Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.03.2023 10:01 - Защо Путин влезе във война - една година по-късно
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2265 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 14.03.2023 10:04

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Защо Путин влезе във война - една година по-късно

24 февруари 2023 г

https://consortiumnews.com/2023/02/24/why-putin-went-to-war-one-year-later/?fbclid=IwAR07xIu3Ick7apjt2jj8u3kONtZEmXRYcqG52d4LIwvF8V5psJ0v4iWeVPg

На 24 февруари 2022 г. Владимир Путин обясни намеренията на страната си в Украйна в телевизионна реч. Как това, което каза тогава, се измерва до днес? Джо Лаурия съобщава. 

Поучително е да се сравнят военните цели на Русия, изразени на 24 февруари 2022 г., със състоянието на конфликта днес – една година дълга война на изтощение, която Русия бавно печели на място.

Но това, което беше отприщено преди една година, днес далеч не е решено и е изпълнено с изключителна опасност за цялото човечество.

Икономическата война на Запада , целяща да насърчи руснаците да свалят своето правителство, се провали зрелищно. Рублата не се срина въпреки санкциите срещу Руската централна банка. Нито икономиката. 

Вместо това се издига алтернативна икономическа, търговска и финансова система, която изключва Запада, с Китай, Индия и Русия начело, и повечето от Азия, Африка и Латинска Америка, които участват. Това е началото на окончателния колапс на западния колониализъм. Вместо това санкциите имаха обратен ефект върху Запада, особено в Европа. Западът е отвън и гледа навътре. 

Информационната  война се провали в целия свят. Само Съединените щати и Европа, които се смятат за „света“, вярват на собствената си „информация“. Дори The New York Times в четвъртък призна това. 

Самият Вашингтон е раздвоен между реалисти, които искат дипломатическо решение, и неоконсерватори, които продължават да „удвояват“ подкрепата си за Украйна с слабата надежда, че тя може да спечели на бойното поле, без да предизвика директна война между НАТО и Русия.

Ще има или споразумение чрез преговори, при което Украйна губи територия; тотална руска победа; или трета световна война, потенциално последната война. 

Ето как Consortium News съобщи за събитията от 24 февруари 2022 г.:

Русия казва, че няма намерение да контролира Украйна и нейната военна операция е само да „демилитаризира“ и „денацифицира“ Украйна в действие, предприето след 30 години, когато САЩ тласкаха Русия твърде далеч, пише Джо Лаурия.

image

Путин обяснява причините си да влезе във война. (екранна снимка на AP от YouTube)

От Джо Лаурия
Специално за Consortium News
Първоначално публикувано на 24 февруари 2022 г

image

Руският президент Владимир Путин каза в телевизионно обръщение в четвъртък сутринта, че целта на военната операция на Русия не е да поеме контрол над Украйна, а да„демилитаризира“ и „денацифицира“ страната. Миг след изказването мусе чуха експлозии в няколко украински града.   

Руското министерство на отбраната заяви, че това са били "прецизни" атаки срещу украински военни съоръжения и че цивилни не са били насочени. В него се казва, че военновъздушните сили на Украйна на земята и нейната противовъздушна отбрана са били унищожени.

Украинското правителство, което обяви извънредно положение и скъса дипломатическите отношения с Русия, заяви, че е в ход инвазия и че Русия е стоварила сили в пристанищния град Одеса, на черноморското крайбрежие на Украйна, както и че е навлязла от Беларус в север. Той каза, че е убил 50 руски войници и е свалил шест руски изтребителя, което Русия отрече.

Путин каза, че една от целите на операцията е била да арестува определени хора в Украйна, вероятно неонацистите, които изгориха десетки невъоръжени хора живи в сграда в Одеса през 2014 г. В речта си в понеделник Путин каза, че Москва знае кои са те.  Русия заяви, че има за цел да унищожи неонацистки бригади, като Десния сектор и батальона Азов. 

Путин каза, че целта не е да се окупира Украйна, но не даде индикация кога Русия може да я напусне. Може да свърши бързо, ако целите на Русия бъдат постигнати. Но войната има своя собствена логика и често разваля военните планове. 

Би Би Си съобщи, че според украинските власти досега са убити 50 цивилни. Президентът Джо Байдън е сигурен как ще се развие това.

„Президентът Путин избра предумишлена война, която ще доведе до катастрофална загуба на живот и човешко страдание“, каза Байдън в сряда вечерта. „Само Русия е отговорна за смъртта и разрушенията, които тази атака ще донесе, а Съединените щати и техните съюзници и партньори ще отговорят по единен и решителен начин. Светът ще държи Русия отговорна.

Намаляване на Русия

Байдън говори за Украйна в Белия дом миналия петък. (Руптили екранна снимка.)

Байдън трябва да направи телевизионно обръщение в четвъртък , след като координира отговора на военните действия на Русия в Украйна с Г-7 и НАТО. Байдън каза, че ще обяви нов пакет от икономически санкции срещу Русия, в допълнение към наложените в понеделник, но повтори , че силите на САЩ и НАТО няма да се намесват. Според ТАСС, руската информационна агенция, ЕС заяви , че възнамерява да отслаби „икономическата база на Русия и капацитета на страната да се модернизира“.

Британският премиер Борис Джонсън дори намекна за британско военно участие. „Мисията ни е ясна“, каза той. „Дипломатически, политически, икономически и евентуално военно това отвратително и варварско начинание на Владимир Путин трябва да завърши с провал.“ 

В отчет на Белия дом след последния телефонен разговор между Байдън и Путин този месец, Байдън каза, че Русия ще бъде „намалена“, ако нахлуе, дългогодишна цел на САЩ.

В допълнение към санкциите Русия беше изправена пред широко разпространено осъждане от по-голямата част от света, изразено на срещите на ООН тази седмица, включително извънредно заседание на Съвета за сигурност в сряда вечерта. Няколко нации говориха с мелодраматични тонове за военната операция, променяща глобалната сигурност. Много от тези нации подкрепиха американската инвазия в Ирак.

В понеделник Путин каза, че ще изпрати руски "миротворци" в Луганск и Донецк, които той призна за независими от Украйна държави. Западът го заклейми като инвазия, задействайки първия кръг от санкции срещу Русия. Путин каза, че руските войски са били изпратени, за да защитят етническите руснаци, много от които сега са избягали за безопасност през границата с Русия.

Борба в Донбас

В четвъртък се съобщава за ожесточени боеве по линията на разделяне между украинските сили и милициите от Донецк и Луганск. Не е ясно до каква степен руските сили участват в битката в Донбас и дали целта е да бъдат превзети всичките две отцепили се провинции.

И двамата бяха гласували за независимост от Украйна през 2014 г. след преврат, свален от власт избрания президент Виктор Янукович. Тогава новото украинско правителство започна война срещу провинциите, за да смаже стремежа им за независимост, война, която продължава осем години по-късно с цената на 14 000 живота.

Неонацистки групи, като Десен сектор и Батальон Азов, които почитат украинския фашистки лидер от Втората световна война Степан Бандера, участваха в преврата, както и в продължаващата война срещу Луганск и Донецк. 

Въпрос на „живот или смърт“ 

Руските военни действия следват искания, отправени през декември от Русия към САЩ и НАТО под формата на предложения за договори, които изискват Украйна и Грузия да не се присъединяват към НАТО; американските ракети в Полша и Румъния да бъдат премахнати; и разполагането на НАТО в Източна Европа се обърна. САЩ и НАТО отхвърлиха предложенията и вместо това изпратиха повече сили на НАТО в Източна Европа и въоръжаваха силно Украйна.

В обръщението си в четвъртък сутринта Путин каза, че военната операция, която започва, е „въпрос на живот или смърт“ за Русия, имайки предвид разширяването на НАТО на изток от края на 90-те години. Той каза:

„За Съединените щати и техните съюзници това е политика на сдържане на Русия с очевидни геополитически дивиденти. За страната ни това е въпрос на живот и смърт, въпрос на историческото ни бъдеще като нация. Това не е преувеличение; това е факт. Това е не само много реална заплаха за нашите интереси, но и за самото съществуване на нашата държава и за нейния суверенитет. Това е червената линия, за която сме говорили многократно. Те са го прекосили.”

Подробно обяснение на причините и целите на операцията

Силец Сокалски Лвовска паметник на бойното поле в Украйна на съветски войници срещу нацистките нашественици. (Вячеслав Галиевски/Wikimedia Commons)

В речта си от 3350 думи Путин изложи в пълни подробности причините, поради които е решил да предприеме военни действия и какво се надява да постигне. Речта е опустошителна критика на политиката на САЩ спрямо Русия през последните 30 години, която без съмнение ще остане глуха във Вашингтон. 

Западните медии засега игнорират речта или повърхностно я отхвърлят. Но трябва да се проучи внимателно, ако някой се интересува да разбере защо Русия започна тази военна операция. Просто да наричаме Путин „Хитлер“, както направи Нанси Пелоси в сряда вечерта, няма да стане. 

Хитлер всъщност присъства в обръщението на Путин. Така например, обръщайки се към украинските военни, Путин каза:

„Вашите бащи, дядовци и прадядовци не са се борили с нацистките окупатори и не са защитавали общата ни родина, за да позволят на днешните неонацисти да завземат властта в Украйна. Вие се заклехте за вярност на украинския народ, а не на хунтата, народен противник, който ограбва Украйна и унижава украинския народ.

Той свърза нахлуването на нацистите в Русия със заплахата на НАТО днес, като каза, че този път няма да има успокоение:

„Разбира се, тази ситуация поставя въпроса: какво следва, какво да очакваме? Ако историята е някакъв ориентир, ние знаем, че през 1940 г. и началото на 1941 г. Съветският съюз положи големи усилия, за да предотврати войната или поне да забави нейното избухване. За тази цел СССР се стремеше да не провокира потенциалния агресор до самия край, като се въздържаше или отлагаше най-спешните и очевидни приготовления, които трябваше да направи, за да се защити от предстоящо нападение. Когато най-накрая действаше, беше твърде късно.

В резултат на това страната не беше подготвена да противодейства на нашествието на нацистка Германия, която на 22 юни 1941 г. нападна нашата родина, без да обяви война. Страната спря врага и продължи да го победи, но това дойде на огромна цена. Опитът за умилостивяване на агресора преди Великата отечествена война се оказа грешка, която имаше висока цена за нашия народ. През първите месеци след избухването на военните действия ние загубихме огромни територии със стратегическо значение, както и милиони човешки животи. Втори път няма да направим тази грешка. Нямаме право да го правим.”

Путин каза, че екзистенциалната заплаха от разширяването на НАТО е основната причина за военни действия:  

„Нашите най-големи притеснения и тревоги [са] основните заплахи, които безотговорните западни политици създаваха за Русия последователно, грубо и безцеремонно от година на година. Имам предвид разширяването на НАТО на изток, което премества военната си инфраструктура все по-близо до руската граница.

Факт е, че през последните 30 години ние търпеливо се опитваме да постигнем съгласие с водещите страни от НАТО относно принципите на еднаква и неделима сигурност в Европа. В отговор на нашите предложения неизменно се сблъсквахме или с цинични измами и лъжи, или с опити за натиск и шантаж, докато Северноатлантическият алианс продължаваше да се разширява въпреки нашите протести и опасения. Нейната военна машина се движи и, както казах, наближава самата ни граница.

Защо се случва това? Откъде този нагъл маниер на говорене от висотата на тяхната изключителност, непогрешимост и всепозволеност? Какво е обяснението за това пренебрежително и пренебрежително отношение към нашите интереси и абсолютно законни искания?“

 Путин нарече американците „измамници“, защото лъжат за разширяването на НАТО. Той се позова на:

„обещава да не разширява НАТО на изток дори с инч. Пак казвам, измамиха ни, или по-просто казано, изиграха ни. Разбира се, често се чува, че политиката е мръсна работа. Може, но не трябва да е толкова мръсно, колкото е сега, не и до такава степен. Този тип мошеническо поведение противоречи не само на принципите на международните отношения, но и преди всичко на общоприетите норми на морала и етиката.“

Путин каза, че Русия отдавна е искала да си сътрудничи със Запада. „Тези, които се стремят към глобално господство, публично определиха Русия като свой враг. Правеха го безнаказано. Не се заблуждавайте, те нямаха причина да действат по този начин“, каза той.

Триумфализмът на Студената война и неговите последствия

image

Американски войник претърсва дома на семейството си в Ирак, 2006 г. (Военноморски журналист 1-ви клас Джереми Л. Ууд)

Путин каза, че разпадането на Съветския съюз е довело до преразпределяне на света и промяна на международното право и норми. Бяха необходими нови правила, но вместо да постигнем това „професионално, гладко, търпеливо и с дължимото внимание и уважение към интересите на всички държави … видяхме състояние на еуфория, създадено от чувството за абсолютно превъзходство, вид модерен абсолютизъм, съчетан с ниските културни стандарти и арогантността на тези, които формулираха и прокарваха решения, които устройваха само тях.”

След това Путин каза, че този „абсолютизъм“, при който Съветският съюз вече не е бариера, доведе до неконтролирана агресия на САЩ, започвайки с бомбардировките на НАТО над Сърбия през 1999 г., нахлуването в Ирак през 2003 г. и намесата на САЩ в Сирия. Русия забелязва унищожението, нанесено от Вашингтон, въпреки че изглежда забелязано от американските умове.

„Първо беше проведена кървава военна операция срещу Белград, без санкцията на Съвета за сигурност на ООН, но с бойни самолети и ракети, използвани в сърцето на Европа. Бомбардировките над мирни градове и жизненоважна инфраструктура продължиха няколко седмици. Трябва да припомня тези факти, защото някои западни колеги предпочитат да ги забравят, а когато споменахме събитието, предпочитат да избягват да говорят за международното право. 

След това дойде ред на Ирак, Либия и Сирия. Незаконното използване на военна сила срещу Либия и изопачаването на всички решения на Съвета за сигурност на ООН за Либия съсипаха държавата, създадоха огромно огнище на международен тероризъм и тласнаха страната към хуманитарна катастрофа, във водовъртежа на гражданска война, която продължава там от години. Трагедията, която беше създадена за стотици хиляди и дори милиони хора не само в Либия, но и в целия регион, доведе до мащабно преселение от Близкия изток и Северна Африка към Европа.

Подобна съдба беше подготвена и за Сирия. Бойните операции, водени от западната коалиция в тази страна без одобрението на сирийското правителство или санкцията на Съвета за сигурност на ООН, могат да бъдат определени само като агресия и намеса.

Но примерът, който стои встрани от горните събития, е, разбира се, нахлуването в Ирак без никакво правно основание. Те използваха претекста за уж достоверна информация, налична в Съединените щати за наличието на оръжия за масово унищожение в Ирак. За да докаже това твърдение, държавният секретар на САЩ показа публично флакон с бяла сила, за да го види целият свят, уверявайки международната общност, че това е боен химически агент, създаден в Ирак.

По-късно се оказа, че всичко това е фалшификат и измама и че Ирак не разполага с никакви химически оръжия. Невероятно и шокиращо, но факт. Станахме свидетели на лъжи, изречени на най-високо държавно ниво и изречени от високата трибуна на ООН. В резултат на това виждаме огромна загуба на човешки животи, щети, разрушения и колосален прилив на тероризъм.

Като цяло изглежда, че почти навсякъде, в много региони на света, където Съединените щати въведоха своя закон и ред, това създаде кървави, незаздравяващи рани и проклятието на международния тероризъм и екстремизъм.

През последните дни Путин каза, че „ръководството на НАТО беше откровено в изявленията си, че трябва да ускори и засили усилията си за приближаване на инфраструктурата на алианса до границите на Русия. С други думи, те втвърдяват позицията си. Не можем да стоим безучастни и пасивно да наблюдаваме тези развития. Това би било абсолютно безотговорно нещо за нас."

Украйна, каза той, по същество е станала де факто член на НАТО, представлявайки най-голямата заплаха за Русия.

„Всяко по-нататъшно разширяване на инфраструктурата на Северноатлантическия алианс или продължаващите усилия за военно укрепване на украинската територия са неприемливи за нас. Разбира се, въпросът не е в самото НАТО. Той просто служи като инструмент на външната политика на САЩ. Проблемът е, че в съседните на Русия територии, които трябва да отбележа, са наша историческа земя, се формира враждебна „анти-Русия“. Напълно контролирана отвън, тя прави всичко, за да привлече въоръжените сили на НАТО и да получи най-съвременни оръжия.

Прощален изстрел срещу европейските васали

Путин също разкритикува европейските съюзници на Америка за това, че нямат силата на принципа или моралната сила да се противопоставят на Вашингтон. Той каза:

„Съединените щати все още са велика държава и системообразуваща сила. Всички негови сателити не само смирено и послушно му казват „да“ и го повтарят като папагал при най-малкия претекст, но и имитират поведението му и с ентусиазъм приемат правилата, които им предлага. Следователно може да се каже с основание и увереност, че целият т. нар. западен блок, образуван от Съединените щати по свой образ и подобие, е в своята цялост същата „империя на лъжата“.

[Прочетете пълния текст на речта. ] [Кремъл и други руски правителствени уебсайтове не работят след очевидна кибератака. Пълният текст на речта може да бъде намерен в Bloomberg News тук .]

Джо Лаурия е главен редактор на Consortium News и бивш кореспондент на ООН за Wall Street Journal, Boston Globe и много други вестници. Бил е разследващ репортер за лондонския Sunday Times и започва професионалната си работа като 19-годишен стрингър за The New York Times.  




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. krumbelosvet - Да
14.03.2023 11:16
Речта на 24 февр 22.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39921023
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930