Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.04.2023 12:30 - Сеизмичното иранско-саудитско сближаване изолира САЩ
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 580 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 11.04.2023 12:31

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Сеизмичното иранско-саудитско сближаване изолира САЩ

11 март 2023 г  

Дипломатическата сделка между Саудитска Арабия и Иран, постигната с посредничеството на Китай, не само отваря пътя за разрешаване на регионални конфликти, но потенциално осуетява плановете на САЩ за Близкия изток, основани на саудитско-иранската вражда, пише Джо Лаурия.

image

Крал Салман поздравява китайския президент Си Дзинпин. (Китайско външно министерство)

От Джо Лаурия специално за Consortium News

image

Още от Ислямската революция от 1979 г., която свали иранския шах, съюзник на САЩ, съперничеството между двете големи сили в Близкия изток – Иран и Саудитска Арабия – беше в основата на всеки конфликт в региона.

Съобщението в петък, че Иран и Саудитска Арабия са нормализирали отношенията си, може да има сеизмичен ефект върху всички тези конфликти и да остави САЩ отвън да гледат.  

В Ливан, подкрепяната от Иран Хизбула и подкрепяните от Саудитска Арабия партии може да започнат да разрешават различията си, единство, което ще разтревожи Израел и ще намали влиянието на САЩ в страната.

В Сирия Хизбула и иранските милиции се борят срещу подкрепяните от Саудитска Арабия джихадисти повече от десетилетие. Войната в Сирия вече може да приключи.

В Йемен саудитците, подкрепяни от САЩ, се борят срещу хусите, които бяха тласнати към по-тесен съюз с Иран. Пречките пред мирното споразумение вече можеха да бъдат премахнати.

В Ирак помирението между сунити и шиити може да направи присъствието и влиянието на САЩ неуместни и нежелани от всички страни. 

В Бахрейн подкрепяните от Иран шиити, които вече не са в конфликт с монархията, присъединена към Саудитска Арабия, биха могли да отстранят присъствието на Пети американски флот в регион, който се възстановява.

А в самата Саудитска Арабия напрежението на държавата с шиитите в източните петролни региони трябва да намалее.  

Трансформиране

Накратко, историческото сближаване и възобновяването на официалните дипломатически връзки между Саудитска Арабия и Иран може да трансформира Близкия изток.

И Съединените щати не го харесват ни най-малко.

САЩ разчитаха на саудитско-иранското разделение, за да преследват интересите си в региона.

След това развитие американско-израелският фронт срещу Иран трябва да загуби своя главен арабски съюзник, Саудитска Арабия. Сега саудитците са в състояние да се противопоставят на икономическите санкции на САЩ срещу Иран - кошмар за Вашингтон.

Краят на войната в Йемен, за която администрацията на Байдън вдига шум, би означавало да се наложи да приемем иранското влияние на Арабския полуостров. 

Краят на войната в Сирия би бил смъртен звън за американския проект за смяна на режима в тази страна. Това ще постави американските окупационни сили в източната част на Сирия в неудобно положение.

И това може да означава края на тайната подкрепа за някои от най-злите джихадисти в региона, които зависеха от саудитската подкрепа.

Най-лошото от всичко за Съединените щати е, че Китай се намеси като държавник, какъвто САЩ отказаха да бъдат, за да разреши различията, които разкъсаха Близкия изток. Това трябва да доведе до безсънни нощи в Белтуей. Ако нещо доказва, че Китай е отдаден на стабилността в света, а САЩ на нестабилността, това е тази сделка. 

Справяне с него

Джон Кърби слуша въпрос от репортер, докато чака пристигането на бъдещия министър на отбраната Лойд Дж. Остин III в Пентагона, 22 януари 2021 г. (DoD/Лиза Фердинандо)

САЩ вече бяха разтревожени от саудитските предложения да се присъединят към съюза BRICS и по този начин да се сближат с Китай и Русия. Разговорите за замяната на петродолара с петро юана вече повишиха кръвното налягане в окръг Колумбия, Арлингтън и Лангли.

Израел реагира гневно на съобщението, заявявайки, че то демонстрира "слабостта" на Вашингтон и Израел спрямо Техеран. „Имаше усещане за слабост на САЩ и Израел и затова саудитците започнаха да търсят нови пътища. Беше ясно, че това ще се случи“, каза високопоставен израелски служител пред репортери, пътуващи с премиера Бенямин Нетаняху, както съобщава Axios .

Развитието със сигурност усложнява дългогодишната цел на Израел да удари ирански ядрени съоръжения и плановете на Вашингтон да свали иранското правителство.

САЩ се опитаха да придадат смело лице на това.

„Саудитците наистина ни държаха информирани за тези разговори, които водят, точно както ние ги информираме за нашите ангажименти, но ние не бяхме пряко замесени“, каза говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби. „Ние подкрепяме всички усилия за деескалация на напрежението там и в региона. Смятаме, че това е в наш интерес и това е нещо, върху което работихме чрез нашата собствена ефективна комбинация от възпиране и дипломация.

Но това е дипломатически резултат, който САЩ никога не са преследвали сериозно. И това струва на Вашингтон и облагодетелства неговия главен глобален съперник.

Арън Дейвид Милър, който е служил като съветник по политиката за Близкия изток в Държавния департамент в продължение на 25 години, каза за NBC News: „Мисля, че това показва, че влиянието и доверието на САЩ в този регион е намаляло и че има нов вид международно регионално подреждане което даде сила и даде на Русия и Китай новооткрито влияние и статут. 

Зашеметяващото развитие на нормализацията на връзките с посредничеството на Китай се случи през годината, откакто Русия се намеси в украинската гражданска война. 

Този ход ускори процес, който бавно вървеше към реализация: а именно свят, в който Съединените щати вече не управляват командите в Близкия изток и другаде, където те са западаща сила, изтласкана в периферията на възникващия нов свят в разрез с нейните интереси. Този нов свят, воден от Китай, Русия и Индия – и последван от голяма част от Африка и Латинска Америка – пренебрегна призивите на САЩ да санкционира Русия и вместо това създава нов икономически и политически ред, който обръща гръб на остатъците от западното господство. 

 

Това, което изглеждаше непостижимо

Идеята за споразумение между Саудитска Арабия и Иран, което може да промени облика на региона, дълго време изглеждаше непостижима цел - докато САЩ бяха силният посредник в Близкия изток. Но това беше мечта, за която някои кръгове, включително Consortium News, дълго настояваха като ключ към регионалния мир.

Гарет Портър, в материал, който се появи на CN на 14 август 2015 г., каза :

„В интервю за Националното обществено радио два дни по-късно [президентът Барак] Обама предположи, че нещата могат да се подобрят, ако Иран промени поведението си: „[Не] е възможно като следствие от този ангажимент, че като следствие от това, че Иран е способни да признаят, че случващото се в Сирия например води до екстремизъм, който застрашава собствената им държава, а не само Съединените щати; че известно сближаване на интересите започва да води до разговори между, например, Саудитска Арабия и Иран; че Иран започва да взема различни решения, които са по-малко обидни за съседите му; че смекчава реториката по отношение на яростната си опозиция срещу Израел. И, знаете ли, това е нещо, което трябва да приветстваме. … 

И двете интервюта бяха белязани от умишлено избягване на каквото и да е изрично признание, че Съединените щати биха искали да предприемат някакви политико-дипломатически ходове към сътрудничество с Иран. Както беше представено от Обама, най-многото, което неговата администрация би направила, е да чете лекции на Иран за това какво трябва да направи, за да коригира лошото си поведение. Възможните положителни развития бяха определени по отношение на действията, които други биха могли да предприемат, и последващата подкрепа на САЩ за такива действия.

Един оптимистичен прочит на неговите забележки може да ги изтълкува като завоалирани намеци за дипломатически цели, които Обама възнамерява да преследва: сътрудничество с Иран, както и с Русия за сирийско уреждане, усилия да се сближат Иран и Саудитска Арабия и да ги накара да постигнат споразумение. Но подобно тълкуване би преувеличило готовността на администрацията на Обама да наруши политическия консенсус във Вашингтон относно Иран и региона.

На 26 юни 2017 г. написах за Consortium News :

„Ако [президентът Доналд] Тръмп искаше САЩ да действат като Велика сила, той би отишъл дори крачка по-далеч, за да използва американски лостове, за да наложи споразумение между саудитците и иранците. Тяхното съперничество повлия на конфликтите в Сирия, Ливан, Йемен, Бахрейн, Афганистан, а сега и Катар.

През май [Мохамед] бин Салман заплаши да атакува директно Иран и Иран отвърна на заплахата. Саудитците и иранците взаимно се обвиняват като агресори. Но нито един от двамата не отива никъде. Необходим е баланс на силите, за да се постигне стабилност в региона.

Вместо да улесни това, Тръмп принизява САЩ до нивото на сектантските бойци, като открито застава на страната на сунитския Рияд, като същевременно заплашва Иран, като по този начин рискува още по-голяма регионална война.

Успехът на иранско-саудитската нормализация и нейният ефект върху Близкия изток остава да видим. Но това е начало, което малцина си мислеха, че някога ще видят, докато САЩ стоят на пътя. 

Джо Лаурия е главен редактор на Consortium News и бивш кореспондент на ООН за Wall Street Journal, Boston Globe и много други вестници, включително The Montreal Gazette и The Star of Johannesburg. Бил е разследващ репортер за лондонския Sunday Times , финансов репортер за Bloomberg News и започва професионалната си работа като 19-годишен стрингър за The New York Times.  Можете да го намерите на joelauria@consortiumnews.com и да го следвате в Twitter @unjoe  




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40003297
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930