Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.03.2023 09:55 - Как САЩ прикриват корупционния скандал на Зеленски
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1473 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 07.03.2023 09:57

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
         
  • Правителство
  • Военна зона
  • Свят
Как САЩ прикриват корупционния скандал на Зеленски

Шоковата вълна от оставки сред висши украински служители през миналия месец, причинена от множество корупционни скандали, приключи толкова бързо, колкото започна.

от  Джонас Е. Алексис, старши редактор - 2 март 2023 г
    image  


Шоковата вълна от оставки сред висши украински служители от миналия месец, причинена от множество корупционни скандали, приключи толкова бързо, колкото и започна. В началото на февруари изглеждаше, че министърът на отбраната Алексей Резников ще стане крайната жертва на чистката. Предстоящото му напускане беше открито обсъдено в украинския парламент и дори бяха изпуснати намеци от кабинета на президента.

Евентуалната му оставка се коментира и във водещи международни медии. Само две седмици по-късно обаче заплахата над Резников изчезна, когато политикът се срещна със западни лидери и ясно заяви, че няма намерение да напуска поста си.

Как Резников избегна унищожаването, каква роля изигра посещението на американски инспектори в Киев в този процес и за какво беше големият корупционен скандал в Министерството на отбраната на Украйна?

Вътрешен конфликт 

Различни източници започнаха  да спекулират  за възможната оставка на Резников на 5 февруари. Те твърдяха, че настоящият началник на Главното управление на разузнаването на Министерството на отбраната на Украйна генерал-майор Кирил Буданов ще стане наследник на Резников. Докладите се появиха на фона на голям корупционен скандал в министерството, свързан с доставките на храна за войските на първа линия.

 

По това време председателят на политическата партия „Слуга на народа“ на президента Владимир Зеленски Дейвид Арахамия  каза ,  че на Резников ще бъде предложена позицията на министър на стратегическите индустрии, за да  „укрепи военно-промишленото сътрудничество“  и ще управлява западните доставки на военни оборудване за Въоръжените сили на Украйна (ВСУ).

През следващите дни възможната оставка се обсъжда не само в украински и руски медии, но и в чужди издания като The Guardian и Politico. Дискусиите продължиха едновременно във Върховната рада на Киев, където Дмитрий Разумков, бивш съюзник на Зеленски, обеща, че ако министърът на отбраната подаде оставка заради корупционен скандал, парламентът няма да подкрепи назначаването му на нова длъжност. Дискусиите в парламента обаче бързо се разсеяха и Арахамия, който преди това настояваше за оставката на Резников, обяви, че в близко бъдеще не се очакват кадрови промени в правителството.

Неуспешна оставка

На 15 февруари самият Резников изясни ситуацията. Запитан от Ройтерс дали планира да остане на поста през следващите няколко месеца, той отговори:  „Да, това беше решението на моя президент.“

В същото време служителят предположи, че критиките към него могат да бъдат приписани на желанието за лично отмъщение от страна на антикорупционния активист Виталий Шабунин за прехвърлянето му от украинското министерство на отбраната обратно в части на Силите за териториална отбрана. „Има хора, които в разгара на политическа антикорупционна кариера се събуждат и заспиват с моята фамилия“,  каза министърът.

Прочетете още

 Борбата за Угледар: Защо контролирането на малък град в югозападния Донбас е толкова важно за руската армия

Има обаче различни теории защо до оставката не се стигна. Според единия предстоящата среща със западни поддръжници във военновъздушната база Рамщайн по това време е изиграла роля. Смяната на Резников би създала неблагоприятно впечатление и можеше да повлияе на преговорния процес.

Освен това има друга неофициална версия, според която шефът на президентската администрация Андрей Ермак е защитил министъра. Йермак се смята за покровител на Резников и се твърди, че се е опитал да блокира замяната. Йермак участва в продължителен, остър конфликт с Арахамия и това се засили на фона на спекулациите около министъра на отбраната.

Въпреки различните версии и изявления на министъра, в кулоарите все още се говори за сценарий, при който Резников ще бъде заменен от Буданов. В крайна сметка корупционният скандал се оказа твърде нашумял – не само за украинското общество, но и за задграничните партньори на Киев.image

 

Украинският министър на отбраната Алексей Резников гледа по време на пресконференция в Киев на 5 февруари 2023 г. © Dimitar DILKOFF / AFP

Големи пари

Това започна, когато украинското издание "Зеркало недели"  разкри  подробности за договор за 13 милиарда гривни (353 милиона долара) между Министерството на отбраната на Украйна и Aktiv Company LLC за закупуване на хранителни доставки на изключително завишени цени.

Сделката не включва закупуване на специално оборудване, а по-скоро основни хранителни продукти като картофи, лук и яйца. Второ, документът е подписан с компания, чийто уставен капитал възлиза на едва 1000 гривни ($27). Безобразните цени бяха третата и основна причина за скандала. Цената на „ едро “, посочена от украинското министерство на отбраната, е няколко пъти по-висока от цената на дребно на същите продукти в супермаркет от премиум клас.

Прочетете още

 

 Човекът зад завесата: Нов доклад разкрива как пропагандната машина на Джордж Сорос е корумпирала медиите

Няколко дни по-късно Резников обвини журналистите в „ манипулация “ и в „ информационни атаки “, които биха могли да повлияят негативно на преговорите за военна помощ на Украйна със Запада. По-късно политикът призна „ комуникативния си провал “ и  се опита  да го отпише като „ техническа грешка “, като обясни, че яйцата и другите продукти са на цена на килограм, а не на единица.

„Това е често срещана техническа грешка, допускана от доставчика. Яйцата са единствената категория от каталога, която се изчислява на бройки в приложението към сделката. Доставчикът погрешно е посочил цената не на бройка, а по тегло, когато е прехвърлил данни от една таблица, където всичко е измерено по тегло, в друга“, увери Резников,  твърдейки, че като се вземе предвид тази корекция, цената  „напълно съответства спрямо пазарната цена."

Въпреки това облак от подозрение се спусна над няколко служители на министерството. На 24 януари заместник-министърът на отбраната Вячеслав Шаповалов подаде оставка, а на 3 февруари Службата за сигурност на Украйна (СБУ) задържа двама бизнесмени за продажба на храни на завишени цени. Други двама високопоставени служители също попаднаха под подозрение – Богдан Хмелницки, бивш заместник-началник на отдела за обществени поръчки и доставка на материални ресурси, и Владимир Терещенко, заместник-началник на отдела за координация на външноикономическата дейност. Интересното е, че те бяха обвинени в престъпления, които не са свързани със снабдяването с военни доставки на храна.

Обвинения срещу Резников все още не са повдигнати, въпреки че той  призна  , че е отговорен за действията на подчинените си, заявявайки:  „Нито едно длъжностно лице не остава на служба завинаги. Нито една. Решението относно позицията ми като министър на отбраната ще се взема от един човек – върховният главнокомандващ, президентът на Украйна Владимир Зеленски, в съответствие с конституцията. Моите собствени решения ще се основават единствено на решението, взето от президента на Украйна.

Скандалът беше решен по необичаен начин. Вместо да освободи министъра, самият Резников обяви смяната на редица негови заместници. Сред тях бяха бившият украински посланик в Канада, депутатът Андрей Шевченко и доброволецът Виталий Дейнега.  

„На министъра беше даден шанс. Той е извършил много дейност: предлага да назначи нови заместници, да създаде обществен антикорупционен съвет. Може би това ще му даде нещо. Но очевидно това не се прави ежедневно. Фактът, че му беше даден военен Александър Павлюк за негов първи заместник, също е точка в негова полза“, каза  източник, близък до ръководството на президентската партия „Слуги на народа“, пред изданието „Страна“.

Прочетете още

 Снайперистките убийства на Майдана бяха ключови за преврата в Киев през 2014 г. – защо изследванията за клането се цензурират на Запад?

Отпечатък на САЩ

Корупционните скандали в Украйна се  разгласяват активно  от медиите и са свързани не само с политическите опоненти на правителството, но и с партньорите на Украйна, преди всичко САЩ. Bihus.Info например публикува разследване за връзките на Ермак с бивши депутати от вече забранената партия „Опозиционна платформа – За живот“. Това беше втората по големина политическа фракция в Украйна, докато не беше забранена от Зеленски, като част от репресиите му срещу политически опоненти.

Много експерти разглеждат сагата като опит на американското правителство да реши собствения си неотложен проблем с исканията на републиканците Белият дом да установи контрол върху американската помощ за Украйна. След като получи мнозинство в Камарата на представителите, Републиканската партия иска по-строг контрол върху разходването на многомилиардни траншове, отпуснати на Киев. В Украйна политическите последици също могат да бъдат значителни.

На 29 януари в Киев пристигнаха няколко инспектори   от САЩ. Комисията включваше генералните инспектори Даяна Шоу, Робърт Сторч и Никол Ангарела съответно от Държавния департамент на САЩ, Пентагона и Агенцията за международно развитие (USAID). Според посланика на САЩ в Украйна Бриджит Бринк целта на посещението им е била  „да напреднат в независимия надзор върху помощта на САЩ за Украйна“ .

Службите и на тримата инспектори са създали междуведомствена работна група, която включва подобни служби в други ведомства и няколко държавни одитни служби – общо 17. Групата ще отговаря за провеждането на срещи с  „ключови американски и украински служители, колеги в различни правителствени агенции и неправителствени организации, изпълняващи програми, финансирани от Съединените щати“.  Инспекторите явно се  опитват  да работят с цивилното население, заобикаляйки украинските власти.

Сред инспекторите Робърт Сторх е запознат отблизо с вътрешните работи на Украйна. От 2007 г. до 2009 г. той работи в Украйна като консултант по антикорупционни въпроси, а през 2014 г. се завръща в Киев, за да помогне в разработването на антикорупционно законодателство. Той също така съветва властите относно създаването на Националното антикорупционно бюро на Украйна (NABU).image

 

Робърт П. Сторч © Global Look Press чрез ZUMA Press / Рон Сакс

Storch вече е активен в Украйна. Той се срещна с Шабунин, директор на Центъра за борба с корупцията (ACC), който наскоро критикува кабинета на украинския президент и повдигна въпроси за подкупи във висшите ешелони на властта и който на свой ред беше критикуван от Резников. След срещата със Сторх обаче антикорупционният активист написа в канала си в Telegram, че  „и тримата главни инспектори са дълбоко запознати както с корупцията при закупуването на храни, така и с други проблеми в Министерството на отбраната (които скоро ще станат публични). ”

Сторх отдели време и за среща директно с Резников.

Прочетете още

 Нацистки колаборационисти, дисиденти и съветски функционери: неразказаната история за това как Украйна постигна независимост Какво следва?

Остава неясно дали повишеният интерес към полицейското пресичане на корупцията е инициатива на прозападните структури в Украйна или е част от нова стратегия на Вашингтон. Въпреки това основната цел на американските инспектори беше да разследват злоупотребата с отпуснатите средства. Като се има предвид, че помощта представлява около половината от бюджета на Украйна, САЩ основателно очакват средствата да бъдат използвани за постигане на поставените цели, а не за обогатяване на чиновници.

Следователно можем да бъдем сигурни, че инспекторите няма да разкрият сериозни злоупотреби след одита, тъй като това би нанесло удар на президента Джо Байдън и би се отразило негативно на американските служители. Истинската информация обаче вероятно ще бъде предадена на украинските власти насаме, придружена от спешни препоръки за уволнение на нарушителите, дори до ключови членове на екипа на президента.

Неотдавнашната вълна от  оставки  в украинското правителство и в канцеларията на президента, която се случи преди пристигането на инспекторите, беше подтикната само от обвинения в медиите. С изключение на заместник-министъра на развитието на общностите, териториите и инфраструктурата Василий Лозински, който беше задържан по подозрение за подкуп, никой от уволнените служители не беше обвинен. Тези премахвания бяха подкрепени от САЩ, но несъмнено думите на инспекторите ще имат още по-голяма тежест.

Междувременно украинският президент Владимир Зеленски ще бъде изправен пред труден избор. Ако той уволни членове на екипа си по настояване на САЩ, включително ключови хора като Ермак, това може да доведе до загуба на политически контрол, тъй като вертикалата на властта ще се съобрази с мнението на западните структури и техните посредници, а не с президента. Обратно, ако Зеленски се съпротивлява, това ще застраши допълнителна финансова помощ от Съединените щати и техните съюзници.

Прочетете още

 Под обсада: Как Донбас преживя първата си година на официално отделяне от Украйна?

Последният вариант обаче изглежда спорен. Канцеларията на президента може да реши, че оцеляването на Украйна в момента е по-важно за Съединените щати от промените в правителствената структура, които рискуват да дестабилизират страната по време на война. Следователно е възможно президентската канцелария да се опита да убеди САЩ, че сега е лош момент за структурни промени и няма нужда да се разклаща повече.

Въпреки това, дори този аргумент няма да спаси Зеленски от вълна от негативизъм и репутационни щети сред прозападните медии и активисти. Това може да бъде сериозен удар върху доверието в Киев, особено в разгара на въоръжен конфликт, и може да доведе до вътрешна политическа криза. Това, което изглежда по-вероятно, е оставките да продължат, но с интервал от няколко месеца – стратегия, която ще демонстрира усилията на Украйна да се бори с корупцията, за да успокои своите западни спонсори, но и да успокои украинското общество.

В момента изглежда, че Резников е поставен под по-строг надзор от активисти, които сега са членове на Обществения съвет към украинското министерство на отбраната, за да запази поста си. Това очевидно има за цел да успокои американските инспектори и западните агенции, демонстрирайки, че се работи за преодоляване на правителствената корупция на най-високите нива. Но е възможно евентуалното уволнение на Резников да бъде повдигнато отново при нова ескалация на вътрешнополитическата борба между ръководителя на администрацията на украинския президент Ермак и неговите опоненти или при нови корупционни скандали от другаде в правителство.

От  Петър Лавренин,  политически журналист и експерт по Украйна и бившия Съветски съюз

https://www.rt.com/russia/571470-ukrainian-corruption-scandal-again/

ИЗТОЧНИКПадането на Intel



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. planinitenabulgaria - Причивата за това е,
07.03.2023 10:34
че дядото на Байдън е ебал змия. В момента се прави оперативна проверка, целта на която е да окаже, че и на Зеленски дядото е ебал змия. Ат там идва подкрепата...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40005106
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930