Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.01.2022 19:23 - 5G и други безжични лъчения оказват пагубно въздействие върху пчелите: Ето науката - продължение
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 174 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 06.01.2022 19:31


5G и други безжични лъчения оказват пагубно въздействие върху пчелите: Ето науката - продължение

imageОТАРДЖУН ВАЛИА 31 ДЕКЕМВРИ 2021 Г  

image

НАКРАТКО

https://thepulse.one/2021/12/31/5g-other-wireless-radiation-is-destroying-bees/?fbclid=IwAR1dorW7lCB_S-MiJAchDL-8uljeBT4fiu_6Y5mlfOpg6vL5Ep5E9rjoS8YТКО
  • Фактите:
    • Изглежда, че неестествените източници на електромагнитно излъчване вредят не само на нас, но и на нашите пчели, дървета и други насекоми.

    • Публикувани са множество проучвания, които подчертават това и фактът, че не са провеждани подходящи проучвания за безопасност преди въвеждането на тази технология, е подозрителен.

  • Отразяват върху:

    Защо правителствата и телекомуникационните компании не проведат подходящи проучвания за безопасност, за да проучат степента на вреда, нанесена от тези технологии върху всички форми на живот?

    ножество проучвания показват, че неестествените източници на електромагнитно излъчване имат „биологични ефекти. Период. Това вече не е тема за дебат, когато погледнете PubMed и рецензираната литература. Тези ефекти се наблюдават във всички форми на живот; растения, животни, насекоми, микроби. При хората сега имаме ясни доказателства за рак, няма съмнение. Имаме доказателства за увреждане на ДНК, кардиомиопатия, която е предшественик на застойна сърдечна недостатъчност, невропсихиатрични ефекти...” –  д-р Шарън Голдбърг, лекар по вътрешни болести.

Ето едно от хилядите проучвания, които правилно очертават здравословните и екологичните проблеми на безжичното излъчване, включително новата 5G технология, която се разпространява по целия свят.

Стотици учени се обърнаха към ООН с петиции по този въпрос, но без резултат. Въпреки опасенията, повдигнати от повече от 2000 проучвания, темата все още се подиграва и понякога дори се смята за „заговор“ в основните медии.

Това е притеснително.

Ако искате да намерите/прочетете още наука по тази тема, можете да се обърнете към Environmental Health Trust за повече.

Информацията по-долу идва от и е събрана от The Environmental Health Trust

Доказано е, че електромагнитните полета от електропроводи, мобилни телефони, клетъчни кули и безжични мрежи оказват отрицателно въздействие върху птиците, пчелите, дивата природа и околната среда в многобройни рецензирани изследователски проучвания. По-конкретно, е установено, че електромагнитното излъчване променя поведението на пчелите, произвежда биохимични промени и влияе върху възпроизвеждането на пчелите.

А   публикация  от Даниел Фавр описва методиката за изследване, в което директно неблагоприятно са били наблюдавани в поведението на пчелите след експозиция на електромагнитни полета. Фавр заявява: „Настоящите данни категорично показват, че пчелните колонии са засегнати и нарушени от електромагнитни вълни (RF-EMF)“. В своята изчерпателна  обзорна статия Улрих Варнке цитира множество изследвания, които изследват ефектите от излагането на радиочестотно лъчение върху пчелите и отбелязва жизненоважното значение на пчелите като опрашители. Изследванията откриват поведенчески ефекти след излагане на електромагнитно лъчение, включително предизвикване на изкуствени работни тръби  (Favre, 2011) , нарушаване на навигационните способности ( Goldsworthy, 2009 ;  Sainudeen, 2011 ; Kimmel et al., 2007 ) намалява скоростта на снасяне на яйца ( Sharma and Kumar, 2010 ) и намалява силата на колонията ( Sharma and Kumar, 2010 ;  Harst et al., 2006 ). Освен това Нилима Кумар и колегите откриха, че радиацията на мобилния телефон влияе върху поведението и физиологията на медоносните пчели.  (2011) .

Както Clarke et al. (2013)  съобщава, че пчелите имат определена сензорна модалност, която им позволява да откриват електрически полета и по този начин те са особено податливи на големи количества електромагнитно излъчване.

5G милиметрови вълни, пчели и насекоми 

„ Излагане на насекоми на радиочестотни електромагнитни полета от 2 до 120 GHz “, публикувано в Scientific Reports, е първото проучване, което изследва как насекомите (включително западната медоносна пчела) абсорбират по-високите честоти (2 GHz до 120 GHz), които ще бъдат използвани в Внедряване на 4G/5G. Научните симулации показват увеличение на погълнатата мощност между 3% до 370%, когато насекомите са били изложени на честотите. Изследователите заключават: „Това може да доведе до промени в поведението, физиологията и морфологията на насекомите с течение на времето…“ ( Тиленс 2018 )

Ясно е, че са необходими повече изследвания, за да се разбере пълното въздействие на RFR върху пчелите и други насекоми. Въпреки това  са извършени  достатъчно изследвания, които показват спешна необходимост от намаляване на излагането на електромагнитно лъчение, за да се защити пчелната популация и от своя страна да се защити околната среда. Тъй като 5G ще увеличи излагането на радиация и ще използва нови по-високи честоти, за които е доказано, че се абсорбират силно от насекомите, учените призовават за мораториум върху 5G.

Смята се, че разстройството на колапса на колонията е причинено от комбинация от няколко фактора, включително пестициди, химикали и паразитна инфекция. Важно е, че изследователите предполагат, че стресът от непрекъснато нарастващото излагане на електромагнитно излъчване е отслабил пчелните популации и е добавил стрес, който след това води до намалена способност да поддържат здравето си, когато са изложени на повишени пестициди, химикали и инфекции. Устойчивостта на пчелите към стресови фактори от околната среда е отслабена от излагането на ЕМП.

СТАТИИ:

Хериман, Саша. „Проучване свързва пчелния отказ с мобилни телефони.“  CNN  (30 юни 2010 г.).

Чокши, Нирадж.  „Ако мобилните телефони стоят зад упадъка на пчелите, какво правят те с хората?“ Аталантикът  (30 юни 2010 г.).

  • „В проучване в университета Панджаб в Чандигарх, Северна Индия, изследователите монтират мобилни телефони в кошер и ги включват за два периода от петнадесет минути всеки ден. След три месеца те открили, че пчелите са спрели да произвеждат мед, производството на яйца от пчелната майка е намалено наполовина и размерът на кошера драстично намален.
  • „Андрю Голдсуърти, биолог от Imperial College, Лондон, каза пред CNN, че причината може да е свързана с радиация от мобилни телефони и клетъчни кули, която нарушава молекулите на химическия криптохром, който пчелите и други животни използват за навигация. Частта „други животни“ там е ключова: тя включва хората.

Дербишир, Дейвид. „Защо звъненето на мобилен телефон може да накара пчелите да зазвънят: Насекоми, вбесени от сигналите на слушалката.“  Daily Mail (13 май 2011 г.).

  • Д-р Фавр, учител, който преди това е работил като биолог в Швейцарския федерален технологичен институт в Лозана, каза: „Това проучване показва, че наличието на активен мобилен телефон смущава пчелите – и има драматичен ефект.“
  • Той постави два мобилни телефона под кошер и записа високите обаждания на пчелите, когато слушалките бяха изключени, поставени в режим на готовност и активирани.
  • Около 20 до 40 минути след активиране на телефоните, пчелите започнаха да излъчват „тръбни“ повиквания – серия от висок писък, който обявява началото на роене.

„Клетъчните телефони причиниха мистериозна смърт на пчели в световен мащаб, открития от проучването.“  Fox News (13 май 2011 г.).

ИЗСЛЕДВАТЕЛСКИ ПРОУЧВАНИЯ И ДОКЛАДИ

Shepherd et al.,  Повишена агресия и намалено отвратително учене при медоносни пчели, изложени на изключително нискочестотни електромагнитни полета.  PLoS One. 10 октомври 2019 г

  • Излагането на ELF EMF намалява отвратителната ефективност на ученето и също така повишава резултатите от агресията
  • „Тези резултати показват, че краткосрочното излагане на ELF EMF, на нива, които биха могли да се срещнат в пчелни кошери, поставени под електропроводи, намалява отвратителното учене и повишава нивата на агресия. Тези промени в поведението биха могли да имат по-широки екологични последици по отношение на способността на пчелите да взаимодействат и да реагират по подходящ начин на заплахи и отрицателни стимули от околната среда.

Шепърд  и др.,  Изключително нискочестотните електромагнитни полета увреждат когнитивните и двигателните способности на медоносните пчели , Научни доклади том 8, номер на статия: 7932 (2018)

  • Известно е, че замърсяването с изключително нискочестотно електромагнитно поле (ELF EMF) от въздушни електропроводи причинява биологични ефекти в много видове, но тези ефекти са слабо разбрани. Медоносните пчели са важни опрашители по целия свят и поради техните полети за хранене са изложени на относително високи нива на ELF EMF в близост до електропроводи. Тук питаме как острата експозиция на 50 Hz ELF ЕМП на нива, вариращи от 20–100 µT, намиращи се на нивото на земята под проводниците на електропровода, до 1000–7000 µT, намиращи се в рамките на 1 m от проводниците, влияе на ученето на обонянието на медоносната пчела, полет, фуражна дейност и хранене. Установено е, че експозицията на ELF EMF намалява ученето, променя динамиката на полета, намалява успеха на полетите за хранене към източници на храна и храненето.
  • Резултатите показват, че 50 Hz ELF ЕМП, излъчвани от електропроводи, могат да представляват забележим екологичен стрес за медоносните пчели, с потенциал да повлияят върху техните когнитивни и двигателни способности, което от своя страна може да намали способността им да опрашват културите.

Камартс, Мари-Клер. „Електромагнетизмът ли е една от причините за CCD? Работен план за проверка на тази хипотеза.”  Journal of Behavior  2.1 (2017): 1006.

  • Намаляването на домашните пчели по целия свят е важен проблем, който все още не е добре разбран от учените и пчеларите и далеч не е решен. Причините за него са многобройни: наред с други, използването на пестициди и инсектициди, намаляването на растителното разнообразие и пчелните паразити. Освен тези заплахи, съществува потенциален неблагоприятен фактор, който малко се разглежда: изкуствен електромагнетизъм.
  • Настоящият документ предлага два прости експериментални протокола за извеждане на преден план на потенциалния неблагоприятен ефект на електромагнетизма върху пчелите и за последващо действие. Първият е наблюдението на избягването на пчелите от безжичен апарат; вторият е оценка на силата на колониите и на интензитета на заобикалящото ги електромагнитно поле (ЕМП). Ако пчелите избягват безжичен апарат, ако кошерите в лошо здраве са разположени в ЕМП с доста висок интензитет, може да се предположи, че пчелите са засегнати от изкуствен електромагнетизъм. Това трябва да даде възможност за търсене на палиативни мерки.

Фавр, Даниел. „Смущаване на поведението на пчелите с електромагнитни вълни: методология.“  Journal of Behavior 2.2 (2017): 1010.

  • „Компаниите за мобилни телефони и политиците посочват проучвания с противоречиви резултати и обикновено твърдят, че липсват научни доказателства за неблагоприятното въздействие на електромагнитните полета върху животните. Настоящата перспективна статия описва експеримент върху пчели, който ясно показва неблагоприятните ефекти на електромагнитните полета върху поведението на тези насекоми. Експериментът трябва да бъде възпроизведен от други изследователи, така че опасността от изкуствен електромагнетизъм (за пчелите, природата и следователно хората) в крайна сметка да изглежда очевидна за всеки.

Балмори, Алфонсо. „Антропогенните радиочестотни електромагнитни полета като нововъзникваща заплаха за ориентацията на дивата природа.“  Наука за  пълната околна среда 518–519 (2015): 58–60.

  • Настоящите данни показват, че експозицията на нива, които се срещат в околната среда (в градски райони и близо до базови станции) може особено да промени рецепторните органи, за да се ориентират в магнитното поле на земята.
  • Тези резултати биха могли да имат важни последици за мигриращите птици и насекоми, особено в градските райони, но биха могли да се отнасят и за птици и насекоми в естествени и защитени зони, където има мощни радиочестотни излъчватели на базови станции.

Редларски, Гжегож и др. „ Влиянието на електромагнитното замърсяване върху живите организми: исторически тенденции и прогнозни промени.” BioMed Research International  2015.234098 (2015).

  • „Настоящите технологии се превърнаха в източник на вездесъщо електромагнитно замърсяване от генерирани електромагнитни полета и произтичащото от тях електромагнитно излъчване. В много случаи това замърсяване е много по-силно от всички естествени източници на електромагнитни полета или радиация. Вредата, причинена от това замърсяване, все още е под въпрос, тъй като няма ясни и категорични доказателства за отрицателното му влияние върху хората. Това е въпреки факта, че електромагнитните полета с изключително ниска честота бяха класифицирани като потенциално канцерогенни.
  • Поради тези причини през последните десетилетия може да се наблюдава значителен ръст в научните изследвания, за да се разбере влиянието на електромагнитното излъчване върху живите организми. Въпреки това, за този вид изследвания подходящият подбор на подходящи моделни организми е от голямо значение. Тук трябва да се отбележи, че по-голямата част от научните изследвания, публикувани в тази област, се отнасят до различни тестове, извършени върху бозайници, като на практика се пренебрегват нисшите организми.
  • В този контекст целта на тази статия е да систематизира познанията ни в тази област, в която е изследвано влиянието на електромагнитното излъчване върху низши организми, включително бактерии,  E. coli  и  B. subtilis , нематода,  Caenorhabditis elegans , сухоземен охлюв,  Helix pomatia , обикновена плодова муха,  Drosophila melanogaster и жаба с нокти,  Xenopus laevis .”

Ричард Одемер, Франциска Одемер,  Ефекти на радиочестотното електромагнитно лъчение (RF-EMF) върху развитието на пчелната майка и успеха на чифтосване

  • Поради това ние изложихме ларвите на медоносните пчелни кралици на излъчването на обикновено мобилно телефонно устройство (GSM) по време на всички етапи от тяхното развитие преди възрастен, включително какавидиране. След 14 дни експозиция се оценява излюпването на възрастни майки и съответно успехът на чифтосването след още 11 дни. Освен това бяха установени пълни колонии от пет от нетретираните и четири от третираните майки, за да се контрастира динамиката на популацията. Открихме, че радиацията на мобилния телефон значително е намалила коефициента на излюпване, но не и успеха на чифтосване.

Кларк, Доминик и др. „Откриване и изучаване на флорални електрически полета от пчели“.  Наука  340.6128 (2013): 66-9.

  • „Ние съобщаваме за неоценена по-рано сензорна модалност при пчелите (Bombus terrestris), откриване на флорални електрически полета. Тъй като флоралните електрически полета могат да се променят за секунди, тази сензорна модалност може да улесни бързата и динамична комуникация между цветята и техните опрашители.

Cucurachi, C., et al. „Преглед на екологичните ефекти на радиочестотните електромагнитни полета (RF-EMF)“  Environment International  51 (2013): 116–40.

  • RF-EMF има значителен ефект върху птици, насекоми, други гръбначни животни, други организми и растения в 70% от проучванията.
  • Развитието и размножаването на птици и насекоми са най-силно засегнатите крайни точки.

Фавр, Даниел. „Тръби на пчелен работник, предизвикан от мобилен телефон.“  Apidologie  42 (2011): 270-9.

  • Електромагнитните вълни, произхождащи от мобилни телефони, оказват драматично въздействие върху поведението на пчелите, а именно чрез индуциране на сигнала от работните тръби. В естествени условия работният тръбопровод или съобщава за процеса на роене на пчелното семейство, или е сигнал за нарушено пчелно семейство.

Голдсуърти, Андрю. „Птиците, пчелите и електромагнитното замърсяване: как електромагнитните полета могат да нарушат навигацията на слънчевите и магнитните пчели и да намалят имунитета към болести наведнъж.”  (2009).

  • Много от нашите птици изчезват мистериозно от градската среда и нашите пчели вече са под сериозна заплаха. Има все повече доказателства, че поне част от това се дължи на електромагнитно замърсяване като това от клетъчни кули, мобилни телефони, DECT безжични телефони и Wifi. Изглежда, че може да повлияе на техните навигационни системи, а също и на циркадните им ритми, което от своя страна намалява устойчивостта им към болести. Най-вероятната причина е, че тези животни използват група от магнитно-чувствителни вещества, наречени криптохроми, за магнитна и слънчева навигация, а също и за контрол на активността на имунната им система.

Голдсуърти, Андрю. „Биологичните ефекти на слабите електромагнитни полета: проблеми и решения.“  (2012)

  • „Много от докладваните биологични ефекти на нейонизиращите електромагнитни полета се появяват на нива, твърде ниски, за да предизвикат значително нагряване; т.е. не са термични. Повечето от тях могат да бъдат обяснени с електрически ефекти върху живите клетки и техните мембрани. Редуващите се полета генерират променливи електрически токове, които протичат през клетките и тъканите и премахват структурно важните калциеви йони от клетъчните мембрани, което след това ги кара да текат.

Thielens et al., “ Излагане на насекоми на радиочестотни електромагнитни полета от 2 до 120 GHz ” Научни доклади том 8, номер на статия: 3924 (2018)

  • „Насекомите са постоянно изложени на радиочестотни (RF) електромагнитни полета с различни честоти. Тази статия е първата, която отчита погълнатата RF електромагнитна мощност в четири различни вида насекоми като функция на честотата от 2 GHz до 120 GHz. Всички насекоми показаха общо увеличение на абсорбираната радиочестотна мощност при и над 6 GHz, в сравнение с погълнатата радиочестотна мощност под 6 GHz. Нашите симулации показаха, че изместването на 10% от плътността на падащата мощност към честоти над 6 GHz би довело до увеличаване на погълнатата мощност между 3-370%.
  • „Това може да доведе до промени в поведението, физиологията и морфологията на насекомите с течение на времето поради повишаване на телесните температури от диелектрично нагряване. Изследваните насекоми, които са по-малки от 1 см, показват пик на абсорбция при честоти (над 6 GHz), които в момента не се използват често за телекомуникации, но се планира да бъдат използвани в следващото поколение безжични телекомуникационни системи.

Грегърс, Уве и др. "Приемане и изучаване на електрически полета при пчелите."  Proceedings of the Royal Society  B 280.1759 (2013).

  • Пчелите, подобно на други насекоми, натрупват електрически заряд по време на полет и когато частите на тялото им се преместват или търкат една до друга. Докладваме, че пчелите излъчват постоянни и модулирани електрически полета при летене, кацане, ходене и по време на клатене.
  • Електрическите полета, излъчвани от танцуващи пчели, се състоят от ниско- и високочестотни компоненти. И двата компонента предизвикват пасивни движения на антената в стационарните пчели съгласно закона на Кулон. Пчелите научават както постоянните, така и модулираните компоненти на електрическото поле в контекста на кондиционирането на реакцията на удължаване на апетита на хоботчето.
  • Използвайки тази парадигма, ние идентифицираме механорецепторите в двете стави на антените като сензори. Други механорецептори в тялото на пчелата са потенциално включени, но са по-малко чувствителни. Използвайки лазерна виброметрия, ние показваме, че електрически зареденият флагел се движи от постоянни и модулирани електрически полета и по-силно, ако звуковите и електрическите полета взаимодействат.
  • Записите от аксоните на органа на Джонстън документират неговата чувствителност към стимули на електрическо поле. Нашите анализи идентифицират електрически полета, произтичащи от повърхностния заряд на пчелите, като стимули за механорецептори и като биологично значими стимули, които могат да играят роля в социалната комуникация.

Харст, Волфганг, Йохен Кун и Херман Стивър. „Може ли електромагнитното излагане да причини промяна в поведението? Изучаване на възможни нетермични влияния върху медоносните пчели – подход в рамките на образователната информатика.”  Acta Systemica-IIAS International Journal  6.1 (2006): 1-6.

  • Пилотно проучване върху медоносни пчели, тестващо ефектите на нетермичното, високочестотно електромагнитно излъчване върху теглото на пчелния кошер и поведението при връщане на полета. В експонирани кошери пчелите изграждат 21% по-малко клетки в рамките на кошера след 9 дни от тези, които не са били изложени.

Одемер, Ричард и Одемер, Франциска. (2019). Ефекти на радиочестотното електромагнитно лъчение (RF-EMF) върху развитието на пчелните майки и успеха на чифтосване.  Наука за пълната околна среда. 661. 553-562. 10.1016/j.scitotenv.2019.01.154.

  • Хроничното излагане на RF-EMF значително намалява излюпването на медоносните пчелни майки. Смъртните случаи са настъпили по време на какавиденето, а не в стадия на ларвите. Успехът на чифтосване не се повлиява неблагоприятно от облъчването. mСлед експозицията, оцелелите майки са били в състояние да установят непокътнати колонии.

Kimmel, Stefan и др. „Електромагнитно излъчване: влияние върху пчелите (Apis mellifera). ” IIAS-InterSymp конференция (2007).

  • 39.7% от необлъчените пчели са се върнали в кошерите си, докато само 7.3% от облъчените пчели.

Кумар, Нилима Р., Соника Сангван и Пуджа Бадотра. „Излагането на радиация от мобилен телефон предизвиква биохимични промени в пчелите работнички.  Toxicology International  18.1 (2011): 70–2.

  • Настоящото проучване е проведено, за да се открие ефекта на лъченията на клетъчния телефон върху различни биомолекули при възрастни работници на Apis mellifera L. Резултатите от лекуваните възрастни бяха анализирани и сравнени с контролата. Радиацията от мобилния телефон влияе върху поведението и физиологията на медоносните пчели. Първоначално е имало намалена двигателна активност на пчелите работнички върху питата, последвана от масова миграция и движение към мобилен телефон в режим на разговор. Първоначалният спокоен период се характеризира с повишаване на концентрацията на биомолекули, включително протеини, въглехидрати и липиди, вероятно поради стимулиране на механизма на тялото за борба със стресовото състояние, създадено от радиациите. На по-късните етапи на експозиция е имало лек спад в концентрацията на биомолекулите, вероятно защото тялото се е адаптирало към стимула.

Ламбинет, Вероника и др.  "Медоносните пчели притежават чувствителен към полярността магниторецептор."  Вестник по сравнителна физиология А (2017): 1-8

  • „Медоносните пчели,  Apis mellifera,  използват геомагнитното поле за ориентация по време на хранене и за подравняване на питите си в кошерите. Тествахме хипотезата, че медоносните пчели усещат полярността на магнитните полета.
  • Създадохме конструирана магнитна аномалия, при която магнитното поле обикновено или се сближава към захарна награда в часовник, или далеч от нея. След като пчелите в поведенчески проучвания се научиха да свързват тази аномалия с награда за захарна вода, ние ги подложихме на два експеримента, извършени в случаен ред. И в двата експеримента представихме на пчелите две еднакви награди за захарна вода, едната от които беше произволно маркирана от аномалия на магнитното поле. По време на контролния експеримент полярността на аномалията на магнитното поле се поддържа същата, както по време на тренировъчната сесия. По време на експеримента за лечение е обърнато.
  • Предсказахме, че пчелите няма да реагират на променената аномалия, ако са чувствителни към полярността на магнитното поле. Нашите констатации, че пчелите продължават да реагират на магнитната аномалия, когато полярността й е била в непроменено състояние, но не реагират на нея, когато полярността й е обърната, подкрепят хипотезата, че медоносните пчели притежават чувствителен към полярността магниторецептор.

Ошман, Джеймс и Нора Ошман. "Електромагнитна комуникация и обоняние при насекоми."  Гранични перспективи  (2004).

Филипс, Аласдер и Жан Филипс. "Животни, птици, насекоми и растения."  Радиочестотна EMFS и здравни рискове  (2017).

  • Смята се, че настоящият проблем е комбинация от различни фактори. Пестицидите отслабват пчелите, без да ги убиват, което ги прави по-податливи на други замърсители на околната среда. Пчелите сякаш напускат кошера в търсене на нектар и не успяват да се върнат.

ЕМП от телекомуникационните инфраструктури могат да попречат на биологичните часовници на пчелите, които им позволяват да компенсират правилно движенията на слънцето и могат да летят в грешна посока, когато се опитват да се върнат в кошера. Те могат да изчезнат мистериозно. Това явление беше широко докладвано през последните месеци.

„Доклад за възможните въздействия на комуникационните кули върху дивата природа, включително птиците и пчелите.“   Министерство на околната среда и горите, правителство на Индия, 2010 г.

  • Този доклад подробно описва въздействията на комуникационните кули върху дивата природа, включително птиците и пчелите, представени на МФ. Той предупреждава за вредно лъчение и препоръчва специални закони за защита на градската флора и фауна от заплахи от радиация, излизаща от мобилни кули.

Sainudeen, Sahib.S. „Електромагнитното излъчване (EMR) се сблъсква с медоносните пчели.“  В международно списание за науки за околната среда  1.5 (2011).

  • Напоследък в Керала се наблюдава рязък спад в популацията на медоносните пчели. Въпреки че пчелите са податливи на болести и атакувани от естествени врагове като оси, мравки и восъчен молец, постоянната бдителност от страна на пчеларите може да преодолее тези неблагоприятни условия. Настоящият спад в населението (



Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39899445
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930