2. mt46
3. kvg55
4. zahariada
5. varg1
6. planinitenabulgaria
7. wonder
8. getmans1
9. iw69
10. yuliya2006
11. rosiela
12. leonleonovpom2
13. hadjito
14. apollon
2. shtaparov
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. lamb
7. dobrota
8. vidima
9. ambroziia
10. donkatoneva
2. jelliana
3. radostinalassa
4. lamb
5. lordmdobrev
6. toni1956
7. varg1
8. alisa77
9. kvg55
10. hadjito


Източник
Много благодаря на Майкъл Хем от сайта Later On за невероятните фотографски материали, които правят едно от следствията на технологията, много по-нагледно от всякога. Ако не сте го виждали, моля, четете нататък.
Въпросната технология е с произход от "гигапикселовите" снимки. Тези снимки са гигантска панорама, която е съставена от стотици мегапикселови цифрови изображения. Това означава, че можете да започнете с, да речем, отдалечения вид на Лондон, Севиля и Сан Франциско - и след това да увеличавате, докато не започнете да различавате отделните сгради, автомобили, имена на улици, хора. Този ефект, който е в Google Earth, ние сме взели за даденост, но с много по-голяма яснота във фотографския подход.
Това, което получавате, когато свържете всичко това, с все по-добрите автоматизирани системи за установяване на съответствия на лица с реални личности, както и на системата от етикети, които хората сами въвеждат в социалните мрежи? Резултатът е малко като научно-фантастичен романи-антиутопии от "1984" и след това, но до сега не са имали връзка с реалния живот. Приближава се изчезването на понятието "безлична тълпа", както и всички "маски за анонимност".
Ако отидете на този сайт (кликни), ще видите какво имам предвид. Той започва със сцени на големи тълпи във Ванкувър, малко преди случилото се на това място, след бунтове на финалите за Купа Стенли, в който се предполага, че са присъствали някои от тези хора. Увеличаваайки изображението, ще бъдете в състояние да се приближите достатъчно близо до почти всеки един от десетките хиляди хора, за да видите кой кой е.
Ето изгледа на цялата снимка:
А това е един фрагмент от нея, с приближение до почти най-задните редици на тълпата, които са на снимката по-горе, където масите от хора изглеждат размити. Ето как изглеждат крупните планове на хората в далечния край на тълпата. Може ли да си представите какъв е вида на тези, които са по-близко:
Не е трудно да се замислим за това, как е възможно прилагането на тази технология за следене от правителството на неговите граждани. За някои от заключенията можете да се обърнете към Daily Beast (американски новинарски сайт, собственост на медийната компания IAC), Canada.com (сайт на информационата агенция Postmedia News) и "Frankfurter Allgemeine Zeitung." Освен това, ако отидете да прегледате горепоказаните снимки в Gigatag (кликни), ще видите, че много хора на снимката са маркирани с имена на реални хора. Маркирани са като техни "приятели".
Може би, всички ние, трябва да започнем да носим шалове и качулки на обществени места, следвайки примера на участниците в последните безредици в Лондон (където камерите са вече навсякъде)? Има за какво да се мисли по-късно, но за момента сайта определено заслужава вниманието ви.
За по-нататъшно разглеждане на етичните и практически последици от "пазарите за разпознаване", както Gigatag се опитва да привлече "приятели" за идентифициране на участници в тълпите на Ванкувър, се запознайте с научната работа на Райън Шоу 2006г. "Пазари за разпознаване и признаване на неприкосновеността на личната визуална информация." Едно от заключенията му е следното:
"В крайна сметка, най-доброто решение за защита на личните данни за визуална идентификация на пазарите могат да бъдат информирани. По-специално, хората трябва да са наясно с индексиране на изображенията, с цел да се улесни тяхното търсене, както и свързване на изображенията с други видове данни."
П.П. Кликнете върху маркираните връзки за да видите как работи технологията.
Иначе яко... 1984...
Поздрави на автора. :)
12.09.2011 19:11
12.09.2011 22:22