2. radostinalassa
3. mt46
4. kvg55
5. planinitenabulgaria
6. leonleonovpom2
7. wonder
8. varg1
9. apollon
10. getmans1
11. iw69
12. rosiela
13. sekirata
14. avangardi
2. katan
3. wonder
4. mt46
5. leonleonovpom2
6. lamb
7. bojil
8. emocionalnost
9. avangardi
10. ka4ak

Прочетен: 676 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 13.01.2022 20:50


от VT редактори - 19 ноември 2021

Богдан Георгиевич Лисица ( http://yahovor.arbat.name/ ) за ВТ
Откъс от книгата „Севастополска жътва” („Севастопольская страда”) на С. Н. Сергеев-Ценски (1875 – 1958) в част 3 на глава 7 на „Присвоителите”.
... През 1828 г. в Севастопол нямаше чума, но имаше карантина. За профилактика.
През 1829 г. чума все още не е имало, но карантината е затегната.
Всеки, който искаше да напусне града или да влезе в него, трябваше да седи в пълна изолация за 14 до 19 дни. Хората спряха да пътуват. Възникнали са прекъсвания на доставките. За борба с епидемията бяха отпуснати пари от кралската хазна.
В резултат на това служителите купуваха храна от своите доставчици срещу отстъпки на завишени цени, а на гражданите беше дадено най-лошото.
Естествено, всички, които спечелиха от епидемията, преди всичко служители и лекари, се интересуваха от продължаването на този празник. Всички случаи на заболяване от която и да е болест са обявени за чума.„Карантинната служба се опитва да покаже всички често срещани болести като чума“, пише контраадмирал Салти , който по това време служи в Севастопол. Адмирал Грейг свидетелства: „В продължение на 5 месеца хората не са чували, че са болни и умират от естествена смърт, а който се е разболял в екипи или у дома, е бил обявен за чума.
Всички болни бяха откарани в казармата в Павловски мисок, където бяха държани при такива условия, че бързо умряха.
В най-бедните райони на града е използвана дезинфекция с хлор. Тоест жителите на града бяха отровени. В същото време „дезинфектантите“ получаваха 2,5 рубли на ден – 75 рубли на месец, при ежедневна работа. Комисарите по карантината – 5 рубли всеки, главният лекар и карантинен инспектор – 10 рубли на ден. Първоначалната заплата на обикновен военен лекар по това време е 171 рубли годишно. [По това време в обращение бяха златни монети – Богдан Георгиевич Лисица].
За да увеличат честотата на заболяванията, лекарите организираха морски бани в студена вода за жителите.
В резултат на това през юни 1830 г. жителите на най-бедните квартали на града не издържаха и се разбунтуваха, гарнизонът застана на страната на бунтовниците. Тълпата разкъса на парчета губернатора, неговите служители и лекари.
Въстанието беше бързо потушено, но „епидемията“ в Севастопол, по невероятно стечение на обстоятелствата, веднага спря.
Борислав Борисов - Малка мома конче води
Как Западът завладя Москва