Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.12.2020 21:35 - Археолозите разкриват таен „преминаване към подземния свят“ в пирамидата на Луната в Теотиуакан
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 397 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 26.12.2020 21:37

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Археолозите разкриват таен „преминаване към подземния свят“ в пирамидата на Луната в Теотиуакан  от Екип на древен код      

Мистерията около древния град Теотиуакан в Мексико продължава да се разкрива, след като археолозите откриха скрит тунел под пирамидата на Луната, който според тях е построен, за да представлява „преминаването към подземния свят“.

Преди повече от 2000 години през 300 г. пр. Н. Е. Мезоамериканските народи започват да развиват по-големи селища и изграждат този велик град, който някога е бил дом на над 125 000 жители, което го прави шестият по големина град в света по това време.

 

  image

Панорамна гледка към Теотиуакан. Изображение чрез Wikimedia .

„Това беше най-големият град навсякъде в Западното полукълбо преди 1400-те години“, каза археологът от Държавния университет в Аризона Робърт Каугил пред National Geographic . „Имаше хиляди жилищни комплекси и десетки пирамидални храмове, сравними с най-големите пирамиди в Египет.“

Всъщност, покрай прочутото Авеню на мъртвите може да се открие Пирамидата на Слънцето, която е най-голямата структура в Теотиуакан и Лунната пирамида, втората по големина, разположена в края на пътя.

 

Слънчевата пирамида в Теотиуакан, както се вижда от Лунната пирамида. Изображение чрез Wikimedia .

Не знаем кой точно е построил града. Градът предшества ацтекската култура с 1000 години, но има доказателства, че много различни народи, включително маите, са живели в града и са повлияли на архитектурата, която го е направила известен по целия свят и сега е домакин на милиони туристи всяка година.

Дори истинското име на града остава неизвестно, тъй като именно ацтеките са му дали името, което познаваме днес, което означава „родно място на боговете“, докато маговите йероглифични текстове го идентифицират като puh, което означава „Място на тръстиката“.

 

image

Пример за йероглифи на маите, които идентифицират Теотиуакан като „пух“. Изображение чрез Wikimedia .

По времето, когато ацтеките се нанесоха, градът вече беше изоставен и лежеше в руини, а археолозите разследват падането на Теотиуакан от десетилетия, предлагайки няколко теории.

 

Някои казват, че градът е бил нападнат и разграбен от чужд враг. Но има доказателства, че вътрешното въстание, причинено от екологична катастрофа, е довело до намаляване на населението и сваляне на управляващата класа.

Тъй като много структури показаха доказателства за изгаряне, изследователите разбираемо стигнаха до извода, че съперничеща цивилизация е атакувала града. Проблемът е, че са изгорени само структури, принадлежащи на управляващата класа, което показва вътрешен бунт. Но защо населението се надигна срещу управляващата класа?

Оказва се, че гладът по време на големи суши, причинени от изменение на климата през 535-536 г. сл. Н. Е., Може да е бил причината. Градът разчиташе предимно на селското стопанство за храна, отглеждайки всичко от домати, царевица, фасул, тикви и други, но след като сушата започна, запасите от храна започнаха да намаляват и нямаше достатъчно храна за голямото население. Причина за това внезапно изменение на климата може да е било изригването на вулкана Илопанго в Салвадор през 535 г. сл. Н. Е. В крайна сметка вулканът доведе до унищожаване или изоставяне на няколко града на маите, защо не и Теотиуакан?

image

Калдерата на вулкана Илопанго в Ел Салвадор, изригнала през 535 г. сл. Н. Е. Изображение чрез Wikimedia .

Само защото не знаем кой точно е построил града или защо е изоставен, не означава, че не сме научили много за Теотиуакан и хората, които са живели тук.

Археолозите разкопават мястото от десетилетия и са открили стенописи, каменни маски, статуи, фигурки и доказателства за жертвоприношения на хора и животни.

 

  image

Скулптура от оникс ягуар, открита в Теотиуакан, която може да е била използвана за задържане на сърцата на жертвени хора. Изображение чрез Wikimedia .

image

Каменна маска от мрамор, намерена в Теотиуакан. Изображение чрез Wikimedia .

Голяма част от тези доказателства за жертвоприношения на хора и животни са намерени в пирамидата на Луната, построена между 100 и 450 г. сл. Хр. С улицата е свързано стълбище, което води до сцена, където са се извършвали тези ритуали. Мястото на пирамидата служи и за погребение на жертвите и има олтар, посветен на Великата богиня на Теотиуакан.

 

image

Въздушен изглед на пирамидата на Луната в края на Авеню на мъртвите. Изображение чрез Wikimedia .

image

Стенопис с участието на Великата богиня на Теотиуакан. Изображение чрез Wikimedia .

При неотдавнашни разкопки археолозите наскоро направиха вълнуваща находка, когато откриха тунел под пирамидата, който според тях е служил като метафоричен проход към подземния свят, което има смисъл, тъй като хората са били жертвани на мястото.

 

image

Колективно погребение на човешки жертвоприношения в Теотиуакан. Изображение чрез Wikimedia .

„При проучванията, извършени в края на 80-те години, през тунели, изкопани в тялото на пирамидата, археолозите Рубен Кабрера и Сабуро Сугияма откриха скелети на индивиди с черепна деформация, както в района на маите, и различни предмети от зелен камък, така че не е трудно да се мисли, че нещо подобно може да се намери в недрата “, каза д-р Вероника Ортега от Мексиканския национален институт по антропология и история пред IFLScience .

„Тунелът се намира на юг от Плаза де ла Луна“, продължи Ортега. „Но е вероятно да има друг вход от източната страна, така че е от съществено значение да има пълна рентгенография, за да се знае къде е входът му.“

Всъщност причината, поради която екипът е открил тунела на първо място, е, че са използвали образна техника, наречена томография с електрическо съпротивление, за да картографират структури под повърхността.

 

Технологията е била по-важна от всякога при археологическите разкопки. Например новата технология за сателитни изображения е помогнала на изследователите да идентифицират хиляди структури и потенциални обекти на маите, отколкото са били известни преди.

„Тези големи сложни предложения съставляват свещеното ядро ​​на град Теотиуакан, така че всички хора го смятаха за цивилизационната мека, следователно онова, което може да се намери вътре, може да помогне за разгадаването на връзките, които този древен мегаполис с други региони на Месоамерика“, заключи Ортега. „Откритието потвърждава, че жителите на Теотиуакан са следвали същия модел в своите мащабни храмове и че тяхната функция е била да подражават на подземния свят.“

Това със сигурност е интересно развитие, което ни кара да копнеем за повече знания за тази древна цивилизация и техния велик град. И може би археолозите ще открият повече, тъй като на мястото се прилага нова технология. Може би един ден ще научим истинското име на града и ще разберем кой го е построил. Засега просто ще трябва да се задоволим с един зловещ тунел, в който определено не бихме искали да влизаме през нощта.

Свързани: Изобилие от течен живак, слюда и пирит, намерени в тунели под пирамидите

Препоръчано изображение: Лунна пирамида от Слънчевата пирамида, Теотиуакан от Даниел Кейс  през  Wikimedia (CC BY SA 3.0)




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40027839
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930