Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.04.2022 10:32 - Топ 25 големи петролни компании спечелиха печалби от 205 милиарда долара миналата година
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 404 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 03.04.2022 10:34

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Топ 25 големи петролни компании спечелиха печалби от 205 милиарда долара миналата година

Докато милиони са били наранени от скока на цените на газа, нов доклад от правителствена група за наблюдение показва, че 25 от най-големите световни корпорации за изкопаеми горива през 2021 г. колективно са реализирали печалба от 205 милиарда долара.

image

от  Кени Стансил

Докато милиони работещи хора са били наранени от скока на цените на газа, нов анализ , публикуван във вторник, показва, че 25 от най-големите световни корпорации за изкопаеми горива колективно са реализирали печалба от 205 милиарда долара, която изскача на очи миналата година - и Big Oi l експлоатира Войната на Русия срещу Украйна да таксува още повече на помпата през 2022 г. и да засили финансовите си интереси.

Според новия доклад на правителствения надзорен орган Accountable.US , водещите петролни и газови компании са се възползвали „пълно“ от миналогодишните невероятни цени и рекордни печалби. Четиринадесет фирми възнаградиха акционерите с повече от 35 милиарда долара обратно изкупуване на акции и увеличени дивиденти.

Както се посочва в доклада, Big Oil се хвали пред инвеститорите с неочаквани печалби от скорошни обаждания за печалби. Шеврон , например, нарече 2021 г. една от своите „най-успешни години някога“. Главният изпълнителен директор на Shell Бен Ван Бьорден описа това като „знаменна година“.

Междувременно главният изпълнителен директор на Coterra Том Джордан характеризира високите цени на газа като „добри“, а главният изпълнителен директор на Equinor Андерс Опедал се удиви как индустрията „улавя стойност от високите цени“.

Рекордните печалби за миналата година дойдоха, тъй като средните цени на газа в САЩ постоянно нарастват - достигайки около 3,40 долара за галон през декември 2021 г., спрямо 2,10 долара година преди това. Тъй като потребителското търсене нарасна миналата година след кратък спад, предизвикан от коронавирус през 2020 г., акционерите притиснаха корпорациите за изкопаеми горива да ограничат предлагането, за да повишат цените.

 

Разходите за петрол и газ се покачиха още по-високо през първите три месеца на 2022 г.

След като президентът Джо Байдън обяви преди седмица, че САЩ ще забранят вноса на руски изкопаеми горива в отговор на смъртоносната атака на Москва срещу Украйна, средната цена за галон газ в САЩ продължава да се покачва, надхвърляйки 4,31 долара във вторник.

Като се има предвид, че Обединеното кралство и ЕС също са предприели стъпки за ограничаване на вноса на руски петрол и газ, според съобщенията ръководителите на изкопаеми горива се слюняват от перспективата да принудят потребителите да приемат по-високи разходи на фона на войната.

Според Accountable.US, гигантите на изкопаемите горива, отговорни за повишаването на цените, вече обявиха планове да изкупят обратно близо 80 милиарда долара в акции през 2022 г., като се похвалиха със способността си да предоставят „още по-добра“ възвръщаемост на акционерите тази година.

Devon Energy, например, каза миналия месец, че удвояването на обратното изкупуване на акции е „ясното, което трябва да направим“.

„Всички тези пари помагат да се напълнят джобовете на богатите петролни ръководители, които получават огромни части от своите компенсации в акции на компанията“, се казва в доклада.

Когато Байдън обяви бойкот от САЩ на руските петролни продукти, той подчерта, че сега „не е време за печалбарство или вдигане на цените“.

Прогресивната група на Конгреса последва призив за бързо приемане на законодателство за предотвратяване на по-„безсрамни“ покачвания на цените, увеличаване на инвестициите във възобновяема енергия и повишаване на заплатите и намаляване на разходите за нуждите на работещите семейства на фона на високи нива на инфлация , която 82% от Американските гласоподаватели приписват „корпоративна алчност“.

 

Междувременно Big Oil се опита да отклони вината за влошаването на болката в помпата, обвинявайки Байдън - който одобри повече разрешения за сондажи в обществени земи и води през 2021 г., отколкото бившият президент Доналд Тръмп през 2017 г. - в потискане на вътрешния добив.

Както Байдън се похвали миналата седмица, американските корпорации за изкопаеми горива „изпомпаха повече петрол през първата ми година на управление, отколкото през първата година на моя предшественик“.

Вътрешно производство на нефт и газ „приближава рекордни нива“, каза Байдън, „и ние сме на път да поставим рекорд за добив на петрол през следващата година“.

Президентът, който разпореди освобождаването на десетки милиони барела петрол от стратегическите резерви на нацията, твърди, че всяка вина за неизползвания добивен потенциал трябва да бъде поставена върху плещите на тези, които седят върху милиони акра федерална собственост.

„Те може да пробиват точно сега, вчера, миналата седмица, миналата година“, каза Байдън, имайки предвид наематели, които притежават хиляди неизползвани разрешителни.

Кайл Хериг, президент на Accountable.US, каза в изявление , че „докато американците се сблъскват с по-високи цени, за да пълнят резервоарите си с газ или да отопляват домовете си, Big Oil се хваща за сламки, за да обясни защо плуват в неизползвани договори за наем и стотици милиарди долари печалби — пари, които дават на богати ръководители на петролни и газови компании и акционери, а не на затруднени потребители."

 

Бумът на сондажите и фракинга през последното десетилетие превърна Пермския басейн в най-продуктивното петролно и газово находище в света, превръщайки САЩ в основен износител на изкопаеми горива , но поддържайки цените ниски, за голямо огорчение на акционерите.

Нежеланието на петролните и газовите компании да увеличат производството през последните месеци „се дължи на настроенията на инвеститорите“, каза Хелима Крофт, ръководител на глобалната стратегия за суровини в RBC Capital Markets, пред CNN миналата година. Уолстрийт, каза тя, не иска производителите „да развалят партито“ чрез разширяване на предлагането.

Както Павел Молчанов, анализатор в Raymond James, каза пред изданието по-рано този месец: „Нефтените и газовите компании не искат да сондажи повече. Те са под натиск от финансовата общност да плащат повече дивиденти, да правят повече обратно изкупуване на акции вместо пословичното „пробиване на бебета“, както биха правили нещата преди 10 години. Корпоративната стратегия се промени фундаментално."

Хериг твърди, че „време е Big Oil да спре да лъже за политиката на администрацията на Байдън за публичната земя, да престане да я използва като прикритие, за да печели от инфлацията и кризата в Украйна, и да прехвърли ползите от огромните си печалби на потребителите“.

На 10 март, както съобщи Common Dreams , демократите в Конгреса въведоха двукамарния данък върху непредвидените печалби от петрол.

Мярката ще удари големите компании за изкопаеми горива с данък за барел - независимо дали петролът е произведен в страната или внос - равен на 50% от разликата между текущата цена на барел петрол и средната цена за барел между 2015 и 2019 г. .

Приблизително 45 милиарда долара годишни приходи ще бъдат преразпределени към домакинствата в САЩ под формата на тримесечни отстъпки.

Нахлуването на Русия в Украйна, каза Байдън миналата седмица, „трябва да ни мотивира да ускорим прехода към чиста енергия“.

„Разхлабването на екологичните разпоредби и спирането на инвестициите в чиста енергия... няма да понижи цените на енергията за семействата“, каза президентът. „Но трансформирането на нашата икономика да работи с електрически превозни средства, задвижвани от чиста енергия, с данъчни кредити, които да помогнат на американските семейства да зазимяват домовете си и да използват по-малко енергия – това ще, това ще помогне.

„Ако направим каквото можем“, добави той, „това ще означава, че никой не трябва да се тревожи за цените на бензиновата помпа в бъдеще“.

По-рано този месец Междуправителствената група по изменение на климата предупреди , че човечеството има „кратък и бързо затварящ се прозорец“, за да избегне най-лошите последици от климатичната извънредна ситуация, предизвикана от изкопаеми горива, която е на път да изостри смъртоносните екстремни метеорологични условия с особено катастрофални последици. за най-бедните и най-уязвимите в света.

Докато прогресивистите отдавна призовават Байдън да упражнява своята изпълнителна власт във възможно най-пълна степен, за да подобри живота на работещите хора и да помогне за осигуряването на планета, годна за живеене в лицето на твърдата опозиция в Конгреса, те също не са се отказали да настояват за по-нататъшни законодателни действия .

В понеделник близо 90 демократи в Камарата на представителите призоваха Байдън да съживи закъсания пакет за помирение на партията - който беше одобрен от долната камара, но блокиран в Сената от всеки републиканец плюс десните демократи Джо Манчин (W.Va.) и Кирстен Синема ( Ariz.) — чрез приоритизиране на мерките, предназначени да смекчат и адаптират към климатичната криза .

В допълнение, повече от 120 застъпнически групи призоваха лидера на мнозинството в Сената Чък Шумър (DN.Y.) бързо да преведе вътрешните приоритети на партията в пакет за помирение, който може да достигне до бюрото на Байдън до следващия месец.

„Не можем да чакаме още един ден“, каза представителят Джамал Боуман (DN.Y.), „за да защитим бъдещето на човечеството“.

Първоначално публикувано от Common Dreams .




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39983302
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930