяха изминали 20 години. Въпреки че американците от средната класа съставляват по-голямата част от диаспората и не привличат толкова много медийно внимание, колкото милиардерите, строящи комплекси от края на света в Нова Зеландия, тя сега разговаря, наблюдава и изследва тези хора.

 

„Винаги съм смятал, че моята история е нещо специално. Оказва се, че всъщност е напълно обикновена работа... Повечето от нас сме извън страната случайно“, каза Клековски фон Копенфелс. „Не е толкова бляскаво, колкото предполагат митовете“, добави тя.

Въпреки оплакванията след изборите, според Klekowski von Koppenfels, много малко американци отиват в чужбина по политически причини. Още по-малко хора действително бягат от опасност или принуда: Само 426 американци са посочени като бежанци от Агенцията на ООН за бежанците през 2021 г., като Германия, Обединеното кралство и Канада са техни предпочитани дестинации. В сравнение с 6,8 милиона от Сирия, 2,7 милиона от Афганистан или 2,4 милиона от Южен Судан, този брой е изчезващо малък.

Вместо това изследване на Klekowski von Koppenfels и Helen B. Marrow от Tufts University разкрива, че огромното мнозинство от американците желаят да се преместят в чужбина, за да пътуват или да изпитат нови неща. Те твърдят, че обикновено има множество причини хората да емигрират, като желанието да се пенсионират в чужбина, да работят в чужбина или да напуснат трудна ситуация у дома са някои от най-разпространените. Американският стремеж обаче, който преобладава, е желанието за изследване или „да се наведеш напред към следващото лудо пътешествие под звездите“, както се изрази Керуак.

Американците често откриват нещо друго, когато пътуват в чужбина в търсене на вълнение. Експатриантът бързо се трансформира от пътешественик от значителен друг или голям доход. Политическият протест не е заменил това като стандартна американска емигрантска история.

„Проучването е ключовият основен фактор за множеството американци“, каза Клековски фон Копенфелс, „но най-често се случва и нещо друго, независимо дали става въпрос за работа, партньор, обучение в чужбина, желание да помогнеш на другите – нещо подобно .”

 

Проучване на FVAP, организацията за гласуване, разкрива, че мнозинството от американските гласоподаватели във всяка точка на света също са работници, въпреки стереотипите за безделни богати или пенсионирани експати. (На повечето места пенсионерите съставляват значително малцинство; в Югоизточна Азия и Северна и Южна Америка те представляват повече от 25 процента от емигрантската общност.)

За вида работа, която извършват тези американци, няма информация. Американците, които се завръщат в Съединените щати, са много, много по-склонни да служат в армията, отколкото мнозинството американци, според проучвания, проведени от Бюрото за преброяване на населението. Освен това е по-вероятно те да работят в публичната администрация или образованието, отколкото в областта на производството, строителството, здравеопазването или търговията на дребно.

Джойс Джан Грей, която е родена във Вашингтон, окръг Колумбия и е израснала в Тексас и Мичиган, е пътувала много през двадесетте си години, спирайки на места като Сингапур, Кения и Аржентина. В момента тя е главен изпълнителен директор на Alariss Global, технологична компания, която тя стартира, за да помага на задгранични компании, които желаят бързо да наемат отдалечени американски работници, да управляват наемането, местните закони и предимствата.

„Много американци всъщност са наистина глобално настроени“, каза тя, „и за тях става все по-лесно и по-лесно да действат спрямо този глобален импулс, тъй като технологията позволява на хората да пресичат границите за средносрочни и дългосрочни престои или просто да работят дистанционно.”

роден в Сан Франциско MENA Catalysts, агенция за връзки с правителството в Близкия изток за високотехнологични компании, е създадена и се управлява от Sam Blatteis. Той е вид експат, който служи като неофициален кмет на диаспората, събира ad hoc разширени семейства и организира празнични тържества в дома си в Дубай. Той е живял и работил в арабския свят през по-голямата част от последните две десетилетия. Въпреки богатството на монархиите в Персийския залив той каза, че печалбите не са най-мощната сила, която тегли повечето емигранти в чужбина.

 

„Не съм срещал много американци в Кайро, Дамаск или Абу Даби, които наистина са мотивирани единствено от парите“, каза Блатейс, който е живял във всеки от тях. „Обикновено това са хора, които са доста академично и интелектуално любопитни. Голяма част от моите приятели в крайна сметка се женят за хора от култури, напълно различни от тяхната.“

В хода на своето 20-годишно проучване на миграцията, Caglar Ozden, главен икономист на Световната банка и съдиректор на нейния предстоящ Доклад за световното развитие, откри, че имигрантите не подлежат на категоризация. Независимо дали са авантюристи или търсещи убежище, арменци или американци, веднага щом се установят, всички започват да действат по подобен начин: търсят работа и образование. Социалните мрежи са създадени от тях. Те придобиват езикови умения.

„Като учен по мобилност, това съм научил“, каза ни Озден с настоятелен глас. „Нашите общи черти са много, много по-големи и по-фундаментални от нашите различия.“

Прочетете доклада, даден по-долу :




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40037017
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930