Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.12.2022 15:41 - Бронеустойчива броня, направена от човешки клетки? Учените създават гел, който спира свръхзвукови снаряди
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 2037 Коментари: 1 Гласове:
2

Последна промяна: 28.12.2022 15:42

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Бронеустойчива броня, направена от човешки клетки? Учените създават гел, който спира свръхзвукови снаряди

ТЕМИ:ВоененНаукаНаходки От Проучването

16 ДЕКЕМВРИ 2022 Г

image

Според резултатите от проучването

Може ли гел, направен от човешки протеини, да създаде следващото поколение бронежилетки с куршуми? Учените са създали биогел, който е способен да спира свръхзвукови обекти - като например летящ куршум.

Учени от университета в Кент казват, че може да осигури безопасността на военния и полицейския персонал, както и да предпази самолети и космически кораби от летящи отломки.

Защитният материал съдържа протеин, открит в човешките клетки. Известен като талин, той се реформира в отговор на външни сили.

 

„Всяка молекула има 13 „превключвателя“, които могат да се разгърнат, когато се приложи сила“, казва ръководителят на проекта професор Бенджамин Гулт в изявление, според SWNS. „Те се пренагъват след премахване на силата – позволявайки абсорбиране на удара.“

Екипът адаптира краищата на три превключвателя и след това ги свърза заедно с помощта на вода и желиращ агент, за да образуват мрежа. Когато нещо го удари, енергията разгръща модифицирания талин, вместо да се превръща в топлина - какъвто е случаят със съществуващите материали.

При експерименти бутало изстрелва малки частици базалт и по-големи парчета шрапнел върху проба, поставена пред алуминиева плоча. Дори при свръхзвукови скорости от една миля в секунда, два пъти по-бързи от куршумите на огнестрелно оръжие, гелът ги спираше на пътя им.

Пробивът отваря вратата към бронята от следващо поколение .

„Талинът е естественият амортисьор на клетките. Той съдържа поредица от домейни на бинарни превключватели, които се отварят при напрежение и се пренагъват отново, след като напрежението падне“, казва проф. Гулт, според SWNS.

Традиционната броня има своите недостатъци

Текущата броня има обемна керамична лицева част с подсилена с влакна композитна основа. Въпреки че това може да е добро за спиране на куршуми и летящи отломки, то е неефективно срещу кинетичната енергия, която може да причини физическа травма на тялото зад бронята.

image

Освен това, поради намалена структурна цялост, традиционните бронежилетки често претърпяват трайни щети след удар, което изключва продължителна употреба. Базираните на Talin алтернативи биха могли да бъдат жизнеспособна замяна на съществуващите конвенционални технологии.

„Той предлага по-лека, по-издръжлива броня, предпазваща ползвателя от по-широк спектър от наранявания – включително тези, причинени от шок“, казва проф. Гулт за SWNS.

Необходими са материали, разсейващи енергията, за ефективно събиране на космически отпадъци , прах и малки метеороиди за научни изследвания. Те могат да уловят и съхраняват снаряди след удар и да помогнат за конструирането на скъпо оборудване, повишавайки издръжливостта и безопасността на астронавтите.

Те могат също така да заменят геловете, използвани в индустрията, които са склонни да се топят поради повишаване на температурата, предизвикано от удара на снаряда. Сега екипът работи с компания за разработване на гела като компонент на бронежилетки.

Други протеини, маркирани с маркери, могат да се свържат с талина. Увреждането може да бъде идентифицирано чрез добавяне на флуоресцентен протеин.

„Има аналогия с автопилотите в самолетите. Много частни самолети не съдържат автопилоти,” казва проф. Goult.

Изследването е публикувано на научния уебсайт bioRxiv .

Авторът на South West News Service Марк Уогхорн допринесе за този доклад.

Вижте архива със статии на StudyFinds




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
1. raders - :) чудя се откъде ги вадиш тези гл...
28.12.2022 15:50
:) чудя се откъде ги вадиш тези глупости
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39922044
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930