Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.02.2021 09:01 - Според изследването магнитното поле на Земята доставя вода на Луната
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 1289 Коментари: 2 Гласове:
4

Последна промяна: 11.02.2021 09:01

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Според изследването магнитното поле на Земята доставя вода на Луната 06.06.2021 г. / От Вирджилио Марин / 

image

Ново проучване, публикувано в Astrophysical Journal Letters, показва, че магнитното поле на Земята може да е помогнало да се донесе вода на Луната. Международен екип от изследователи установи, че поток от частици, наречен „Земен вятър“, бомбардира Луната, когато тя пресича магнитосферата - областта на пространството около Земята, където доминиращото магнитно поле е магнитното поле на планетата.

Земният вятър се създава от взаимодействията между магнитното поле на планетата и слънчевия вятър, поток от заредени с енергия заредени частици, изтичащи навън от слънцето. Когато земният вятър удари Луната, частиците водород и кислород могат да реагират, образувайки вода.

„Водният мост“ от Земята до Луната

Учените от известно време знаят, че Луната крие вода. Орбитите показват, че тъмната страна на Луната съдържа отлагания от лед, докато лунната почва носи следи от вода. Миналата година Националната аерокосмическа и космическа администрация (НАСА) установи, че  водата съществува и в осветени от слънцето области на Луната .

Но остава неясно откъде произхожда лунната вода. Преобладаващата теория свързва източника със слънчевия вятър, който носи водородни йони, които бомбардират лунната повърхност и могат спонтанно да реагират, за да направят вода.

Компютърните модели обаче прогнозират, че до 50 процента от водата в регионите с висока ширина на Луната трябва да се изпари по време на пълнолунието. В продължение на три до пет дни на всеки лунен цикъл Луната преминава през магнитосферата, която блокира слънчевия вятър да достигне лунната повърхност, така че водата не може да се регенерира по-бързо, отколкото е загубена.

Но данните от индийския спътник Chandrayaan-1 на Moon Mineralogy Mapper показват, че водата не изчезва напълно по време на пълнолунието, което предполага, че лунната вода има друг източник.

За тази цел изследователите сравняват времеви серии от карти на водната повърхност преди, по време и след транзита на магнитосфера, за да идентифицират този втори източник. Те открили, че земният вятър може да плава по Луната с частици, необходими за производството на вода.

Екипът потвърди констатацията си, като разгледа данните от японската мисия Кагуя. Наблюденията на Кагуя по време на пълнолунието показват, че високите концентрации на кислородни изотопи от озоновия слой на Земята, както и водородни йони от разширената атмосфера на планетата, се вграждат в лунната почва.

Въз основа на тези открития изследователите изказаха хипотезата за „воден мост“ от Земята до Луната. Според изследователите този мост е активен през дните на месеца, когато Луната е вътре в магнитосферата и попълва лунната вода, загубена от изпарението. (Свързани:  Луната има много вода - замръзнала под повърхността .)

Изследователите казват, че бъдещите изследвания на слънчевия вятър и планетарните ветрове могат да разкрият повече за еволюцията на водата в Слънчевата система и да хвърлят светлина върху потенциалните ефекти на слънчевата и магнитосферната активност върху други луни и планетни тела.

Земният кислород ръжди луната

Друго проучване, публикувано миналата година в списание  Science Advances , предполага, че кислородът на Земята вероятно е ръждясвал Луната в продължение на милиарди години. Изследователите са стигнали до това заключение, след като са открили по-високи концентрации на хематит, окислен минерал от желязо, в лунни региони с висока географска ширина, обърнати към Земята, отколкото в други райони.

„Повече хематит в близост до луната предполага, че той може да е свързан със Земята“, каза Шуай Ли, изследовател на планетарната геология в Хавайския университет в Маноа и водещ автор на изследването.

Изследователите подозират, че слънчевият вятър може да е доставял кислород на Земята на Луната всеки път, когато последната влезе в магнитоопашката на планетата, регион в магнитосферата, който се връща от слънчевия вятър в посока далеч от слънцето. Те отбелязаха, че мисията на Кагуя преди това е показала, че слънчевият вятър може да транспортира кислород от горните слоеве на Земята до лунната повърхност. Следователно атмосферният кислород на Земята може да е основният окислител, произвеждащ лунния хематит.

„Това откритие ще прекрои знанията ни за полярните области на Луната“, каза Ли. „Земята може да е играла важна роля [в] еволюцията на лунната повърхност.“

Space.news има повече за очарователните открития в космоса.

Източниците включват:

UniverseToday.com

NASA.gov

ScienceDaily.com




Гласувай:
5



Спечели и ти от своя блог!
1. milady - ..защо изтриха..ИСТИНАТА ???
11.02.2021 10:18
:-))..не е смешноо, но...

Резила/ви/ е пълен..
ти, сама, си го търсеше, даниелка..
във Вселената, няма случайни,и празни.."неща"..

пак, ме изтрий..мисля,къснооо е..за всичко, мила..
усмивки и..весело блоКукуване..
аз, не се боря...за тв помпи..имам си ИМЕ,и ЧЕСТ!!!!!
Юлия
Коментарът чака одобрение
Постинг: Профан
Автор на постинга: wonder
цитирай
2. zahariada - Да
11.02.2021 10:37
И моя го изтриха. Много важно.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39756988
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031