Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.07.2022 10:12 - Как йога може да служи на човечеството
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 304 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 02.07.2022 10:14

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Как йога може да служи на човечеството

imageОТПРАДИП Б. ДЕШПАНДЕ, Д-Р 21 ЮНИ 2022 Г  

image



Изображение чрез 123RF

Премиерът Нарендра Моди обяви „Йога за човечеството“ като тема на предстоящия Международен ден на йога, 21 юни 2022 г. Тази статия предлага научна гледна точка за това как йога може да служи на човечеството.

Правилното тълкуване на йога е „Съединение“ или свързване и да знаете с какво да се свържете, защо и как са пътищата към един по-добър и по-мирен свят.

С какво да се свържа?

През 1929 г. Едуин Хъбъл открива, че Вселената се разширява. Съвсем наскоро учените заключиха, че разширяването на Вселената се ускорява.

Ясно е, че ако се върнем назад във времето, Вселената ще бъде по-малка. Ако се върнем достатъчно назад във времето, физиците казват около 13,8 милиарда години, Вселената ще бъде невероятно малка, с размерите на дължината на Планк (10 -33 см в диаметър), невероятно гореща и изключително плътна енергийна фаза.

Съществува консенсус сред физиците, че Вселената е възникнала тогава с това, което се нарича събитието Големия взрив. Това е и моментът, в който започва да тече времето.

В съответствие с нейните взаимодействия с някои от най-добрите мозъци във физиката, включително Стивън Хокинг и Джон Арчибалд Уилър, колега на Алберт Айнщайн в Принстън, Аманда Гефтер, авторът на бестселъра на New York Times, „Нарушение на тревата на Айнщайн“, заключи че няма нищо от другата страна на енергийната фаза на големия взрив, празнота.

С други думи, Вселената е възникнала от нищото.

Но това откритие е енигма за учените. Как може „нищото“ да се трансформира в „нещо“, енергийната фаза на големия взрив?

Теоретичен физик, превърнал се в лекар, Джим Ковал отговаря на въпроса: Недиференцираното съзнание е произвело енергийната фаза на Големия взрив чрез собственото си желание, което след това е създало Вселената. Днес Вселената се състои от около 70% енергия, 5% материя, като галактики, звезди и планети, и 25% тъмна материя, като черни дупки.

Негово Светейшество Далай Лама отбелязва: „Вселената може да свърши един ден, но съзнанието ще остане, защото е вечно“. Негово светейшество получава Нобелова награда за мир през 1989 г.

Всички ние, хората, имаме съзнание, диференцираният вид, което означава, че всички сме микрокосмос на недиференцираното съзнание. Ето откъде идва изразът „Ахам Брахмасми“. Това означава, че ние също сме творци!

Въпреки това, само недиференцираното съзнание може да създаде нещо от нищото; останалите от нас могат само да трансформират енергията в материя и материята в енергия. Индийските гледачи са запазили това ноу-хау от хилядолетия. Учените са успели да трансформират материята в енергия (ядрена бомба), но не и енергията в материя.

Древните индийски гледачи са разбирали сътворението. Обяснява Шива в пураническа история: „Парвати е непълна без мен и аз съм като труп без нея“.

Шива е известен с много имена, сред които са Shoonya (нула, празнота) и Ardhanareshwar, а Parvati е известна като Adyashakti (първична енергия).

Хипотезата Saamkhya (सांख्य) гласи, че източникът на цялото творение са пет основни елемента: Земя – цялата материя, която се намира във Вселената, вода, огън-топлина, въздух-кислород и пространство, което на свой ред се състои от енергия и съзнание.

От времето на Бог Буда, будистки монаси и безброй йоги в продължение на хилядолетия преди това са разбрали, че всички ние идваме от източника и трябва да искаме да се върнем към източника. На йогийски език това пътуване до дома се нарича „Джива Самадхи“, а в будистката терминология се нарича Тукдам.

Обяснява Негово Светейшество Далай Лама,

„Когато обикновен човек умре, има разпадане на петте основни елемента, но когато завършен медитатор влезе в Тукдам, тялото може да остане топло и свободно от разлагане много дни след клиничната смърт, което означава, че елементите земя, вода и огън са останали.”

И така, отговорът на въпроса „С какво да се свържа“ е недиференцираното съзнание за празнотата.

Защо да се свързвам?

Независимо от благородното желание на еволюиралите човешки същества да се върнат към източника, процесът на свързване с източника доставя безброй ползи за всички нас. Те включват емоционално и вътрешно съвършенство, здраве и уелнес, представяне, лидерство, междуличностни отношения и по-малко разногласия и насилие. Това са ползи за индивида, но те могат да бъдат разширени и за обществата за по-добър и по-мирен свят.

Как да се свържа?

Напредъкът в стремежа за свързване с източника налага необходимите положителни промени да се появят отвътре и следователно не е интелектуално упражнение. Аспирантът трябва да надхвърли царството на разума и йогийските практики са начин за това.

Устройство за измерване, показващо напредъка, е полезно за аспиранта, тъй като предоставя утешително доказателство, че практиките работят, мотивирайки практикуващия да продължи с практиките усърдно и редовно.

Напредъкът с йогийските практики се показва чрез преминаване от отрицателни емоции (гняв, омраза, враждебност, негодувание, чувство на неудовлетвореност, ревност, страх, скръб и други подобни) към положителни емоции (любов, доброта, емпатия, състрадание) и тъй като емоциите могат да бъдат измерени , напредъкът може да бъде одитиран.

Емоционалното съвършенство няма нищо общо с раса, религия, каста, пол или национален произход.

За да разберем как емоциите могат да бъдат измерени, всички имаме трилиони клетки в тялото си. Ако разделим клетките на още по-малки части, ще открием, че те са направени от атоми, които имат неутрони и протони в своите ядра и електрони, които обикалят около тях.

Следователно всички ние сме вибрационни същества. Нашите вибрационни характеристики определят всичко за нас. Те са нашата основна природа.

За съжаление, вибрационните сигнали са твърде слаби за човешкото възприятие с петте сетива. Те трябва да бъдат стимулирани и усилени за целите на измерването.

Има поне два уреда за измерване на емоциите. Единият използва безжични радиочестотни сигнали, а в другия безвреден електрически ток се прилага към пръстите на двете ръце един по един. Отговорът на пръста на тази електрическа стимулация е изблик на фотони. Интензитетът и площта на този разряд след това произвежда нашите вибрационни характеристики и на свой ред емоции.

Как да разширим йогийските ползи в обществата

Това, което обсъдихме досега, е достатъчно за един индивид, но е непрактично да очакваме, че всичките 7,5 милиарда от нас ще практикуват йога редовно и усърдно. За да се разширят ползите от йога за света като цяло, се използва принципът на ефекта на Махариши. Според покойния Махариши Махеш Йоги, малка част от световното население (1%) е достатъчна, за да направи света по-мирен. Известният квантов физик и трикратен кандидат за президент на САЩ д-р Джон Хагелин е доказал тази концепция с експерименти в няколко града.

Препятствия

Идеята за йога за човечеството е ценна, но голяма част от света за съжаление е на грешен път, ограничавайки своите занимания до областта на разума. Това наистина е проблематично, тъй като насилието и раздорите са се увеличили експоненциално по целия свят. Прекалено много време се губи по теми като превъзходство или малоценност на раси, касти, религии и т.н., вместо да се съсредоточи върху това как да се насърчи един по-добър и по-мирен свят.

Също така би помогнало да се въведат концепциите, обяснявани в училищата и колежите, тъй като днешните ученици са утрешните лидери.

Допълнителна информация

  1. Аманда Гефтер, Нарушение на поляната на Айнщайн, Bantam Books, 2014 г.
  2. Разрушителни иновации , уебсайт Dabbawalas, януари 2020 г.
  3. Джеймс П. Ковал, Дилемата на физика : крайната реалност - нефизическата природа на съзнанието, Journal of Consciousness Exploration and Research, 5, 4, 2014 г.
  4. Тукдам , будисткият монах напуска тялото си съзнателно.
  5. Кърт Уорън Клайншниц , Изследване на полевите ефекти на съзнанието от гледна точка на ведическата наука и физика на Махариши , докторска дисертация, Университет по мениджмънт Махариши, Феърфийлд, Айова, май 1997 г.
  6. Pradeep B. Deshpande, Научна рамка за световна трансформация, диалог и съюз, 33, 1, юни 2019 г. (Диалог и съюз е публикация на Федерацията за универсален мир, базирана в Ню Йорк международна организация с консултативен статут към ООН Икономически и културен съвет).
  7. Прадип Б. Дешпанде, Тайната на образцовото представяне , BizEd, септември/октомври
  8. (Публикация на Асоциацията за напредък на колегиалните бизнес училища. AACSB акредитира учебни програми за B-училища.
  9. Прадип Б. Дешпанде, Трансформиране на Индия и индийски бизнес , Бизнес мандат, Асоциация за управление на Мадрас, октомври 2020 г., стр. 55-57.
  10. Pradeep B. Deshpande, Actualizing the New Statement , Business Mandate, Madras Management Association, март 2021 г., стр. 49-52.
  11. Pradeep B. Deshpande, SN Bhavasar и James P. Kowall, Saamkhya Hypothesis – Creation Link Deciphered , ThePulse.One, 6 май 2022 г.



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40028093
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930