Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.02.2023 16:19 - 15-минутният град: решение за климата? Или просто „извинение за повече контрол“?
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 847 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  15-минутният град: решение за климата? Или просто „извинение за повече контрол“?

Поддръжниците на „15-минутния град“ казват, че той ще намали емисиите и ще подобри качеството на живот на жителите, но критиците казват, че концепцията, подкрепена от Световния икономически форум, е дискриминационна и ще доведе до „блокиране на климата“.

https://childrenshealthdefense.org/defender/15-minute-city-climate-solution-control/?fbclid=IwAR3FS4_gz-a9cwW36z_ZHkQRnZxJP1Z4Jo46OFKZMXWiga3r7mREPLXhpkE

от  Бренда Балети, д-р.  
image


„15-минутният град“ направи заглавия този месец, подтикнат от полемиката относно плановете на Окръжния съвет на Оксфордшър в Обединеното кралство да пилотира „ филтри за трафик “, за да намали използването на автомобили като част от стратегията за развитие на град Оксфорд до 2040 г.

Според плана за филтриране Оксфордшър ще бъде разделен на шест района. От 2024 г. жителите ще могат да шофират в кварталите си, но камерите за разпознаване на регистрационни номера ще глобяват частни автомобили със Ј70 за преминаване през филтър без разрешително. Превозни средства като велосипеди и обществен транспорт ще бъдат освободени.

Жителите могат да кандидатстват за разрешително за шофиране през филтрите до 100 дни в годината, а жителите, живеещи извън зоните, могат да кандидатстват за разрешително до 25 пъти годишно. Филтрите ще работят всеки ден от 7 до 19 часа

Окръжният съвет заяви, че планът няма за цел да принуди жителите да останат в кварталите си, а по-скоро да се справи със задръстванията, като „превърне ходенето пеша, колоезденето, обществения и споделения транспорт естествен първи избор“.

Критиците на плана събраха хиляди подписи под петиции срещу него . Планът също предизвика няколко протеста , като местните работници се изказаха в пресата.

За загрижените работници, които ежедневно преминават през няколко района, за да стигнат до работа, съветът предложи да използват по-малко централен маршрут, като околовръстните пътища извън центъра на града.

Критиците на общността посочиха, че това решение ще добави време и замърсяване, противно на целта на плана за справяне с изменението на климата .

Конфликтът около плана стана международен. Поляризиращи фигури като автора на бестселъри Джордан Б. Питърсън написа в Туитър, че планът е „най-лошата възможна перверзия“ на идеята, че градовете трябва да могат да се ходят пеша, а Пиърс Корбин отиде на среща на Общинския съвет на Оксфорд, за да протестира. Членовете на общинския съвет съобщиха, че са тормозени .

Големи медийни организации, включително The Guardian , Reuters , PolitiFact , USA Today , The Times и BBC, се заеха да подкрепят местната политика и дискредитират несъгласието като „теория на конспирацията“, като посочиха някои преувеличени онлайн твърдения , че хората ще бъдат ограничени до своите области със сила.

Но концепцията за 15-минутния град предизвика широко разпространено обществено безпокойство отвъд Оксфорд, особено сред нарастващия брой хора , загрижени от предложенията за политики , популяризирани от Световния икономически форум (WEF), които включват широко прилагане на екологични и градски политики отгоре надолу, както се вижда в Twitter , в множество статии и във видеоклипове .

Членовете на WEF обсъдиха много подобни политики на януарската среща в Давос .

Клаус Шваб едва завърши встъпителните си бележки на WEF 23, а швейцарски депутат от партията на Зелените вече рекламира 15-минутна концепция в градски стил, където хората вече нямат нужда от коли. Също така насърчава наказването на фирми, които не се придържат към споразуменията за климата. #wef23 pic.twitter.com/3S7WUb7TZ0

— Рукшан Фернандо (@therealrukshan) 16 януари 2023 г

 

Какво е 15-минутен град?

По време на блокирането на пандемията от COVID-19 , масовите медии , градоустройствените специалисти , ООН и строителните предприемачи – много от които имат връзки с WEF – започнаха да популяризират 15-минутния град – ново урбанистично предложение градовете да бъдат препроектирани в децентрализирани микроградове, където хората да могат да срещат своите нужди за живот, работа и игра в рамките на 15 минути от дома им.

Терминът е измислен от професора от университета в Сорбоната Карлос Морено , известен също като пионер на „ интелигентния град “ — град, оборудван с голям капацитет за цифрово наблюдение с изкуствен интелект (AI) .

Морено за първи път популяризира идеята за 15-минутен град, която често се свързва с интелигентния град, в TED лекция през октомври 2020 г.

Защитниците на петнадесетминутния град казват, че концепцията за самодостатъчен квартал е стара и така са си представяли градовете преди автомобилите.

Това до голяма степен е целта, според привържениците на концепцията, които твърдят, че намаляването на въглеродните емисии за забавяне на изменението на климата е в основата на концепцията за 15-минутен град.

Изграждане на [градове] обратно по-добро? 

През март 2021 г. The Guardian съобщи , че блокирането е довело до безпрецедентно 7% намаление на въглеродните емисии през 2020 г., поне в страните с високи доходи. Статията предупреждава, че когато блокирането приключи, ще има бързо възстановяване на нивата на емисиите.

Еквивалентен спад в емисиите би бил необходим на всеки две години, за да остане в безопасните граници на глобалното затопляне, според Corinne Le Quйrй, Ph.D. , автор на изследването, цитирано в статията и сътрудник на WEF .

Дейв Рей, д-р. , председател на Управлението на въглерода и образованието, Училището по геонауки в Университета на Единбург, каза пред The ​​Guardian, че е задължение на държавите да „ възстановяват по-добре “ – лозунг на WEF.

Различни глобални участници започнаха да поддържат 15-минутния град като начин да се постигне това — „да се намалят емисиите и да се подобри качеството на живот на жителите“, както се казва в Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (UNFCCC) .

Институтът Аспен проведе панел за концепцията. Пандемията е създала възможност, твърдят те, за прекрояване на градовете:

„Иновациите често се раждат от криза и еволюцията на градовете не е изключение от това правило. Градски плановици, предприемачи, граждански лидери и предприемачи имат възможност да се възползват от този момент на несигурност по време на пандемията от COVID-19 и да преосмислят градския живот.“

Майк Хей , тогавашен изпълнителен директор на консултантската компания Mott McDonald и сега председател на WEF Infrastructure Industries Governors Group, говори на панел на WEF през септември 2021 г. за 15-минутния град:

„Мисля, че COVID промени нещата. Хората говорят за пандемиите като големи ускорители на тенденции, които вече се случват. Ако мислите за извънредната климатична ситуация... всички тези неща се ускориха през последните 18 месеца, така че това е добре, защото мисля, че има истински двигател за 15-минутния град.“

UNFCCC предложи концепцията като мощен модел за „ живот след COVID “, за да помогне за постигане на климатичните цели на Парижкото споразумение .

А през март 2022 г. WEF публикува статия, в която се твърди, че моделът ще бъде критичен за справяне със сътресения, причинени от „промените на климата и глобалните конфликти“.

Пандемията даде на идеята ново значение, каза авторът на WEF Лиза Чембърлейн , имайки предвид блокировките.

Тя предупреди, че прилагането на идеята ще изисква жертви или „творческо унищожение, предизвикано от техническа революция“, но градовете, които не се препроектират по този начин, ще „се борят силно“.

Чембърлейн намира корените на принципите на 15-минутния град в концепцията от 19-ти век за „евтопия“, където градът е „добро място“ без „парични заплати“.

Медии и изследователски блогове на университети по целия свят публикуваха статии за предимствата на 15-минутния град и дори отправиха някои потенциални критики .

Например, докато образът на „живо-работи-играй“ на 15-минутния град може да предизвика идеи за икономическия елит, плановици като Робърт Стютвил твърдят , че всъщност хората с ниски доходи се възползват най-много от наличието на удобства наблизо.

Кой стои зад натиска за 15-минутен град?

Повечето статии описват 15-минутния град като движение , идея на хората, излезли от пандемията , но техните данни са до голяма степен самореферентни.

Статията на Чембърлейн за WEF представи анализ на тенденциите в търсенето в Google като доказателство за твърдението си, че идеята е „повече от мода“, като твърди:

„15-минутният град премина от „хубаво да имаш“ в вик за събиране. … Пандемията създаде неотложна необходимост около справедливия урбанизъм, който остави настрана аргументите за велосипедните алеи и други „удобства“, които вълнуваха общностите от години.“

Основните медии като Forbes се позоваха на статията на WEF като доказателство за това ново движение.

Статия, публикувана миналата седмица от Института за световни ресурси, го нарече „глобално движение“ - цитирайки доказателства, че кметовете по света въвеждат планове за 15-минутен град.

Идеята е силно насърчавана от организации за планиране като Конгреса за новия урбанизъм .

Усилията за пилотиране на 15-минутния град на практика се ръководят до голяма степен от C40 Cities Climate Leadership Group, съставена от 96 кметове на градове от цял ​​свят, финансирана от големи корпорации и филантропски фондации и фокусирана върху градския активизъм за изменението на климата.

Групата е основана през 2005 г. от кмета на Лондон, а през 2006 г. се слива с Инициативата за климата на Клинтън .

C40 Cities също работи в тясно сътрудничество с предприемача Arup Group , организация, свързана с WEF , за създаване на планове за развитие за преустройство на „устойчиви“ или „нулеви“ сгради за справяне с проблема с изменението на климата.

През юли 2020 г. групата публикува рамка за градовете за „по-добро възстановяване“. Организацията популяризира модела на 15-минутния град като нова пътна карта за свят след пандемия.

C40 Cities през септември 2022 г. обяви, че си партнира с предприемач, Nordic Real Estate Partners — датска строителна фирма с 18 милиарда евро активи — и UN-Habitat, за да предостави доказателство за концепцията за политики за „15-минутен град“ чрез прилагане квартални пилотни проекти в поне пет града.

Градове като Париж, Мадрид, Милано, Отава, Сиатъл, Милано и Ванкувър са сред тези, които са декларирали планове да трансформират своите градове в 15-минутен градски модел.

Мелбърн прие дългосрочен стратегически план за 20-минутни квартали . 

Наскоро новият кмет на Кливланд, Охайо, обяви , с подкрепата на отдела за градско развитие, група за застъпничество за велосипеди и предприемачи на недвижими имоти, че градът „работи за това да бъде първият град в Северна Америка, който прилага 15-минутна рамка за градско планиране, където хората – не разработчиците, а хората – са в центъра на градското съживяване.“

Още градски съвети в Обединеното кралство . също обявиха, че ще проучат или приложат 15-минутни градски планове.

Пешеходен град с удобства близо до дома, какъв може да е проблемът?

В скорошен епизод на „ The Corbett Report “, Джеймс Корбет каза:

„Трябва да го предадете на технократичните плановици на бъдещия technate . Те са майстори в приемането на идеи, които, отделени от целия контекст, в който са ги поставили, биха могли да бъдат добра идея.

„Всъщност, ако щях да създам целенасочена общност, вероятно бих искал да я създам около идеята, че всичко е достъпно и близо и не е нужно да разчитате на някаква голяма инфраструктура, за да получите вашите хранителни стоки, които са идващи от половината свят.

„Да, имам 15-минутен град, звучи добре.“

Проблемът, каза той, е, че концепцията не се основава на демократичните принципи на хората, които решават заедно или се съгласяват по идея.

„Не, ние говорим за това, че градските съвети започват да поемат контрол и започват да тласкат хората в внимателно контролирани пространства“, каза Корбет.

Някои плановици, дори в рамките на новата урбанистична мисловна школа, свързват концепцията с историята на подходите за градско планиране отгоре надолу , които изключват маргинализираните.

На конференцията CityLab 2021 , организирана от Bloomberg Philanthropies и Aspen Institute, Джей Питър, базиран в Торонто градски дизайнер, коментира:

„Аз съм привърженик на хипер-локалното, тъй като със сигурност се нуждаем от по-издръжливи градове, устойчиви на изменението на климата. …

„Аз обаче съм против тази концепция. Той не взема предвид историята на градското неравенство, умишлено наложено от технократски и колониални подходи за планиране, като сегрегирани квартали, дълбока несправедливост в удобствата и дискриминационно полицейско управление на нашите обществени пространства.

Питър каза, че много маргинализирани общности се противопоставят на идеи като тази, защото водят до по-нататъшно разселване.

Дори Ричард Флорида, който измисли концепцията за планиране на „креативния град“ , която стимулира джентрификацията в световен мащаб през последното десетилетие, предупреди, че 15-минутните градски планове в големите градове по света е по-вероятно да изострят съществуващите неравенства, отколкото да ги разрешат.

Морено признава , че разстоянията, които повечето хора от работническата класа трябва да изминат за работа, представляват голямо предизвикателство за 15-минутния град.

И тогава има самите хора.

Politico съобщи, че кметът на Париж Ан Идалго е международно възхваляван, печелейки награди за лидерството си в борбата с изменението на климата и попадайки в списъка на Time за 100-те най-влиятелни хора през 2020 г.

Но тя се изправи срещу реакцията на парижани, които я обвиняват в унищожаване на наследството на града и разрушаване на живота им, като подкрепя концепцията за 15-минутен град.

Анализатори, критични към програмата в Оксфорд, изразиха опасения относно концепцията като цяло. Те предупредиха, че вдъхновението за концепцията в блокировките , които са отговорни за широко разпространеното социално и икономическо опустошение и новите форми на социален контрол , трябва да бъде тревожно.

Те посочват, че докато концепцията за „блокиране на климата“ звучи „нелепо“, статии в публикации като BBC „Как „ 15-минутните градове“ ще променят начина, по който се социализираме “, празнуват живота в режим на блокиране и го свързват с ползите от климата , вдигат знамена.

Други казаха: „15-минутните градове, които се продават, изглеждат много като извинение за повече контрол .“

Корбет твърди, че концепцията за 15-минутен град е част от генерален план:

„Хората се събират в тези 15-минутни градове, така че когато ви бъде позволено от любящите майстори на техниката, ще ви бъде позволено да пътувате от един малък 15-минутен град в друг, ако вашият социален кредитен рейтинг е достатъчно висок .

„Тук не става дума за спасяване на земята, както казах 8 милиона пъти… Точно така те създават инфраструктурата за климатичните блокировки на бъдещето…

„Това е дългосрочната визия за бъдещето, в която ще бъдем накарани в тези малки градове.“

„Блокиране на климата“ е друг термин, често отхвърлян като „теория на конспирацията“ в основните медии.

Но няколко организации , включително Световният бизнес съвет за устойчиво развитие (WBCSD), разпространиха идеята, че „блокирането на климата“ може да е необходимо за няколко години.

Те популяризираха статия , написана от професора на Лондонския университетски колеж и сътрудник на WEF Мариан Мацукато, Ph.D. което предполага, че „блокирането на климата“ може да стане необходимо за справяне с задаващата се „климатична извънредна ситуация“.

WBCSD е партньор и се подкрепя от Arup Group , свързана с WEF . Arup и C40 са партньори повече от десетилетие в техния проект за редизайн на градове. 15-минутният град е част от този проект.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39988944
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930