Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.02.2022 17:53 - Руски медии: Какво означават заплахите на Киев да придобие най-смъртоносните оръжия в света (ремонтирани)
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1226 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Руски медии: Какво означават заплахите на Киев да придобие най-смъртоносните оръжия в света (ремонтирани)

Киев твърди, че може да получи атомна бомба, освен ако не получи западна защита срещу Русия

от  VT редактори - 20 февруари 2022 г
image

RT: Президентът на Украйна Владимир Зеленски каза, че неговата нация ще има пълното право да стане ядрена сила, позовавайки се на документ, подписан от водещи световни държави, когато Киев се съгласи да се отърве от съветските ядрени оръжия в замяна на гаранции за сигурност.

Защо всичките приказки за Украйна да получи ядрено оръжие?

В събота Зеленски излъчи възможността за придобиване на ядрено оръжие от Украйна. Говорейки на международната конференция по сигурността в Мюнхен, той се оплака, че подписалите Будапещенския меморандум не искат да провеждат повече консултации относно предполагаемото нарушаване на споразумението от страна на Русия.

„Ако [консултациите] не се повторят или резултатите от тях не гарантират сигурността на страната ни, Украйна ще има пълното право да вярва, че Будапещенският меморандум не работи и всички пакетни решения от 1994 г. са под съмнение“, предупреди той.

Документът, за който той спомена, е подписан, когато Украйна се съгласи да се откаже от ядреното си оръжие. Киев твърди, че Русия го е нарушила през 2014 г. и че други подписалите го страни носят поне морална отговорност за това.

Какви украински ядрени оръжия? За кратък период от своята история Украйна беше ядрена сила. Арсеналът беше част от наследството на Киев след разпадането на Съветския съюз. Новосформираните независими Беларус и Казахстан бяха в подобно положение, като бяха домакин на съветските стратегически оръжия преди разпадането.

Технически Украйна беше третата по големина ядрена сила по това време, исторически факт, който Зеленски спомена в речта си. Разполагаше с над сто междуконтинентални балистични ракети УР-100Н, разположени на нейна територия, почти 50 ядрени влака РТ-23 Молодец, както и флот от стратегически бомбардировачи в комплект с ядрено въоръжение.

Общо Украйна е разположила или складира около 1700 ядрени бойни глави, въпреки че на практика Москва остана да контролира всички тях.

Западните сили естествено бяха твърде нетърпеливи да се отърват от опасните запаси и да превърнат Русия в единствената съветска държава-приемник с ядрено възпиране. Реалистичните политически гласове, които аргументират ядрена Украйна, не бяха взети под внимание, за добро или за лошо.

Какво има в Будапещенския меморандум? Украйна, Беларус и Казахстан се съгласиха да демонтират ядрените си арсенали и да подпишат Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО), който позволява само на пет държави в света да притежават ядрени оръжия: Китай, Франция, Русия, Обединеното кралство и САЩ. Така нареченият Будапещенски меморандум за гаранции за сигурност – три идентични документа с различни имена на страните – бяха подписани от разоръжаващите страни, както и от САЩ, Обединеното кралство и Русия.

Документът, подписан от Киев, обяснява как САЩ, Обединеното кралство и Русия са поели няколко ангажимента по отношение на Украйна, включително за нейната „независимост и суверенитет“ и „съществуващите граници“ на нацията.

Те също така обещаха да не използват заплахата с военна сила или икономическа принуда срещу Украйна и да използват позицията си в Съвета за сигурност на ООН в нейна защита, „ако Украйна стане жертва на акт на агресия или обект на заплаха от агресия в кои ядрени оръжия се използват."

Киев твърди от 2014 г., че Русия е нарушила споразумението, когато „окупира“ Крим и части от Източна Украйна.

Москва отрича това. Народът на Крим, твърди се, е упражнил правото си на самоопределение съгласно Устава на ООН, когато гласува да се отдели от Украйна и да се присъедини отново към Русия. Конфликтът в Донбас, заявява още Русия, е гражданска война, започната от Киев срещу отцепили се региони, а не международен конфликт.

Западът не успя ли да защити Украйна? Някои политици надценяват ангажиментите, поети от САЩ и Обединеното кралство в Будапещенския меморандум. Юлия Тимошенко, бивш министър-председател на Украйна, заяви през 2014 г., че „с обявяването на война [на Украйна, Русия] също обявява война на гарантите на нашата сигурност, САЩ и Великобритания“.

Правни учени посочиха, че меморандумът не задължава САЩ и Обединеното кралство да защитават Украйна от чужд агресор. Това просто им дава допълнително оправдание да го направят, ако решат да се намесят военно. С други думи, това е гаранция за сигурност, а не гаранция за сигурност, за разлика от взаимния ангажимент за отбрана на НАТО или задължението на САЩ да защитават Япония, например.

Украйна става ядрена сега? От правна гледна точка нищо не спира Украйна да се оттегли от ДНЯО и да разработи собствено ядрено оръжие. Северна Корея извървя успешно този път въпреки всички международни усилия да спре Пхенян.

Има също така примерите с Индия и Пакистан, които разработиха ядрени оръжия за взаимното си възпиране, и Израел, който поддържа стратегическа неяснота по отношение на ядрен арсенал, за който се смята, че притежава.

Техническата способност на Киев да произвежда ядрено устройство е друг въпрос. Украйна има развита гражданска ядрена индустрия, с някои наследени реактори в електроцентрали, построени по съветско време, както и съоръжения за ядрени изследвания. Той също така наследи добре развита авиационна и космическа индустрия, способна да произвежда ICBM и други превозни средства за доставка.

От друга страна, Украйна никога не е имала съоръжения за обогатяване на уран или преработка на плутоний, които са необходими за производството на оръжейни материали за ядрата. Нито има фабрики, които произвеждат реални ядрени оръжия на нейна територия.

Има операции за добив на уран от 50-те години на миналия век, но производството значително намаля през последните години. Мините изискват огромни инвестиции.

Някои украински служители като пенсионирания генерал Петро Гаращук твърдят, че Украйна е запазила достатъчно технически опит, за да получи пълен набор от ядрени оръжия и системи за доставка. Което може да е вярно, каза експерт пред RT.

„Технически, Украйна има индустрия, която с някои промени би трябвало да може да създава ядрени оръжейни системи“, каза за RT Иля Крамник, изследовател в Центъра за северноамерикански изследвания към Института за световна икономика и международни отношения.

Но по-важното е, че Киев няма да може да го направи тайно. Най-малкото ще трябва да проведе тестове, за да потвърди, че дизайните му действително работят. Други части от успешна програма за ядрени оръжия също биха били открити както от западните държави, така и от Русия. Няма съмнение, че Москва ще приеме заплахата от Украйна тайно да стане ядрена, както и Израел третира възможността за ядрен Иран.

И ако Киев открито декларира намерението си да преустрои ядрена способност, вероятно няма да може да привлече своите западни поддръжници към плана. „Аз лично вярвам, че няма нито една ядрена сила, която да помогне на Украйна да върви по този път“, каза Крамник.

„Просто защото никой не иска да се справи с неизбежните проблеми, които ще възникнат в деня, когато стане известно със сигурност, че Украйна разработва ядрени оръжия.

Вместо да предложат своето одобрение и помощ, САЩ и техните съюзници е по-вероятно да работят срещу тях, потенциално да наложат икономически санкции. Сегашното състояние на икономиката на Украйна и разчитането на правителството на чуждестранна помощ създават съмнение шансовете на Киев да направи това, което Пхенян направи.

Ако предложението е нереалистично, защо президентът го спомена? Не е като безпрецедентно. Както беше казано по-рано, идеята се разпространява в Украйна от години, включително напоследък и от посланика на Киев в Германия Андрий Мелник.

Предполага се, че хората в Киев знаят всички пречки, пред които ще се сблъскат, ако Украйна се размине с ядрените оръжия, включително от нациите, които сега са сред нейните гласни поддръжници и големи финансови донори.

Едно възможно обяснение дойде от устата на Зеленски в Мюнхен.

„Дайте ни безусловни пари. Защо всеки път, когато ни отпуснат тази или онази сума, [казват] трябва да осъществите една, две, три, четири, пет, седем, осем, десет реформи? — попита той по време на панелна дискусия след речта.

„Вижте, има и войната. Има ли друга нация в света, която да има толкова силна армия на изток и която провежда реформи? Това не е лесно“, добави Зеленски.

Така че предвид обстоятелствата, ядрените амбиции на Украйна – както и много други емоционално заредени идеи, които тя е изразявала преди – може да са част от кампания за търсене на внимание, а не действителна пътна карта. Това обаче не променя факта, че опасностите от потенциално ядрено разпространение се възприемат широко като въпрос, предизвикващ максимална загриженост.




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40035511
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930