Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.05.2011 20:04 - Южното полукълбо е обхванато от странни горещи точки на космическо излъчване
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 3755 Коментари: 2 Гласове:
14

Последна промяна: 10.05.2011 20:06

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Небето на Южното полукълбо е обхванато от странни горещи точки на космическо излъчване

Източник 

Космическите лъчи врязващи се в земната повърхност през Южния полюс, вероятно идват от някакви специфични обекти, защото не се разпределят равномерно в небето. Подобни "горещи точки" на космическите лъчи са били забелязани също и в небето на северното полукълбо, но ние не знаем източника, достатъчно близо ли е, за да може да генерира този модел.

image

IceCube uses detectors buried in Antarctic ice (Image: NSF/B Gudbjartsson)

Enlarge image


"Ние не знаем какво е, и откъде идва"- казва Щтефан Вестерхоф от Университета на Уисконсин-Медисън.

За създадането на най-впечатляващите карти на направленията на космическите лъчи в небето над Южното полукълбо, Westerhoff и колегите му са използвали намиращата се на Южния полюс обсерватория за неутрино, наречена IceCube. Той открива, бомбардиращите леда, muons(мюони), произведени от неутрино, но също така улавя и muons, създадени от космически лъчи, отразяващи се на атмосферата на Земята. Тези космически лъчи muons, може да се използват за определяне на посоката на първородните частици на космическите лъчи.

Голямата загадка

В периода от май 2009 до май 2010 IceCube е открил 32,0 милиарда космически лъчи muons със средна енергия около 20 teraelectronvolts (TeV). Тези muons са със статистически висока степен на вероятност да се появат в Северна полукълбо в районите на излъчване на космическа радиация (така наречените "горещи точки"), както и на други места, където нама космическа радиация (така наречените "студени места").

През последните две години подобен модел се е наблюдавал в северното небе от лабораторията Милагро, в Лос Аламос и на Тибетския обект Tibet Air Shower, в Yanbatszine. "Интересното е, че моделите (тези от експериментите), в крайна сметка,  могат да се сравнят един с друг. Те са с много по-различна технология и системни ефекти ", казва физикът Пол Съмърс който изучава космическите лъчи. "Вярвам, че тези горещи точки са голяма мистерия."

Те са тайна, тъй като горещите точки трябва да са в рамките на 0,03 светлинни години от Земята. Когато са извън тези граници, магнитното поле на галактиките нарушават частиците, така че те ще замъгляват небето. Но такива източници не са известни.

Космическият бункер

Една от горещите точки, определена от лабораторията на IceCube, показва посока на свръхновата Вела, като възможен източник на космическа радиация, но на разстояние от 1000 светлинни години. Космическите лъчи, които преминават такива големи разстояния, постоянно са изложени на натиск от магнитни полета, и заради това губят посоката, докато, най-накрая достигнат Земята. С други думи, тези дълги разстояния, които изминават космическите лъчи, предполага тяхното размиване и невъзможност да се определи посоката от която идват. Но това не е същото, което учените наблюдават.

Милагро също улавя "горещи точки", които сякаш идват от изключително отдалечени източници. Както обясняват, Феликс Aгоранян от Дъблинския Институт за висши изследвания в Ирландия, заедно с колегите си, те предполагат, че може да бъде "тръба" от магнитни силови полета, които преминават между източника и нашата Слънчева система, в която космическа радиация протича към нас. Въпреки това, той признава, че теорията е чисто спекулативна.

Сред другите предположения съществуват, като например т. нар. "Магнитни превключвания", в съответствие с което, слънчевите магнитно-силови полета се припокриват и преплитат, конвертирайки магнитната енергия в кинетична, която може да се ускори от местните космическите лъчи с енергия от порядъка на TeV, и ги изпраща на Земята, създавайки наблюдаваните горещи точки. "Това означава, че Tevatron е в нашата Слънчева система", казва Aгоронян, позовавайки се на ускорителя на частици в лабораторията Fermilab в Батавия. "Това със сигурност е безумно, но по-малко, отколкото други обяснения."




Тагове:   космос,   лъчение,


Гласувай:
14



Спечели и ти от своя блог!
1. razkazvachka - Хубавото на физиката е, че
10.05.2011 20:18
е като приказките:))))
цитирай
2. zahariada - :))) Re:1 razkazvachka
10.05.2011 20:33
Права си. можех да го разкрася с някои змей или ...."и после живяли дълго и щастливо до дълбоки старини."
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39900878
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930