Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.04.2021 18:33 - Парламентарният вот донякъде отслаби позицията на настоящия премиер Екатерина Постникова
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 604 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 07.04.2021 18:51

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Парламентарният вот донякъде отслаби позицията на настоящия премиер

 МИР   5 април 2021, 19:58

Гербът на страната: как изборите в България ще повлияят на отношенията й с Руската федерация 

Екатерина Постникова

Пристигането на ново правителство в България предполага промяна във външната му политика : според интервюирани от „Известия“ политици и експерти, формирането на коалиционен кабинет (тъй като управляващата партия ГЕРБ на премиера Бойко Борисов досега е спечелила само около 26% от гласовете) може да има положителен ефект върху отношенията между София и Москва . През последните две години в България имаше няколко скандала, при които властите на републиката обвиниха Русия в шпионаж и изгониха нейните дипломати - наскоро подобен инцидент се случи през март 2021 г.

image Стана чужбина: България възнамерява да изостави руския газ Отношенията между Москва и София се влошиха сериозно през последните осем години Разделени на шест части

Настоящите парламентарни избори в България заплашват страната със значителни политически сътресения: според събеседниците на "Известия" в политическия истеблишмънт на републиката резултатите от гласуването показват, че страната има опасност да се сблъска с големи трудности при съставянето на ново правителство . Ако те не бъдат решени, може да го изчака друг, вече предсрочен парламентарен вот.

„Тези избори показаха колко е разделено българското общество “, каза източник на „Известия“ от предишното, 44-то свикване на Народното събрание на страната. - Сега пристигнаха нови партита. Те временно запълват политическия вакуум, отнемайки гласове от традиционните сили, които от своя страна постепенно губят доверието на гражданите. Тази политическа фрагментация може да се превърне в сериозна пречка за формирането на правителствена коалиция.

image

На избирателна секция по време на парламентарни избори в София, България

Снимка: REUTERS / Стоян Ненов

Парламентарните избори в България се проведоха на 4 април. В страната им се отдаваше голямо значение : например президентът на републиката Румен Радев призова всички граждани да участват в гласуването, като подчерта, че в противен случай „историята може да изпрати страната за преразглеждане на демокрацията“. Гражданите не обърнаха особено внимание на президентския призив - от 6,5 милиона гласоподаватели само 2,6 милиона, или 40%, се явиха на избирателните секции .

image Умно място: защо ЕС избра политика на ненамеса в протестите в България Асоциацията не се интересува от ранна смяна на правителството, казват експерти

В резултат на това според ЦИК на страната, след преброяване на 92% от гласовете, 240 места в еднокамерното Народно събрание за следващите четири години ще бъдат заети от представители на шест партии.: 1. Управляващата десница „Граждани за европейско развитие на България“ (ГЕРБ), която се оглавява от настоящия премиер Бойко Борисов и която е на власт от 12 години, - тя получи 26,02% от гласовете; 2. Новоизсеченото движение „Има такъв народ“, което е основано през февруари 2020 г. от известния български шоумен Слави Трифонов - 17,9%; 3. Лява българска социалистическа партия (БСП) - 14,99%; 4. Леволиберално „Движение за права и свободи“ - 9,94%; 5. Алианс на три движения "Демократична България" - 9,69%; 6. Гражданска платформа „Изправи се. Мафия спечели "- 4,81%. Общо 22 партии и осем коалиции се бориха за места в парламента.

 

„Настоящите избори се проведоха в условията на разделение на социално-политическите настроения и през последните години това разделение се случи не само между отделни партии, но и преди различни клонове на правителството - по-специално между министър-председателя и президента , ”Главният редактор на списанието обясни пред„ Известия ”„ Въпроси на историята ”, старши изследовател в Института по славистика на Руската академия на науките Петър Искендеров. - Докато Бойко Борисов гравитира към прозападен курс, Румен Радев заема по-балансирана позиция . Изборите показаха, че ГЕРБ все още се ползва с подкрепата на населението , поради факта, че България участва в Европейския съюз и в евроатлантическите структури.Фактът обаче, че движението е спечелило по-малко от очакваното и сега трябва да търси съюзници в коалицията, казва, че в крайна сметка обществото е донякъде уморено от тази партия .

image

Министър-председател на България и лидер на партия "Граждани за европейско развитие на България" (ГЕРБ) Бойко Борисов

Снимка: Global Look Press / Thomas Imo / фототека image Бойко без правила: защо България се разбунтува Силата на премиера е застрашена от улицата

България е парламентарна република и начинът, по който ще бъде нейното правителство, зависи от текущия вот. Въз основа на резултатите е ясно, че ще бъде коалиция. Все още е отворен въпросът кой с кого ще се обедини - в частност не е ясно дали партията на Бойко Борисов ще остане на власт или ще влезе в опозиция . Новите сили, които преодоляха прага от 4% и се оказаха в парламента, вече обявиха победата си над ГЕРБ и освобождаването на гражданите от машината Борисов. Лидери на Демократична България, Издигнете се. Мафия навън "и„ Има такива хора. " Досега останалите две страни се въздържаха от изявления.

Изоставане за в бъдеще

Според Петър Искендеров пристигането на коалиционно правителство е в състояние да трансформира външнополитическата ориентация на републиката.

„ Това може да има положителен ефект върху отношенията между Руската федерация и България, тъй като София се интересува от получаване на руски енергийни ресурси и приток на инвестиции и туристи - и това ще ограничи някои антируски прояви, които се проведоха в България в последните две или три години “, отбеляза експертът.

Един от индикаторите, че нещата не вървят добре в отношенията между Москва и София, са зачестилите шпионски скандали през последните години - например в средата на март 2021 г. бяха задържани по подозрение шестима служители на българското Министерство на отбраната на шпионаж за Русия. Това доведе до факта, че двама служители на руското посолство бяха обявени за персона нон грата и получиха 72 часа за напускане на страната. Това не е първият подобен случай - например през 2020 г. по тази причина руснаци от различни страни са изгонвани седем пъти, пет от които в България.

image Снимка: REUTERS / Стоян Ненов

„ Поражението на ГЕРБ ще изиграе роля в смисъл, че управляващата партия наскоро е предприела отчаяни стъпки, за да докаже своята пламенна антирусизма “, Павел Кандел, водещ изследовател в Института за Европа на Руската академия на науките, д-р .Д. - Факт е, че европейската преса вече е отписала Бойко Борисов - заради корупция, нарушения на правилата за използване на европейските фондове, дълъг престой на власт и загуба на авторитет. Затова той трябва да докаже: „Вие все още се нуждаете от мен“. Всъщност това правеше той.

image Букет от шпиони: Москва е загрижена за арестите в България Съветът на федерацията изпрати искане до Министерството на външните работи на републиката във връзка със задържането на членове на движението "Русофила" в София

Руското посолство в София отказа да отговори на въпроса на Известия дали Москва очаква промени в правителствения курс.

„Докато в България не бъде сформирано ново правителство и не бъде представена програма за управление, включително външнополитически приоритети, считаме за ненужно да коментираме хода и резултатите от настоящите избори“, заяви дипломатическата мисия.

Отговаряйки на въпроса как руската страна оценява настоящото ниво на двустранни отношения, дипломатите се позоваха на неотдавнашното интервю на руския посланик в България Елеонора Митрофанова пред местния вестник 24 часа . Дипломатът се ограничи с думи, че Русия и България имат сериозен потенциал в търговската, икономическата, научната, културната и образователната сфера . След това тя заобиколи въпроса за политическите противоречия. Въпреки това, две седмици по-рано, в интервю за една и съща публикация, Елеонора Mitrofanova не смекчи изражението й и каза в прав текст: "Анти-руски реторика в България е бързо набира скорост в продължение на повече от една година . "

„От октомври 2019 г., приблизително на всеки три месеца, българските власти неоснователно,„ помпозно “изгонват руски дипломати под измислен предлог.  Ако сравним фактите, тогава можем да заключим, че прогресивното развитие на нашето сътрудничество е паднало върху някого като кост в гърлото “, подчерта тогава дипломатът.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40036153
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930