2. zahariada
3. radostinalassa
4. mt46
5. varg1
6. kvg55
7. panazea
8. wonder
9. leonleonovpom2
10. planinitenabulgaria
11. iw69
12. rosiela
13. missana
14. getmans1
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. bojil
7. ambroziia
8. dobrota
9. vidima
10. donkatoneva

С GPD на 4 август 2017 година

Спутник: Германски социолози провеждат социален експеримент, като стартират националистично ориентиран обект Volksbeobachter. Те създадоха няколко фалшиви профила във Facebook и започнаха да разпространяват фалшиви новини, за да разберат как потребителите на социалните мрежи реагират на съобщенията.

Основната цел на експеримента беше да покаже способността на фалшивите новини да повлияят на общественото мнение. Социалният експеримент включваше публикуване на ксенофобски постове като "Безплатен секс за търсещите убежище се плаща от областната администрация!" Или "Бежанец е откраднал работа От немски "и чака отговор.
В резултат на теста, експертите разбраха, че съдържанието им остава неконтролирано и е било препратено от други потребители на Facebook в сроковете им. Така социолозите стигнаха до извода, че фалшивите новини се възпроизвеждат от изненадващо голям брой хора, защото съвпадат с тяхното разбиране за света.
В интервю за Sputnik Германия Малт Елсън, медиен експерт от университета в Рур в Бохум, коментира неотдавнашния експеримент. Той отбеляза, че публична дискусия за фалшиви новини е важна, но истинската полза от гореспоменатото изследване поражда съмнения.
Елсън вярва, че експериментът потвърждава само това, което отдавна е известно: че фалшивите новини съществуват и се разпространяват бързо.
Според него обаче методът на провеждане на експеримента е под въпрос от етична гледна точка.
"Хората, които разпространяваха тази новина, не знаеха, че става въпрос за фалшиви новини. И въпросът е дали вредата, причинена от това изследване, в крайна сметка надхвърля ползата, която е донесла. Тъй като тази фалшива новина съзнателно укрепи предразсъдъците срещу бежанците, правителството и други институции. Човек може да се чуди дали изследователят иска да засили тези предразсъдъци чрез разпространяване на фалшива информация ", твърди Елсън.
В същото време Елсън вярва, че подобен експеримент във всеки друг (не десен) сектор на публичния спектър би показал същите резултати.
"Фалшивите новини не са явление, характеризиращо десния сектор: ние просто търсим потвърждение на неща, в които вече сме убедени. Мога да си представя, че например може да се създаде уебсайт за вредното въздействие на ваксинациите и със сигурност ще има много хора, които се интересуват от този проблем. Убеден съм, че с добри подготовки такъв експеримент може да се проведе във всички обществени сегменти ", заключи анализаторът.
Фалшивият дебат по новините наскоро доведе до редица инициативи за борба срещу т.нар. Заблуждаваща информация и неверни изявления. Кампанията е стартирана от такива интернет гиганти, като Facebook и Google.
Facebook стъпва нагоре Сигурност за потушаване на "фалшиви новини" във Великобритания избирателна кампанияПо-специално Facebook в Германия стартира пробно пускане на фалшива система за филтриране на новини за местните потребители на сайта, което позволява на хората да проверяват фактите и да докладват истории, за които подозират, че са неверни. Субсидиалните истории се изпращат към "коригиращ факт" Проверяващия екип и ако екипът определи, че историята е фалшива, е маркирана като невярна и потребителите, които я виждат в своите емисии, са предупредени за съмнителната си автентичност. Ефективността на този метод - като се имат предвид резултатите от посоченото по-горе проучване - остава силно съмнителна.
Тагове:
РАДЕВ КЪДЕ СИ, ПРАВИТЕЛСТВОТО И НАРОДНОТ...
"Развитието" на България