2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. hadjito
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ka4ak
9. ambroziia
10. vidima
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. vesonai
10. bateico

Прочетен: 1413 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 28.01.2023 08:52

ОТ ТАЙЛЪР ДЪРДЪН ЧЕТВЪРТЪК, 19 ЯНУАРИ 2023 Г. - 06:15 Ч
https://www.zerohedge.com/technology/game-changer-high-powered-laser-steers-lightning-bolts-first-time?fbclid=IwAR2gg09yPJctJAioJPuljyWTXfLF-snfpkpzcpmxvTsxPVMbZsv8a7gMM9I
Учени на върха на швейцарска планина изстреляха лазерни импулси в буреносно небе, за да насочат светкавицата за първи път. Това може да проправи пътя за лазерно базирани системи за мълниезащита за ракетни площадки, военни бази, летища и свръхвисоки сгради. Не е имало подобен напредък в светкавичната технология, откакто Бенджамин Франклин инсталира първия гръмоотвод през 1750 г., след експеримент с пускане на хвърчило с голям метален ключ по време на гръмотевична буря.
Екип, ръководен от Aurйlien Houard, физик от Йcole Polytechnique в Palaiseau, Франция, експериментира в планината Sдntis в североизточна Швейцария през лятото на 2021 г. с тераватов лазер с висока скорост на повторение.
Резултатите бяха публикувани в понеделник в списанието Nature Photonics . Те показаха как лазерен импулс на ниво терават може да насочи светлината към 26-футов прът.
„Тази работа проправя пътя за нови атмосферни приложения на ултракъси лазери и представлява важна стъпка напред в разработването на лазерно базирана мълниезащита за летища, стартови площадки или големи инфраструктури“, пишат изследователите в проучването.
Матео Клеричи, физик от университета в Глазгоу, който не е участвал в изследването, каза пред WSJ , че успешният експеримент е нещо, „за което сме мечтали от десетилетия... и фактът, че са успели да го направят на открито, е много голяма стъпка."
Клеричи нарече експеримента "променител на играта", но отбеляза, че технологията е в ранна разработка и че комерсиализацията може да е след години.
WSJ показа как работи технологията. Лазерен лъч се взривява в бурното небе и насочва светкавицата към желаната цел, която се оказва висока кула.

Houard разкри пред WSJ, че прототипът на лазера струва около 2,17 милиарда долара. Цената е много висока в сравнение с традиционния гръмоотвод, но с течение на времето технологията ще се подобри и ще стане по-евтина.
Лазерната мълниезащита може един ден да защити критични наземни системи. Иновациите на Франклин от 18-ти век вече се срещат с технологиите от 21-ви век.