Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.04.2023 10:54 - Войната, разделянето на света или краят на една империя?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 3946 Коментари: 0 Гласове:
4

Последна промяна: 19.04.2023 10:55

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Войната, разделянето на света или краят на една империя?

от Тиери Мейсан

Много са онези, които предричат ​​световна война. Наистина, някои групи се подготвят за това. Но Щатите са разумни и всъщност разглеждат по-скоро приятелско разделяне, разделяне на света на два различни свята, единият еднополюсен, а другият многополюсен. Може би всъщност сме свидетели на трети сценарий: „Американската империя“ не се бори в капана на Тукидид; той се срива, както бившият му съветски съперник умря.

МРЕЖА ВОЛТЕР ПАРИЖ (ФРАНЦИЯ) | 11 АПРИЛ 2023 Г       image Всички империи са смъртни. Такава е и "Американската империя". Картина от Александър Грейнджър

Американските "стросианци", украинските "интегрални националисти", израелските "ревизионисти ционисти" и японските "милитаристи" призовават към обща война. Те са сами и не са масови движения. Нито една държава все още не се е ангажирала с този курс.

Германия със 100 милиарда евро и Полша с много по-малко пари се превъоръжават масово. Но никой от двамата не изглежда нетърпелив да се изправи срещу Русия.

Австралия и Япония също инвестират във въоръжение, но нито една от тях няма автономна армия.

Съединените щати вече не са в състояние да попълнят армията си и вече не са в състояние да създават нови оръжия. Те са доволни да възпроизвеждат оръжията от 80-те години на миналия век по начин на поточна линия. Те обаче запазват ядрените си оръжия.

Русия вече модернизира армиите си и се организира да поднови боеприпасите, които използва в Украйна и да произвежда масово новите си оръжия, с които никой не може да се конкурира. Китай, от своя страна, се превъоръжава, за да контролира Далечния изток и в дългосрочен план да защити своите търговски пътища. Индия мисли за себе си като за морска сила.

Следователно е трудно да се види кой би и може да започне световна война.

Противно на техните изказвания, френските лидери изобщо не се готвят за война с висока интензивност  [ 1 ] . Законът за военното програмиране, установен от десет години, планира изграждането на ядрен самолетоносач, но намалява размера на армията. Въпросът е да си дадем средствата за прожекция, но не и да защитим територията си. Париж продължава да разсъждава като колониална сила, докато светът става многополюсен. Това е класика: генералите се подготвят за предишната война и игнорират реалността на утрешния ден.

Европейският съюз прилага своя „Стратегически компас“. Комисията координира военните инвестиции на своите държави-членки. На практика всички те играят играта, но преследват различни цели. Комисията, от друга страна, се опитва да поеме контрол върху решенията за финансирането на армиите, които досега зависеха от националните си парламенти. Това би позволило изграждането на империя, но не и обявяването на обща война.
Очевидно всички играят някаква игра, но освен Русия и Китай никой не се готви за война с висок интензитет. По-скоро сме свидетели на преразпределяне на картите. Този месец Вашингтон изпраща Лиз Розенберг и Брайън Нелсън, двама специалисти по едностранни принудителни мерки  [ 2 ], в Европа с мисията да принуди съюзниците да се съобразят. По думите на бившия президент Джордж Буш-младши по време на войната "срещу тероризма": "Който не е с нас, е срещу нас".

Лиз Розенберг е ефективна и безскрупулна. Тя е тази, която постави сирийската икономика на колене, обричайки милиони хора на бедност, защото се осмелиха да се съпротивляват и победят сурогатите на Империята.

Холивудският уестърн дискурс а ла Джордж Буш-младши за добрите и лошите момчета се провали с Турция, която вече преживя опита за преврат през 2016 г. и земетресението от 2023 г. Анкара знае, че няма какво добро да очаква от Вашингтон и вече се обръща към Шанхайската организация за сътрудничество. И все пак същият дискурс трябва да успее с европейците, които остават очаровани от силата на Съединените щати. Разбира се, тази сила е в упадък, но европейците също. Никой не си е взел поуки от саботажа на руско-германско-френско-холандския газопровод Северен поток. Жертвите не само поеха вината, без да кажат нищо, но и са на път да получат допълнително наказание за престъпления, които не са извършили.

Следователно светът трябва да бъде разделен на два блока, от една страна хиперсилата на САЩ и нейните васали, от друга - многополюсният свят. По отношение на броя на държавите това трябва да е половината, но по отношение на населението само 13% за западния блок срещу 87% за многополюсния свят.

Международните институции вече не могат да функционират. Те трябва или да изпаднат в летаргия, или да се разтворят. Първите примери, които идват на ум, са ефективното излизане на Русия от Съвета на Европа и празните места на западноевропейците в Арктическия съвет през годината на руското председателство. Други институции вече не са от значение, като Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която трябваше да организира диалога Изток-Запад. Само обвързването на Русия и Китай с ООН трябва да ги запази в краткосрочен план, тъй като Съединените щати вече мислят да трансформират Организацията в структура, запазена изключително за съюзническите нации.

Западният блок също трябва да се реорганизира. Досега европейският континент беше икономически доминиран от Германия. За да са сигурни, че Германия никога няма да се сближи с Русия, САЩ искаха Берлин да се задоволи със западната част на континента и да остави центъра в ръцете на Варшава. Така че Германия и Полша се въоръжиха, за да се наложат в съответните си зони на влияние, но когато американската звезда избледня, те щяха да се бият една срещу друга.

Когато Съветската империя падна, тя изостави своите съюзници и васали. Виждайки неспособността си да реши проблемите, СССР първо спря да подкрепя Куба икономически, след това изхвърли васалите си от Варшавския договор и накрая се срина върху себе си. Същият процес започва днес.
Първата война на САЩ в Персийския залив, атаките от 11 септември и множеството им войни в широкия Близък изток, разширяването на НАТО и украинският конфликт ще предложат само три десетилетия оцеляване на Американската империя. Тя беше подкрепена от своя бивш съветски съперник. Тя е загубила своя raison d"кtre с разпадането си. Време е и то да изчезне.

  Тиери Мейсан   Превод
Роджър Лагасе



Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39980024
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930