2. radostinalassa
3. wonder
4. varg1
5. mt46
6. kvg55
7. iw69
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. djani
13. getmans1
14. bezistena
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. ka4ak
7. dobrota
8. milena6
9. ambroziia
10. vidima
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. iva971
10. bateico


Най-старият звезден остров откриха група астрономи от Франция, Великобритания и САЩ. Обектът не претендира за абсолютен рекорд от разстояние, но той е роден, както изглежда, преди всички известни досега галактики. Това пише MEMBRANA.
Според Space.com, най-старите галактики в космоса са открити на снимки от орбиталните телескопи Hubble и Spitzer. И забележете това се дължи на гравитационному лещи. В ролята на леща е действало съединяването на галактиките Abell 383, разположени между далечните звездни острови и Земята.
С помощта на хавайския телескоп на W. M. Keck II, учените са обособили нова галактика с червено сместване. Това се оказва равно на 6,027, което показва, че: галактиката, която астрономите са видели каквато е била, когато Вселената е била на около 950 милиона години (общо възрастта на Вселената е около 13,7 милиарда години).
Тези цифри не са рекорд - предишните най-стари галактики са разположени по-далеч от нас и, съответно се явяват, като по-възрастни. Но има една тънкост.
Таззи галактика е наблюдавана, когато самата тя е била, на около 100 милиона години (възможно е да се определи по параметрите на звездите). Ако извадим това число от възрастта на Вселената по време на наблюдението (480 млн), получаваме датата на раждането на тези звезди - 380 милиона години след Големия взрив, или малко по-рано.
Но новата галактика, която ние наблюдаваме в момента е къде по стара от предишната. Нейните звезди са най-малко на 750 милиона години. Това означава, че те са се образували след само 200 милиона години след Големия взрив!
Досега учените смятат, че първите звезди и галактики са започнали да се раждат след около 400-500 млн. години след "началото" на вселената.

Принципът на работа на гравитационната леща (илюстрация от NASA, ESA, L. Calзada).
Обсъжданата точка на хронологичната скала се намира дълбоко в епохата на рейонизацията.(reionization) И въпреки че учените са открили ерата на галактиките, те са били много малко. И това е светлината от първите галактики, отговорни за йонизацията на водорода в космоса.
Астрономи приемат, че древните галактики е трябвало да бъдат много повече, но да ги намират трудно, поради отдалечеността и сравнително скромните размери на телата. Сега се оказва, че учените са прави. Добро попадение на учените е гравитационната леща, която допринася за откриването на родени, изненадващо, преди много дълго време.
Това откритие хвърля светлина върху една от най-ранните епохи в развитието на целия космос. (Подробности -. В статье на Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.)Месечен бюлетни на Кралското астрономическо общество
Леонид Попов
Вселената: Случва се нещо необичайно
Кое около кое се върти?... Интересна тео...