Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.07.2022 09:51 - Антисателитните оръжия застрашават бъдещето на космическите дейности
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 291 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 19.07.2022 09:52


  Антисателитните оръжия застрашават бъдещето на космическите дейности

10 юли 2022 г

Отломки, образувани поради използването на антисателитни оръжия, заплашват бъдещето на космическите дейности, които могат да причинят сблъсъци.

image

  • ЕКСПЛОЗИВНО: Ето какво беше разкрито в хакването на iCloud на Хънтър Байдън
  • ОСНОВНО ИЗСЛЕДВАНО ИЗСЛЕДВАНЕ: Ваксината на Moderna повишава риска от миокардит с 44 пъти при млади възрастни
  • ТРЯБВА ДА ПРОЧЕТЕТЕ: Международни банкери на високо ниво симулират колапса на глобалната финансова система
  • ГОЛЯМА ИСТОРИЯ: Лабораторията на Ухан изолира щам на маймунска шарка през 2020 г
  • ЕКСПЛОЗИВНО: украинските биолаборатории използваха комари, пренасящи треска, за да предизвикат пандемия от денга в Куба
Хиляди сателити обикалят около Земята по всяко време за търговски, граждански, стратегически и военни цели.

Държавите са разработили антисателитни (ASAT) оръжия, които могат да се използват за дезактивиране или унищожаване на сателити в орбита поради значението на определени сателити за националната сигурност.

Докато някои ASAT оръжия използват неразрушителни методи за прекъсване на сателитите, като кибератаки или лазери, разрушителните оръжия разчитат на високоскоростни физически сблъсъци, за да разбият сателитите, причинявайки отрицателни последици за космическата среда.

Инфографиката на Secure World Foundation по- долу демонстрира как разрушителните ASAT тестове блокират космическото пространство и допринасят за нарастващото количество космически отпадъци в орбитите на Земята.

  Въздействието на разрушителните антисателитни оръжия

Когато разрушителните ASAT оръжия се сблъскат със сателити, се създават хиляди до милиони парчета отломки, които могат да обикалят около Земята с изключително високи скорости в продължение на десетилетия.

Унищожаването на един 10-тонен сателит, според Съюза на загрижените учени ( pdf по-долу ), може да доведе до:

  • 8 до 14 милиона  отломки с размер между 1 mm и 1 cm
  • 250 000 до 750 000  отломки между 1 cm и 10 cm
  • 5 000 до 15 000  отломки, по-големи от 10 см

Отломките от катастрофалните тестове на ASAT ще бъдат добавени към 8800 метрични тона космически отпадъци, които вече са в орбита. Тъй като космическите отпадъци могат да летят със скорости до 29 000 километра в час (приблизително 8 километра в секунда), дори частици с размер милиметър представляват сериозен риск за други обекти в орбита.

В действителност от 1999 г. насам Международната космическа станция (МКС) е извършила 29 маневри за избягване на отломки, които включват пренасочване, за да се избегнат сблъсъци с отломки.

Историята и последиците от разрушителните ASAT тестове

Само четири държави - Русия (предишен СССР), Китай, Съединените щати и Индия в историята - успешно са използвали разрушителни ASAT оръжия от два вида: 

 
  1. Коорбитални:  Оръжия, които са поставени в орбита и маневрират близо до цел и я атакуват с различни средства, включително директен сблъсък, фрагментиране или използване на роботизирани ръце.
  2. Директно издигане:  Ракети, които се изстрелват от повърхността на Земята или от въздуха, за да унищожат сателитна цел в орбита.

Тези четири държави са извършили успешно 15 разрушителни ASAT теста от 1968 г. насам, което е довело до хиляди парчета следени отломки, разпръснати на огромни разстояния.

Разпространението на отломки се отнася до двете височини, на които отломките от теста са били най-близо до и най-далеч от повърхността на Земята, известни съответно като  перигей  и  апогей .

Съветският съюз изстреля поредица от сателити между 1961 и 1982 г. за различни мисии, включително тестване на своите коорбитални ASAT оръжия по програмата Istrebitel Sputnikov (буквално „разрушител на сателити“). Някои от проследените му отломки все още обикалят около Земята през 2022 г., 40 до 50 години след тези експерименти.

По отношение на създаването на отломки, унищожаването от Китай на метеорологичния сателит FengYun 1C през 2007 г. беше най-опустошителният ASAT тест. Това беше първият успешен ASAT тест с директно издигане от 1985 г. насам, с над 3400 парчета проследени отломки.

Русия влезе в заглавията през ноември 2021 г. след опустошителен тест за директно изкачване, който доведе до около 1400 нови парчета проследени отломки и стотици хиляди по-малки фрагменти. Последствията от теста предизвикаха призиви за световна забрана на разрушителното ASAT тестване.

Също така си струва да се отбележи, че отломките от тези тестове не просто обикалят около Земята; също така се разпространява доста отвъд надморската височина, където се проведе тестването. Някои фрагменти от теста на Китай през 2007 г. например са изминали повече от 3000 километра отвъд повърхността на Земята.

  Призивът за забрана на разрушителните тестове

Умишлено унищожените сателитни остатъци са опасни и неуправляеми, представляват заплаха за други сателити и космически кораби. Предотвратяването на създаването на повече отломки, когато повече сателити и пилотирани космически кораби навлизат в космоса, е от решаващо значение за гарантиране на дългосрочната жизнеспособност на космическите дейности.

След неотдавнашния тест на Русия, Съединените щати станаха първата страна, която обеща да не предприема разрушителни ASAT тестове, като подтиква други страни да направят същото.

„Тези тестове, разбира се, са безразсъдни, тъй като са безотговорни.“

– Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис

Прочетете доклада, даден по-долу :

 




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 42205659
Постинги: 21940
Коментари: 21599
Гласове: 31332
Архив
Календар
«  Април, 2025  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930