Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.02.2023 18:03 - Баба Яга: Злата вещица от славянския фолклор
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 1105 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 25.02.2023 18:04

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  image

АКТУАЛИЗИРАНО НА 25 ФЕВРУАРИ 2023 Г. - 00:53 Ч. РАЙЛИ УИНТЪРС

Баба Яга: Злата вещица от славянския фолклор

https://www.youtube.com/watch?v=Gw_7WqymV6g&embeds_euri=https%3A%2F%2Fwww.ancient-origins.net%2F&feature=emb_imp_woyt
https://www.youtube.com/watch?v=Um2llSveEb8&embeds_euri=https%3A%2F%2Fwww.ancient-origins.net%2F&feature=emb_imp_woyt


Колкото двусмислена, толкова и отвратителна, Баба Яга е аномалия. В славянския фолклор Баба Яга е едновременно майка, майка природа и зъл злодей, който отвлича и изяжда деца. Многобройни предавания на нейната приказка я представят като предвестник на трансформация , притежаваща силата да помага или да възпрепятства онези, които случайно срещне, и да изяжда тези, които не успяват да задоволят нейните изисквания. Алтернативна зла вещица от руските и славянските легенди, Баба Яга е изобразена като летяща през гората в гигантско хаванче и пестик.

Въпреки че произходът на нейното име е толкова неясен, колкото и целта й, се смята, че баба означава нещо подобно на „стара жена“ или „баба“, докато се казва, че значението яга означава всичко от „змия“ до „зла .” Независимо от това, дори името на Баба Яга подчертава странността на нейната личност, което я прави интересен герой за дешифриране.

  • Чудна приказка от древния фолклор: Василиса Красивата и Баба Яга
  • Домовой: Останете от добрата страна на този палав славянски домашен дух

Историята на Баба Яга е записана за първи път писмено през 1755 г., въпреки че легендите за нея се появяват много по-рано и могат да бъдат доказани в произведения на изкуството поне от 17-ти век. Съвременните интерпретации, като Into the Forest: Tales of the Baba Yaga , подчертаха нейната роля като възможна „протофеминистка икона “.

„Същността на Баба Яга съществува в много култури и много истории и символизира непредсказуемата и неукротима природа на женския дух, на Майката Земя и връзката на жените с дивата природа“, обясни Райън, редактор на сборника, в интервю за BBC . „Тя е шаманска измамница , категория и прекрачваща границите, [напомняне], че свободата е малко отвъд границата на социалните норми и че можем да научим толкова много от тъмното, колкото и от светлината.“

image

Баба Яга в хавана си, от Иван Билибин. ( Обществено достояние )

Изображения на митичната Баба Яга

Най-често срещаното изобразяване на Баба Яга е или като една стара жена, или като трио от стари сестри, всички от които са изобразени като кльощави, с железни зъби и толкова дълги носове, че докосват тавана, когато спят. Баба Яга обикновено се илюстрира като яздеща на хаван, а не на метла, размахвайки пестик като помощно средство за летене и пръчка.

Има много истории за Баба Яга, като повечето от тях се случват в нейната колиба, разположена дълбоко в гората. За да направи историята още по-зловеща, легендата разказва, че нейната колиба е била оградена с ограда, направена от човешки кости, и е стояла върху магически пилешки бутчета , с глава на петел отгоре.

Приказките за Баба Яга обикновено разказват, че героите, дръзнали да влязат в нейната скромна обител, я намирали заметната върху печката й. Огромната печка е описана като достигаща от едната страна на колибата до другата, фино подчертавайки нейния размер и магически сили.

Печката е друг често срещан детайл, включен в приказките за Баба Яга , като мястото, където нейните жертви се готвят и ядат. Въпреки амбициозния си апетит обаче, Баба Яга винаги е представяна като кльощава и кокалеста, със собствения си епитет „кокалевата“.

 

 

Благодетел или злодей? Двусмисленият характер на Баба Яга

По-голямата част от добре познатите разкази за Баба Яга се въртят около героите, които й пресичат пътя, а не около нейните лични подвизи. Това е характеристиката на Баба Яга, която допринася за голяма част от неяснотата около нея, тъй като тя се колебае между поемането на ролята на благодетел и злодей , помагайки или пречейки на героите от славянския фолклор.

Въпреки че изглежда, че Баба Яга никога не започва никакви конфронтации, тъй като тя реагира само когато някой се осмели да посети колибата й, нейният морален компас изглежда почти отсъства. И все пак, независимо от съмнителната си етика, тя остава вярна на думата си и спазва обещанието, което даде на героя, който триумфално изпълнява възложените й задачи.

Зловещата и непредсказуема природа на Баба Яга само допълва завладяващата мистерия на нейния характер, което прави срещите й със славянските герои още по-вълнуващи и непредсказуеми.

image

Илюстрация на Баба Яга от 1925 г. от Иван Малютин . ( Обществено достояние )

Баба Яга в приказката за Василиса Прекрасната

В една история, известна като Василиса Красивата , Василиса е герой от типа на Пепеляшка с магическа кукла, чиято майка почина и баща се ожени повторно за ужасна жена със също толкова недобри дъщери. Когато бащата на Василиса заминава на пътешествие, новата мащеха продава къщата им и премества нея и трите момичета във вила в гората, като поставя на дъщерите невъзможни задачи за изпълнение на свещи.

Когато Василиса се вслушва в искането на доведените си сестри да намери огън за дома им, тя неволно се натъква на Баба Яга, която й възлага серия от трудни задачи в замяна на пламък, който да върне в семейството си. С помощта на вълшебната кукла Василиса триумфално завършва всички предизвикателства и е възнаградена с огън, сгушен в черепен фенер, който незабавно изпепелява подлите й доведени сестри след завръщането й у дома.

Историята на Василиса в крайна сметка завършва, когато царят на Русия или кралят, в зависимост от това коя версия на историята е разказана, се влюбва дълбоко в нея, осигурявайки класически щастлив край. Но енигматичната роля на Баба Яга в приказката наистина пленява въображението.

Във Василиса Красивата Баба Яга олицетворява едновременно препятствие и спасител за Василиса. Без фенера тя щеше да остане в капан в лапите на своето злонамерено доведено семейство. Ужасните методи на Баба Яга за освобождаването на Василиса обаче подчертават нейната аморалност и опасен характер.

За разлика от доброжелателната фея-кръстница от оригиналната история за Пепеляшка , Баба Яга напомня за злата мащеха , която позволява на дъщеря си да осакати собствения си крак, за да пасне на стъклената пантофка. Баба Яга полага невероятни усилия, за да освободи Василиса, като налага три агонизиращи смъртни случаи и й причинява много страдания, преди най-накрая да й позволи да напусне колибата. Нейните действия надминават простата задача да помогне на Василиса да избяга от потисническото си семейство, оставяйки смразяващо впечатление за истинските мотиви и характер на Баба Яга.

image

Героинята Василиса извън колибата на Баба Яга, както е изобразена от Иван Билибин (1902). ( Обществено достояние )

Баба Яга като Майката Земя

Баба Яга също е представена като фигура на Майката Земя , оказваща влияние върху естествения свят чрез трима от своите слуги, както свидетелства Василиса. Два пъти Василиса вижда трима ездачи - първият бял, вторият червен и третият черен. На въпроса кои са те, Баба Яга отговаря, че те са съответно Ден, Слънце и Нощ, всеки от които се контролира от нея.

Този конкретен епизод от историята показва огромната сила на Баба Яга, намеквайки, че тя притежава способността да освободи Василиса от хватката на семейството си с по-малко крайни мерки. Въпреки това, решението й да използва такива ужасяващи тактики подчертава нейната злонамерена природа и склонността й към безмилостно поведение.

 

 

Баба Яга и селските деца

Друга басня с участието на Баба Яга включва две нещастни селски деца, които са жертва на тиранична мащеха. В този разказ злата мащеха изпраща децата в жилището на Баба Яга, надявайки се да се отърве от тях завинаги.

Находчивите младежи са подпомогнати в бягството си от животните, растенията и предметите, които Баба Яга е пренебрегнала. Черна котка им помага да планират бягството си, тъй като те са го хранили, а Баба Яга не; порта затваря Баба Яга, защото я е пренебрегнала; Дори горските дървета препречват пътя й заради подобно малтретиране.

  • Тя носи лоши новини: Страшният славянски домашен дух, наречен Кикимора
  • Снежната девойка от славянския фолклор: магически герои на зимата от Русия

Децата успешно се завръщат у дома невредими и Баба Яга изоставя преследването си, когато става твърде трудно. И тази приказка завършва щастливо, като бащата прогонва жестоката мащеха и защитава децата си. Още веднъж ролята на Баба Яга е пречка, която само притеснява децата, защото те първи са навлезли в нейното владение.

Това илюстрира един парадоксален аспект от характера на Баба Яга , тъй като тя често е смятана за божество, което олицетворява силата и непредсказуемостта на майката природа . Въпреки че се смята за божество, подобно на майката природа, естественият свят все още се обръща срещу нея поради болката, която му е причинила. Това е една от причините, поради които учените намират за предизвикателство да я категоризират, тъй като тя попада в много различни роли и демонстрира противоречиви черти.

Енигматичният характер на Баба Яга е това, което я прави толкова завладяваща фигура в митологията и обект на непрекъснати научни изследвания. Нейният двусмислен характер кара читателите да се чудят дали тя ще действа като злонамерена сила или добронамерен спасител в различните приказки, в които се появява.

Изображение в горната част: Скулптура, изобразяваща характера на Баба Яга с възлеста физиономия. Източник: Public domain

От Райън Стоун

Препратки






Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40033634
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930