Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.09.2022 12:52 - Малко устройство, което в момента е на Марс, генерира толкова кислород, колкото едно дърво, разкриват учени
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 761 Коментари: 2 Гласове:
3

Последна промяна: 11.09.2022 12:52

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Малко устройство, което в момента е на Марс, генерира толкова кислород, колкото едно дърво, разкриват учени

5 септември 2022 г

Нова статия, публикувана в списание Science Advances, разкрива малко устройство, наречено MOXIE, което в момента е на Марс и генерира толкова кислород, колкото малко дърво.

image

  • ЕКСПЛОЗИВНО: Ето какво беше разкрито в хакването на iCloud на Хънтър Байдън
  • ОСНОВНО ИЗСЛЕДВАНО ИЗСЛЕДВАНЕ: Ваксината на Moderna повишава риска от миокардит с 44 пъти при млади възрастни
  • ТРЯБВА ДА ПРОЧЕТЕТЕ: Международни банкери на високо ниво симулират колапса на глобалната финансова система
  • ГОЛЯМА ИСТОРИЯ: Лабораторията на Ухан изолира щам на маймунска шарка през 2020 г
  • ЕКСПЛОЗИВНО: украинските биолаборатории използваха комари, пренасящи треска, за да предизвикат пандемия от денга в Куба
Ако сте смятали, че опаковането на колата ви за преместване през страната е трудно, представете си колко трудно би било да опаковате космическа совалка за пътуване до Марс. Космическите кораби, пътуващи до червената планета, също ще трябва да транспортират живи местообитания, научни експерименти и спешни доставки в допълнение към доставки като храна и вода.

За щастие на тези астронавти пионери, изглежда, че един от най-значимите и тежки ресурси ще бъде предоставен на местно ниво: кислородът. Всъщност учените откриха в сряда, че джаджа с размер на кутия за обяд, съществуваща на повърхността на Марс, вече надеждно произвежда толкова кислород, колкото дърво.

Кислородът ще бъде от решаващо значение както за осигуряването на въздух за дишане на астронавтите, докато са извън планетата, така и за захранването с гориво на ракети, които в крайна сметка ще ги върнат на Земята. Изследователи от MIT описват как скромен експеримент, проведен на марсохода Perseverance, който сега изследва Марс, е доказателство, че кислородът може да се произвежда от марсианската атмосфера в нов доклад , публикуван в сряда в списанието Science Advances.

Този експеримент бележи първия път, когато ресурсите са ефективно събрани и използвани на планета, развитие, което е от решаващо значение за бъдещите лунни колонии, както и за изследването на Марс.

Майкъл Хехт е съавтор на новата статия и главен изследовател на проекта, наречен MOXIE (Марс Oxygen In Situ Resource Utilization Experiment). Той обясни на Motherboard по имейл, че учените са се съсредоточили върху събирането на кислород, защото това ще бъде една от най-трудните стоки за транспортиране от Земята и ще изиграе редица важни роли в развитието на жизнеспособно местообитание на Марс.
„Обичам да казвам, че ракетите дишат много повече от нас“, каза Хехт. „Само за излитане в орбита, ракетата ще използва повече от 10 пъти повече гориво, отколкото екипажът от 4-6 души ще използва при престоя си година и половина на повърхността и следователно ще има нужда 10 пъти повече кислород. 

От първото си кацане на Марс през февруари 2021 г. MOXIE е включван седем пъти през различни сезони и метеорологични условия, за да произведе кислород, използвайки елементи в марсианската атмосфера, като CO2. Този въздух се нагрява до 800 градуса по Целзий, компресира се, за да се раздели само на кислородни йони и въглероден оксид (CO), и след това преминава през HEPA филтър, за да се елиминира всякакъв прах. След като бъдат разделени, кислородните йони се обединяват отново, за да образуват дишащ и горим O2.

Във всеки от седемте си пускания досега MOXIE е успял да произведе шест грама кислород на час, което според учените е сравнимо с малко дърво. Херхт твърди, че въпреки че малко количество CO2 и CO се произвеждат от този процес от MOXIE, това не е достатъчно, за да застраши околната среда на Марс.

„Вече има следи от кислород и въглероден диоксид на Марс от естествени причини, като радиация, разграждаща молекулите на CO2“, каза Херхт. „В много отношения това е най-добрата чиста горивна система, подобна на водородното гориво на Земята.“

Въпреки че MOXIE предоставя недвусмислени доказателства, че кислородът може да се произвежда на друга планета, системата все още не е достатъчно надеждна, за да поддържа местообитание на Марс. Изследователите ще трябва да увеличат MOXIE до размера на „малък фризер сандък“, според Хехт, за да направят това. При тази величина MOXIE 2.0 може да произведе достатъчно кислород, за да изстреля четиричленен екипаж от планетата с ракета или да поддържа 100 членове на екипажа на Марс.

Херхт добави, че мащабирането на самата технология не би трябвало да е твърде трудно, но независимото управление на системата на Марс в продължение на хиляди часове би било по-трудно, особено като се има предвид, че оригиналният MOXIE е работил само по-малко от 100 часа, откакто кацна миналата година .

Хехт и колегите му искат да продължат да тестват MOXIE междувременно, както на Марс, така и в съоръжение, което симулира Марс тук на Земята, за да прокара границите на технологията. Те особено очакват увеличаване на производството по време на марсианската пролет, когато атмосферната плътност и нивата на въглероден диоксид са най-високи. На Марс сега е началото на зимата.

 




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
1. morskipesni - Марс НИКОГА няма да бъде колонизиран
11.09.2022 13:12
Това е ултимативно УСЛОВИЕ, заложено от Създателя: оправяйте си дома и не нахълтвайте в съседския.
цитирай
2. zahariada - Да
12.09.2022 12:45
Сигурно е така.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39759743
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031