2. zahariada
3. radostinalassa
4. mt46
5. varg1
6. kvg55
7. panazea
8. wonder
9. leonleonovpom2
10. planinitenabulgaria
11. iw69
12. rosiela
13. missana
14. hadjito
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. bojil
6. mt46
7. ambroziia
8. dobrota
9. vidima
10. donkatoneva

Прочетен: 6864 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 31.10.2011 15:09



Учените смятат, че би било много по-ужасно от парализирането на въздушния транспорт в Европа през пролетта на 2010 г., когато в Исландия започна да изригва Ейяфятлайокутл.
"Това е една от областите с най-голяма вулканична дейност на Земята и е важно да се разбере, до какво може да доведе, така че трябва да изяснят причините за този бърз растеж." - казва проф. Шан де Силва от Университета на Орегон.
Според класификацията,Утурунку се отнася до стратовулканите. Това е най-разпространеният вид, който се характеризира с повтарящи се изригвания, но обикновено не причинява много щети: гъстата лава се охлажда бързо и не се разпространява. Но този път, учените се страхуват, че Uturunku бързо развиващ се и натрупващ магма, десет пъти по-бързо в сравнение с конвенционалните стратовулкани.
"Uturunku днес е най-бързо развиващия се вулкан, увеличаващ височината и мощността си. Ако изригването достигне до стратосферата, ще настъпи катастрофа,-" - казва Шон де Силва.
Бързото натрупване на магма превръща стратовулкана в супервулкан, който може да доведе до екологична и демографска катастрофа. Със супер изригването на пепел и серни газове, те ще достигнат стратосферата, и като одеяло, ще покрият въздушната повърхност. В резултат на това в атмосферата вече няма да може да прониква слънчева светлина, което може да доведе до глобален спад на температурата. Подобен ефект може да предизвика ядрена зима.

Такова изригване вече се е случвало в историята на човечеството преди 73 хил. год. на вулкана на остров Суматра, което предизвикало чудовищна демографска катастрофа. Серните дъждове продължили в продължение на шест години, а пепелните облаци, буквално, напълно скрили слънцето. На Земята останали живи само десет хиляди души.
Тежки последствия за населението на планетата е предизвикало изригването на вулкана Uaynaputina в Перу през 1600 год.. до Русия, бедствието достигнало през 1601-1603 год., когато нямало реколта и настъпил страшен глад, от което загинали три милиона души. Годината 1816 е запомнена като "годината без лято" поради изригването на Sumbawa в Индонезия. Заради вулканичната зима в Европа и Северна Америка, станало толкова студено, че рекордът, все още не е счупен.
Днес опасността от "вулканична зима" идва предимно от Йелоустонският парк, където се намират известните гейзери. Под тези забележителни източници се крие бомба с часовников механизъмом, която тиктака. През последните един милион години, изригване е имало само два пъти. Следователно, часа, когато ще бъде детонирана, неизбежно наближава.
Учените, все още не могат да кажат, какъв точно ефект ще предизвика изригването на Uturunku. За последен път вулканът е изригвал преди 300 000 години. Но сега той започнал да бълва лава, отново. Въпреки това, тя незабавно се охлаждала и не стигала до подножието. Учените също твърдят, че вулканът може за една година да натрупа енергия и да стане супервулкан, върха на който може да достигне до стратосферата.
Гражданската отговорност с 10% повече от...
Катастрофа при с. Калояново
31.10.2011 14:07
А защо никога няма съвети, как да се предпазим, как да преживеем, ако изобщо е възможно?
31.10.2011 14:34
И тъй като темата е пространна, мнения и коментари по нея бол. За разлика от повечето точни науки, геологията не борави с дати и часове, а често определенията варират с хилядолетия.
За повече обективност, както и за да се видят и оценят и другите по-различни гледни точки, изпращам още линкове :
http://www.andaman.org/BOOK/originals/Weber-Toba/ch5_bottleneck/textr5.htm
http://www.raineralbiez-vulkane.de/lake_toba.htm
http://www.bradshawfoundation.com/stanley_ambrose.php
Този цитат:
"...Такова изригване вече се е случвало в историята на человечеството преди 73 хил. год. на вулкана на остров Суматра, което предизвикало чудовищна демографска катастрофа. Серните дъждове продължили в продължение на шест години, а пепелните облаци, буквално, напълно скрили слънцето. На Земята останали живи само десет хиляди души..."
ми напомня за микс с извадка от статията "Hazardous effects of super-eruptions" публикувана на страницата на The Geologic Society :
http://www.geolsoc.org.uk/gsl/education/page3042.html
"Recently, observations from ice cores have been made on the possible effects of the Toba super-eruption, 75,000 years ago. If these data do reflect the Toba event, they suggest that aerosol formation and fallout lasted for six years. The volcanic winter would not only be more severe than for a Pinatubo-scale eruption, but would last much longer. Models suggest that a Toba-sized super-eruption would inject so much sulphur gas into the atmosphere that the stratosphere chemistry would be substantially perturbed - allowing for more prolonged climate-forcing. Some models suggest super-eruptions can cause cooling of 3°C to 5°C, which in global climate terms represents a catastrophic change."
31.10.2011 14:45
Ясно е, че са били повечко от 5000, критичният минимум за човешката популация, според "genetic bottleneck", иначе нямаше как сега да ви досаждам, но думичката "само" някак си не се връзва.
Да не говорим, че човешкото творение "статистика" е позакъсняло с някакви си 650-700 века. Не е много на фона на отминалите избори и страсти, но все пак...
01.11.2011 10:26
Та... вземи напиши нещо и за следите от самолетите по небето! Истината е някъде там - сигурен съм, че вече си я открил.