Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.10.2015 11:43 - Квантова гравитация обяснява черните дупки и тъмния сектор
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 942 Коментари: 1 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

 Квантова гравитация обяснява черните дупки и тъмния сектор

http://www.zahariada.com/
Наука9 Март 2015 image © ESA / XMM-Newton / F. Gastaldello (INAF/IASF, Milano, Italy) / CFHTLS

В нова теория, представляваща нещо като „квантова версия“ на общата теория на относителността (ОТО) е показано, че тъмната материя и тъмната енергия се явяват всъщност различни прояви на гравитацията, пише ScienceDaily.

В новата теория се изчислява точната стойност на космологичната константа, въвежда се барионното съотношение на Тали–Фишер, дава се квантово описание на черните дупки и се изчислява масата на барионната материя на наблюдаемата част на Вселената.

Към най-важните проблеми, стоящи пред съвременните физици теоретици, безспорно следва да се отнесе на първо място съгласуването между квантовата механика и общата теория на относителността, а второ – установяване на загадъчните субстанции на Вселената – тъмната материя и тъмната енергия. Предлаганите днес решения на тези научни проблеми нямат достатъчна убедителност.

Но дипломираният специалист по физика и електроника Стюарт Маронгве от университета Хосе Варона, Куба, предлага нова, вътрешно съгласувана физична теория на квантовата гравитация, като твърди, че неговият модел е способен да обясни природата на „тъмния сектор“ на Вселената и в същото време тази теория се намира в добро съответствие с наблюденията.

Теорията на Мангрове е получила името Nexus (лат. „връзка, съединение“), употребявано в смисъл, че тази хипотеза свързва квантовата теория и ОТО. Тази връзка се проявява във формата на гравитона на теория Nexus – съставна частица от пространство-времето със спин 2, която по естествен път се появява в резултат на обединението на силите на Вселената.

Една забележителна особеност на гравитона на теория Nexus, отличаващ го от гравитона, предлаган в рамките на Стандартния модел, е фактът, че тук гравитонът влиза не в ролята на частица преносител на силата, , вместо това предизвиква постоянно въртящо движение на всяка частица, заключена в нейните предели.

Освен това гравитонът от теорията на Nexus може също да се разглежда като частица енергия на вакуума, способна както да се слива с други частици, така и да се връща обратно в изходно състояние в процес, имащ сходство с процеса на цитокинеза от клетъчната биология.

Гравитонът от теорията Nexus се явява частица на тъмната материя и съставя тъканта на пространство-времето. Изпускане на гравитон с по-малка стойност на енергията от по-високоенергийния гравитон води към пространствено-времево разширение на високоенергийния гравитон, тъй като последният достига в резултат на този процес своето най-ниско енергийно ниво.

Проявата на този процес е известна на науката като тъмна енергия и тези процеси протичат повсеместно в нашата Вселена, твърди се в теорията.

Основните идеи на теорията на Мангрове са изложени в статия, публикувана в изданиетоInternational Journal of Geometric Methods in Modern Physics.
;ehdlie.ekd




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
1. gmihov - Няма тъмна и светла материя!
22.10.2015 09:43
Няма тъмна и светла материя. Има само една материя, като неделима част от всеобщата базова същност на Вечността ,състояща се от безначално и безкрайно, неделимо и съхраним о триединство от :пространство-материя-движение от което произхожда всичко, което изпълва безначалният и безкраен Всемир и което е във всичко, като част от него. С тази реалност , че всичко е от него и в него и то е във всичко, то обяснява всичко, което го има във Всемира.
Няма и не може да има реалност без неделимото единство:"Пространство-материя -движение и извън него.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39939027
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930