Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.01.2023 08:32 - През 2023 г. ще бъде почти невъзможно да се избегне лицевото разпознаване в САЩ
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 264 Коментари: 0 Гласове:
0



  През 2023 г. ще бъде почти невъзможно да се избегне лицевото разпознаване в САЩ ТЕМИ:БиометрияДерик БрозЛицево РазпознаванеПоверителностНаблюдение

27 ДЕКЕМВРИ 2022 Г

https://www.activistpost.com/2022/12/in-2023-it-will-be-nearly-impossible-to-avoid-facial-recognition-in-the-u-s.html?fbclid=IwAR2VMFNEisK7-9E-9mQy9Fq_Ghno-0PKk5cTOTiGAvVVLMQkt-UHTMdE8Sw

imageОт Дерик Броз

Тъй като все повече летища в Съединените щати приемат технология за разпознаване на лица, неприкосновеността на личния живот на американците отново е застрашена.

В началото на декември The Washington Post съобщи , че Администрацията за транспортна сигурност на САЩ започва да тества нови инструменти за лицево разпознаване на 16 големи вътрешни летища. WaPo съобщи:

Администрацията по сигурността на транспорта тихомълком тества противоречива технология за разпознаване на лица за проверка на пътници на 16 големи местни летища - от Вашингтон до Лос Анджелис - и се надява да я разшири в Съединените щати още през следващата година. Павилионите с камери вършат работа, която преди се вършеше от хора: проверяват снимките на личните карти на пътниците, за да се уверят, че не са измамници.

 

Представителят на TSA Джейсън Лим каза пред Post, че „нито една от тези технологии за лицево разпознаване не е задължителна“. Пътниците, които изберат да се откажат от идентификацията на лицето, ще трябва да представят личната си карта. TSA също каза, че трябва да има знаци наоколо, които да ви информират за вашите права.

Докладът продължава, като информира читателя, че въпреки че технически не е нужно да участвате в разпознаването на лица на летището, „дали ще се почувствате така, сякаш имате истински избор, е отделен въпрос“.

Алберт Фокс Кан, основател на Surveillance Technology Oversight Project или STOP , каза пред Post, че вярва, че няма „по-принудително място да се иска съгласието на хората от летището“.

„Това, което често виждаме при тези биометрични програми, е, че те не са задължителни само в уводните фази – и с течение на времето ги виждаме да стават стандартизирани и национализирани и в крайна сметка задължителни“, каза Кан.

Изявленията на Кан са верни в светлината на предишни програми на TSA, които започват като незадължителни, преди да станат задължителни, включително събуване на обувките на летището и избор между преминаване през машините за скенер на тялото или инвазивно потупване.

Разпознаването на лица на TSA работи, като накара пътниците да се приближат до павилиона за проверка на документи за пътуване, докато сканират своята лична карта. След това се очаква пътниците да се взират в камерата до пет секунди, докато машината сравнява документа за самоличност с новата снимка. Това е известно като система за проверка „един към един“.

imageКак да се откажете от технократичната държава: 2-ро издание от Дерик Броз

The Post отбелязва, че пилотният проект на TSA за разпознаване на лица е започнал на националното летище Роналд Рейгън във Вашингтон (DCA) през август 2020 г. въз основа на предполагаеми опасения за предаване на COVID-19.

Въпреки че TSA твърди, че не използва лицево разпознаване за целите на правоприлагането и не изгражда „нова национална база данни за идентификатори на лица“, те също така признават, че агенцията може да съхранява данни до 24 месеца, за да „оцени ефективността на системата. ”

За съжаление въвеждането на инструменти за лицево разпознаване не е нещо ново. Текущото разширяване на разпознаването на лица от страна на администратора на Байдън в САЩ е продължение на политиките, наложени от администрацията на Тръмп.

TSA не е единствената агенция, използваща лицево разпознаване

В края на декември 2020 г. — когато Байдън трябваше да стане президент на Съединените щати — писах за разширяването на софтуера за лицево разпознаване под наблюдението на Митническата и гранична служба на САЩ (CBP), известна още като Граничен патрул.

През ноември 2020 г. CBP предложи ново правило , което експоненциално разшири използването на наблюдение с лицево разпознаване на границата. Правилото се противопостави на няколко клона на Американския съюз за граждански свободи, Electronic Frontier Foundation, Fight for the Future и други правозащитни организации. ACLU заяви, че промяната на правилата застрашава правото на неприкосновеност на личния живот и анонимност, както и че засяга непропорционално цветнокожите и имигрантите.

CBP обяви намерението си да събира отпечатъка на лицето на почти всеки един неамерикански гражданин, който влиза или излиза от Съединените щати. Правилото важи и за децата. След това този лицев отпечатък ще се съхранява в правителствена база данни до 75 години. След това тези данни могат да бъдат използвани от Министерството на вътрешната сигурност, чужди правителства и федерални, щатски и местни правоприлагащи органи за идентифициране на лица за различни цели.

ACLU нарече плана „неоправдан, ненужен и опасен. ” ACLU казва, че проблемът е, че лицевите отпечатъци могат да бъдат събрани тайно от разстояние, без съгласието на човек. Организацията също така предупреди, че след като правителството има отпечатъка на лицето, „това създава риск от уникална и безпрецедентна форма на постоянно наблюдение“.

Конгресът на САЩ никога не е упълномощавал правителството да прилага мащабна програма за събиране на данни за лицеви отпечатъци. Освен това гражданите на други държави, които влизат в страната, вече са подложени на събиране на пръстови отпечатъци.

Самата CBP работи върху планове за разпознаване на лица от първите дни на президентството на Тръмп. През 2017 г. CBP обяви планове за сканиране на лицата на всички летци, напускащи Съединените щати. Американският съюз за граждански свободи съобщи:

Службата за митническа и гранична защита на САЩ стартира „Услуга за проверка на пътници“ (TVS), която предвижда прилагане на лицево разпознаване на всички пътници на авиокомпанията, включително граждани на САЩ, качващи се на полети, напускащи Съединените щати. Тази система повдига много сериозни проблеми с поверителността.

Единствената публично достъпна информация за програмата идва от декларация за въздействие върху поверителността,  издадена от Министерството на вътрешната сигурност относно програмата, и  брифинг , който заместник-изпълнителният помощник-комисар на CBP Джон Вагнер даде на защитниците на поверителността във Вашингтон тази седмица. CBP предвиди система, много подобна на тази, която TSA тества в момента. Според плана на CBP летищата ще инсталират камери на изходите за качване, за да правят снимки на всички пътници, напускащи и влизащи в страната. След това към снимките ще бъде приложен софтуер за разпознаване на лица.

image

Услугата за проверка на пътуващите е тествана на шест летища, включително Бостън Логан, Ню Йорк JFK, Дълес в окръг Колумбия, Хартсфийлд-Джаксън в Атланта, Чикаго О"Хеър и Буш в Хюстън. Самата TVS е част от по-голямата програма „Биометрично влизане/излизане“, която беше създадена в отговор на изискване на Конгреса да се използват биометрични данни за проследяване на лица, които може да са просрочили визите си.

Администраторът на Байдън разширява използването на лицевото разпознаване

При администрацията на Байдън в САЩ се наблюдава нарастване на използването на лицево разпознаване. През януари 2021 г. съобщих, че федералното правителство работи с противоречивата частна компания за наблюдение Clearview AI , за да открие лица, заподозрени в участие в бунта на 6 януари 2021 г. в Капитолия на САЩ.

През юни 2021 г. също така съобщих, че Службата за отчетност на правителството на САЩ (GAO) публикува доклад, описващ подробно широкото използване на технологията за разпознаване на лица , включително правоприлагането, използващо бази данни с лицеви отпечатъци от правителствени агенции и частни фирми. Организациите за защита на личните данни и гражданските права предупреждават през последните няколко години, че използването на технологията за лицево разпознаване е дигитален див запад с малко или никаква регулация, определяща границите на технологията.

Докладът на GAO показа, че най-малко двадесет от четиридесет и двете анкетирани американски правителствени агенции са използвали технологията. Тези отдели включват тези, свързани с правоприлагането – ФБР, Тайните служби, имиграционните и митническите служби на САЩ, Капитолийската полиция на САЩ, Федералното бюро на затворите и Администрацията за борба с наркотиците – както и по-малко очевидни отдели като Пощенската служба на САЩ, Служба за риба и дива природа и НАСА.

Шест американски агенции признаха, че са използвали лицево разпознаване на хора, присъствали на протестите след убийството на Джордж Флойд през май 2020 г. В доклада се посочва, че агенциите твърдят, че са използвали технологията само върху хора, обвинени в нарушаване на закона.

Докато някои от правителствените агенции на САЩ имат свои собствени бази данни, базата данни на ФБР за лицеви отпечатъци вероятно е най-обширната, с някои оценки на над 100 милиона лицеви отпечатъци . Висшата правоприлагаща агенция на правителството на САЩ се бори да запази базата данни в тайна поне от 2013 г.

Агенциите също са използвали бази данни за разпознаване на лица от Amazon Rekognition, BI SmartLink, Giant Oak Social Technology, Clearview AI и Vigilant Solutions. Досега правителствените агенции са използвали най-много технологии от Clearview и Vigilant. Докладът предоставя допълнителна информация:

Освен това федералните правоприлагащи органи могат да използват неправителствени доставчици на услуги за разпознаване на лица, като Vigilant Solutions и Clearview AI. Например служителите на правоприлагащите органи с акаунт в Clearview AI могат да използват компютър или смартфон, за да качат снимка на непознат човек в системата за лицево разпознаване на Clearview AI. Системата може да върне резултати от търсенето, които показват потенциални снимки на неизвестното лице, както и връзки към сайта, където са получени снимките (напр. Facebook). Според Clearview AI неговата система се използва само за разследване на вече извършени престъпления, а не за наблюдение в реално време.

Лицевото разпознаване застрашава поверителността и свободата

Притесненията относно лицевото разпознаване не са неоправдани. Читателите вероятно са чували за това как Китайската общностна партия използва разпознаване на лица, за да наблюдава хората на работните им места, в домовете и на обществени места. Тази технология вече е използвана от китайското правителство в опит да идентифицира членовете на уйгурската мюсюлманска общност.

Въпреки това, заплахата от разпознаване на лица не е просто проблем за жителите на Китай. Американската общественост (и по-голямата част от западния свят) е все по-често под наблюдение чрез разпознаване на лица в ерата след 11 септември. Междувременно ерата на COVID-19 доведе до увеличаване на разпознаването на лица в училищата и по улиците в името на борбата с „войната срещу микробите“.

Възходът на разпознаването на лица предхожда паниката от COVID-19. На 3 януари 2020 г. CBP и имиграционните и митнически служби (ICE) публикуваха оценка на въздействието върху поверителността, в която подробно описват планове за събиране на ДНК от лица, временно задържани на граничните пунктове. Граничният патрул стартира 90-дневна пилотна програма на канадската граница близо до Детройт и на официалното пристанище на влизане в Eagle Pass, Тексас, преди да разшири програмата в цялата страна.

По-късно същия месец четиридесет организации подписаха писмо , призоваващо независим правителствен наблюдател да препоръча забрана на използването на технологии за лицево разпознаване от правителството на САЩ. Писмото  е изготвено от  групата за защита на дигиталната поверителност Electronic Privacy Information Center (EPIC) и е подписано от организации, включително Electronic Frontier Foundation, Color of Change, Fight for the Future, Popular Resistance и Consumer Federation of America.

Писмото призовава Борда за надзор на неприкосновеността на личния живот и гражданските свободи (PCLOB) да „ препоръча на президента и министъра на вътрешната сигурност спирането на системите за лицево разпознаване, в очакване на по-нататъшен преглед“.

Още през юни 2019 г. Georgetown Law Center on Privacy & Technology публикува доклад, озаглавен „ Америка под наблюдение: Наблюдение на лица в Съединените щати “, който призовава за мораториум върху технологията за лицево разпознаване. Както предупредих през юли 2019 г., нарастването на разпознаването на лица трябва да изплаши всички американци .

Ако американците искат да запазят някакво подобие на поверителност през 2023 г. и след това, те трябва да защитят отпечатъците на лицата си. За да направим това, имаме нужда от широкоспектърно движение от активисти, технолози, политици и адвокати, които се противопоставят на тихото разпространение на тази опасна технология. Когато лицевото разпознаване се комбинира с други инструменти, като цифрови самоличности и цифрови портфейли, то има потенциала да сложи край на свободата на движение, свободата на обмен и свободата на словото.

Ако искате да започнете да проучвате начини да се откажете от лицевото разпознаване и надигащата се технократична държава, прочетете или изтеглете новата ми книга, Как да се откажете от технократичната държава , 2-ро издание.

Източник: The Last American Vagabond




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39748668
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031