Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.05.2022 10:12 - УКРАЙНА: Необвързаност и глобалният юг
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 161 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 15.05.2022 10:16


  УКРАЙНА: Необвързаност и глобалният юг 4 май 2022 г  

Нонтобеко Хлела вижда спешен императив в отхвърлянето на манталитета на Студената война за разделяне на света по стари остри линии.

 image

Съветът за сигурност на ООН гласува на 25 февруари проекторезолюция, представена от Албания и САЩ, осъждаща „агресията на Русия срещу Украйна“. (Снимка на ООН/Марк Гартен)

От  Nontobeko Hlela
Peoples Dispatch

Южна Африка и други страни, които се  въздържаха  да гласуват против Русия на Общото събрание на ООН в отговор на войната в Украйна, са изправени пред интензивни международни критики.

В Южна Африка вътрешната критика е изключително пронизителна и често ясно расова. Често се приема, че въздържането означава, че Южна Африка подкрепя руската инвазия и това се дължи или на корумпирани отношения между руския и южноафриканския елит, или на носталгия по подкрепата, дадена на борбата срещу апартейда от Съветския съюз, или и двете.

Рядко има някакво признание, че неприсъединяването, в този случай отказът да бъде в съответствие със Съединените щати и техните съюзници или с Русия, може да бъде принципна позиция, както и проницателно тактическо взаимодействие с геополитическите реалности.

Както две основополагащи фигури в Движението на необвързаните (NAM), тогавашният президент на Югославия Йосип Броз Тито и тогавашният министър-председател на Индия Джавахарлал Неру, казаха в  съвместно изявление,  подписано на 22 декември 1954 г.,

„политиката на необвързаност с блоковете... не представлява „неутралитет“ или „неутрализъм“; нито представлява пасивност, както понякога се твърди. Той представлява положителната, активна и конструктивна политика, чиято цел е колективният мир като основа на колективната сигурност.

В Глобалния Юг живеят  повече от 80 процента  от хората по света, но неговите страни са систематично изключени от вземането на решения в международните организации, които вземат решения в името на „международната общност“.

image

Първа среща на върха на Движението на необвързаните през 1961 г. в Белград. (Музей на Югославия, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)

В продължение на десетилетия страните от Глобалния Юг се застъпват за реформиране на ООН, така че да се отдалечи от играта с нулева сума на манталитета на Студената война, която продължава да я движи.

Габриел Валдес, тогавашният външен министър на Чили, каза, че през юни 1969 г. бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър  му казал  :

„Нищо важно не може да дойде от юг. Историята никога не се е произвеждала на юг. Оста на историята започва от Москва, отива до Бон, пресича Вашингтон и след това отива в Токио. Това, което се случва на юг, е без значение."

Джаджа Вачуку, тогава външен министър на Нигерия,  постави  все още неотложен въпрос на 18-ата сесия на ООН на 30 септември 1963 г.:

„Иска ли тази организация… [африканските държави] да бъдат само гласни членове, без право да изразяват своите възгледи по какъвто и да е конкретен въпрос във важни органи на Организацията на обединените нации…[?] Ще продължим ли да бъдем само момчета от верандата? ”

Глобалните южни страни все още са „момчета от веранда“, които гледат как възрастните определят правилата и решават по пътя, по който светът трябва да поеме. Те продължават да получават лекции и да ги укоряват, когато не постъпват според очакванията.

Време за съживяване

Време е за съживено Движение на необвързаните. Ще успее само ако лидерите на страните от Глобалния Юг оставят егото си настрана, мислят стратегически в глобален мащаб и използват своя значителен човешки капитал, природни ресурси и технологична изобретателност по-добре.

Глобалният юг има възходящ Китай, втората по големина икономика в света. В него има Индия, една от водещите страни в медицинските грижи и технологичните иновации. Африка е богата с нарастващо население и природни ресурси, които са необходими за нарастващия AI и по-чистата енергийна индустрия.

Тези ресурси обаче все още се добиват за печалба, която да се натрупва в далечни столици, докато Африка и голяма част от Глобалния Юг остават недоразвити, с милиони все още заседнали в отчаянието на обедняването.

Обновената национална политика има реален потенциал, ако се отдели време за изграждане на нови институции и за изграждане на буфери срещу икономическата война, която Съединените щати водят срещу страни като Куба и Венецуела и сега отприщват срещу Русия. Финансовата автономия е от решаващо значение.

БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) има  банка , а за 16-те държави от  Южноафриканската общност за развитие (SADC)  има Банката за развитие на Южна Африка; въпреки това резервите на страните, присъединили се към тези проекти, все още се съхраняват в Съединените щати или европейските столици.

Това е моментът лидерите в Глобалния Юг да се събудят и да осъзнаят, че предвид вида на икономическата война, която в момента се води срещу страна като Русия, по-слабите страни в Глобалния Юг нямат значима автономия.

Това е моментът да преосмислим как провеждаме политика, икономика и външна политика, когато е ясно, че Западът може да реши да унищожи цели държави. Икономическите оръжия, които се изграждат срещу Русия, ще могат да бъдат използвани срещу други страни, които имат наглостта да не следват линията на Вашингтон.

БРИКС беше разочароващо в много отношения, но отвори известно пространство за страните от Глобалния Юг — с техните многобройни различия в вярата, културата, политическите и икономическите системи — да намерят начин за съвместна работа.

Отхвърлянето на интензивния натиск да преклонят колективното си коляно в Съвета за сигурност на ООН е обнадеждаващ пример за това, че Глобалният юг отхвърля предположението, че те трябва да останат постоянни „момчета от веранда“ (и момичета).

Тъй като Съединените щати бързо ескалират новата си Студена война срещу Русия и Китай и очакват други страни да се съобразят, сега има спешен императив да се отхвърли този манталитет на Студената война, който иска да раздели света по стари остри линии. Глобалният юг трябва да отхвърли тази гледна точка и да призове за зачитане на международното право от  всички  страни. Прави се подигравка с концепциите за правата на човека и международното право, когато те се споменават само когато ги нарушават онези страни, които Западът не харесва или не е съгласен.

Само като застанат заедно и говорят единодушно, страните от Глобалния Юг могат да се надяват да имат някакво влияние в международните дела, а не да продължат да бъдат само подтискащи позициите на Запада.

Движението на необвързаните трябва да бъде уверено и смело и да не търси разрешение от Запада. Лидерите трябва да разберат, че са там, за да служат на своите хора и да защитават интересите им и да не позволяват на изкушението да бъдат включени в „клуба на големите момчета“ да променя позицията им по въпроси.

Те трябва постоянно да имат предвид, че са били държани като „момчета от веранда“ твърде дълго и освен ако наистина не вземат съдбата си в ръцете си, те завинаги ще бъдат в подножието на масата, а хората им ядат само остатъци от богатствата, натрупани от световната икономика, голяма част от тях от експлоатацията на Юга.

Нонтобеко Хлела беше първият секретар (политически) във Върховната комисия на Южна Африка в Найроби, Кения. В момента тя работи като изследовател в южноафриканския офис на Tricontinental: Institute for Social Research , мозъчен тръст Global South с офиси в Йоханесбург, Южна Африка; Сао Пауло, Бразилия; Буенос Айрес, Аржентина; и Ню Делхи, Индия. 

Тази статия е произведена от Morning Star и Globetrotter и публикувана в Peoples Dispatch.  




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40026923
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930