Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.03.2023 20:56 - Паниката на Запад погребва долара
Автор: iw69 Категория: Политика   
Прочетен: 2720 Коментари: 1 Гласове:
5

Последна промяна: 27.03.2023 20:57

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image 
Всяка нервозна ситуация в икономиката лесно може да прерасне в криза, смята финансовият експерт Лазар Бадалов. Може ли да се предотврати? И ако е така, то как?

Шест централни банки по света заявиха, че са готови да предприемат действия за подобряване на глобалния достъп до доларова ликвидност на фона на банковата криза. Това съобщи Financial Times.

От 20 март тези банки преминаха от седмични към ежедневни доларови аукциони, за да облекчат напрежението на световните финансови пазари. Ежедневните суап линии между Федералния резерв и Европейската централна банка, Банката на Англия, Швейцарската национална банка, Банката на Канада и Банката на Япония ще останат в сила поне до края на април.

Банковата криза вече засегна търговията с петрол. И така, в момента майските фючърси за суров петрол Brent пробиха границата от 71 долара за барел. Въпреки това, според прогнозата на Bank of America, цената на Brent през 2023 г. ще се увеличи до средно $100 за барел.

Очакваният ръст се дължи на възстановяване на търсенето на петрол в Китай, съчетано с намаляване на доставките на петрол от Русия. В допълнение, отстъпката на Urals спрямо Brent продължава да намалява.

Според водещия на "Първи руски" Юрий Пронко кризата, която наблюдаваме в американската и европейската банкова система, говори за много сериозна ситуация. И заемите от тази гледна точка са един от най-ярките примери.

Така американската банка на Силиконовата долина все още не може да намери купувач. И в тази ситуация стоковите пазари на суров петрол започват да реагират доста нервно, отбеляза модераторът.

Финансистът Лазар Бадалов сподели своето виждане за тази ситуация пред зрителите на предаването "Цариград. Главното".

Чакаме ли световна криза?

Юрий Пронко: Да започнем с финансовата ситуация, с това съвместно изявление на няколко централни банки. Преходът към ежедневна смяна показва, че те ще бъдат наводнени. И ще бъдат заляти изцяло. И така, в края на миналата седмица JP Morgan съобщи, че тези обеми могат да достигнат два трилиона долара. Вашето мнение?

Лазар Бадалов: Трябва да се добави, че това изявление е на централните банки на страните от Г-7. Но тяхното поведение по-скоро може да се характеризира като "запълване на пазара с ликвидност във всяка неразбираема ситуация". Това, разбира се, все още не е криза.

"Но ние разбираме, че всяка нервна ситуация в съвременната икономика може лесно да се превърне в криза".

Защо банките от Г-7 решиха да направят това сега? Защото помнят 2008 г., 2020 г., периода на пандемията. След това, предоставяйки голямо количество ликвидност, "въртолетни" пари, пазарите успяха да коригират ситуацията. Но не е сигурно, че това ще се повтори. И не фактът, че ще помогне.

Има още един важен момент, който характеризира настоящата ситуация. Това са високи лихви. Ликвидността при високи лихвени проценти може да не помогне. А лихвеният риск може да е по-значителен. Може да абсорбира цялата тази ликвидност. И паниката само ще се влоши. А безплатните пари, "въртолетните" пари са склонни да текат много бързо, да образуват "балони".

Може да се окаже, че това, срещу което се борят, напротив, ще влоши ситуацията. Това трябва да се разбере.

Отново, аз все още не смятам настоящата ситуация за криза. Но всички предпоставки за криза, и то доста значителна, разбира се, са налице.

Все същият грабеж

– Спомням си кризата от 2008 г. Някъде два месеца преди момента, в който всичко и всички се покриха, Федералната резервна система на САЩ (US Fed) също обяви, че всичко е стабилно, всичко е наред.

- Разбира се, да. Много подобни моменти има. И можете да правите паралели дълго време, да намерите нещо общо. Влиянието на тези американски банки обаче не трябва да се преувеличава.

Много ще зависи от поведението на Фед. И това може да не е ликвидна криза, както смятат, а криза на доверието.

И ликвидността в тази ситуация може да не помогне. Има отличителни моменти, които принципно могат да изиграят жестока шега на западната финансова система. И такъв нюанс, разбира се, присъства.

- Съгласен. Когато за първи път чух прогнозата на JP Morgan за 2 трилиона долара, честно казано, Лазар, не повярвах! Мисля си: "Какво, отново? Пак? На същия рейк?"

- Да. Тези суми в сравнение с предишни периоди вече не изглеждат толкова големи и нереалистични. Но това е много подобно на факта, че "във всяка неразбираема ситуация, напълнете с ликвидност" и пазарът ще се подреди по някакъв начин.

Опасявам се, че ликвидността може да не помогне на пазара в тази ситуация. Има въвеждащи, които не са съществували преди или са били по-лесни за справяне.

Защо се стигна до тази ситуация? Поради високата инфлация. Проверете инфлацията, с която те се опитаха да се преборят чрез повишаване на лихвените проценти. Е, тогава това доведе до лихвения риск. В крайна сметка имаме това, което имаме.

Какво ще кажете за пазара на злато?

– Как ще се държат стоковите пазари? Тук петролът тества доста сериозни нива. Гледах и валутните раздели. При двойката евро-долар наблюдавам укрепване на европейската валута. А в двойката рубла-долар - отслабването на руската рубла. Онзи ден се появи информация, че израелският шекел е достигнал най-ниското си ниво за последните четири години. Всичко това е свързано с предстоящата или възможна криза. Според вас как ще се държат цените на традиционния ни износ?

– Ако говорим за пазара на стоки, тогава бих разгледал и пазара на злато. Там, на пазара на злато и благородни метали, се случват интересни неща.
Традиционното злато се държи като актив-убежище. И това е предвестник. Сигнал, че наистина сме в тежка предкризисна ситуация.

- Тоест, не американският долар, не трежърис? Възможно ли е да е злато?

- Именно златото. Обърнете внимание: как се държат инвеститорите? Имайки предвид предишните кризи, те обърнаха внимание на пазара на злато.
Засега никой не говори за това много, но поведението на златото е доста интересно в тази ситуация. 

Източник: Царград



Гласувай:
5



1. gardener - Интересен руски материал, разбира се пропаганда на вашите ценности,
27.03.2023 21:52
а те както знаете не са ценностите на ЕС, към който принадлежим, за сега. Интересно ми е, нещо друга, но няма да го напиша. Истината по темата за кризата е елементарна. Всички банки в еврозоната, даже и нашите работят по точно разписани правила. Правилата, както е ясно са за да се нарушават и този, който ги наруши да си носи отгворността. Като "лаик" по темата ще кажа, че кризата е вече тук на база най-прозаичните индикатори, които всеки може да следи, ако знае какво да гледа. В момента т.н. "евролибор" на база седмичните си изменения се изменя с около 0,1% на три дена - времето за което се измерва - 3 и 4 дена. Моментното ниво на което банките от нашата зона Европа се кредитират необезпечено, но гарантирано е от 2015 г., т.е. за около година-две от минусови нива сме на ниво 3.6, а скоро се очаква да е 4%. Като сложиш около 10% допълнителен % от местните банки, се очаква, че потребителските кредити ще минат сегашните си нива с поне 2% и твърдо ще се закачат над 20%, при това и за всички отпуснати до момента кредити, които в РБ са доста милиарди. Какво следва - скоростен закон за личния фалит и хиляди ора на улицата. Ето в такава обстановка, трябва да правите изборната си политика от социалистическите сили. Ако Русия не бъде победена скоро или поне Путин ликвидиран, се очаква тежка дългова криза на населението в Западна Европа и България, която със сигурност ще доведе до някаква реална война на Изток или гражданска война в бившите социалистически републики до Франция. Кризата от 2009 година в Италия и тази в Гърция ще ни се видят детска игра, но не и тук, тук сме свикнали, ако и Китай в едно с Индия и някой страни от Южна Америка и Средна се намесят, със сигурност ще има и трета световна война. Това се разбира от банкерите и едва ли ще позволят на капиталите си се превърнат в пепел. Златото само за себе си, вече няма тази стойност, каквато имаше по време ВСВ, днес е на мода възможността да произвеждаш чипове за военна техника, самата техника и да храниш народа си.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: iw69
Категория: Политика
Прочетен: 4821058
Постинги: 2499
Коментари: 6276
Гласове: 16452
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031