Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.09.2022 16:13 - Изглежда, че Украйна е планирала да използва назначени от ООН международни ядрени експерти като инструмент за изнудване. Схемата се провали.
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 216 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 09.09.2022 16:14


  Изглежда, че Украйна е планирала да използва назначени от ООН международни ядрени експерти като инструмент за изнудване. Схемата се провали.

Докладът на МААЕ не посочва имената на извършителите на атаките срещу най-голямата атомна електроцентрала в Европа, но самата мисия остави Киев разочарован]

https://www.rt.com/russia/562307-ukraine-iaea-mission-zaporozhye/?fbclid=IwAR0J7fYDHmknOwSOwcfe-1zTvK9oX1Gt9x818Hi0cMrFc9smsg1eGD1qluw

image

Скот Ритър е бивш офицер от разузнаването на Корпуса на морската пехота на САЩ и автор на „Разоръжаването по време на перестройката: контрол над въоръженията и краят на Съветския съюз“. Той е служил в Съветския съюз като инспектор, изпълняващ Договора за INF, в щаба на генерал Шварцкопф по време на войната в Залива, а от 1991-1998 г. като оръжеен инспектор на ООН. 

@RealScottRitter @ScottRitter

image 1 септември 2022 г. Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси в атомната електроцентрала в Запорожие. ©  RIA/Константин Михалчевски

Ако отначало не успеете, опитайте, опитайте отново. Това изглежда е мантрата на украинското правителство, тъй като се стреми да изнудва международната общност да му помогне да изгони Русия от територията, обхващаща най-голямата атомна електроцентрала в Европа.

„Светът отново е на ръба на ядрена катастрофа“, заяви  министърът на енергетиката на Киев Герман Галушченко в съобщение, публикувано във Facebook в понеделник, 5 септември. „Последната линия, свързваща го с енергийната система на Украйна… е отделена поради пожар, възникнал в резултат на обстрел. Ремонт на линиите вече е невъзможен – около гарата се водят бойни действия.

Предупреждението на Галущенко дойде, когато по-голямата част от мисията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), изпратена в края на миналата седмица да инспектира безопасността на съоръжението в Запорожие и ръководена лично от генералния директор Рафаел Мариано Гроси, напусна атомната електроцентрала.

Киев настоява международната общност да наблюдава „демилитаризацията“ на завода в Запорожие и околностите. Премахването на руските сили, твърдят украинците, и замяната им с международни „миротворци“ е единственият начин да се гарантира ядрена безопасност.

Остава неизказан фактът, че всички щети, причинени на атомната електроцентрала, са резултат от украинските военни действия, включително умишленото насочване на ядрените реактори и техните поддържащи сгради от украинска артилерия.

image Прочетете още  Може ли мисията на ООН в най-голямата атомна електроцентрала в Европа да предотврати катастрофа като в Чернобил?

Иронията на действията на Украйна е, че генералният директор на МААЕ Гроси вече е видял от първа ръка, че заплахата за централата не идва от Русия, както Киев иска да представи, а от самата Украйна. По-осъдителното е, че Гроси също е наясно с реалността, че Украйна използва МААЕ не като гарант за ядрената сигурност, а по-скоро като помощник на украинската политика, включително военни действия, които изглежда използват присъствието на инспектори на МААЕ в Запорожие като прикритие .

По всичко личи, че Гроси добросъвестно е поел мисията си в Запорожката атомна електроцентрала. Откакто атаките срещу съоръжението започнаха в началото на август, той изразява загрижеността си и призовава силите от двете страни да проявяват „най-голяма сдържаност“ и да избягват застрашаването на безопасността на централата „на всяка цена“. Тези призиви бяха повторени от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш.

В средата на август, на спешна сесия на Съвета за сигурност на ООН, поискана от Русия, Гроси призова Москва и Киев да позволят на международни експерти да посетят електроцентралата и каза, че сам ще ръководи мисията. Съединените щати, въпреки че подкрепиха призива му, също поискаха да бъде създадена демилитаризирана зона във връзка с всяко подобно посещение и казаха, че всеки отказ на Русия да позволи това е равносилен на ядрен шантаж.

Русия отказа да разгледа всякакви искания за „демилитаризиране“ на съоръжението. Това обаче насърчи изпращането на екипа на МААЕ с едно предупреждение - че включва специалисти по балистика, които ще могат да оценят щетите, нанесени на централата, с поглед към определяне на източника на атаките. Такива професионалисти бяха включени в мисията.

На 29 август екипът на Гроси замина за Киев, където на следващия ден се срещна с украинския президент Владимир Зеленски. Зеленски каза на Гроси, че Украйна смята, че е критично за МААЕ да настоява за исканията си за демилитаризирана зона, което ще позволи на Украйна да поеме контрола над централата.

На 1 септември Гроси и екипът му потеглят към съоръжението в Запорожие. Преди да пристигнат, те бяха спрени от украински служители, които предупредиха Гроси, че военната дейност в и около съоръжението се е увеличила тази сутрин. Според руски военни източници украинската армия се е опитала да превземе електроцентралата при нападение на командоси, което е осуетено от руските сили.

Когато екипът от 14 души на Гроси пристигна в електроцентралата, звукът от близката битка можеше лесно да се чуе. Влошаващата се ситуация със сигурността в съоръжението накара Гроси да изтегли по-голямата част от екипа си по-късно същия ден. На подекип от шест души беше възложено да остане на място още няколко дни, след което четирима инспектори щяха да заминат, оставяйки след себе си елемент от двама души, които ще осигурят постоянно присъствие на ротационен принцип в съоръжението .

image Прочетете още  Москва разкри подробности за последното украинско нападение край АЕЦ Запорожие

След това Гроси заяви , че мисията е била ценна. „Знаехме много и преди, но разбира се, сега се проверява. Опитваме се да направим задълбочена оценка на текущата ситуация. Що се отнася до сигурността на завода, Гроси отбеляза, че „физическата цялост на съоръжението е била нарушена не веднъж, а многократно. Това в никакъв случай не е приемливо.”

В допълнение към личните си наблюдения, на екипа беше представена петиция, подписана от 20 000 жители от контролираните от Русия части на Запорожка област с искане МААЕ да осъди атаките срещу атомната електроцентрала, които подписалите казаха, че са извършени единствено от украински сили.

Това не беше резултатът, който нито украинското правителство, нито неговите западни поддръжници можеха да предвидят, когато настояваха за изпращането на мисията в средата до края на август.

Изглежда, че мисията на МААЕ не е знаела, че ще има украинска военна операция, предназначена да превземе мястото, докато инспекторите са били на път. Няма съмнение обаче, че украинското правителство е било наясно, че това ще се случи, дори когато Зеленски се срещна с Гроси и неговия екип предния ден. Също така е много вероятно поддръжниците на Зеленски, особено Съединените щати, Обединеното кралство и Франция, да са знаели за предстоящата военна операция, ако не и за нейния момент.

Излишно е да казвам, че използването на международен инспекторски екип като прикритие за военна операция е нарушение на всичко, за което стои Хартата на ООН. Въпреки че целта на операцията изглежда е била да се превземе мястото и след това да се поканят инспекторите на МААЕ да останат там за постоянно, което налага изпращането на международни мироопазващи сили, това не беше постигнато.

Още по-лошо за Украйна и нейните партньори, сега екипът е изложен на двуличието на украинското правителство и, като цяло, неговите западни поддръжници в ООН, както и на реалността, че Русия е казвала истината през цялото време относно безопасността и сигурността на централата. Няма съмнение, че балистичните експерти, придружаващи екипа на Гроси, са успели да съберат повече от достатъчно криминалистични данни, за да докажат категорично кой е отговорен за продължаващите атаки срещу Запорожие.

Във вторник, 6 септември, генералният директор Гроси представи констатациите от своята мисия като част от по-голям периодичен доклад за работата на МААЕ в Украйна от началото на специалната военна операция на Русия. Докладът има технически характер и се фокусира върху безопасността на Запорожката атомна електроцентрала. Това е хлябът и маслото на МААЕ и въз основа на съдържанието на доклада екипът отразява точно това, което е наблюдавал, докато е бил на място в Запорожие.

Втори, неизказан и в крайна сметка по-чувствителен аспект на доклада са политическите разклонения на мисията. Отчитайки точно честотата и щетите, нанесени от многократните артилерийски удари на територията на завода, Гроси не дава никакви заключения за произхода на обстрела, въпреки че може да го направи въз основа на данните, събрани от неговия екип. Организациите на ООН, освен ако не са изрично упълномощени да го направят, рядко предоставят приписване, когато става въпрос за това кой какво е направил на кого. Вместо това докладът заключава, че безопасността и сигурността на атомната електроцентрала и нейните оператори е изложена на риск поради продължаващите военни действия и насърчава всички участващи страни да преустановят подобна дейност.

Докладът също така избягва всякакво споменаване на усилията на руските военни да предпазят екипа от нападение, докато те посещаваха завода, като по този начин се избягва всякакво косвено потвърждение, че заплахата за Запорожие идва от Украйна, а не от Русия.

image Прочетете още  Мисия на МААЕ напуска Запорожката АЕЦ – медии

Това, което екипът направи, е да говори за „спешна необходимост от временни мерки за предотвратяване на ядрена авария, произтичаща от физически щети, причинени от военни средства“, което може да бъде постигнато чрез незабавното създаване на „зона за защита на ядрената безопасност и сигурност“. Гроси заяви, че „МААЕ е готова да започне незабавно консултациите, водещи до спешното създаване на такава зона за ядрена безопасност и защита на сигурността в АЕЦ [Запорожката атомна електроцентрала]“.

Гроси би могъл да подготви доклад, който да поиска осъждането на Съвета за сигурност на ООН на извършителите на фрапиращите действия, наблюдавани от екипа на МААЕ – доказателство за продължаващи украински артилерийски атаки и използването на екипа на Гроси като оперативно прикритие за физическа атака срещу централата, докато мисията беше в ход. Гроси обаче е част от системата на ООН и във всеки случай Съветът не може да се контролира; когато трима от петимата постоянни членове са замесени в подпомагането на украинските злоупотреби, тогава Съветът е парализиран от собствената си морална поквара.

Независимо от това, пътуването на Гроси е политическо поражение за Украйна и нейните поддръжници, които бяха положили толкова много надежди и усилия (включително живота на войниците, загинали при нападението на Запорожие на 1 септември) в използването на инспекцията на МААЕ като помощник за по-големи цели, като например изпращането на международни мироопазващи сили, които да окупират централата и нейните непосредствени околности.

В груба проява на дързост, изпълнена с високомерие, Украйна призова за нова инспекционна мисия на МААЕ, която да бъде придружена от мироопазващи сили на ООН. „Трябва да направим заключения от тази мисия {на Гроси} на място“, заяви Питър Котин, ръководителят на Енергоатом, на 5 септември 2022 г. – доста преди публикуването на доклада на Гроси. „Тези заключения трябва да разрешат цялата ситуация чрез прекратяване на руския контрол. Ако мисията не доведе до това, тогава трябва да имаме някакъв жизнеспособен резултат.

Котин предложи увеличаване на броя на инспекторите на агенцията в станцията, добавяйки, че „присъствието на други международни организации, като мироопазващите сили на ООН или други международни мисии от Европейския съюз, ще помогне да се осигури независим поглед върху това, което се случва там, и в крайна сметка да премахнем руснаците от станцията.

Шансовете това да се случи са почти нулеви. Но фактът, че Украйна продължава да настоява за този изход, на практика гарантира, че безмилостният обстрел на завода в Запорожие ще продължи до момента, в който украинската армия бъде отблъсната, извън обхвата на артилерията, или в противен случай Украйна капитулира. Във всеки случай светът ще продължи да бъде ежедневно подложен на ядрен шантаж. Извършителят на това глобално престъпление обаче не е Русия, а по-скоро Украйна, заедно със своите западни поддръжници в Съединените щати, Обединеното кралство, Франция, Германия и другаде.

Изявленията, възгледите и мненията, изразени в тази колона, са единствено на автора и не представляват непременно тези на RT.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. dovolen - тато, честит ти празник, девети ...
09.09.2022 16:19
тато,честит ти празник ,девети септември.
хайде на манифестация....

ех, какви времена бяха
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40027285
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930