Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.04.2012 13:37 - Редките метали са бъдещия петрол
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 4390 Коментари: 2 Гласове:
9

Последна промяна: 04.04.2012 13:38

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Редките метали са бъдещия петрол
  Автор: Елиът Бренън
Asia Times online , Китай (Хонконг)
Дата на публикацията:16-03-2012

Още преди две десетилетия, бившия лидер на Китай Дън Сяопин признава важността на редките земни елементи. "Близкият изток има нефт, но в Китай има редки метали" - казва той през 1992 година. Неговата прозорливост е впечатляваща.
image
В момента, редките метали присъстват в повечето от най-високотехнологичните продукти, предимно батерии с дълъг живот и магнити. Те са от решаващо значение в областта на отбранителните технологии, в производството на лазери, радари и електромагнитни оръжия, както и в така наречените "зелени технологии". Затова не е изненадващо, че почти пълния монопол на Китай в производството им прави правителствата и бизнеса да се притесняват за това.

Някои правителства започнаха да въвеждат тази иновация, за да увеличат производството. Към този момент, през последните няколко години, в кулоарите, се обсъжда дали да се създадат резерви от редки елементи, и не на последно място в тези дискусии участва Министерството на отбраната на САЩ. Дебатът, причине от последните ограничения върху китайския износ, доведоха САЩ, Европейския съюз и Япония съвместно да подадат съдебен иск срещу Китай в Световната търговска организация - първият случай на сътрудничество от този вид на три геополитически играчи. Въпреки това, официалното оплакване е било забавено и едва ли ще повлияе на ситуацията, която еволюира "в полза" на Китай в продължение на няколко години.

Рядко изобилие


Наименованието - редки земни елементи (метали) - не отразява същността. Всички тези метали се срещат много по-често в природата, отколкото благородните метали. Обаче, са разпръснати като местонахождение на залежите, което прави добива им икономически неизгоден. (скъп). Общо редките земни елементи са 17 - 15 лантаниди, скандий и итрий. Лантанидите са 15 елементи (метали със сребристо-бял цвят), на които са били поставени атомните номера от 57 до 71 в периодичната таблица на химичните елементи. Сходството на техните химически свойства, поради близостта на позицията им в периодичната таблица, прави процеса на отделяне на един метал от друг много трудно. Тяхното производство изисква огромен финансов разход и високи технологии.

През 2011 г. Geological Survey на САЩ (US Geological Survey - USGS) ревизира оценката си за световните резерви на редки земни елементи, което се дължи на факта, че агенцията е съкратила списъка на тези минерали, които са икономически изгодни да се добиват. Резултатът показал следното: резервите на Китай са се увеличили с 36 милиона тона до 55 милиона тона - точно половината от световните резерви. САЩ оценява останалите резерви на 15 млн. тона, ОНД (Русия и бившите съветски републики), за които се съобщава, че имат резерви от 19 млн. тона, а преизчислените резерви на Австралия са намалели от 5,4 до 1,6 милиона тона.

Въпреки това, находищата на редки земни елементи, които не са разработени, означават малко. Всичко, което има значение е техния добив. И именно Китай е безспорен лидер, обезпечаващ 95% от общото световно производство.

Представените наскоро политически инициативи, са предизвикани от търсенето на редки метали в света. Според USGS търсенето нараства ежегодно с 10%. По същия начин, търсенето расте и в самия Китай. Потреблението на тези ресурси в страната от 2000 г. насам се е увеличило четири пъти. Увеличението на вътрешното търсене се представя като причина за рязкото ограничения на квотите за износ, намалени през 2010 г. с 37% и 35% през първата половина на 2011.

Практически пълният монопол на Китай в производството и последвалото намаление на износа е довело до качване на цената за килограм на редкоземните метали с 10 пъти, в сравнение с цените през 2010 г.. Ценообразуване на Китай е просто хищническо, което предизвика загриженост и доведе до затварянето или най-малко загуба на мини и компании в добивната и преработващата промишленост на редки метали.

Ограниченията за износ на метали също така принуди производителите да преместят производството си в Китай, за да се осигурят необходимите ресурси, като по този начин се уврежда развитието на високотехнологичните производства в други страни като Япония, Южна Корея и Европейския съюз. Чрез предприемане на тези стъпки, Китай, както се оказа, практически мигновено създаде свои високотехнологичните индустрии.

Стратегически ресурс


Използването на редки метали е изключително разнообразно. Данните, предоставени от USGS показват, че в САЩ редки елементи се използват като катализатори на химични реакции (22%), катализатори за петролни рафинерии (21%), каталитични конвертори за автомобили (14%) и около 40% - в производството сплави за батерии, керамика и магнити (това са секторите, в които растежът е 4% до 10% годишно).

Обема, в който редките метали се използват в областта на технологиите и в областта на отбраната е такава, че без тях, за производство на модерни оръжия - изтребители, безпилотни летателни апарати, както и повечето от техниката за компютърно управление - би било невъзможно. Ето защо, монопола на една държава върху производството на този ценен ресурс предизвиква сериозно безпокойство във всички страни. Следващото поколение военни съоръжения, в които правителството на САЩ продължава да инвестира са силно зависими от редките земни елементи.

Електромагнитни оръжия, които свеждат до минимум загубата на живот и, следователно, се смятат за най-доброто оръжие за военни операции или за защита на корабите. За тези технологии - бъдещето на отбраната, именно редките елементи са от решаващо значение за бъдещето. Ето защо не е изненадващо, че САЩ се опитват да приложат нови политики, за да гарантират тези ресурси.

Именно тази спешна необходимост за създаване на резерви, доведе до факта, че САЩ през 2011 г. предложиха да се разгледа законодателния акт, наречен RESTART (Rare Earths Supply-Chain Technology and Resources Transformat ion Технологии за непрекъснати доставки на редки елементи и трансформация на ресурсните бази). Този законопроект ще помогне за увеличаване на научните изследвания и иновациите в областта на редките земни елементи. Законопроектът също така предлага да започне създаването на национален резерв на редки метали в структурата на американското министерство на отбраната, за да се гарантират интересите на отбраната и хай-тек индустрията, в случай на бъдещ недостиг.

САЩ не е единствената страна, която значително увеличи своите изследвания и производство на редки метали. През последните години много страни като САЩ, Канада, Австралия и Малави, правят икономически разчети, с цел,  да се оцени осъществимостта на индустриалния добив на тези ресурси. В допълнение, "отново към експлоатация" се върна и Швеция, която започна с една сериозна програма за проучване и стартиране на производство.

През последните 12 месеца в САЩ и Австралия са открити рудници за редки метали, които могат да отслабят зависимостта от ресурсите на Китай. Въпреки това, поради нередовност на доставките за предходните няколко години, много фабрики са били прехвърлени в Китай, при това много са на мнение, че тази стъпка е взета твърде късно и твърде малък е броя на фабриките.

През май 2011 г., Китай разшири определението за "редкоземни елементи", за да се включат в тази група и железните сплави, съдържащи повече от 10% редки елементи. И като резултат - те стават предмет на същите тези квоти за износ. Разширяването на квотите е въведено, за да ограничи износа на редки метали в различни форми, например, в сплави. Според различни източници, като практика, чиято цел е да не попадат в обхвата на ограниченията, наложените квоти, стават често срещано явление.

През 2010 г. заради дипломатическа криза, Китай спря за два месеца предлагането на редки метали в Япония. Китайската инициатива изплаши японците, чиято хай-тек индустрия е изключително зависима от доставките на редки земни елементи. Поради това, през февруари 2011 г. официален представител на Министерството на търговията обяви, че Япония ще положи усилия да намали зависимостта жт китайски редки метали, за сметка на намаляване на консумацията на 10000 тона годишно през следващите няколко години. За да се поддържа тази инициатива ще бъдат похарчени половин милиард долара под формата на безвъзмездни средства.

А, вече през юли 2011 г., Япония обяви откриването на огромни запаси на редки метали в утайката на своя шелф. Въпреки важността на откритието, то няма да засегне в близко бъдеще, ситуацията на пазара, като се има предвид сложността на извличането на тези метали.

В края на миналата година, министърът на търговията Юкио Идано, се срещна с китайския си колега Чен Деминг. Eдано е първият от министрите на новото японско правителство, на министър-председателя Йошихико Нода срещнал се с китайското ръководство. Основната тема в дневния ред на срещата е била изискването към Китай, да гарантира стабилни доставки на редки метали, както и за регулиране на обхвата на преобладаващите пазарни цени на вътрешните и външните пазари. Било е също така обявено, че Япония е започнала преговори за редки метали с Мианма. В усилията си да диверсифицират своите вериги на доставки, Япония планира да обедини силите си с Мианма, в добиването на редки метали и други природни ресурси.

По пътя към устойчиво бъдеще

По този начин, редките метали се превръщат в икономическа и политическа сила, която сега е Китай. Петролът сега се използва като инструмент на външната политика за влияние в различни части на света по същия начин,  както Китай ще се опита да използва редките метали за собствените си интереси. И наистина, той хитро и умело използва това предимство, и сега е време за останалите страни по света и останалите хай-тек индустрии, да се опитат да наваксат.

Процесът може да отнеме много години. В действителност, въпреки факта, че за много приложения на редки метали могат да се намерят заместители, в по-голямата си част те са по-малко ефективни и дори нежелателни. В състезанието днес за все по-производителни високотехнологични устройства и огромните публични разходи за високотехнологични оръжия, редките метали имат шанс да се превърнат в "петролът на утрешния ден."

Ето защо, за ръководствата на много страни е изключително важно да се създадат резерви на редки метали за националните високотехнологични производства и предотвратяване на бъдещи конфликти във връзка с тези ресурси.

Елиът Бренън - редактор със седалище в Стокхолм, в Института по политика на сигурност и развитие ( the Institute for Security and Development Policy - ISDP). Тази статия е преработена версия на "аналитични бележки за ISDP». Тя отразява мнението на автора и не отразява непременно възгледите на ISDP и неговите спонсори. Допълнителна информация за ISDP е на разположение на
ww.isdp.eu




Тагове:   новия,   метали,   петрол,   редки,


Гласувай:
9



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - И как ще е иначе след като не им се д...
05.04.2012 11:28
И как ще е иначе след като не им се дават пари за космически технологий?В космоса има планети едва ли не от елементи който тук се смятат за редки.Нивото на космонавтиката е на ниво 70-те.Нищо не се е променило.Ама така е икономисване икономисване и после застой...
цитирай
2. анонимен - А защо не с епогледнем ние
05.04.2012 16:21
От страната ни години се изнасят безпроблемно такива метали от Златица и Пирдоп, а и кой знае откъде другаде.Но на кой ли му пука...? Циганите са по икономични
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39690459
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31011
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031