Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.06.2022 11:35 - СКОТ РИТЪР: Трета фаза в Украйна
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1115 Коментари: 0 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  СКОТ РИТЪР: Трета фаза в Украйна 30 май 2022 г  

Никаква западна военна помощ не е в състояние да попречи на Русия да постигне военната си цел да освободи целите територии както на Луганск, така и на Донецк, когато започва Третата фаза.

image

Донбас (2015–2022).svg от Goran tek-en и RGloucester (Wikimedia Commons)

От  Скот Ритър Специално към Consortium News

image

„ Специалната военна операция“ на Русия, която започна на 24 февруари, навлиза в четвъртия си месец. Въпреки по-твърдата от очакваната украинска съпротива (подкрепена от милиарди долари западна военна помощ и точни разузнавателни данни в реално време на бойното поле от САЩ и други членове на НАТО) Русия печели войната на място и то в голяма степен.

След повече от деветдесет дни непрестанна украинска пропаганда, отекваща безсмислено от съучастнически западни мейнстрийм медии, които възхваляват успехите на бойното поле на украинските въоръжени сили и предполагаемата некомпетентност на руските военни, руснаците са на прага на постигането на обявената цел на своята операция, а именно освобождаването на новите независими републики Донбас Луганск и Донецк, които Русия призна два дни преди нахлуването си.

Победата на Русия в Донбас идва след седмици на интензивни битки, при които руските военни сменят предавките от това, което стана известно като Първа фаза. Това беше едномесечният акт на откриване, който според руския президент Владимир Путин в обръщението си от 24 февруари е натоварен със задачата да предприеме „действия на територията на Украйна с прилагане на мерки за нейната демилитаризация и денацификация“.

Путин каза, че целта е да се възстанови „ДНР [Донецка народна република] и ЛНР [Луганска народна република] в административните граници на Донецка и Луганска области, което е записано в конституциите на републиките“.

На 25 март началникът на Главното оперативно управление на Генералния щаб на въоръжените сили на Руската федерация генерал-полковник Сергей Рудской заяви, че „основните цели на първата фаза на операцията са постигнати. Бойните способности на въоръжените сили на Украйна са значително намалени, което ни позволява отново да съсредоточим основните си усилия върху постигането на основната цел – освобождението на Донбас.

Според Рудской целите на Фаза 1 са били да предизвика:

„Такива щети на военната инфраструктура, техника, личния състав на въоръжените сили на Украйна, резултатите от които позволяват не само да оковат силите им и не им дават възможност да укрепят групировката си в Донбас, но и няма да им позволят да така, докато руската армия не освободи напълно териториите на ДНР и ЛНР. Всички 24 формирования на Сухопътните войски, които съществуваха преди началото на операцията, претърпяха значителни загуби. Украйна няма останали организирани резерви.

Русия завърши Първа фаза въпреки усилията на САЩ, НАТО и ЕС да доставят на Украйна значително количество смъртоносна военна помощ, предимно под формата на леки противотанкови и противовъздушни оръжия. „Ние считаме, че е огромна грешка – заключи Рудской – западните страни да доставят оръжие на Киев. Това забавя конфликта, увеличава броя на жертвите и няма да може да повлияе на изхода от операцията.

"Изключително лошо"

Досегашната история на конфликта доказа, че Рудской е прав — никаква западна военна помощ не е в състояние да попречи на Русия да постигне военната си цел да освободи целите територии както на Луганск, така и на Донецк.

Както призна украинският външен министър Дмитрий Кулеба на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, „Не искам някой да има усещането, че войната е повече или по-малко ОК. Ситуацията в Донбас е изключително лоша.

Изчезнаха смелите изявления, направени в навечерието на честванията на Деня на победата на 9 май, когато многобройните руски недоброжелатели обявиха, че втората фаза на офанзивата на Рудской в ​​Донбас е в застой и че Русия в кратък срок ще бъде принудена да премине от атаката към отбранителна позиция, което е сигнал за началото на отстъпление, за което украинците твърдят, че ще завърши не само с повторното завземане на цялата загубена до момента територия, но и на Крим.

Такова фантастично мислене отстъпи място на твърдата реалност, която игнорира пропагандата и благоприятства мръсната задача да унищожи врага чрез огнева мощ и маневра. Усложняването на тази задача обаче беше, че през осемте години на непрестанен конфликт в Донбас, който ускори руската инвазия, украинските военни бяха подготвили отбранителен пояс, който, отбеляза генерал Рудской в ​​своя брифинг от 25 март, беше „дълбоко ешелониран и добре... укрепена в инженерно отношение, състояща се от система от монолитни, дълготрайни бетонни конструкции.

Според Рудской настъпателните операции срещу този отбранителен пояс са били по необходимост „предхождани от тежка огнева атака срещу крепостите на противника и техните резерви“.

Превъзходството на Русия в артилерията беше ключов фактор за победния изход на нейната фаза втора операции, разбивайки украинската отбрана и отваряйки пътя на пехотата и бронята да довършат оцелелите.

Според ежедневните брифинги , предоставяни от руското министерство на отбраната, украинците губят еквивалента на жива сила на батальон на всеки два дни, да не говорим за десетки танкове, бойни бронирани машини, артилерийски оръжия и камиони.

Всъщност няколко наблюдатели на този конфликт, включително и аз , прогнозираха, че въз основа на прогнозен анализ, извлечен от основната военна математика по отношение на действителните и прогнозираните нива на жертви, е имало реално очакване, че Русия, след завършване на Втора фаза, ще може да претендира , с основание, че е постигнал повечето, ако не всички политически и военни цели, поставени в началото на операцията.

Логиката диктува, че украинското правителство, лишено от жизнеспособна армия, няма да има друг избор, освен съвременната версия на капитулацията на Франция през юни 1940 г., след решителните победи на бойното поле на германската армия.

Докато Русия продължава да се позиционира за решителна военна победа в Източна Украйна, тя вероятно може да се ограничи до освобождението на Донбас, превземането на сухопътния мост, свързващ Крим с континенталната част на Руската федерация (през Донбас) и разширяването на Херсон плацдарм за осигуряване на ресурси от прясна вода за Крим, който беше отрязан от украинското правителство от 2014 г.

Състоянието на целите на Русия

В своя класически трактат „ За войната “ пруският военен теоретик Карл фон Клаузевиц описва това, което се е превърнало в един от върховните истини на конфликтите, включващи нации , а именно, че „войната е продължение на политиката с други средства“. Това важи и днес, както и когато е публикувано през 1832 г.

Путин формулира две основни политически цели за военната операция: да държи Украйна извън НАТО и да създаде условия НАТО да се съгласи с исканията на Русия, изложени в два проекта на договори, представени на САЩ и НАТО на 17 декември 2021 г. Тези предложения за договор определят нова рамка за европейска сигурност, като изискват изтеглянето на военната мощ на НАТО обратно към границите, които съществуваха през 1997 г. И НАТО, и САЩ отхвърлиха исканията на Русия.

Когато става въпрос за военни цели, освен освобождението на Донбас, Путин заяви в речта си на 24 февруари, обявявайки инвазията, че Русия „ще се стреми да демилитаризира и денацифицира Украйна, както и да изправи пред съд онези, които са извършили множество кървави престъпления срещу цивилни, включително срещу граждани на Руската федерация.

Докато поражението на полк Азов и други неонацистки формирования по време на битката при Мариупол представляваше решаваща стъпка към постигането на тази цел, няколко хиляди неонацистки бойци, организирани в различни военни и паравоенни формирования , продължават да се бият на фронтовата линия в Източна Украйна и извършват операции по сигурността в украинските тила.

Денацификацията обаче има важен политически компонент, който в момента не се разглежда от военната операция на Русия, а именно продължаващото съществуване на крайнодесните и неонацистки политически партии в Украйна в момент, когато всяка друга политическа дейност е спряна падна под военно положение.

Ако не друго, „нацификацията“ на украинския политически живот се е разширила експоненциално след нахлуването на Русия, като Украйна е повече под влиянието на идеологията на Степан Бандера, украинския националист, чиито последователи убиха стотици хиляди евреи, цигани, поляци и руснаци, докато воювайки заедно с нацистка Германия през Втората световна война.

Докато Русия може да е успяла по-рано да измисли политическо споразумение, което да види десните политически партии на украинското правителство и тяхното милитаризирано потомство, фактът е, че днес украинското правителство все повече се присъединява към неонацисткото движение, за да засили управлението си в лице на нарастващото вътрешнополитическо противопоставяне на войната с Русия.

Истинската денацификация, според мен, ще изисква Русия да отстрани правителството на Зеленски от власт и да го замени с ново политическо ръководство, което агресивно ще поддържа руската цел за изкореняване на неонацистката идеология в Украйна. Засега няма индикации, че това е руска цел.

Повторна милитаризация

По същия начин, демилитаризацията стана много по-трудна след нахлуването на 24 февруари. Докато военната помощ, предоставена на Украйна от САЩ и НАТО преди тази дата, може да се измери като стотици милиони долари , от началото на фаза 2 на операциите, тази помощ вече нарасна до точката, в която общата военна помощ, предоставена на Украйна само от САЩ, възлиза на приблизително 53 милиарда долара .

Тази помощ не само имаше измеримо въздействие върху бойното поле по отношение на убитите руски военни и унищоженото оборудване, но също така даде възможност на Украйна да възстанови бойната мощ, която преди това беше унищожена от руските сили.

Въпреки че тази огромна подкрепа няма да може да обърне вълната на неизбежността по отношение на обхвата и мащаба на руската военна победа в Донбас, това означава, че след като Русия изпълни заявената си цел за освобождаване на отцепилите се републики, демилитаризацията все още няма да има се проведе. Освен това, като се има предвид фактът, че демилитаризацията се основава на това, че Украйна е лишена от всяко влияние на НАТО, включително оборудване, организация и обучение, може да се твърди, че инвазията на Русия е успяла да направи Украйна по-близък партньор на НАТО, отколкото преди да започне.

Правните въпроси

Ако Русия беше Съединените щати, действащи под понятието „международен ред, основан на правила“, въпросът за изпреварване на правното оправдание за конфликт не би представлявал проблем – трябва само да се види как поредица от президентски администрации на САЩ злоупотребява с Разрешението на Конгреса за използване на военна сила (AUMF) беше прието след атаките от 11 септември, като го използва неправомерно, за да оправдае операции, които са извън неговите законни правомощия.

Една страна може да се размине с подобни несъответствия, ако е отговорна, подобно на Съединените щати, за създаването и прилагането на правилата на играта (т.е. т. нар. „базиран на правила международен ред“.) Въпреки това, Владимир Путин, когато се среща, при среща. с китайския президент Си Дзинпин по време на откриването на Зимните олимпийски игри, се ангажира с политически курс , според който Русия, заедно с Китай, отхвърлят основаните на правила международен ред, който определя визията за еднополюсен свят, доминиран от САЩ, и вместо това замества то с многополюсен „международен ред, основан на закона“, основан в Устава на ООН.

Путин беше много внимателен в опитите си да свърже военната операция на Русия със законните власти, които съществуваха съгласно член 51 от Хартата на ООН, уреждаща самоотбраната. Конкретният конструкт — който цитира това, което представлява претенция за превантивна, колективна самозащита — зависи от твърденията на Русия, че „въоръжените сили на Украйна завършват подготовката на военна операция за поемане на контрол над територията на народните републики. ”

Именно непосредствената заплаха от тази предполагаема украинска военна операция дава легитимност на претенцията на Русия. Всъщност, както Първата, така и Втората фаза на операцията на Русия бяха специално съобразени с военните изисквания, необходими за премахване на заплахата за Луганск и Донецк от натрупването на украинска военна мощ в Източна Украйна.

Проблем обаче възниква, когато Русия изпълни задачата си за унищожаване, демонтиране или разпръскване на украинските военни в региона на Донбас. Докато по-рано можеше да се твърди, че непосредствена заплаха ще продължи да съществува, докато украинските сили притежават достатъчно бойна мощ, за да си върнат Донбас, днес подобен аргумент не може да бъде даден.

Скоро Русия ще обяви, че е победила украинските военни сили, разположени на изток, и по този начин ще сложи край на идеята за непосредствена заплаха, която даде на Русия правното основание да предприеме своята операция.

Това се случи благодарение на големите успехи на руската армия на бойното поле. Но това ще остави Русия пред редица неизпълнени политически цели, включително денацификация, демилитаризация, постоянен украински неутралитет и съгласуване на НАТО с нова рамка за европейска сигурност в съответствие с линиите, начертани от Русия в нейните предложения за договор от декември 2021 г. Ако Русия прекрати военната си операция в този момент, тя ще отстъпи политическата победа на Украйна, която „печели“, като не загуби.

Трета фаза

Следователно предизвикателството, пред което е изправена Русия напред, е как да определи мащаба и обхвата на Третата фаза, така че да запази вида на юридическата власт, която е отстояла за първите две фази, като същевременно събере достатъчно бойна мощ за изпълнение на задачите си. Сред тях ми се струва, че включва свалянето на правителството на Зеленски и замяната му с такова, което желае и може да постави извън закона идеологията на Степан Бандера. Това може също да доведе до започване на военна операция в централна и западна Украйна за пълно унищожаване на възстановените елементи на украинската армия заедно с оцелелите неонацистки свързани сили.

Както стоят нещата в момента, действията на Русия се изпълняват въз основа на ограничените законови правомощия, предоставени на Путин от руската Дума или парламента. Един от най-ограничаващите аспекти на тези власти е, че ограничава структурата на руските сили до това, което може да бъде събрано в мирно време. Повечето наблюдатели смятат, че Русия достига границата на това, което може да се иска от тези сили.

Всяко мащабно разширяване на руските военни операции в Украйна, което се стреми да изтласка отвъд територията, завладяна от Русия по време на Първа и Втора фаза, ще изисква допълнителни ресурси, които Русия може да се бори да събере под ограниченията, наложени от мирновременната позиция. Тази задача би станала практически невъзможна, ако украинският конфликт се разпространи в Полша, Приднестровието, Финландия и Швеция.

Само руските лидери могат да решат кое е най-добро за Русия или какво се счита за жизнеспособно във военно отношение. Но комбинацията от изтекъл правен мандат, неизпълнени политически цели и възможността за масово разширяване на обхвата и мащаба на бойните операции, които евентуално биха могли да включват една или повече членове на НАТО, сочи абсолютната необходимост Русия да формулира мисия на фаза три и защо се нуждае от такава.

Неспазването на това отваря вратата за възможността Русия да се постави в положение, в което да не е в състояние да приключи успешно конфликт, който реши да започне в края на февруари.

Скот Ритър е бивш офицер от разузнаването на морската пехота на САЩ, който е служил в бившия Съветски съюз, изпълнявайки договорите за контрол на въоръженията, в Персийския залив по време на операция „Пустинна буря“ и в Ирак, наблюдавайки разоръжаването на ОМУ.




Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40021566
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930