Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.03.2021 17:42 - Chatbots, които възкресяват мъртвите: Юридическите експерти преценяват технологията „Disturbing“
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 272 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 03.03.2021 17:44


  Chatbots, които възкресяват мъртвите: Юридическите експерти преценяват технологията „Disturbing“

ТЕМИ:ЕтикаПравнаПоверителностСоциална Медия

1 МАРТ 2021 Г.

image

От Едина Харбиня , университет в Астън ; Лилиан Едуардс , Нюкасълския университет и Мариса Маквей , Астънския университет

Наскоро беше разкрито, че през 2017 г. Microsoft патентова чат бот, който, ако бъде изграден, ще възкреси цифрово мъртвите. Използвайки изкуствен интелект и машинно обучение, предложеният чатбот ще върне нашата цифрова персона към живота, за да разговаряме с нашето семейство и приятели. Когато бяха натиснати върху технологията, представителите на Microsoft признаха, че чатботът е „ обезпокоителен “ и че понастоящем няма планове за пускането му в производство.

И все пак изглежда, че техническите инструменти и личните данни са налице, за да направят възможно цифровите прераждания. AI чатботовете вече са преминали „ Теста на Тюринг “, което означава, че са заблудили и другите хора да мислят, че са хора. Междувременно повечето хора в съвременния свят сега оставят достатъчно данни, за да преподават програми за ИИ за нашите разговорни идиосинкразии. Убедителните цифрови двойки може да са точно зад ъгъла.

Но в момента няма закони, регулиращи цифровото прераждане. Правото ви на поверителност на данните след смъртта ви далеч не е закрепено и понастоящем няма начин да се откажете от цифровото възкресение. Тази правна неяснота оставя възможност на частните компании да правят чат ботове от вашите данни, след като сте мъртви.

Нашето изследване разгледа изненадващо сложния правен въпрос за това какво се случва с вашите данни след смъртта ви. Понастоящем и при липсата на конкретно законодателство не е ясно кой може да има крайната сила да рестартира вашата цифрова персона, след като физическото ви тяло е било спряно.

 

"Be Right Back", епизод от телевизионния сериал Black Mirror , включва жена, пристрастена към представяне на чатбот на мъртвия си партньор.

Чатботът на Microsoft ще използва вашите електронни съобщения, за да създаде цифрово прераждане по ваше подобие, след като умрете. Такъв чат робот би използвал машинно обучение, за да отговори на текстови съобщения, точно както бихте направили, когато сте живи. Ако случайно оставите богати гласови данни, това също може да се използва за създаване на вашето гласово подобие - някой, с когото роднините ви могат да говорят, чрез телефон или хуманоиден робот.

Microsoft не е единствената компания, която е проявила интерес към цифровото възкресение. Фирмата за изкуствен интелект Eternime е създала чат-бот с активиран интелект, който събира информация - включително геолокация, движение, активност, снимки и данни във Facebook - която позволява на потребителите да създадат свой аватар, за да живеят след смъртта си. Възможно е само въпрос на време семействата да избират да реанимират мъртвите роднини, използвайки AI технологии като Eternime.

Прочетете още:
Опечалените, които се утешават в цифровите съобщения от мъртви близки, живеят в страх да не ги загубят

Ако чатботовете и холограмите отвъд гроба се превърнат в нещо обичайно, ще трябва да изготвим нови закони, които да ги управляват. В крайна сметка изглежда като нарушение на правото на неприкосновеност на личния живот да се възкреси цифрово някой, чието тяло се намира под надгробна плоча с надпис „почивай в мир“.

Тела в двоичен

Националните закони противоречат на начина, по който вашите данни се използват след смъртта ви. В ЕС законът за поверителността на данните защитава само правата на живите. Това оставя място на държавите-членки да решат как да защитят данните на мъртвите. Някои, като Естония, Франция, Италия и Латвия , са приели законодателство относно данните след смъртта. Законите за защита на данните в Обединеното кралство не са.

За допълнително усложняване на нещата, данните ни се контролират най-вече от частни онлайн платформи като Facebook и Google. Този контрол се основава на условията на услугата, за които се регистрираме, когато създаваме профили на тези платформи. Тези условия яростно защитават поверителността на мъртвите.

Например през 2005 г. Yahoo! отказа да предостави данни за вход в имейл акаунта на оцелялото семейство на американски морски пехотинец, убит в Ирак. Компанията твърди, че техните условия на услуга са предназначени да защитят неприкосновеността на личния живот на морския флот. В крайна сметка съдия нареди на компанията да предостави на семейството компактдиск, съдържащ копия на имейлите, създавайки правен прецедент в процеса.

Прочетете повече:
Хората ще съдят за страниците на мъртвите членове на семейството във Facebook - време е за поверителност след смъртта

Няколко инициативи, като Мениджър на неактивни акаунти на Google и Наследен контакт на Facebook , се опитаха да разрешат проблема с данните след смъртта. Те позволяват на живите потребители да вземат някои решения относно това, което се случва с техните активи на данни, след като умрат, като помагат да се избегнат грозни съдебни битки за данни на мъртви хора в бъдеще. Но тези мерки не могат да заместят законите.

Един от начините за по-добро законодателство за данните след смъртта е да следваме примера на донорството на органи . Законът за даряване на органи на Великобритания за „отказ“ е особено важен, тъй като третира органите на мъртвите като дарени, освен ако това лице не е посочило друго, когато са били живи. Същата схема за отказ може да се приложи и към данните след смъртта.

Този модел би могъл да ни помогне да зачитаме неприкосновеността на личния живот на мъртвите и желанията на техните наследници, като същевременно разглеждаме ползите, които могат да възникнат от дарените данни : че донорите на данни могат да помогнат за спасяването на живота точно както донорите на органи.

В бъдеще частните компании могат да предложат на членовете на семейството мъчителен избор: да изоставите любимия си до смърт или вместо това да платите, за да бъдат съживени цифрово. Понастоящем чат-ботът на Microsoft може да е твърде обезпокоителен, но е пример за това, което предстои. Време е да напишем законите, които да управляват тази технология.image

Едина Харбиня , старши преподавател по медии / Закон за поверителността, Университет Астън ; Лилиан Едуардс , професор по право, иновации и общество, Юридическо училище в Нюкасъл , Нюкасълския университет , и Мариса Маквей , научен сътрудник от университета в Астън

Тази статия е препубликувана от The Conversation под лиценз Creative Commons. Прочетете оригиналната статия .




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40004719
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930