Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.02.2021 10:39 - COVID-19 може да намали броя на сперматозоидите, установява малко проучване
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 255 Коментари: 0 Гласове:
-1

Последна промяна: 11.02.2021 10:40


COVID-19 може да намали броя на сперматозоидите, установява малко проучване

От Rachael Rettner - старши писател преди 2 дни

Ефектът може да е временен, твърдят експерти.

  image (Изображение: © Shutterstock)

Мъжете, които са се възстановили от COVID-19, може да са изложени на риск от развитие на нисък брой сперматозоиди , поне в краткосрочен план, предполага малко ново проучване.

 

Изследователите от Университета на Флоренция в Италия анализирали проби от сперма от 43 мъже на възраст между 30 и 65 години около един месец след като са се възстановили от COVID-19. Те открили, че 25% от мъжете имат нисък брой сперматозоиди, а близо 20% имат азооспермия или пълното отсъствие на сперматозоиди в спермата. Това е много по-високо от разпространението на азооспермия сред общата популация в световен мащаб, което е около 1%, според Медицинския факултет на Джон Хопкинс .

Освен това участниците със сериозни инфекции на COVID-19 - тези, които са били хоспитализирани или приети в интензивното отделение (ICU) - са по-склонни да имат азооспермия след инфекцията си, в сравнение с тези, които са изправени пред по-малко сериозни инфекции, според публикуваното проучване 1 февруари в списание Human Reproduction . 

Изследователите обаче подчертават, че тяхното проучване не доказва, че SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19, уврежда спермата. Изследователите не знаят какво е било броят на сперматозоидите при мъжете преди инфекциите им, така че авторите не могат да кажат със сигурност дали броят им е намалял след инфекцията; но всички мъже с азооспермия преди това са родили деца, което означава, че в миналото са имали поне някои жизнеспособни сперматозоиди, се казва в доклада. Освен това е възможно някои лекарства, дадени за лечение на COVID-19, като антивирусни средства, антибиотици и кортикостероиди, да повлияят на броя на сперматозоидите. 

Като цяло болното може да има ефект върху спермата. „Колкото по-болни сте, толкова по-голям ефект може да има“, казва д-р Аджай Нанджиа, професор и заместник-председател по урология в Медицинския център на Университета в Канзас, който не участва в изследването.

 

Д-р Бобак Берукхим, директор по мъжка фертилитет и микрохирургия в болница Ленокс Хил в Ню Йорк, се съгласи. „Това може да не е специфично явление COVID и може (и вероятно е вероятно!) Да се ​​дължи на тези пациенти с по-тежко заболяване [и изискващи] интензивно лечение“, каза Бероохим в Live Science в имейл.

 

Nangia добави, че тези мъже трябва да бъдат проследявани минимум 90 дни след заболяване, за да се види дали ефектът е дълготраен, тъй като сперматозоидите отнемат няколко месеца, за да станат напълно зрели. „Ще трябва да повторите проучването върху тези хора на 90-дневна граница“, за да разберете дали ефектът е удължен, каза той.

Свързани: Секси плувци: 7 факти за спермата

COVID-19 и плодовитост    

Има причина да се смята, че SARS-CoV-2 може да повлияе на производството на сперматозоиди. Тестикуларните клетки имат високи нива на ACE2 рецептора, което позволява на SARS-CoV-2 да влезе вътре в клетките, казват авторите.

 

Въпреки това, само няколко проучвания са търсили SARS-CoV-2 в спермата от мъже, които са имали положителен тест за вируса; тези проучвания откриват коронавируса в спермата от някои, но не от всички мъже по време на инфекция или възстановяване.

 

Поне едно друго проучване от Китай, публикувано през октомври 2020 г. в списание EClinicalMedicine , открива по-нисък брой сперматозоиди при мъже, които са имали COVID-19, но това малко проучване включва само 23 пациенти.

 

За новото проучване изследователите са събрали проби от слюнка, урина и сперма от участниците около 30 дни след като са се възстановили от COVID-19, който е определен като два последователни отрицателни теста за COVID-19.

 

От 43 пациенти, 12 са лекувани у дома, 26 са хоспитализирани и петима са приети в интензивното отделение.

 

Като цяло осем мъже са имали азооспермия, а трима - олигоспермия или нисък брой сперматозоиди, дефинирани в проучването като по-малко от 2 милиона сперматозоиди на милилитър сперма. (Обикновено се счита, че мъжете имат нисък брой сперматозоиди, ако имат по-малко от 15 милиона сперматозоиди на милилитър сперма, според клиниката Mayo .) Рискът от азооспермия е свързан със сериозността на мъжкото заболяване: азооспермия е открита при четири от пет от пациентите на интензивно отделение, трима от 26 хоспитализирани пациенти и само един от нехоспитализираните пациенти.

 

Само един участник е открил SARS-CoV-2 в спермата си, което предполага, че "появата на вирус в спермата е рядко събитие", след възстановяване, пишат авторите.

 

Изследователите също така установиха, че три четвърти от участниците като цяло и 100% от участниците, приети в интензивното отделение, имат високи нива на интерлевкин 8 (IL-8), молекула на имунната система и маркер на възпалението, в спермата им.

"Пациентите с COVID-19 в репродуктивна възраст трябва да бъдат подложени на внимателно проследяване на репродуктивната функция и параметрите на спермата", заключават авторите.

 

  СВЪРЗАНО СЪДЪРЖАНИЕ

Опит за забременяване: 10 съвета за мъже

5 мита за лечение на плодовитостта

7-те най-големи загадки на човешкото тяло

Временен ефект? 

Nangia каза, че въз основа на настоящото проучване и други предишни изследвания изглежда, че има поне временен ефект от заболяването върху тестисите и спермата. "В краткосрочен план изглежда реално", каза Нанджия, която също е уролог от здравната система на Университета в Канзас, пред Live Science. Големият въпрос обаче е дали броят на сперматозоидите при мъжете ще се увеличи с течение на времето. "Устойчив ли е, необратим ефект? ... Не знаем."

Берукхим каза, че не е убеден, че пациентите, заразени с COVID-19, непременно се нуждаят от продължително проследяване, за да анализират спермата си. Но "очевидно се нуждаем от повече данни и опит за справяне с последиците от COVID и така повече проследяване ще помогне да се определи по-добре кои пациенти са изложени на най-голям риск от отрицателни репродуктивни ефекти поради COVID 19", каза той.

Известно е, че някои вирусни заболявания имат дълготраен ефект върху плодовитостта. По-специално, паротитът може да доведе до възпаление на тестисите, известно като орхит, което в някои случаи може да доведе до безплодие. Nangia отбеляза, че има някои съобщения за мъже с COVID-19, изпитващи тестикуларна болка, подобна на това, което се наблюдава при заушка.

Въпреки че новото проучване е едно от най-големите досега, за да се разгледа качеството на спермата след COVID-19, то все още е относително малко, твърдят авторите, и затова са необходими и по-големи проучвания за потвърждаване на констатациите.

Първоначално публикувано в Live Science.
  




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39997739
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930