2. zahariada
3. radostinalassa
4. mt46
5. varg1
6. kvg55
7. panazea
8. wonder
9. leonleonovpom2
10. planinitenabulgaria
11. iw69
12. rosiela
13. missana
14. hadjito
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. bojil
6. mt46
7. ambroziia
8. dobrota
9. vidima
10. donkatoneva

Има една любопитна прилика между съветската и американската окупация на Афганистан през последните 30 години 1979-2009, но първо нека накратко се запознаем с историята на тази страна, представляваща интерес за всички империи, включително и империята на Александър през 330 г. преди Христа, както и монголите през 13 век.
Думата "Афган" е от персийски произход. Историкът и пътешественик Ибн Батута (Ибн Battut), който посетил Кабул през 1333, пише, че "населението на града се състои от перси, наричащи се афганци". "Стан" от персийски език означава "място". Следователно, на езика на персите Афганистан е място на афганистанците ". Пуштуни, (както по-рано са се наричали афганици) - това е главното племе на съвременния Афганистан. 45% (или 13 милиона) от 30-милионното население на Афганистан - това са афганци, а други 28 милиона афганистанци, живеят на северо-западния племенен пояс (FATA) в Пакистан. Тази част на Афганистан е била анексирана от Великобритания и включена към Индия в края на 19-ти век. През 275г. преди Христа Афганистан е известен като "Ариана". По-късно територията включва източната част на Иран, Северозападен Пакиста, племенния пояс FATA, целия Таджикистан и южната част на Туркменистан, се нарича Хорасан (Khorasan). Мюсюлманският Халиф 2 Умар ибн ал-Хатаб (Омар ибн ал-Хатаб), побеждава персийскrje Сасанидr (Sassanids в 637, след Христа, и в 640 год. територията става част от ислямската империя, заедно с района на Хорасан. По време на ислямската империя, регионът продължава да се нарича Хорасан, а другте два региона са били наричани Ерак-е-араб ( арабски Ирак) и Ерак-е-Аям (Иран или не-арабски Ирак).
В геостратегическо отношение Афганистан, без излаз на море, е врата, свързваща Близкия Изток, Европа, Русия и Китай с Индийския океан. Целта на "Голямата игра", първоначално е била да контролира тези врати, като част от един търговски път, но в днешно време, Афганистан е станала изключително важна, като транзитен път за Индийския океан на огромни енергийни запаси от Каспийския регион през Пакистан и Иран. Контролът над Каспийско море би осигурило на Запада монополна позиция в региона, и ще им осигури мощен лост за натиск върху Русия и Китай.
Историята на Афганистан е твърде богата, за да може да се изчерпи тук, но е важно да се отбележи, че това е част от Персия от времето на предислямската империя на сасанидите (Sassanid) през 224, след Христа, афганистанците по произход са перси.
Алиансът САЩ - НАТО наричат афганистанците талибани. Талибан е идеологическа движение, създадено в Пакистан през 1979 г. с помощта на американците, с цел да се противопостави на съветската инвазия в Афганистан. Повечето членове на талибаните, воювали срещу Съветския съюз, са афганци, от северозападната част на Пакистан, FATA и Афганистан, но има и араби, узбеки и таджики от северните провинции на Афганистан (Северен алианс). Членовете на талибаните, сега са жертва на ционисткия геноцид, без арабите, и без Северния Алианс, действат сега срещу американските нашественици в Афганистан и неговите съюзници в НАТО.
Суперсилите се разрушават от вътре. Има два важни фактора, предизвикващи вътрешното унищожаване.Да погледнем на тези фактори като на балони. Балонът може да се надува само до определени граници на своята еластичност и над определеното количество въздух,което може да поеме, се спуква.
Първият фактор - е разтягане /разширяване/ на политическата и военната сфера на контрол от империята. Съветската сфера на влияние и контрол се разшири до Таджикистан, Азербайджан и Узбекистан в Азия, а след това на зоната на влияние на Съветския съюз на запад отиде дълбоко в европейска Чехословакия. Половината от Европа е под комунистическо влияние, включително Латвия, Естония, Беларус, Литва, Полша, Югославия, Унгария, България, Словакия, Албания и Румъния. Тези страни са икономически, военни, индустриално и политическо подчинени на Съветския съюз. Кремъл направи стратегическа грешка, като въвлече в "авантюрата" Афганистан през 1979 г., и Съветския съюз, въпреки, че бяха добре запознати с всички поражения, претърпени от империи, в тази страна. Съветският съюз е убеден, че ако не по-рано, то със сигурност по-късно, той ще се топли във водите на Индийския океан. Кремъл претърпя политическо и военно поражение в Афганистан през 1989 година. САЩ трябва да бъдат благодарни на афганистанците за това поражение.
Вторият фактор, това е разширяването на обхвата на икономическото влияние и контрол на империята. Съветският съюз е изправен пред сериозни икономически затруднения, след като участва във военната авантюра в Афганистан. Москва започна да се разпада отвътре, защото тя не можа да понесе икономическите, политическите и военни тежести в рамките на десет години война 1979-1989. И щом като икономическите патерици на Москва се раклатиха, вълчия капан на САЩ и НАТО щракна, за да убие политически, противника си, имащ намерения да изгражда защитни подходи в Полша и Чехословакия. Европейският комунистически блок нямаше избор, освен да се обедини със страните от Западната капиталистическа система, както и с НАТО. До 2000 г. от Съветския съюз не остана нищо, и Русия е смятана за твърде слаба. След това, ционистите планираха инвазия в Афганистан през октомври 2001 г. под предлог за борба с "Ал Кайда", Осама бин Ладен и молла Омар, смятайки ги за отговорни за атентатите в САЩ на 11 септември, 2001.
Днес ние имаме исторически урок, който може да бъде показателен за САЩ и европейските им партньори от НАТО. Независимо от това дали на Запад виждат написаното на стената или не, факт е, че Западът във военно, промишлено, политическо и икономическо отношение силно отслабва, в резултат на почти девет години "приключения" в Афганистан и Ирак. Икономическата криза от източното крайбрежие на САЩ се разпространи през Атлантическия океан към Европа, което води до разрив в областта на военния контрол в Афганистан. Както навремето Западът се присъедини към играта, за да се справи с Русия в Европа, така сега се чудят как да излязат от капана Афганистан. Още една година, и Алианса САЩ -НАТО, ще се изравни по показатели с нивото на стратегическата грешка на Съветския съюз, свързана с нахлуването в Афганистан. Русия и Великобритания не са престанали да съществуват като страни, обаче, като империи, те са останали само в учебниците по история. Има вероятност, бъдещите поколения да четат за американската империя само в учебниците по история, въпреки че САЩ, като държава няма да изчезне от картата.
Интересното е, че Великата Британска Империя също претърпя частично поражение в Афганистан, и края на тази империя настъпи на територията на този ценен скъпоценен камък, наречен Индийски субконтинент. Не се ли получава така, че афганистанците (от Хорасан) са готови да нанесат окончателния разгром на британците като част от НАТО?
Източник: newsland
П.П. Какво ли правим ние там? Пушечно месо на големите, най-вероятно.