Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.03.2023 08:42 - СКОТ РИТЕР: Преосмисляне на контрола върху въоръженията след Украйна
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1008 Коментари: 2 Гласове:
1

Последна промяна: 05.03.2023 08:47

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  СКОТ РИТЕР: Преосмисляне на контрола върху въоръженията след Украйна

28 февруари 2023 г  

https://consortiumnews.com/2023/02/28/scott-ritter-reimagining-arms-control-after-ukraine/?fbclid=IwAR0b53sfZ6fR_qE-Q55IKUrJz575NEWbmGpEHLAnpercMzh7giKGFzp9Rqc

След като са използвали контрол над въоръженията, за да получат едностранно предимство над Русия, цената за САЩ и НАТО да върнат Москва обратно на масата за преговори ще бъде висока.

 image

Проверка на възхода и спада на ядрените бойни глави през годините на надпреварата в ядрените оръжия в Националния исторически обект Minuteman Missile в Южна Дакота, 2017 г. (Wayne Hsieh, Flickr, CC BY-NC 2.0)

От  Скот Ритър специално за Consortium News

imageАмериканско -руският контрол върху оръжията е в състояние на изключително бедствие.

Оттеглянето на САЩ от основополагащия договор за борба с балистичните ракети (ABM) през 2002 г. отмени функционалната и теоретична предпоставка за взаимно гарантирано унищожение (MAD), която осигури логическо равновесие на основите на теорията за ядреното възпиране.

По същия начин, внезапното прекратяване на договора за ядрените сили със среден клас (INF) от страна на администрацията на Тръмп през 2019 г. атакува и двата елемента на максимата „доверявай, но проверявай“, която управляваше въпросите за проверка на съответствието, което направи контрола върху оръжията жизнеспособен на първо място.

Последното останало споразумение за контрол на въоръженията, което налага ограничения върху стратегическите ядрени арсенали както на САЩ, така и на Русия, е Новият договор за намаляване на стратегическите оръжия (СТАРТ).

Подписан през 2010 г. и удължен за пет години през 2021 г., договорът ще изтече през 2026 г. Той поставя ограничения върху броя на разположените ядрени бойни глави, които всяка страна може да има (1550), както и превозни средства (ракети, бомбардировачи, подводници) да достави тези бойни глави (700).

Също толкова важен за цифровите ограничения е режимът за проверка на съответствието, наложен от договора, който включва правото на всяка страна да извършва до 18 инспекции на място годишно. До 10 от тези инспекции могат да бъдат извършени в оперативни бази, където са базирани системите за доставка на ядрени средства. Инспекторите там могат визуално да потвърдят наличието на ядрени бойни глави, като произволно избират ракети за проверка. 

На изчакване

image

Обръщение на руския президент Владимир Путин към Федералното събрание от 21 февруари 2023 г. (Президент на Русия)

Аспектите за проверка на съответствието на New START бяха на пауза от началото на 2020 г., когато опасенията за общественото здраве, породени от пандемията Covid-19, принудиха двете страни да прекратят инспекциите и двугодишното свикване на Двустранния консултативен комитет (BCC), който наблюдаваше обработката за всякакви несъответствия в договора, установени от която и да е от страните.

Когато пандемията започна да отслабва в началото на 2022 г., усилията за рестартиране на проверката за спазване на договора и консултациите бяха възпрепятствани от политическите последици от руската инвазия в Украйна. Санкциите на Европейския съюз, забраняващи прелитането на руски самолети, попречиха на Русия да извърши инспекции на място на стратегически ядрени съоръжения на САЩ.

Проблеми с реципрочността накараха Русия да откаже на американските инспектори достъп до руски стратегически съоръжения. И процесът на BCC беше спрян поради опасенията на Русия относно публично заявената политическа цел на САЩ за постигане на „стратегическо поражение“ на Русия в Украйна.

Руската позиция стана официална политика, когато в края на обръщението си на 21 февруари до Руското федерално събрание руският президент Владимир Путин обяви, че: „Русия спира, слага край на участието си в споразумението за контрол на стратегическите оръжия. Бих искал да повторя, ние не излизаме от споразумението. Задържаме го.“

Причините му отразяват предишни руски изявления относно поведението на САЩ. „Ние знаем“, каза Путин, „че Западът е пряко свързан с опитите на режима в Киев да атакува нашата стратегическа авиационна база. Специалистът на НАТО помогна за насочването на безпилотни самолети за атака на тези съоръжения. И те искат да инспектират нашите съоръжения? Днес това са просто глупости.”

Путин отново изложи опасенията си относно официалната позиция на САЩ и НАТО спрямо Русия:

„Бих искал да подчертая, че [САЩ и НАТО] директно заявяват, че тяхната цел е да победят стратегически Русия. И след това дали си мислят, че просто ще обиколят нашите съоръжения, военни съоръжения? Наскоро приехме закон за поставяне на новите стратегически отбранителни съоръжения в зони [sic]. Ще посетят ли и тях?“

Отговорът, изглежда, е „не“.

Бъдещето на контрола върху въоръженията

>

Айлийн Малой, началник на отдела за контрол на въоръженията в посолството на САЩ в Москва, в Сариозек, Казахстан през май 1990 г., където според Договора за INF бяха унищожени последните съветски ракети с малък обсег. (Американска асоциация на чуждестранните служби, Държавен департамент на САЩ)

Какво остава това за американско-руския контрол върху оръжията? Спящ, но все още не мъртъв. Съживяването му обаче ще изисква усилия от страна на САЩ и техните съюзници в НАТО. След като направи избора да използва контрола върху въоръженията като средство за получаване на едностранно предимство над Русия, цената за връщането на Русия на масата за преговори ще бъде висока.

Има четири основни въпроса, които всяко бъдещо споразумение за контрол на въоръженията трябва да разгледа от руска гледна точка: противоракетна отбрана; включване на ядрените сили на Обединеното кралство и Франция; възкресяване на договора INF и допълнителни мерки за проверка, предназначени да означават добросъвестност от страна на преговарящите от САЩ.

Противоракетната отбрана трябваше да бъде неразделна част от преговорите за Новия СТАРТ през 2010 г. Администрацията на Обама убеди тогавашния руски президент Дмитрий Медведев, че стратегическите ядрени сили и противоракетната отбрана трябва да се третират като отделни въпроси и че САЩ добросъвестно ще се стремят да отговорят на опасенията на Русия, след като Новият СТАРТ бъде ратифициран.

САЩ излъгаха, като инсталираха отбранителни ракети с нападателни способности в Румъния и Полша. Крайният резултат е, че Русия се оказа заключена в споразумение, което се опитваше да ограничи нейните сили за ядрено възпиране в същото време, когато САЩ инсталираха технология за убиване на ракети по границите на Русия.

Батарея THADD, или терминална отбрана на голяма надморска височина, за прехващане на балистични ракети, в военноморската база на САЩ в Девеселу, Румъния, юни 2019 г. (НАТО)

Всяко бъдещо споразумение за контрол на въоръженията трябва да отговори на опасенията на Русия относно противоракетната отбрана, ако иска да има някаква надежда да види бял свят.

В обръщението си Путин заяви, че „Преди да се върнем към обсъждането на този [Нов СТАРТ], трябва да разберем какво се опитват да направят Франция и Обединеното кралство и как ще вземем предвид техните стратегически арсенали.“

От самото начало на преговорите за намаляване на американските и съветските (а по-късно и руските) запаси Русия се опита да включи британските и френските ядрени арсенали в микса. САЩ твърдо отказаха. Свързването на целите на САЩ и НАТО със „стратегическото поражение” на Русия направи невъзможно за Русия да обмисли каквито и да е бъдещи дискусии за контрол на въоръженията, които не включват ядрените оръжия на тези двама силни членове на НАТО в общото уравнение.

Възвръщане на доверието – трудна задача

Москва продължава да разглежда оттеглянето на САЩ от Договора за РСМД като една от най-големите заплахи за националната си сигурност, на второ място след предишното оттегляне на САЩ от Договора за ПРО.

Потенциалното разполагане на американски балистични ракети на европейска земя, които биха могли да ударят Москва пет минути след изстрелването, правилно се счита за присъщ риск за оцеляването на Русия и което експоненциално увеличава вероятността от непреднамерен ядрен конфликт. По този начин системите INF са неразделна част от всяко споразумение за контрол на въоръженията относно стратегическите ядрени сили.

Вероятно най-голямото предизвикателство пред САЩ във всяко бъдещо споразумение за контрол на въоръженията е спечелването на доверието, необходимо за тези споразумения да имат истинско значение.

image

23 ноември 1974 г.: Среща на върха за контрол над въоръженията между американския президент Джералд Форд и съветския генерален секретар Леонид Брежнев в санаториума Океански във Владивосток, СССР, по време на периода на разведряване. (Джералд Р. Форд Белия дом, Национален архив

„Първото споразумение за ограничаване на стратегическите оръжия беше подписано през 1991 г. със САЩ“, отбеляза Путин в речта си. „Това беше в принципно различна ситуация. Това беше в контекста на взаимно доверие . И след това отношенията ни стигнаха до такова ниво, че САЩ и Съветският съюз заявиха, че вече не се смятат за врагове .”

Това беше тогава; това е сега. „Нашите отношения [САЩ и Русия] се влошиха“, каза Путин, „и това беше инициатива на Съединените щати.“

Той каза, че САЩ,

„започна да унищожава всички основи на световния ред след Втората световна война. Стъпка по стъпка те започнаха да разрушават системата за световна сигурност и контрол на оръжията... и всичко това беше направено с една единствена цел: да се разруши структурата на международните отношения, създадена след Втората световна война. И след разпадането на Съветския съюз те непрекъснато се опитват да потвърдят своето глобално господство.

Путин призна, че светът се е променил след края на Втората световна война. „Има нови центрове на влияние и те продължават да се развиват“, отбеляза той, „и това е естествен обективен процес, който не може да бъде пренебрегнат. Това, което е неприемливо“, подчерта Путин, „е, че САЩ започнаха да преструктурират това само според собствените си нужди“.

Това вече няма да е така. Всяко бъдещо споразумение за контрол на въоръженията трябва да се върне към основния фундаментален принцип, че е взаимноизгодно, което означава, че нуждите на Русия получават толкова внимание, колкото тези на САЩ

Денят, когато слабата Русия се присъедини към исканията на доминиращата американска страна, отдавна отмина. За да се върне Русия на всяка бъдеща маса за преговори за контрол на оръжията, тя трябва да бъде като пълноправен и равноправен партньор. В противен случай, както ясно посочи Путин, няма смисъл от това.

Скот Ритър е бивш офицер от разузнаването на Корпуса на морската пехота на САЩ, който е служил в бившия Съветски съюз, прилагайки договори за контрол на оръжията, в Персийския залив по време на операция „Пустинна буря“ и в Ирак, наблюдавайки разоръжаването на ОМУ. Последната му книга е „Разоръжаване по време на перестройката“ , публикувана от „Кларити Прес“.

Изразените възгледи са само тези на автора и могат или не могат да отразяват тези на  Consortium News.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. jupel - https://www.youtube.com/watch?v=PcPQrVcWPTQ
07.03.2023 17:11
daaaaaaaa
цитирай
2. jupel - https://www.youtube.com/watch?v=_Q5KLqxeREI
07.03.2023 17:12
mmmmmmmm....... ha
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39970766
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930