Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.07.2022 10:52 - Мистериозният ръст на тежките заболявания при децата
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 728 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 08.07.2022 10:53

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Мистериозният ръст на тежките заболявания при децата

imageОТКАРЛА ПИЙТЪРС 22 ЮНИ 2022 Г  

image

https://thepulse.one/2022/06/22/the-mysterious-rise-in-severe-diseases-in-children/?fbclid=IwAR3p_ExxUbyqZfjjD3vPn9fCGDgu4-NZmvsWaDR9SGMC2xmTN5FuAZwNGM0

След пандемията малките деца се справят с мистериозно нарастване на болестите. Някои може дори да са се удвоили по честота, варираща от инфекциозни заболявания, психични заболявания (тревожност, депресия, самоубийства,  нарастващи с 25%  в световен мащаб) до хормонални заболявания (ранно начало на пубертета) до възпаления (болест на раздразнените черва (IBD),  затлъстяване  и сега хепатит ( възпаление на черния дроб). 

През изминалата седмица нарастването на  хепатита при имунокомпетентни деца  на възраст под десет години беше в новините. Седемнадесет от 169 деца с хепатит се нуждаеха от чернодробна трансплантация и  1 дете почина . Децата с хепатит не са били ваксинирани за Covid. В 77% от случаите е установен положителен PCR тест  за аденовирус  , въпреки че хепатитът, причинен от този вирус, е рядък. 

Експертите предполагат отслабване на имунната система поради блокировките и по-малкото излагане на други микроорганизми. Върхът на айсберга, тъй като  много случаи на хепатит  може все още да не са разпознати.

Светът е изправен пред здравна криза, засягаща малки деца чрез фокусиране върху една инфекциозна болест с повтарящи се блокирания, продължаващи пандемични мерки, чести тестове и нарастващ   проблем  със замърсяването на  околната среда  и  въздуха .

Рязкото нарастване сред голямото разнообразие от заболявания при малките деца може да се обясни с отслабващата вродена имунна система, свързана с нарушена ос черва-черен дроб-мозък. Нежеланието да се изследва причинно-следствената връзка с вредата от повишеното излагане на неизвестни токсични вещества, наночастици, алкохол и микропластмаси вече не може да издържи. За да се спаси здравият живот на децата, е необходима навременна и адекватна реакция, основана на точна оценка на риска и ползата.

Нарушен микробиом

Учените бързо разширяват знанията си, че човешкото тяло е изградено предимно от трилиони микроорганизми, като по-голямата част от тях живеят в  червата  , осигурявайки важна роля във физиологията на гостоприемника като метаболизъм, имунитет, сърдечно-съдова функция и развитие на невроните. Половината от цялата биологична материя в телата ни не е човешка. 

Дори централната нервна система, за която се смяташе, че е стерилна, е колонизирана от разнообразна вирусна общност. Нарушаването на регулацията на тяхната структура и функция може да доведе до нарушаване на хомеостазата на микробния гостоприемник и може да причини заболяване. 

Нарушенията в първичната колонизация през първите две години от живота могат да доведат до последици за здравето през целия живот и до променена имунна система. Сред царството на живота бактериите, гъбите и най-многобройните от всички 380 трилиона вируси колонизират микробиома. Бактериалният компонент е най-изследваният и е доказано, че е силно стабилен при здрави възрастни. 

Чревната бактериална общност предоставя основни хранителни услуги на своя гостоприемник, е важен двигател на мукозния имунитет и осигурява защита срещу чревни патогени. Той поддържа хомеостазата на стомашно-чревния тракт и регулира възстановяването на чревните клетки и целостта на тесните връзки, всички от които са критични за поддържане на функцията на чревната бариера. 

Метаболитната дисрегулация заедно с дисбиозата на чревния микробиом са централни в патогенезата на заболяванията на оста черва-черен дроб-мозък. Децата  и възрастните хора се характеризират с по-малко разнообразие в своя микробиом и са по-уязвими към смущения. 

Правят се асоциации на вирусни инфекции с болестта на раздразнените черва ((възпаление на червата като  Morbus Crohn  (засягаща всяка част на дебелото черво от устата до ануса) и  улцерозен колит  (засягаща само дебелото черво)) и отслабваща имунна система.

Съставът на  човешкия виром  се влияе от диетата, генетиката, околната среда и географията. Много от тях (бактериофаги) не са насочени към човешките клетки, а търсят бактериите в микробиома и използват бактериите, за да направят свои копия. По-малка част инфектират клетките в тъканите директно. Тези вируси са малцинство, защото имунната система ги потиска. Въпреки това, когато имунната система е затруднена, вирусите могат да се размножават веднага. 

Дисфункция на оста черва-черен дроб-мозък 

Хомеостазата на чревния микробиом е отговорна за чревната годност и подходящата  чернодробна функция . Черният дроб и червата са свързани чрез порталната вена, която е основният път на ентерохепаталната циркулация на метаболити, хормони, имуноглобулини и жлъчни киселини. Нарушаването на хомеостазата и повишената пропускливост на чревната лигавица активират чернодробното възпаление. 

Освен това микробиомът на червата произвежда голям брой химикали (като серотонин), които мозъкът използва за регулиране на неврологични процеси като учене и настроение. Мрежа, свързана с червата, влияе върху невроендокринните и невроимунните клетки на централната нервна система. 

Голямо количество съществуващи данни показват, че чернодробната енцефалопатия е ясен пример за това как променената хомеостаза на чревната микробиота може да повлияе и да повлияе на физиологичните функции извън червата, с последици върху здравето на гостоприемника на системно ниво. 

Следователно оста на микробиотата черво-черен дроб-мозък изглежда играе важна регулаторна роля в патогенезата на нискостепенни възпалителни заболявания. Основните участници са чревната микробиота, нейните бактериални продукти (т.е. ендотоксини, амоняк, етанол, късоверижни мастни киселини) и техните взаимодействия с рецептори, които могат да стимулират или инхибират сигналните пътища, чревната бариера и вродената имунна система, които могат да бъдат или полезни или вредно за здравето на гостоприемника.

Отслабваща вродена имунна система

Целостта на чревния микробиом е предпоставка за ефективен имунен отговор, предотвратяващ заболяване. Повечето патогени се опитват да нахлуят през чревната лигавица. Първоначалната защита от вродената имунна система започва от лигавицата, от която стомашно-чревният тракт е най-големият, характеризиращ се с наличието на специални видове лимфоцити (макрофаги, дендритни клетки, естествени клетки убийци) и секреторни продукти (секреторен IgA), способни да поддържа стабилно състояние в червата. 

Макрофагите и неутрофилите могат да предизвикат възстановяване на тъканите и преминаване към адаптивен имунен отговор за активиране на В и Т клетките за развитие на специфични неутрализиращи реакции на антитела и В и Т клетъчна памет. Взаимодействията между дендритните клетки и Т-клетките и бактериите естествени убийци могат да допринесат решаващо както за физиологичния, така и за патологичния имунен отговор в чревната лигавица. 

Корман и др. показват, че нарушен състав на чревно-микробната общност със симптоми като диария и повръщане е свързан с  аденовирусна инфекция  при нечовекоподобни примати. Коменсалната флора, необходима за здрав чревен микробиом, намаля, докато родовете, съдържащи патогени като Neisseria, се увеличиха в изобилие. Въпреки че тази работа все още е в процес на разработка, различните вирусни инфекции са свързани с промени и смущения в чревния микробиом.

Следователно заболяванията, засягащи чревната лигавица като IBD, които могат да бъдат предизвикани от диета и фактори на околната среда, са от голямо значение, като сега се откриват в бързо нарастващи нива в световен мащаб. Често е необходимо доживотно лечение с лекарства. Освен това храносмилането и усвояването на достатъчно хранителни вещества е лошо поради нарушено храносмилане, чести спазми, диария и повръщане. 

Замърсявания и възпаления

Излагането на хората на замърсяване с микропластмаси, наночастици и други токсични вещества бързо нараства. Алкохолът  нарушава оста черва-черен дроб-мозък на множество взаимосвързани нива, включително микробиома на червата, слузта и епителната бариера. Излагането на химикали, присъстващи в  тестовете  , е опасност и за човешкото здраве. 

Наскоро изследователи откриха  микропластмаса в кръвта ,  белите дробове  и  изпражненията.  Микропластмасата може да увреди човешките клетки и да премине кръвно-мозъчната бариера. Наночастиците като титанов диоксид могат да причинят  чревна дисбиоза  и да покажат транслокация в  централната нервна система  през пътищата от очите към мозъка, което може да предизвика невровъзпаление. 

Продукти, получени от графенов оксид , които могат да образуват сложни структури с микропластмаса, могат да нарушат чревната бариера, увеличавайки способността за проникване в тялото, образуване на биокорона, разпространение и влияние върху физиологичните процеси, засягащи целостта на чревната лигавица, улавяйки други токсични вещества, транспортирани чрез кръвта и се съхраняват в мастните тъкани. 

Проучване открива  подобни пластмаси  в маските като в белите дробове на пациентите. Китайски изследователи откриха  1,5 пъти повече микропластмаса  в изпражненията на хора с IBD. Все още не е ясно дали микропластмасите причиняват IBD или обострят заболяването. Има доказателства, че  микропластмасите  и техните добавки са потенциални затлъстяващи. 

Нова рецензирана  статия  показа, че употребата на маски е свързана с по-висок процент на смъртност, тревожен сигнал, който допринася за мистериозното нарастване на заболяванията при децата.

В Обединеното кралство най-голямото увеличение на затлъстяването и болестното наднормено тегло се наблюдава по време на пандемията. Децата от бедни семейства са два пъти по-често засегнати. Създателите на политики в областта на общественото здравеопазване трябва да бъдат загрижени за рисковете от нарушена имунна система, разширяваща неравнопоставеността в здравеопазването. 

Фокусирано хранене за възстановяване на хомеостазата на микробиома

Истинският регулатор на здравето и болестите е вродената имунна система. От началото на пандемията учените предупреждават, че блокирането и пандемичните мерки могат да доведат до  отслабване на имунната система  с риск от повече заболявания. 

Сблъскването с инфлацията и драматичното покачване на цените на бензина и храните може да влоши нарушената ос черва-черен дроб-мозък с повече заболявания, които се очаква да засегнат студенти и работещи хора скоро. Все по-голяма загриженост предизвиква липсата на здравни специалисти, което води до дълги списъци с чакащи за диагностика и лечение.  

Само една ефективна вродена имунна система е способна да предотвратява инфекциозни и хронични заболявания и да разгражда чужди и токсични вещества. За да се предотвратят възпалителни процеси в тялото, излагането на токсични материали и микропластмаси чрез мерки без доказан ефект за предотвратяване на инфекциозни заболявания трябва да бъде спряно за всички възрасти. Фокусираните насоки за хранене с витамин D биха били първата лесна и евтина стъпка за възстановяване на вродената имунна система и възстановяване на възпалителни заболявания като  IBD ,  чернодробни  заболявания  , свързани с вируси и депресия .

Тази статия е публикувана първоначално от The Brownstone Institute. Публикувано тук с разрешение.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39986093
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930