Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.11.2019 17:25 - Изследователите установяват, че мантията на Земята е „по-динамична“, отколкото се смяташе досега
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 480 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 16.11.2019 17:52

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Изследователите установяват, че мантията на Земята е „по-динамична“, отколкото се смяташе досега

11/08/2019 / От Едсел Кук
 

image

  Вулканът Килауаа на Големия остров на Хаваите идва от вулканизма на гореща точка, който според учените може да бъде свързан с петна. Кредит: iStock.com/Frizi
          image

 

https://www.newstarget.com/2019-11-08-earths-mantle-is-more-dynamic-than-previously-believed.html?fbclid=IwAR2agzebQLrJ5ZgBygugmtCDde3rPrQEjxs2jQeKfIdOjQEtLLL96pRgF14

Медиалната зона на трипластовата вътрешност на Земята, самата мантия е разделена на горна и долна част. Повечето експерти смятат, че долната мантия е в покой, но неотдавнашно европейско проучване установи по-големи признаци на динамична активност в региона .

Долната мантия започва на 610 км под земната кора на планетата. Завършва на дълбочина от 1000 км (621 мили).

Изследователи от Университетския колеж Лондон (UCL) и Лисабонския университет  (Лисабон) проучиха този по-дълбок подслой. Долната мантия се движи и изкривява в зони на субдукция, геоложки райони, където големи слоеве от океанската кора потъват през слоевете.

„Традиционно се смята, че потокът от скали в долната мантия на Земята е бавен, докато не уцелите ядрото на планетата, като най-динамичното действие се случва в горната мантия, която се спуска само [надолу] до дълбочина от 660 км (410 мили), Обясни изследователката на UCL  Ана Ферейра, лидер на изследването. „Ние показахме, че това не е така в крайна сметка в големи региони дълбоко под южната част на Тихия океан и Южна Америка.“ (Свързано с мистерията на мантията: Геолозите не знаят какво да правят от две планини с размер на континент, открити под Земна кора .)

Долната мантия е много по-активна от очакваното по-рано

Нагрятата скала, която включва мантията, е едновременно здрава, но същевременно податлива на външни влияния, като гореспоменатите потъващи плочи от океанска кора. Долният слой обаче се отличава с много различни материали от горния му колега.

По-голямата част от горната мантия представлява магматична скала, наречена перидотит. За сравнение, долният слой се отличава с много бригманит и феропериклаза, като последният минерал е магнезиево-железен оксид. Освен това двата слоя показват ясно различни нива на температура и налягане.

 

Екипът на Ферейра направи 43 милиона сеизмични измервания на Земята, за да симулира вътрешността на планетата. Данните идват от земетресения по целия свят - тези енергийни катаклизми произвеждат осезаеми ехота, които пътуват под земята и произвеждат подобни на сонари изображения на подземната зона.

Изследователите започнаха своите изследвания в най-горната част на долната мантия. Те изследвали промените в посоката и скоростта на сеизмичните вълни, докато последните пътували през скалите на слоя.

Всяка скала и всеки минерал реагираха различно на сеизмичните вълни. Изследователите картографират отговорите, за да определят структурата и свойствата на различните части на долната мантия.

Ферейра и нейните колеги се концентрираха върху зоните на субдукция. В тези области океанската кора потъва под континенталната кора . Плочите от кора прехвърлят стария материал дълбоко в мантията за рециклиране.

Вътрешността на Земята може да губи топлина с по-бързи темпове

Резултатите от UCL-Лисабонското проучване показват, че долната мантия показва значителна активност в зоните на субдукция. Освен това най-високите нива на динамизъм се появяват в краищата на плочите на океанската кора, които потъват през слоя.

Изследователите приписват повишената активност на процес, наречен пълзяща дислокация . Кристалите и кристалните материали имат несъвършенства вътре в тях. Когато тези дефекти се движат, те предизвикват деформация на кристалите.

От своя страна пълзенето на дислокацията идва от взаимодействието между кристалната плоча и материала на мантията. Под натиск от къса на океанската кора слоят бавно, но сигурно се деформира и се движи.

Досега изследователите от UCL-Лисабон разпознаха признаци на пълзене на дислокация, което се наблюдава в долната мантия под Южна Америка и Западен Тихи океан. Те все още търсеха други региони, които могат да изпитат същата динамична активност.

Изследователят на Университета в Падуа и съавторът на Ферейра Мануеле Факсенда подозира, че може да се стигне до изкълчване на дислокация в световен мащаб. Ако е вярно, той теоретизира, че вътрешността на Земята може да губи топлина и да стане по - студена по-бързо, отколкото експертите вярват.

Източниците включват:

LiveScience.com

Nature.com




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39752633
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031