Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.11.2022 13:31 - Доклад за ядрения завод в Украйна: Искате ли почивка в средата на зимата в Запорожие?
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 394 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 06.11.2022 13:32

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  image

Военна зона

Доклад за ядрения завод в Украйна: Искате ли почивка в средата на зимата в Запорожие?

Стюарт Литълуд -  Предприема се стъпка за защита на разрушената ядрена централа чрез поставяне на специално обучен невъоръжен цивилен екип за „защита“ между враждуващите страни.

Защо ми дойде това, не знам. Но е достатъчно страшно, за да представлява интерес за някои, макар че след като реалностите станат известни, може да е по-малко.

Запорожка (ZNPP) има шест стари реактора на делене, заобиколени от 37 години ядрени отпадъци в незащитени охладителни басейни и сухи контейнери. Заводът е близо до фронтовата линия и е в руски ръце от февруари, въпреки че е собственост и се управлява от украинската държавна организация Energoatom , чийто персонал все още има ежедневното управление.

В продължение на месеци артилерийски огън е причинил щети на различни структури, включително резервните захранващи линии, необходими за предпазване на реакторите и техните системи за управление на отпадъците от разтопяване или пожар.

Кошмарен сценарий, точно така.

image

ЯЕЦ ЯЕЦ, построена между 1984 и 1995 г., е най-голямата в Европа и е сред 10-те най-големи атомни електроцентрали в света. Разположена в югоизточна Украйна близо до град Енерходар, централата генерира 20% от електроенергията в Украйна.
Шестте реактора, всеки от които има нетна мощност от 950 мегавата, могат да доставят енергия на близо 4 милиона домакинства с общо производство на електроенергия от 5700 мегавата.

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) договори инспекция, която започна на 31 август. Инспекторите провериха централата за безопасност и станаха свидетели на спирането на последния реактор и повторното включване на резервното захранване към охладителната система. На място остават двама международни инспектори. Препоръчана е демилитаризирана зона от 30 километра около централата и се водят преговори, но засега без успех, оставяйки хиляди цивилни на сериозен риск, ако се стигне до освобождаване на ядрен материал.

Предлага се да се създаде екип за защита на Запорожието, който да наблюдава демилитаризираната зона, ако в крайна сметка тя бъде създадена. Тези, които имат способността, се насърчават да предложат своите умения и опит за обучение и разполагане на доброволци. Но има редица проблеми:

• Украйна не желае да демилитаризира своята суверенна територия от страх да не я предаде на руска окупация. Русия не е склонна да демилитаризира такъв стратегически актив, който нейната армия сега контролира. Въоръжените миротворци на ООН само биха добавили още оръжия към тази нестабилна ситуация.
• Инспекторите на МААЕ дадоха пример, като отидоха невъоръжени в окупирана територия, за да запазят живота на хиляди цивилни.
• Смята се, че неутрални и невъоръжени цивилни, подходящо обучени и в достатъчен брой, биха могли да наблюдават демилитаризирана зона, без да дават военно предимство на която и да е страна, като в същото време защитават завода, докато съдбата му бъде решена от съдбата на войната или договаряне.
• Тяхната мисия ще бъде за безопасността на човечеството и няма да има друга програма. По този начин ще привлече глобална подкрепа, твърди се.

Това е шанс за онези, които вече практикуват ненасилствени действия или невъоръжена защита, но са били принудени от събитията да работят в периферията, сега да стигнат до центъра на този конфликт и да предложат алтернатива на милитаризма.

Поддръжниците на схемата отбелязват важното, че дори ако такъв екип никога не бъде разгърнат, самото предложение може да получи достатъчно световно отразяване в новините, за да охлади лудостта на Европа да подклажда войната и да осигури алтернативно решение на този и бъдещи конфликти.

image

Военнослужещ с руски флаг на униформата си стои на стража близо до Запорожката атомна електроцентрала в хода на украинско-руския конфликт извън контролирания от Русия град Енерходар в Запорожка област, Украйна, 4 август 2022 г.

Много парчета от мозайката трябва да си дойдат на мястото, преди да може да бъде насочен екипът за защита на Zaporizhzhya. Например:

• Ангажираност от достатъчно доброволци. Стотици ще бъдат необходими за патрулиране и наблюдение на района около централата, но няколко десетки може да са достатъчни първоначално, за да заинтересуват ООН, воюващите страни и обществеността. Ако се споразумеят за двумесечно турне, това ще даде на организаторите достатъчно време да намерят заместници.
• Определяне на набора от умения, необходими за максимизиране на безопасността и ефективността и намиране на достатъчно обучители.
• Получаване на финансиране.

Но почакай малко. Видях някъде в анонса, че се надяваме първоначалните доброволци да се самофинансират. Е, това веднага премахва блясъка за мен. Това, което също липсва на този етап, е как екипът за защита ще се защити, притиснат между две страни, които не изглеждат запознати със законите на крикета. И могат ли доброволците да очакват удобно настаняване в суровата зима на Украйна? Предполагам, че наблизо няма добре оборудван Holiday Inn.

Теорията звучи добре, но каква е реалността? На мен ще ми трябват щедри пари за опасност и позлатена застраховка, в противен случай по-скоро бих финансирал сам пътуване до Дисниленд.

Това предложение идва от Съвета на директорите на World BEYOND War . Заинтересованите са поканени да се свържат с John Reuwer: jfreuwer@aol.com , WorldBeyondWar.org/johnreuwer

©21 октомври 2022 г. – Стюарт Литълууд

ИЗТОЧНИКVT



Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39981334
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930