Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.02.2022 15:37 - Правото на здравословна храна: Съпътстващи заболявания и COVID-19
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 465 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 06.02.2022 15:40

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Правото на здравословна храна: Съпътстващи заболявания и COVID-19

Колин Тодхънтър

image

image
Вначалото на 2020 г. видяхме началото на „пандемията“ на COVID-19. Светът влезе в блокиране и дори след премахването на блокирането в различни страни, ограниченията продължиха.

Данните сега показват, че блокирането изглежда има ограничено, ако има някакви положителни въздействия върху траекторията на COVID-19 и през 2022 г. светът – особено бедните – плаща огромна цена не на последно място по отношение на загуба на доходи, загуба на препитание, влошаване на психическо и физическо здраве, изкореняване на гражданските свободи, нарушени вериги за доставки и недостиг.

Преди да продължите, трябва да се направи разликата между умиране от COVID и смърт с COVID.

Тези, които са класифицирани като умиращи от COVID, включват хора, които влизат в болница и са дали положителна проба, докато са там, но са починали поради други причини или са имали хронични основни състояния, които вероятно са причинили смъртта им, а COVID може или не е бил усложняващ фактор.

В САЩ Центърът за контрол на заболяванията предоставя списък на коморбидните състояния при пациенти с COVID-19, който включва рак, хронично бъбречно заболяване, сърдечни заболявания, синдром на Даун, затлъстяване и захарен диабет тип 2.

Изследвания, проведени в германска болница  , показват, че за починалите след инфекция със SARS-CoV-2 средният брой хронични съпътстващи заболявания е четири и варира от три до осем. Артериалната хипертония е най-разпространеното хронично състояние (65,4%), следвана от затлъстяване (38,5%), хронична исхемична болест на сърцето (34,6%), предсърдно мъждене (26,9%) и хронична обструктивна белодробна болест (23,1%). От всички пациенти 15,4% са имали диабет тип II и хронична бъбречна недостатъчност е забелязана при 11,5%. Данните предполагат тежки хронични съпътстващи заболявания и здравословни състояния при по-голямата част от пациентите, починали след COVID-19.

Мета-анализ  Разпространение на съпътстващи заболявания при пациенти и случаи на смъртност, засегнати от SARS-CoV2: систематичен преглед и мета-анализ  (2020) установи, че хипертонията е най-разпространената коморбидност (засягаща 32% от пациентите).

Други често срещани съпътстващи заболявания включват диабет (22%) и сърдечни заболявания (13%). Съотношението на шансовете за смърт за пациент с коморбидност в сравнение с такъв без съпътстваща болест е 2,4. Колкото по-голямо е разпространението на съпътстващите заболявания, толкова по-високи са шансовете пациент с COVID-19 да се нуждае от интензивни грижи или да умре, особено ако съществуващото заболяване е хипертония, сърдечно заболяване или диабет.

През 2020 г. само 1557 души на възраст 1-64 години без съпътстващи заболявания бяха посочени като починали от COVID в Англия и Уелс от население от около 59 милиона. За десетките хиляди, които бяха категоризирани като умиращи от COVID, преобладаваха съпътстващи заболявания.

Данните за Обединеното кралство  за 2020 г. показват, че на възраст от 1 до 64 години починалите от COVID са имали средно 1,71 съпътстващи заболявания. За тези на 65 и повече години цифрата е 2,02.

Пациентите с редки автоимунни ревматични заболявания имат 54% повишен риск от инфекция с COVID-19 и повече от два пъти по-голям риск от смърт от COVID-19 в сравнение с общата популация,  според данни,  публикувани в списание Rheumatology (2021).

В статията „ COVID-19 при пациенти с автоимунни заболявания: характеристики и резултати в мултинационална мрежа от кохорти в три държави “ (2021), която също се появи в ревматологията, изследователите сравняват грипа с COVID-19 и стигат до заключението, че последният е по-тежко заболяване за хората с тези състояния, което води до допълнителни усложнения и по-висока смъртност.

От смъртните случаи в Англия и Уелс, където е изброен COVID-19,  официалните правителствени данни  показват, че най-често срещаното съществуващо състояние, записано в смъртния акт, е диабетът (от юли до септември 2021 г.). Това е установено при почти една четвърт (22,5%) от „смъртните случаи от COVID“.

Появилите се данни също така предполагат, че  затлъстяването е голям рисков фактор  за прогресията на сериозни усложнения като остър респираторен дистрес синдром (ARDS), цитокинова буря и коагулопатия при COVID-19.

Документ, публикуван на уебсайта на Центъра за контрол на заболяванията на САЩ, предоставя преглед на факторите, свързани със смъртните случаи от COVID-19 за период от 12 месеца. Проучването,  Основни медицински състояния и тежко заболяване сред 540 667 възрастни, хоспитализирани с COVID-19, март 2020 г. – март 2021 г., разглежда записи на хоспитализирани възрастни и установява, че 94,9% имат поне едно основно медицинско състояние.

Авторите заключават, че определени основни състояния и броят на състоянията са свързани с тежко заболяване COVID-19. Най-честите са хипертонията и нарушенията на липидния метаболизъм, докато затлъстяването, диабетът с усложнения и тревожните разстройства са най-силните рискови фактори за тежък COVID-19.

Въз основа на констатациите,  д-р Перегрино Бримахдата  (молекулен биолог, лекар, професор в колежа и публикуван изследовател) отбелязва, че затлъстяването само по себе си води до 30% повишен риск от смърт, тревожните разстройства са довели до 29% повишен риск от смърт, а диабетът води до с 26% повишен риск от смърт.

Бримахдата заключава, че около две трети от „смъртните случаи от COVID“ са пациенти, които може да се считат за изключително нездравословни.

От представените по-горе данни става ясно, че по-голямата част от „смъртните случаи от COVID“ (умиращи от COVID) са хора, които имат сериозни, продължаващи здравословни състояния, чието разпространение сред населението нараства от година на година в продължение на десетилетия и се ускорява .

ХРАНИТЕЛНА СИСТЕМА

Въпреки че са замесени наследствени фактори, учените от Института Франсис Крик в Лондон смятат, че нарастващата популярност на диетите в западен стил е основна причина, поради която автоимунните заболявания се увеличават в света с около 3% до 9% годишно.

Професор Джеймс Лий от института  наскоро каза пред  вестник The Observer, че човешката генетика не се е променила през последните няколко десетилетия, така че нещо се променя в нашата среда, което увеличава предразположеността към автоимунни заболявания. Неговият изследователски екип установи, че диетите в западен стил, базирани на преработени съставки и с липса на пресни зеленчуци, могат да предизвикат автоимунни заболявания.

Лий казва, че броят на автоимунните случаи е започнал да се увеличава преди около 40 години в западните страни, но сега се появяват и в страни, които никога преди не са имали такива заболявания. Тези заболявания включват ревматоиден артрит, диабет тип 1, цьолиакия, лупус, възпалително заболяване на червата и множествена склероза.

Смята се, че приблизително четири милиона души в Обединеното кралство имат автоимунно заболяване.

Диетата в западен стил се характеризира със силно преработени и рафинирани храни с високо съдържание на захари, сол, мазнини и протеини от червеното месо. Той има основен принос за метаболитните нарушения и развитието на заболявания, свързани със затлъстяването, включително диабет тип 2, хипертония и сърдечно-съдови заболявания – водещите съпътстващи заболявания, когато става дума за „смъртни случаи от COVID“.

Но това надхвърля това, защото много от проблемите, свързани със здравето, които виждаме, също могат да бъдат проследени до съвременните земеделски методи и начина на култивиране на храната, не на последно място използваните токсични агрохимикали. Майкъл Маккарти, писател и натуралист,  казва  , че три поколения индустриализирано земеделие с огромен прилив от отрови, изливащи се над земята година след година след края на Втората световна война, е истинската цена на базираното на пестициди земеделие, което обществото има толкова дълго безгрижно приеман.

Професор Карола Винуеса, която оглавява друг изследователски екип в Института Франсис Крик, твърди, че диетите за бързо хранене могат да повлияят негативно на микробиома на човек – чревните микроорганизми, които играят ключова роля в контролирането на различни телесни функции.

Чревният микробиом може да съдържа до шест килограма бактерии и агрохимикали, а лошите диети нарушават тази „човешка почва“. Много  важни невротрансмитери се намират в червата . Освен че засягат функционирането на основните органи, тези предаватели влияят на нашето настроение и мислене.

Констатациите, публикувани в списанието „Translational Psychiatry“, предоставят убедителни доказателства, че чревните бактерии могат да имат  пряко физическо въздействие върху мозъка . Промените в състава на чревния микробиом са замесени в широк спектър от неврологични и психиатрични състояния, включително аутизъм, хронична болка, депресия и болест на Паркинсон. Чревните бактерии също са важни  за когнитивното развитие в юношеството.

Промените в чревния микробиом също са свързани със затлъстяването. Повишаващите се нива на затлъстяване са свързани с ниско бактериално богатство в червата. Всъщност беше отбелязано, че племена, които не са изложени на съвременната хранителна система, имат по-богати микробиоми. Активистът за опазване на околната среда Розмари Мейсън хвърля изцяло вината за агрохимикалите, не на последно място за използването на най-широко използвания хербицид в света, глифозат.

Мейсън  е написал до двамата професори  от Института Франсис Крик, споменати по-горе, като им даде да се разбере, че би било небрежно да се игнорира ролята на пестицидите, когато става въпрос за тревожните нива на болести, които виждаме сега. Тя обръща вниманието им на нивата на глифозат в някои зърнени култури в Обединеното кралство.

Въз основа на анализ на тези зърнени култури, д-р Джон Фейгън, директор на лабораториите за здравни изследвания, заключава:

„Нивата, консумирани в една дневна порция на която и да е от тези зърнени храни… са достатъчни, за да издигнат нивата на глифозат на човека над нивата, които причиняват мастно чернодробно заболяване при плъхове (и вероятно при хората).“

Мейсън също така препраща двамата учени към статията  Генно инженерни култури, глифозат и влошаването на здравето в Съединените американски щати в Journal of Organic Systems  (2014).

В него се отбелязва:

„Хербицидният глифозат е въведен през 1974 г. и употребата му се ускорява с появата на устойчиви на хербициди генетично модифицирани (GE) култури. Нарастват доказателства, че глифозатът пречи на много метаболитни процеси в растенията и животните и остатъци от глифозат са открити и в двете. Глифозатът нарушава ендокринната система и баланса на чревните бактерии, уврежда ДНК и е двигател на мутации, които водят до рак.

Изследователите са търсили в базите данни на правителството на САЩ за данни за GE култури, данни за приложенията на глифозат и епидемиологични данни за болести. След това бяха извършени корелационни анализи на общо 22 заболявания в тези набори от данни от времеви серии. Коефициентите на корелация на Pearson са много значими между приложенията на глифозат и широк спектър от заболявания, включително хипертония, инсулт, разпространение на диабета, честота на диабет, затлъстяване, болест на Алцхаймер, сенилна деменция, болест на Паркинсон, множествена склероза, възпалително заболяване на червата, чревни инфекции, краен стадий заболявания, остра бъбречна недостатъчност и различни ракови заболявания. Коефициентите на корелация на Pearson също са много значими между процента на генно модифицирана царевица и соя, засадени в САЩ, и повечето от изброените по-горе условия.

През 2017 г. специалният докладчик на ООН за правата на човека и опасните вещества и отпадъци  Баскут Тунджак каза :

„Педиатрите са посочили излагането на пестициди в детството като създаване на „тиха пандемия“ от болести и увреждания. Експозицията по време на бременност и детство е свързана с вродени дефекти, диабет и рак. Тъй като развиващото се тяло на детето е по-чувствително към излагане от възрастните и поема повече от всичко – в сравнение с техния размер, децата ядат, дишат и пият много повече от възрастните – те са особено уязвими към тези токсични химикали.

Имайте предвид, че малко се прави за справяне с кризата в общественото здраве, свързана с храните. След това помислете, че правителствата полагат всички усилия да ваксинират децата срещу вирус, който изглежда представлява минимален риск за тях. Няма логика в този подход.

Въпреки че в момента много се говори за това, че коронавирусът оказва огромно напрежение върху NHS, здравната служба вече скърцаше поради нарастващия процент на заболявания, свързани с храната, която ядем. Но виждаме ли потискане на дейностите или продуктите на глобалните агрохимически или хранителни конгломерати? Вместо това виждаме, че поредните правителства в Обединеното кралство са работили ръка за ръка с тях, за да осигурят „бизнес както обикновено“.

Правителството на Обединеното кралство прави всичко по пътя си под прикритието на здравна криза, за да подкопае правата на обществото, за да може да управлява риска и да „защити“ NHS, но е твърде склонно да наблюдава огромна, продължаваща здравна криза, причинена от химическото замърсяване на телата ни.

Междувременно неваксинираните се смятат за безотговорни или много по-лоши, ако се вслушаме в неотдавнашните осъдителни изблици на лидери като Макрон или Трюдо за истинските опасения за, например, безопасността на ваксините и логиката зад масовата ваксинация във всички възрасти и рискови групи.

Като се има предвид разпространението на основните здравословни състояния, свързани със „смъртните случаи от COVID-19“, е ясно къде е истинската безотговорност – бездействието на правителството в продължение на десетилетия по отношение на неуспеха да се справи с корпорациите, стоящи зад вредната за здравето храна, която произвеждат.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39745001
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031