Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.11.2018 10:39 - Продължителното излагане на синя светлина от мобилни телефони може да доведе до макулна дегенерация
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 511 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Продължителното излагане на синя светлина от мобилни телефони може да доведе до макулна дегенерация

30.10.2018 / От Вики Батс

image   https://www.newstarget.com/2018-10-30-prolonged-exposure-to-blue-light-from-mobile-phones-macular-degeneration.html?fbclid=IwAR2LEjddUG1UKzqX03Hnq0LGalYCpez1VTyDuPQHS_heHrMY3l38LNkkGRU

Вашият смартфон ви лишава от сляпо? Нови изследвания потвърдиха, че синята светлина, излъчвана от мобилни телефони и други приспособления, може да причини трайни увреждания на очите ви и в крайна сметка дори може да доведе до слепота. Тъй като продължителността на екрана продължава да се увеличава, рискът от макулна дегенерация от твърде синя светлина също се увеличава. Както вече знаят учените, синята светлина в основата си е умствена змия за ретината ви.

За днешните младежи, които са били изложени на синя светлина през целия си живот, този риск е особено важен. Макар че не е тайна, че децата днес прекарват твърде много време, залепени на екрана, става все по-ясно, че ефектите от мобилните телефони върху човешкото здраве все още не са напълно разбрани.

Независимо дали говорим за вредните ефекти на синята светлина или ракообразните ефекти на радиацията на мобилните телефони , учените наистина се учат само за здравните резултати на новите технологии,  след като тези продукти бъдат разработени и пуснати в употреба.

 

 

Синя светлина е зле за очите ви

Учените от университета в Толедо твърдят, че връзката между синя светлина и дегенерация на макулата е невъзможно да се пренебрегне.

Д-р Ажит Карунаратна, асистент от катедрата по химия и биохимия на университета, обясни: "Ние сме изложени непрекъснато на синя светлина, а роговицата и окото на очите не могат да блокират или да я отразяват".

"Не е тайна, че синята светлина уврежда нашето виждане, като уврежда ретината на очите", добави Канунарат. Синята светлина има къса дължина на вълната, която предизвиква образуването на токсични молекули в светлочувствителните клетки на окото. Тези токсини убиват чувствителните към светлина очни клетки, които са необходими за зрението.

 

Как се случва това? Ретината е витамин, който е от съществено значение за очите ви. Светлинно-чувствителните клетки в окото зависят от ретината, за да усещат светлината и да изпращат сигнали към мозъка. Но когато ретината е изложена на синя светлина, тя се превръща в смъртоносна.

Kasun Ratnayake, доктор по медицина който е работил в проучването, обяснява: "Ако залеете синя светлина върху ретината, ретината убива фоторецепторните клетки, тъй като сигнализиращата молекула на мембраната се разтваря".

Както  Green Med Инфо обяснява по-нататък:

Докато роговицата и лещата на окото са прозрачни до синята светлина, този светлинен спектър възбужда морфините на ретината, създавайки кондензационни странични продукти, наречени липофуцини: фототоксични, неразграждащи се материали, които причиняват макулна дегенерация. Тази "синя светлина развълнувана от ретината" причинява необратими промени в плазмената мембрана на окото, нарушавайки неговата функция и причинявайки оксидативно увреждане на ядрото на мембраната. Просто казано, блестящата синя светлина върху ретината убива фоторецепторните клетки.

Щом светлинно-чувствителните фоторецепторни клетки на окото са мъртви, те са мъртви за добро.

Понастоящем експертите казват, че възрастни на възраст 50 или повече години са изложени на най-голям риск. Алфа токоферол, естествено антиоксидантно хранително вещество, може да предотврати смъртта на фоторецепторите при по-младите хора, но ползите се свиват с възрастта на хората. За комплекта над 5о, макулната дегенерация от излагането на синя светлина е основен проблем.

Защитните предимства на алфа токоферол (вид витамин Е) са обещаващи, но за децата рискът от излагане на синя светлина все още е слабо разбран - особено дългосрочен. Не е необосновано обаче да се подозира, че малките деца всъщност могат да бъдат по-податливи на токсичните ефекти от синята светлина, отколкото възрастните, тъй като те все още не са се развили.

Може да отнеме десетилетия на научните изследователи, за да разберат колко цял живот излага на светлина очите. За децата източниците предполагат, че родителите налагат ограничения по време на екрана, заедно с определените "свободни от време" времена, за да се сведе до минимум експозицията. Възрастните също трябва да ограничат своето време за екран.

Вижте повече информация за проблемите с технологиите в Glitch.news .

Източници за тази статия включват:

GreenMedInfo.com

AllAboutVision.com

Independent.co.uk




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39941223
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930