Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.02.2023 09:07 - Мъск срещу Шваб на срещата на върха на световното правителство — две конкуриращи се визии за бъдещето
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1094 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Мъск срещу Шваб на срещата на върха на световното правителство — две конкуриращи се визии за бъдещето

Милиардерът Илон Мъск и председателят на Световния икономически форум (WEF) Клаус Шваб се изправиха тази седмица, представяйки конкурентни визии за бъдещето на тазгодишната Световна среща на върха на правителството - среща, подобна на WEF, посветена на оформянето на бъдещето на правителството по целия свят.

от  Майкъл Неврадакис, Ph.D.   image


Милиардерът Илон Мъск и председателят на Световния икономически форум (WEF) Клаус Шваб се изправиха тази седмица, представяйки конкурентни визии за бъдещето на тазгодишната Световна среща на върха на правителството (WGS).

Свикана от 13-15 февруари в Дубай под мотото „ Оформяне на бъдещи правителства “, WGS събра видни фигури в политиката, бизнеса и глобалното управление във формат, подобен на този на неотдавнашната годишна среща на WEF .

WGS се представя като „глобална платформа за обмен на знания, посветена на оформянето на бъдещето на правителството по целия свят“.

Участниците се състояха от над 300 лектори и 10 000 присъстващи, включително 250 правителствени министри и представители от 80 международни, регионални и правителствени организации, включително ООН, WEF, Световната здравна организация (СЗО), Световната банка и Международният валутен фонд .

Мъск, Шваб и други лидери обсъдиха противоречиви надежди и опасения за бъдещето. Самата WGS също прогнозира как ще изглежда светът до 2071 г., публикувана като част от инициативата на WGS „ Правителството през 2071 г. “.

Тези прогнози предвиждат дистопично бъдеще на катастрофални промени в климата, масова миграция, масови съкращения поради автоматизация, последващи социални вълнения и сливане на хора и технологии като „най-добрия сценарий“ за 2071 г.

Мъск: AI, едно световно правителство представляват заплаха за човечеството

Мъск се обърна към продължаващия възход на изкуствения интелект (AI) и опасностите от едно световно правителство , говорейки чрез видео пред WGS в сряда.

„Един от най-големите рискове за бъдещето на цивилизацията е ИИ“, каза Мъск пред присъстващите на WGS. „Но AI е както положителен, така и отрицателен – той има големи обещания, големи възможности, но също така с това идва и голяма опасност.“

Той коментира ChatGPT, все по-популярният AI инструмент, разработен от OpenAI. Мъск съоснова OpenAI с бившия партньор на PayPal Питър Тийл, но оттогава напусна борда на директорите, съобщи New York Post.

„Мисля, че ChatGPT илюстрира на хората колко напреднал е станал ИИ. AI е напреднал за известно време; просто нямаше потребителски интерфейс, който да е достъпен за повечето хора“, каза Мъск.

„Това, което ChatGPT направи, е просто да постави достъпен потребителски интерфейс на AI технология, която присъства от няколко години“, добави той.

Мъск призова правителствата да разработят правила за безопасност за ИИ, сравнявайки възхода му с развитието на ядрените технологии.

„Вижте, да речем, откритието на ядрената физика. Имахте производство на ядрена енергия, но също и ядрени бомби“, каза Мъск, добавяйки:

„Мисля, че трябва да регулираме безопасността на ИИ, честно казано. Помислете за всяка технология, която е потенциален риск за хората, например ако става дума за самолети, коли или медицина, имаме регулаторни органи, които наблюдават обществената безопасност на колите, самолетите и медицината.

„Мисля, че трябва да имаме подобен набор от регулаторен надзор за изкуствения интелект, защото смятам, че това всъщност е по-голям риск за обществото.“

Това не е първият път, когато Мъск прави подобни забележки относно ИИ. През март 2022 г. Мъск каза, че „ изкуственият интелект се обърква “ е една от трите най-големи заплахи, пред които е изправено човечеството, заедно с намаляващата раждаемост и нарастването на „религиозния екстремизъм“.

Други изразиха загриженост, че изкуственият интелект „се обърка“ – твърдейки, че пристрастията са вградени в технологията. New York Post съобщи например, че ChatGPT е отказал да напише статия за Хънтър Байдън в критичния стил на вестника, но е бил готов да напише статията от гледна точка на CNN.

Business Insider твърди, че AI инструменти като ChatGPT трябва да бъдат „събудени“, за да привлекат големи инвеститори.

Големи инвестиции се изливат в такива AI технологии. Microsoft обяви миналия месец, че инвестира 10 милиарда долара в OpenAI , докато Google работи върху конкурент на ChatGPT, известен като „ Bard “.

Мъск, в разговора си с делегатите на WGS, също се обърна към това, което той вижда като опасности от едно световно правителство .

„Знам, че това се нарича Среща на върха на световното правителство, но мисля, че може би трябва да сме малко загрижени да не станем твърде много от едно световно правителство“, каза той. „Искаме да избегнем създаването на цивилизационен риск, като имаме, честно казано – това може да звучи малко странно – твърде много сътрудничество между правителствата.“

Вместо това Мъск призова за поддържане на „цивилизационно разнообразие“. Той каза:

„Мисля, че искаме да бъдем малко предпазливи да бъдем твърде много една цивилизация, защото ако сме твърде много една цивилизация, тогава цялото нещо може да рухне.

„Очевидно не предполагам война или нещо подобно, но мисля, че искаме да бъдем малко предпазливи, за да си сътрудничим твърде много. Звучи малко странно, но ние искаме да имаме някакво количество цивилизационно разнообразие, така че ако нещо се обърка с някаква част от цивилизацията, цялото нещо да не се разпадне и човечеството да продължи напред.

Мъск също имаше някои съвети към политическите лидери и други видни фигури: говорете със собствения си глас.

„Мисля, че хората трябва да говорят със собствения си глас“, каза той. „Бих насърчил изпълнителните директори, законодателите да говорят автентично. Направете сами туитове и предайте посланието си директно.“

Мъск написа в Туитър, че е избрал да направи тези забележки на WGS, защото „изглеждаше като правилното място“.

Той също намекна за плановете си за Twitter , като посочи, че очаква да намери главен изпълнителен директор, който да го наследи „вероятно към края на тази година“.

„Мисля, че трябва да стабилизирам организацията и просто да се уверя, че е във финансово стабилно място“, каза той. „Предполагам, че вероятно към края на тази година ще е подходящ момент да се намери някой друг, който да управлява компанията.“

Шваб: Технологиите могат да помогнат на елита „да бъде господар на света“

Може би потвърждавайки опасенията на Мъск, в основната си реч пред WGS Шваб каза , че овладяването на технологии като AI може да помогне на глобалния елит „ да бъде господар на света “.

„Ние сме в началото“, каза той. „Когато погледнете технологичната трансформация, тя обикновено се извършва в условията на S-крива. И точно сега сме там, където преминаваме в експоненциалната фаза.

Тази фаза, каза Шваб, „изисква от нас да засилим сътрудничеството и да подобрим координацията на ниво правителства, държави и институции, за да поддържаме рамките на международното сътрудничество , което от своя страна се отразява в цялостните пътища на развитие.“

Шваб се позова на наскоро приключилата годишна среща на WEF, за да контекстуализира забележките си, заявявайки: „обсъдихме нашата способност да се адаптираме към тези глобални предизвикателства, в светлината на различни кризи, които изискват нови механизми и иновативни методи, които да ни помогнат да достигнем по-добро бъдеще и да служим на стремежите на човечеството."

Шваб каза, че следващите десетилетия ще станем свидетели на големи „структурни трансформации“, свързани с изменението на климата. Той се аргументира за постигане на целите на Парижкото споразумение за климата и достигане на „нулеви въглеродни емисии“.

Новите технологии, каза Шваб, ще продължат да играят жизненоважна роля в тези трансформации.

„Преди няколко години смятахме някои технологии за научна фантастика, която беше трудна за прилагане“, каза Шваб. „Но днес се превърна в реалност, че живеем чрез изкуствен интелект, нова космическа технология и индустриална биология, което предвещава голяма промяна, която ще настъпи през следващите 10 години, и изисква от правителствата да бъдат амбициозни в своите решения.“

Шваб обяви ролята на ИИ в подпомагането на Четвъртата индустриална революция , като каза:

„Изкуственият интелект, но не само изкуственият интелект, но и метавселената, неокосмическите технологии и мога да продължа още и още... синтетичната биология. Нашият живот след десет години ще бъде напълно различен, много засегнат. И който владее тези технологии, по някакъв начин ще бъде господарят на света.

Подобно на Мъск, той изрази някои опасения, но неговата „ дълбока загриженост “ беше, че новите технологии като AI може да „избягат“ от контрола на глобалния елит.

„Моята дълбока загриженост е, че [по отношение на] #4IR технологиите, ако не работим заедно в глобален мащаб, ако не формулираме, оформим заедно необходимите политики, те ще избягат от нашата власт да овладеем тези технологии“, каза той .

Следователно същите тези елити трябва да „оформят необходимите политики, за да гарантират, че тези технологии служат на човечеството“.

Ето как, каза Шваб, те могат да покажат на обществеността, която ще се „почувства претоварена от промяната“, защото не може да „разбере наистина какво се случва“, защо „тези технологии могат да служат за доброто“.

WEF е ентусиазиран поддръжник на технологии като AI и метавселената .

Забележките на Шваб на WGS за това как новите технологии могат да помогнат на глобалния елит „да бъде господар на света“ отразяват точно изявленията му на тазгодишната среща на WEF, където той изрази мнение какво означава „да овладееш бъдещето “ .

Тедрос: COVID „няма да е последната пандемия“

Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус също говори на срещата на WGS, като каза, че COVID-19 „за съжаление … няма да бъде последната пандемия или сериозната извънредна ситуация за здравето“.

Той добави:

„Други заплахи, като изменението на климата, ще продължат да нарастват по честота и интензивност.

„Дължим го на тези, които загубихме и тези, които ще дойдат след нас, да научим уроците и да направим промените, които трябва да направят света по-безопасен.“

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза на присъстващите, че светът е „изправен пред съвкупност от кризи, различни от всички в нашия живот“.

„Конфликтът бушува, бедността и гладът нарастват, разделенията се задълбочават и извънредната климатична ситуация продължава да се влошава“, каза той. „Ние сме длъжни да действаме. Трябва да изградим път към по-голямо сътрудничество, вкоренено в солидарността.“

За да направи това, той каза:

„Трябва да избягваме краткосрочни политики, които забавят поемането на големите изпитания, пред които сме изправени – и в крайна сметка правят тези предизвикателства още по-неразрешими. Трябва да укрепим глобалното управление и да възродим мултилатерализма за 21 век. И ние трябва да действаме със скоростта и мащаба, които нашите бързо течащи времена изискват.

„Това се отнася за всяко предизвикателство, пред което сме изправени – от справянето с климатичната катастрофа и напредването на устойчивото развитие до постигането на мир и защитата на човешките права, включително правата на бъдещите поколения. … Действията на правителството са критични, но не са достатъчни.“

„Нуждаем се от всички – в частния сектор, гражданското общество и извън тях – да работим заедно за общото благо“, добави Гутериш. „Това е нашият общ дневен ред.“

И Артуро Брис от Световния център за конкурентоспособност на IMD, също говорейки на WGS, каза, че е необходим „шок“, за да се стимулира „преходът“ към нов „световен ред“.

Освен изказвания на ключови фигури, срещата на WGS обхвана няколко форума , включително „ ЦУР [ Цели за устойчиво развитие ] в действие“, „Глобален форум за бъдещето чрез дизайн“, „Форум за бъдещето на работата“, „Форум за бъдещето на образованието“, „Храна“ Форум за системна трансформация“ и „Събиране на най-великите умове“.

Производството на WGS също беше придружено от няколко доклада , които бяха публикувани в допълнение към тазгодишната среща. PWC написа един такъв доклад, предполагайки, че „политиците и регулаторите ще трябва да се учат от нетрадиционни, неправителствени участници, които вече са изградили опора в метавселената“.

Роберто Азеведо , изпълнителен вицепрезидент и главен директор по корпоративните въпроси на PepsiCo и бивш генерален директор на Световната търговска организация, написа доклад, който подчертава „необходимостта правителството и бизнеса да работят като партньори, докато и двамата трябва да ангажират по-добре волята на хората .”

„Това партньорство трябва да търси структурни промени, които целят дългосрочни решения, освободени от логиката на изборните цикли“, твърди Азеведо.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40005207
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930