2. radostinalassa
3. zahariada
4. samvoin
5. reporter
6. budha2
7. getmans1
8. bosia
9. planinitenabulgaria
10. kvg55
11. bogolubie
12. gothic
13. gikotev
14. bven
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. ambroziia
9. milena6
10. donkatoneva
2. lamb
3. metaloobrabotka
4. hadjito
5. mimogarcia
6. vesonai
7. djani
8. petgrig
9. iskra1304
10. sekirata
Прочетен: 7900 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 01.06.2020 09:52
Пандемията бави доклада на евродепутати за проверката на жалбите у нас
Николай Марченко 22 май 2020
https://www.youtube.com/watch?v=HFf-BUBDkAE&feature=emb_logo
Потърпевши от действията на частни съдебни изпълнители (ЧСИ) внесоха петиция с искане да бъдат изслушани от членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС). Отделни петиции се подготвят и за провеждане на срещи с президента Румен Радев и с премиера Бойко Борисов. Същевременно докладът за резултатите от мисията през февруари 2020 г., когато членове на Комисията по жалби и петиции (КЖП) в Европейския парламент (ЕП) се срещнаха с Камарата на ЧСИ и с министрите на правосъдието Данаил Кирилов и икономиката Емил Караниколов, се бави заради епидемията от коронавирус, научи „Биволъ” от Брюксел.
Молба за съдействие Сдружение Солидарност
Потърпевши от действията на ЧСИ-та внесоха петиция с искане да бъдат изслушани от членовете на ВСС. За това съобщи пред медиите в четвъртък учредителят и член на УС на Сдружението на потърпевшите от ЧСИ и съдебната система „Солидарност” Ивайло Илиев.
Никой от членовете на ВСС, включително главният прокурор Иван Гешев, с които от „Солидарност” искаха да говорят, не се показа пред сградата на съвета. Но на място бяха докарани два микробуса с полицаи срещу малкото явили се петиционери. Този път пазителите на реда бяха добронамерено настроени и изслушаха с интерес основните претенции на потърпевшите към властта.
С петиции срещу рестрикцииПетицията на “Солидарност” до ВСС (Снимка: Николай Марченко, “Биволъ”)
От “Солидарност” искат задължително издаване на съдебни актове за длъжниците и отговор на въпросите по какъв принцип се разпределят делата между държавните съдебни изпълнители (ДСИ) и ЧСИ-тата. Според Ивайло Илиев резултатът почти винаги е в полза на последните, тъй като Камарата на ЧСИ има „разпънат чадър от страна на Инспектората на Министерството на правосъдието”.
Сдружението събира подписи за срещи на петиционерите с президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов. „Защото в неговите ръце е съдебната система, полицията, прокуратурата”, посочи Ивайло Илиев пред „Биволъ”.
“От писмо на Министерство на правосъдието до нас става ясно, че средно годишно за 2017 и 2018 г. са издавани по 300 000 дела, от които 265 000 са при частни съдебни изпълнители, а останалите около 40 000 са дадени на държавни съдебни изпълнители”.
“При частните съдебни изпълнители тарифите са много по-високи, а при държавните са по-ниски. Но длъжникът не може да избира кой да му събира дълга”, каза още основателят на „Солидарност” пред журналисти.
Той предположи, че след като отпадне извънредната ситуация и отворят съдилищата, ще има бум на нови случаи за отнемане на имущество. Затова призова гражданите, които се посещават от призовкари, без да са извикани в съда, незабавно да информират своите адвокати и сдружението.
На сайта на сдружението е качена петицията до държавния глава от 24 април 2020 г., подписана от председателя на сдружението Димитър Панайотов.
„Обръщаме се към Вас, тъй като от 2008 г. с въвеждането на заповедното производство по Гражданския процесуален кодекс се извърши „узаконено“ чрез съдебни актове ограбване на български граждани и фирми в полза на банки, частни лихвари, монополни дружества, поставени със закона в привилегировано положение да извършват социални услуги (Топлофикация, ВИК и енергийни дружества)”.
Полицаите се оказаха повече от петиционерите (Снимка: Николай Марченко, “Биволъ”)
Според „Солидарност”, в следствие на това се заобикаля нормалният начин за провеждане на съдопроизводство, за което свидетелстват статистически данни, предоставени от Министерство на правосъдието и публикувани на сайта на сдружението.
„Годишно в България се образуват над 300 хиляди изпълнителни дела, от които над 260 хиляди са при частни съдебни изпълнители, а останалите при ДСИ, като същите в огромната си част произтичат от заповедни производства и броят им непрекъснато се увеличава. Наши жалби, петиции и сигнали, и доказателства за нарушаването на Европейското право от страна на съда и ЧСИ / ДСИ са публикувани на нашия сайт”.
Според „Солидарност”, в следствие на това огромна част от имоти, жилища на граждани и фирми бяха продадени на безценица като едновременно с това тези хора са превърнати в аутсайдери на обществото.
„Районни съдии, частни и държавни съдебни изпълнители са извършили и продължават да извършват множество документни престъпления и длъжностни такива, които могат да бъдат бързо установени по безспорен начин като бъде извършена незабавна проверка на техните частни граждански и изпълнителни дела.
Във връзка с констатираните от нас порочно прилагане на правото на ЕС по Заповедното Производство и Изпълнителния Процес, както и пълното бездействие до момента на всички институции, които сезираме, ние настояваме за незабавна среща с представители от Сдружение „Солидарност“ и представители на подписалите петицията с всеки един от Вас поотделно или заедно, както и с целия висш съдебен съвет”, гласи петицията до Румен Радев.
Ивайло Илиев с единствените представители на властта пред ВСС (Снимка: Николай Марченко, “Биволъ”)
Петицията е изпратена до институциите на Европейския съюз, посолствата на държавите-членки, членовете на Европейския парламент и на местните такива, както и до националните медии в Европа и България.
„Искаме да разберем лично Председателят на ВКС Лозан Панов ли е подписал адресираното до нас писмо или друг ползва неговото име с цел въвеждане в заблуждение на милионите набедени за длъжници с издадени нищожни заповеди за изпълнение”, обясняват на сайта си от „Солидарност”.
От сдружението уверяват, че внасянето на петициите ще продължи и в следващите дни, докато не бъде организирана среща „с наши и на потърпевшите представители, която да бъде излъчвана на живо”.
„На това корумпирано правораздаване, в нарушение на основните права на гражданите, Конституцията и ГПК, трябва да бъде сложен край и да се намери начин за колективно преразглеждане на делата, преустановяване на порочната практика на съда и внасяне на необходимите законодателни промени в ГПК и ЗСВ”.
Ивайло Илиев се закани, че ако представителите на ВСС, държавният глава и министър-председателят не пожелаят да се срещнат с потърпевшите от произвола на ЧСИ, ще последват протестни действия и дори гладни стачки.
Жалбите и петициите – под карантинаСнимка: Биволъ
Както написа „Биволъ” на 27 февруари 2020 г., Комисията по петиции с председател Долорес Монсерат посети България, за да събере информация от потърпевши граждани и правосъдното министерство и да установи има ли нарушение на правото на справедлив процес. Вижте материала по темата: „Евродепутати с критика и остри въпроси за ЧСИ-тата към Данаил Кирилов”.
За конкретните случаи на нарушения от страна на ЧСИ-тата „Биволъ” писа на 15 януари 2020 г. “Частният съдебен изпълнител около Момчил Мондешки – Стоян Якимов, а също така близкият до ГЕРБ и ДПС в Хасково негов колега Делчо Пехливанов се занимават с незаконна търговска дейност: имотите на длъжниците се изкупуват от близки фирми”, разкри тогава „Биволъ” под заглавие „Комисия от Европарламента идва у нас заради произвола на ЧСИ”.
Евродепутатът Кристиан Терхеш, Снимка: DiGi 24
След мисията от края на февруари, в рамките на 2-3 месеца трябваше да излезе докладът на комисията въз основа на установените факти.
Докладът на Комисията по жалби и петиции за срещите с потърпевшите и представители на съдебната система у нас заради жалбите срещу ЧСИ-та обаче се бави, коментира пред „Биволъ” евродепутатът от Румъния Кристиан Терхеш, който като член на Комисията по петиции към ЕП посети България през февруари 2020 г. заедно с тримата си колеги от Испания, Румъния и Латвия.
„С тази пандемия всичко се обърна с главата надолу”.
Според него предстои да се изясни докъде е стигнала работата по доклада за мисията на евродепутатите в София: „Работи се по доклада. Но не мога да дам повече детайли, защото процедурата не е публична”, посочи той.
Информацията потвърдиха за “Биволъ” и от кабинета на българския евродепутат Радан Кънев, който е запознат със случая:
„Докладът не е готов. Сега всичко е забавено по график заради Covid19”.
Оттам също обещаха да проверят докъде е стигнала работата в секретариата на КЖП към
ИСЛЯМИЗАЦИЯТА НА ВЕЛИКОБРИТАНИЯ - СОЦИАЛ...
Създавай проблеми, за да владееш